Urząd Miasta Łodzi

Bezrobocie spada, inwestycje rosną. Taki był 2017 rok w Łodzi

Rok 2017 to rok rekordowego spadku bezrobocia w Łodzi oraz dużych inwestycji mieszkaniowych i przemysłowych. Wraz z nimi w naszym mieście znacząco przybyło nowych dobrze płatnych miejsc pracy.

Adam Pustelnik poinformował, że w Łodzi odnotowaliśmy m.in. sukcesywny wzrost inwestycji mieszkaniowych -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ
Adam Pustelnik poinformował, że w Łodzi odnotowaliśmy m.in. sukcesywny wzrost inwestycji mieszkaniowych , fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Dane z łódzkiego rynku pracy są coraz lepsze. W listopadzie, wg danych GUS, stopa bezrobocia w Łodzi spadła do poziomu 6,4%. To kolejny miesiąc spadku bezrobocia w naszym mieście. Jak zaznaczył Piotr Bors, dyr. Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ, również w grudniu należy spodziewać się dalszego spadku bezrobocia i na koniec 2017 r. w Łodzi będzie ok. 21 tysięcy osób bezrobotnych. Wraz ze spadkiem stopy bezrobocia warto odnotować, że w ostatnich miesiącach pracodawcy skierowali ponad 3 tys. ofert pracy do Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi.

Bardzo korzystnie prezentuje się podsumowanie 2017 r. w branży mieszkaniowej w Łodzi. W ubiegłym roku w śródmieściu naszego miasta nastąpiło potrojenie inwestycji mieszkaniowych, a w Nowym Centrum Łodzi rozpoczęła się pierwsza duża inwestycja mieszkaniowa, dzięki której powstanie ponad 400 mieszkań klasy premium.

Adam Pustelnik, p. o. dyr. Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą UMŁ poinformował, że w Łodzi odnotowaliśmy sukcesywny wzrost inwestycji mieszkaniowych liczonych rok do roku. W 2017 r. w naszym mieście zostało sprzedanych ok. 2500 nowych mieszkań, a na koniec roku było jeszcze ponad 9000 mieszkań w budowie. To bardzo znaczący wzrost w stosunku do lat poprzednich.

Równie dynamicznie rozwija się w Łodzi rynek biurowy. Dwoma największymi inwestycjami biurowymi były Przystanek mBank i Nowa Fabryczna. Oprócz dużych biurowców korporacyjnych w Łodzi zrealizowano również mniejsze inwestycje biurowe. Jak zaznaczył dyrektor Adam Pustelnik, wszystkie oddane w 2017 r. inwestycje biurowe w Łodzi od razu zostały w pełni wynajęte. Ten aspekt zdecydowanie odróżnia 2017 r. od lat poprzednich, kiedy to gorsza koniunktura skutkowała dłuższym poszukiwaniem najemców. Warto przypomnieć, że w najbliższych latach w Łodzi ukończone zostaną kolejne duże inwestycje biurowe. Są to m.in. Brama Miasta i Monopolis.

Do Łodzi przybywają też inwestorzy przemysłowi, którzy tworzą nowe miejsca pracy. Powstała nowa fabryka firmy Emerson na Górnej, wkopano kamień węgielny pod inwestycję firmy Corning w Strykowie, odbudowana i powiększona została zniszczona przez pożar fabryka Coko-Werk na Dąbrowie, powstało nowe centrum logistyczne i centrum badawczo-rozwojowe BSH. Do dużej inwestycji przymierza się koncern Miele, gdzie pracę znajdzie blisko 1,5 tys. osób.

W 2017 roku w Łodzi pojawiło się wielu inwestorów oferujących miejsca pracy wysokiej jakości, takie jak centra projektowe firm ZF oraz NOKIA, centrum badawczo-rozwojowe firmy Ericsson, centrum tworzące rozwiązania robotyzacyjne firmy Digital Workforce. Powstało również nowe centrum finansowe firmy Whirlpool, centrum zarządzania ryzykiem finansowym Commertz System.

Z planów na 2018 r. warto wymienić zezwolenie strefowe dla firmy Harman, która jest już po fuzji z Samsungiem, duży przyrost zatrudnienia gwarantowany jest przez firmę Fujitsu oraz przez Philips Lightning i Philips Healthcare.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Pierwszy z 12 nowych SWING-ów jest już w Łodzi. Zobacz jak wygląda.

Marlena Kamińska / BPKSiT

Pierwsza z 12 PES SWING, wyprodukowanych przez bydgoską fabrykę dla Łodzi, została już dostarczona... więcej

Co łączy kuchnię wietnamską i amerykańską? Pho Shop w centrum Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Pho Shop to nowe miejsce na kulinarnej mapie miasta. Już działa. Poszukuje nowych smaków. To kolejna... więcej

Chwała bohaterom. Uczciliśmy 155 rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Andrzej Janecki / BPKSiT

Członkowie Związku Legionistów Polskich, młodzież, strzelcy i harcerze w rocznicę powstania... więcej

Łódź koncertowa – będzie głośno i gorąco

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

"Depeche Mode", "Thirty Seconds to Mars", "Scorpions". Mimo silnej konkurencji na rynku wydarzeń... więcej

Na Dąbrowskiego demontowane jest już torowisko oraz usuwana stara nawierzchnia jezdni. Trwają także prace przy zdejmowaniu sieci trakcyjnej.

Łódź buduje ulicę Dąbrowskiego

Marlena Kamińska / BPKSiT

Rozpoczęła się przebudowa ulicy Dąbrowskiego. W weekend wykonawca wprowadził nową organizację ruchu... więcej

Kalendarz
Kontakt