Urząd Miasta Łodzi

Będą tymczasowe zmiany na trasie linii 45 i 46

Linie tramwajowe do Zgierza i Ozorkowa będą jeździć tylko do 3 lutego. Dzień później na trasę wyruszą autobusy zastępcze Z45 i Z46. To czasowe zawieszenie kursowania tramwajów, a nie likwidacja linii.

To czasowe zawieszenie kursowania tramwajów, a nie likwidacja linii -  fot. Arewicz CC BY-SA 3.0
To czasowe zawieszenie kursowania tramwajów, a nie likwidacja linii , fot. Arewicz CC BY-SA 3.0

Zły stan sieci trakcyjnej zagraża obecnie bezpieczeństwu pasażerów. Samorządy Łodzi, gminy i miasta Zgierza oraz Ozorkowa są jednak zdeterminowane, żeby remontować linię tramwajową 45 i 46. - Audyt MPK pokazuje, że ta linia tramwajowa jest w stanie, który wskazuje na zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów. Dlatego nie mogliśmy podjąć innej decyzji jak tylko wycofanie tramwajów z tej trasy - powiedział wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Jak podkreśla wiceprezydent, komunikacja zastępcza będzie miała lepszą jakość, niż ta funkcjonująca aktualnie. Autobusy pojadą szybciej. Zachowane zostaną również kursy nocne. Na terenie Łodzi autobusy będą startować z Radogoszcza Wschodu z ul. Świtezianki, z częstotliwością co 15 minut i pojadą ul. Zgierską do Kuraka. Dwa autobusy na godzinę pojadą w kierunku Ozorkowa, a dwa w kierunku placu Kilińskiego w Zgierzu. Przy ulicy Brzoskwiniowej zostanie zorganizowany nowy przystanek. Zwiększy się częstotliwość tramwaju nr 4, który będzie jeździł dwa razy częściej. Tramwaj nr 17 będzie jeździć przez cały tydzień, a linia nr 15 zostanie wydłużona na Stoki

Łodzi zależy na utrzymaniu komunikacji tramwajowej do miast ościennych, dlatego będzie wspierać kompleksową modernizację trasy do Zgierza i Ozorkowa. - Do tego potrzebne są bardzo duże pieniądze i determinacja zarządu województwa oraz wsparcie odpowiednich ministerstw, bo bez wsparcia zewnętrznego taką inwestycję będzie bardzo trudno przeprowadzić. Głęboko wierzę, że przedstawiciele zainteresowanych gmin również taką determinację wykazują - powiedział wiceprezydent Tomasz Trela.

Władze Zgierza już podejmują działania inwestycyjne potrzebne do przywrócenia kursowania linii 45. Także burmistrz Ozorkowa jest przekonany o konieczności odtworzenia tramwajowego połączenia do Łodzi. - Będziemy chcieli jak najszybciej ponownie uruchomić linię tramwajową - podkreśla burmistrz Ozorkowa Jacek Sofa.

Najbliższe spotkanie w tej sprawie, z udziałem przewoźnika, czyli MPK, ma się odbyć 13 lutego. Całkowity koszt remontu szacowany jest na ponad 160 mln zł.

Od 4 lutego zawieszone zostanie kursowanie linii 45 i 46. Autobusy zastępcze kursować będą na poniższych trasach:
• Linia Z45: RADOGOSZCZ WSCHÓD – ZGIERZ Plac Kilińskiego
• Linia Z46: RADOGOSZCZ WSCHÓD – OZORKÓW Konstytucji 3 Maja.

Jak zapewnia ZDiT, przygotowano specjalny rozkład jazdy, a czas przejazdu ulegnie znacznie skróceniu. Z Łodzi do Zgierza dojedziemy w średnio 10/15 minut, a do Ozorkowa podróż zajmie ok. 40 minut. Dodatkowo wzmocnimy częstotliwość linii 4, aby zapewnić większa częstotliwość przejazdów na ul. Zgierskiej i stworzyć dojazd do ul. Pomorskiej i Nowego Centrum Łodzi. Utrzymujemy również nocne połączenie do Zgierza i Ozorkowa, które obsługiwane będzie autobusami na trasie Łódź Radogoszcz Wschód – Ozorków. Połączenie skomunikowane będzie na krańcówce Świtezianki z nocnym autobusem linii N2. Natomiast dla mieszkańców Stoków wydłużamy linię 15 do krańcówki przy ul. Giewont, aby zapewnić obsługę w zastępstwie tramwajów.

Polecane aktualności

Warsztatu, którego celem była ocena i rekomendacja rozwiązań planistycznych -  mat. Zmieniamy Ulice

Mieszkańcy Starego Polesia decydują, jak wyglądać będzie przestrzeń miejska

Karolina Szamburska / BPKSiT

Urzędnicy wspólnie z mieszkańcami projektują wygląd czterech odcinków ulic na Starym Polesiu w... więcej

Radny Adam Wieczorek zapowiedział, że 50 tysięcy poradników pierwszej pomocy trafi do łodzian. Do tego szkolenia z pierwszej pomocy dla łódzkich przedszkolaków, uczniów i seniorów -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

50 tysięcy poradników pierwszej pomocy dla łodzian. Do tego szkolenia z pierwszej pomocy

Karolina Szamburska / BPKSiT

Wydział Zdrowia UMŁ przygotował ponad 50 tys. poradników pierwszej pomocy, które trafią w ręce... więcej

Bio-Gen to kolejna z firm, które zdecydowały się na ulokowanie swoich miejsc pracy w Łodzi

Lider biotechnologii przenosi się do Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Bio-Gen, założona blisko trzy dekady temu w Opolu firma o międzynarodowej renomie, przenosi swoją... więcej

Łódzkie pary świętowały złote gody -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Medale za pół wieku razem. 30 par świętowało złote gody

Marlena Kamińska / BPKSiT

Hejnał miasta rozpoczął pierwszą w 2018 roku uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie... więcej

Konferencja prasowa wiceprezydenta Treli -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

Oto, co czeka łódzkich uczniów i nauczycieli w kolejnym roku wdrażania rządowej reformy edukacji

Monika Pawlak / BRPiNM

Uczniowie trzech Szkół Podstawowych nr 137, 138 i 193 od nowego roku szkolnego będą mieli do... więcej

Kalendarz
Kontakt