Bezrobocie spada, inwestycje rosną. Taki był 2017 rok w Łodzi

Rok 2017 to rok rekordowego spadku bezrobocia w Łodzi oraz dużych inwestycji mieszkaniowych i przemysłowych. Wraz z nimi w naszym mieście znacząco przybyło nowych dobrze płatnych miejsc pracy.

Adam Pustelnik poinformował, że w Łodzi odnotowaliśmy m.in. sukcesywny wzrost inwestycji mieszkaniowych -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ
Adam Pustelnik poinformował, że w Łodzi odnotowaliśmy m.in. sukcesywny wzrost inwestycji mieszkaniowych , fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Dane z łódzkiego rynku pracy są coraz lepsze. W listopadzie, wg danych GUS, stopa bezrobocia w Łodzi spadła do poziomu 6,4%. To kolejny miesiąc spadku bezrobocia w naszym mieście. Jak zaznaczył Piotr Bors, dyr. Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ, również w grudniu należy spodziewać się dalszego spadku bezrobocia i na koniec 2017 r. w Łodzi będzie ok. 21 tysięcy osób bezrobotnych. Wraz ze spadkiem stopy bezrobocia warto odnotować, że w ostatnich miesiącach pracodawcy skierowali ponad 3 tys. ofert pracy do Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi.

Bardzo korzystnie prezentuje się podsumowanie 2017 r. w branży mieszkaniowej w Łodzi. W ubiegłym roku w śródmieściu naszego miasta nastąpiło potrojenie inwestycji mieszkaniowych, a w Nowym Centrum Łodzi rozpoczęła się pierwsza duża inwestycja mieszkaniowa, dzięki której powstanie ponad 400 mieszkań klasy premium.

Adam Pustelnik, p. o. dyr. Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą UMŁ poinformował, że w Łodzi odnotowaliśmy sukcesywny wzrost inwestycji mieszkaniowych liczonych rok do roku. W 2017 r. w naszym mieście zostało sprzedanych ok. 2500 nowych mieszkań, a na koniec roku było jeszcze ponad 9000 mieszkań w budowie. To bardzo znaczący wzrost w stosunku do lat poprzednich.

Równie dynamicznie rozwija się w Łodzi rynek biurowy. Dwoma największymi inwestycjami biurowymi były Przystanek mBank i Nowa Fabryczna. Oprócz dużych biurowców korporacyjnych w Łodzi zrealizowano również mniejsze inwestycje biurowe. Jak zaznaczył dyrektor Adam Pustelnik, wszystkie oddane w 2017 r. inwestycje biurowe w Łodzi od razu zostały w pełni wynajęte. Ten aspekt zdecydowanie odróżnia 2017 r. od lat poprzednich, kiedy to gorsza koniunktura skutkowała dłuższym poszukiwaniem najemców. Warto przypomnieć, że w najbliższych latach w Łodzi ukończone zostaną kolejne duże inwestycje biurowe. Są to m.in. Brama Miasta i Monopolis.

Do Łodzi przybywają też inwestorzy przemysłowi, którzy tworzą nowe miejsca pracy. Powstała nowa fabryka firmy Emerson na Górnej, wkopano kamień węgielny pod inwestycję firmy Corning w Strykowie, odbudowana i powiększona została zniszczona przez pożar fabryka Coko-Werk na Dąbrowie, powstało nowe centrum logistyczne i centrum badawczo-rozwojowe BSH. Do dużej inwestycji przymierza się koncern Miele, gdzie pracę znajdzie blisko 1,5 tys. osób.

W 2017 roku w Łodzi pojawiło się wielu inwestorów oferujących miejsca pracy wysokiej jakości, takie jak centra projektowe firm ZF oraz NOKIA, centrum badawczo-rozwojowe firmy Ericsson, centrum tworzące rozwiązania robotyzacyjne firmy Digital Workforce. Powstało również nowe centrum finansowe firmy Whirlpool, centrum zarządzania ryzykiem finansowym Commertz System.

Z planów na 2018 r. warto wymienić zezwolenie strefowe dla firmy Harman, która jest już po fuzji z Samsungiem, duży przyrost zatrudnienia gwarantowany jest przez firmę Fujitsu oraz przez Philips Lightning i Philips Healthcare.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

64 tysiące tulipanów w Ogrodzie Botanicznym. Wyjątkowa kolekcja kwiatów w prawie 50 odmianach zaczyna kwitnąć i tworzyć kolorową wystawę -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wybierz się do Ogrodu Botanicznego i zobacz dziesiątki tysięcy rozkwitających tulipanów

Karolina Szamburska / BPKSiT

Tegoroczne dywany tulipanów w Ogrodzie Botanicznym zakwitły wyjątkowo wcześnie. Łodzianie mogą już... więcej

Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych -  fot. z arch. UMŁ

Uwaga! Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Łodzianka straciła 31 tys. zł, bo uwierzyła oszustom podszywającym się pod urzędników obiecujących... więcej

Część wystawy poświęcona jest kreacjom spod znaku domu mody Dior -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Dior już w Łodzi. Projekty światowego wizjonera mody zobaczysz w CMW

Marlena Kamińska / BPKSiT

Kreacje, biżuteria, buty, kapelusze marek: Dior, Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Givenchy dotarły... więcej

Przykładem współpracy jest remontowana kamienica Bernarda Glüksmana przy ul. Struga 7 -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto remontuje kamienice razem ze wspólnotami

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Miasto remontuje stare łódzkie kamienice, nie tylko wtedy, gdy jest ich jedynym właścicielem. Od... więcej

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu

Marlena Kamińska / BPKSiT

Na pierwszym łódzkim woonerfie, czyli wzdłuż ulicy 6 Sierpnia nie można już zaparkować samochodu. Od... więcej

Kontakt