Urząd Miasta Łodzi

150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Zobacz, jak dziś wyglądają rodzinne strony marszałka

Józef Piłsudski przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku w majątku Zułów na Litwie. W 150. rocznicę urodzin miejsce to nie przypomina w niczym dobrze prosperującego gospodarstwa, jakim kiedyś było.

Rodzinne strony marszałka Józefa Piłsudskiego -  Andrzej Janecki / UMŁ
Rodzinne strony marszałka Józefa Piłsudskiego , Andrzej Janecki / UMŁ

Prawie puste tereny nad rzeczką Merą, na wzgórzu dworek zbudowany w 1937 roku na wzór spalonego dworu Piłsudskich, ale zaraz obok rozpadające się zabudowania pokołchozowe. Na parkingu zwracają uwagę dwie tablice z wizerunkami braci Piłsudskich: Józefa i Bronisława. Napisy w języku litewskim, więc raczej niedostępne dla przeciętnego turysty z Polski. Idziemy utwardzoną drogą w stronę widocznego dębu ogrodzonego biało-czerwona balustradą. To główny, bo jedyny punkt, określający położenie dworu Piłsudskich. Drzewo w 1937 roku podsadził osobiście prezydent Ignacy Mościcki, towarzysz bojów Józefa Piłsudskiego w Polskiej Partii Socjalistycznej.

Harcerze przed dębem ustawiają się w dwuszeregu, rękawy od bluz regulaminowo podwinięte mimo lekkiego mrozu. Zaczynają śpiewać hymn narodowy, pozostali przyłączają się spontanicznie. Zwrotka za zwrotką. Pamiętają słowa!

Następnie składanie kwiatów, zniczy, także od łodzian dla pierwszego honorowego obywatela miasta. Miejsce jest urokliwe - takie polskie i litewskie jednocześnie. Po czasach Piłsudskiego pozostała jeszcze oficyna, w której rodzina zamieszkała na pewien czas po pożarze. Na budynku widać wyraźnie oddziaływanie czasu. Zabite deskami okna i jakieś napisy na ścianach tworzą przygnębiające wrażenie. Budynek pochodzi z XIX wieku i pewnie według prawa litewskiego jest zabytkiem. Mieszka tam jedna starsza kobieta, która nie chce się wyprowadzić. Mówi, że tu się urodziła i tu chce umrzeć. Miejsce po starym dworze i tereny nadrzeczne są już własnością Związku Polaków na Liwie. Dąb jest więc bezpieczny, ale większości terenów Zułowa jest do sprzedania. Za ile? Można sprawdzić.

Piłsudski po wyjeździe z Zułowa do Wilna swoje rodzinne gniazdo odwiedził tylko dwa razy. Pierwszy raz przybył tam jeszcze w 1919 roku, kiedy tylko dowiedział się, że jego żołnierze zajęli Zułów. Zachowała się relacja starego sługi rodziców Piłsudskiego ze spotkania. - Rozpytywał się pan Marszałek, kto ze znajomych jeszcze żyje, a kto umarł. Gdy zapytałem pana Marszałka "Czy Panoczek wróci nazad" - odrzekł: "Nic tutaj nie ma ciekawego, ale w rodzinnej stronie to i wiatr pachnie".

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Niek Roozen -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Expo Horticultural. Legendarny architekt krajobrazu gości w Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Zaprojektował "Ogrody Amsterdamu", szanghajski Central Park na Światowe EXPO i ogród holenderski w... więcej

Delegacja z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku: starszy szeregowy Monika Klimczak i szeregowy Mariola Czapińska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Oddali hołd walecznej kosynierce Marii Piotrowiczowej, bohaterce bitwy pod Dobrą

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

Pamięć Marii Piotrowiczowej, bohaterki Powstania Styczniowego uczciły kobiety, które, podobnie,... więcej

Dwunastu młodych twórców dostanie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, mody -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Wręczono Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Dwunastu młodych twórców otrzymało miejskie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych,... więcej

Usunięto już starą nawierzchnię, torowisko, sieć trakcyjną -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kolejny etap prac na skrzyżowaniu Dąbrowskiego-Kilińskiego. Będą zmiany w organizacji ruchu

Piotr Wasiak / ZIM

Wchodzimy w kolejny etap prac przebudowy ulicy Dąbrowskiego. Wykonawca usunął już starą... więcej

Rozpoczął się remont pałacu Steinertów -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Rozpoczęto remont pałacu Steinertów

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Firma Skanska rozpoczęła rewitalizację jednej z pereł łódzkiej architektury, czyli pałacu Steinertów... więcej

Kalendarz
Kontakt