Bezrobocie w Łodzi spada. Oto lista najbardziej poszukiwanych profesji

Obecnie w Łodzi jest 21607 bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi 6,4 proc. To najniższy wynik w historii miasta. Stabilna sytuacja na łódzkim rynku pracy jest rezultatem wielu programów aktywizacyjnych oraz zaangażowania inwestorów.

fot. CC0 license
W Łodzi poszukiwani są m.in. programiści, projektanci i administratorzy baz danych z sektora IT

Pod koniec 2017 roku bezrobocie w Łodzi wzrosło o 0,1 proc., podczas gdy w Polsce zanotowano wzrost na poziomie 0,4 proc. Choć Łódź na tle Polski wypada bardzo dobrze, nadal odczuwa niedobór specjalistów w wielu dziedzinach. Poszukiwani są zarówno programiści, projektanci i administratorzy baz danych z sektora IT, jak i operatorzy maszyn produkcyjnych, kucharze, fryzjerzy, kierowcy i budowlańcy.

- Jako miasto poprzemysłowe borykamy się nadal ze stereotypem i wizerunkiem miejsca, którego wzrost gospodarczy idzie w prostą produkcję, montownie, outsourcing produkcji albo tak zwane podwykonawstwo. Otóż największa ilość otwartych rekrutacji w chwili obecnej pokazuje, że ten rynek pracy ewoluował. Dostępny jest duży wolumen pracy dobrze płatnej, ale o dość wąskiej specjalizacji. Jest praca w IT, dla osób z wykształceniem technicznym i inżynieryjnym oraz w sektorze finansowym - tłumaczy Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą UMŁ.

Łódzki rynek pracy mocno ewoluował w stronę klastra IT oraz biznesu i outsourcingu. W sektorze informatyki pracuje ok. 10 tys. osób w całej aglomeracji. Sumarycznie w usługach dla biznesu wartość zatrudnienia oscyluje w granicach 20 tys., a w sektorze przemysłu zatrudnienia inżynierów i na stanowiskach wyspecjalizowanych przekracza 20 tys.

Jeden z inwestorów łódzkich świadczący usługi z zakresu IT, firma Sii, aktywnie poszukuje programistów, testerów i analityków. W oddziale łódzkim do końca roku 2018 planuje zwiększyć zatrudnienie z 223 do 300 pracowników. - Z jednej strony mierzymy się z wyzwaniem, jakim jest pozyskanie pracownika, z drugiej jakim jest utrzymanie tego pracownika. Konkurencja na rynku jest dosyć duża, kandydaci otrzymują kilka ofert i mają możliwość wyboru - tłumaczy Izabela Wawer, Recruitment & HR Manager Sii Polska.

Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ zauważa, że wraz ze spadkiem bezrobocia, w statystykach rośnie udział osób niepracujących od lat, wykluczonych z rynku pracy. - Trudno te osoby zaktywizować, ale Urząd Miasta Łodzi proponuje programy, skierowane specjalnie do osób, które otrzymały trzeci profil pomocy, oferując nie tylko aktywizację zawodową, ale przed wszystkim aktywizację społeczną - mówi dyrektor Piotr Bors.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt