4 czerwca. Dzień wolności, dzień radości

Potańcówka na pl. Wolności, specjalne menu w łódzkich restauracjach i odsłonięcie symbolicznej rzeźby oraz wystawa w Muzeum Tradycji Niepodległościowych to atrakcje, które przewidziano we wtorek, 4 czerwca w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 1989 roku.

for. z arch. UMŁ
4 czerwca. Dzień wolności, dzień radości

Aby upamiętnić atmosferę, jaka zapanowała z powodu tego wydarzenia na ulicach będzie można wziąć udział w radosnej Potańcówce Wolności. Z pomocą „Swinging Promised Land” oraz „Swing Załogą” będzie można nauczyć się swinga i podpatrzeć taneczne kroki. Nie maszerujemy, tańczymy! – to hasło zachęcające do wspólnego celebrowania wolności w rytmie swinga. Niewymagane jest doświadczenie taneczne, ale mile widziane będą stroje w stylu retro. Start imprezy o godz. 18:30. Pół godziny później odbędzie się lekcja swinga, zaś o godz. 20, w klubokawiarni Pop`n`Art. odbędą się tańce.

- Aby po tańcu zasmakować wolności, zapraszamy do wybranych restauracji, które przygotowały specjalne menu. Będą to m.in. knedle z truskawkami, sałatka jarzynowa, schab z kością czy karpatka - powiedział Zuzanna Bociąga z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Specjalne menu przygotowały: Lokal w pasażu Schillera, Affogato na ul. Piotrkowskiej, Łódzka Piwnica na ul. Sienkiewicza oraz Fatamorgana na Księżym Młynie. Szefowie łódzkich restauracji przygotowali wyjątkowe propozycje kulinarne w ramach akcji „Menu Wolności”. Ogólnopolska akcja powstała z inicjatywy dziennikarki Katarzyny Bosackiej, we współpracy z  inicjatywą FILMS for FOOD.

Taniec oraz specjalne menu to nie jedyne wydarzenia, przypominające o 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów. Nową rzeźbę, zatytułowaną „Państwo 2” stworzył przed Akademią Sztuk Pięknych prof. Jacek Wesołowski. Jej odsłonięcie nastąpi 4 czerwca o godz. 12. Rzeźba jest nawiązaniem do powstałej w 1993 roku instalacji przygotowanej dla ówczesnego Muzeum Historii Miasta Łodzi.

 - Każdy z nas operują własną formą komunikacji ze światem. Ja komunikuję się za pomocą rzeźb. W ten sposób chcę go opisać. Rzeźba „Państwo 2” jest metaforą państwa i jednocześnie abstraktem, bowiem państwo to swego rodzaju abstrakt. Rzeźba będzie sześciokolorowa: czarna, biała, żółta, czerwona, zielona, niebieska. Te sześć kolorów składa się na flagi większość państw świata - powiedział prof. Jacek Wesołowski.

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych w najbliższy wtorek o godz. 17 otwarta zostanie wystawa „4 czerwca 1989 – wybraliśmy wolność”, która przybliży historyczne i polityczne zmiany, które nastąpi przed 30. laty. Wystawę będzie można podziwiać do końca października.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt