Biblioteka multimożliwości. W pasażu Meyera powstaje łódzka mediateka

Trwa rewitalizacja w kwartale ulic: Piotrkowska, Tuwima, Moniuszki i Sienkiewicza. Jednym z jej efektów będzie nowa przestrzeń kulturalna w Łodzi: MeMo, czyli mediateka.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
W pasażu Meyera powstaje łódzka mediateka
6 zdjęć
fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

- Od zawsze było moim marzeniem, żeby biblioteki w Łodzi pełniły rolę trzeciego miejsca w życiu mieszkańców: zaraz po domu i pracy czy szkole. Takie przestrzenie, biblioteki otwarte chcemy budować i już takie tworzymy. Symbolem tych przemian będzie mediateka, najnowocześniejsza z łódzkich książnic, biblioteka multimożliwości. Nie bez kozery na jej siedzibę wybraliśmy samo centrum miasta – chcemy, żeby MeMo również pełniła rolę takiego centrum nie tylko najnowocześniejszych rozwiązań bibliotecznych, ale centrum społecznego i kulturalnego – mówi wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski.

Tę rolę Mediateki, potwierdza Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskie, w skład której wejdzie Mediateka. – W MeMo tradycyjny księgozbiór będzie stanowił niewielką część zbiorów, których trzon stworzą audiobooki, e-booki, gry, podcasty i filmy. Dostępne będą także gadżety technologiczne, umożliwiające korzystanie z zasobów wirtualnych i sztuki za pomocą urządzeń mobilnych, ekranów dotykowych bądź Internetu Powstanie m.in. portal internetowy MEMO, który będzie umożliwiał dostęp do zbiorów elektronicznych online – mówi Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi i zapewnia, że MeMo będzie nowoczesnym centrum życia kulturalnego, w obrębie którego organizowane będą spotkania z twórcami, literatami, podróżnikami, wystawy, warsztaty z pisania scenariuszy oraz różnorodne zajęcia dla dorosłych i dzieci.

W przestrzeni mediateki znajdą się wielofunkcyjne sale, w tym jedna dwukondygnacyjna z antresolą i połączeniem z ogrodem, druga ze zbiorami oraz studio do nagrań lektorskich. Powstaną też trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia. Przeszklony dziedziniec to przestrzeń, którą będzie można wykorzystać jako miejsce wystaw, znajdzie się tutaj także kawiarnia.

Mediateka powstaje w budynku usytuowanym przy ul. Moniuszki 5  remontowanym w ramach projektu pn.: Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi). Umowa na wykonanie zadania została zawarta w lipcu 2018 r. w formule zaprojektuj i wybuduj i opiewa na kwotę: 36 248 100,00 zł brutto.(z czego remont budynku przy Moniuszki 5 - 24 406 863,00 zł). Termin zakończenia prac  to 27.12.2020 r. Wykonawca przygotował Koncepcję Architektoniczną dla nieruchomości, która uzyskała opinię merytorycznych wydziałów UMŁ oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Obecnie trwa etap realizacji dokumentacji projektowej. Wykonywane są także prace interwencyjne ( zabezpieczające ) na obiekcie przy ul. Moniuszki 5. – Było to konieczne z uwagi na katastrofalny stan techniczny budynku, który przeszedł kilkaset ekspertyz i wszystkie wskazywały na konieczność zabezpieczeń. W lutym powinniśmy zacząć wykonywanie stropów – mówi  Tomasz Zagozda, przedstawiciel wykonawcy i kierownik budowy.

Prace w budynku przy Moniuszki 5 –obejmą willę, oficynę, dziedziniec i ogród. Rewitalizacja polegać będzie na: odtworzeniu stanu pierwotnego zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, wprowadzeniu nowej funkcji w obiektach, rozbudowie o funkcje mieszczące się w zadaszonym dziedzińcu. Całość z przeznaczeniem na funkcję użyteczności publicznej - Mediatekę.

Zakres prac budowlanych przewidzianych do wykonania obejmuje:

  • wymianę nawierzchni podwórza, odbudowę ogrodzeń,
  • zadaszenie dziedzińca,
  • założenie trawnika i nasadzenie zieleni w ogrodzie,
  • wykonanie konstrukcji dachowej,
  • wykonanie stropów,
  • remont, przebudowę i renowację klatek schodowych,
  • izolację i osuszenie ścian fundamentowych,
  • renowację i remont elewacji budynków,
  • wymianę i renowację okien i drzwi,
  • wykonanie instalacji elektrycznej i niskoprądowej,
  • wykonanie instalacji p.poż.,
  • wykonanie instalacji sanitarnej,
  • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania,
  • przebudowę wszystkich pomieszczeń w budynku z przystosowaniem ich do nowych funkcji i dla osób niepełnosprawnych,
  • prace wykończeniowe ( malowanie, podłogi, posadzki, wyposażenie ). 

Wykonawcą robót jest Konsorcjum Firm:

  • Artur Leśniak Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane BUDOMAL
  • Maria Potz MOSAICON Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Tomasz Zagozda BTIB-BAU TECHNIK Inżynieria Budowlana

Projekt przygotuje i będzie koordynować Biblioteka Miejska w Łodzi, która przejęła go od Domu Literatury. Otwarcie mediateki jest planowane na rok 2020.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt