Darmowe przejazdy komunikacją miejską

Od 2 do 4 kwietnia br. łodzianie będą podróżować komunikacją miejską za darmo. Taką uchwałę podjęła Rada Miejska w związku z wprowadzeniem nowej siatki połączeń MPK.

fot. UMŁ
2 kwietnia zmieni się siatka połączeń
5 zdjęć
fot. UMŁ
Witold Ancerowicz, UMŁ
Witold Ancerowicz, UMŁ
Witold Ancerowicz, UMŁ
Witold Ancerowicz, UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Inicjatorem tego rozwiązania jest wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk. Jak tłumaczy, ma ono na celu promocję nowego modelu połączeń oraz zapoznanie z nim pasażerów, którzy zyskają możliwość bezpłatnego sprawdzenia czasu przejazdu na wybranych liniach. Według wyliczeń ZDiT z tego tytułu budżet miasta ma ponieść stratę w wysokości 518 tys. zł. Migawki kupuje około 65 proc. pasażerów MPK.

Radny Włodzimierz Tomaszewski zgłosił wniosek, aby darmowe przejazdy były możliwe między 2 a 9 kwietnia, ale poprawka ta została zaopiniowana negatywnie.

Ponadto, Rada Miejska przyznała - na podstawie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa - uprawnienie do ulgowych przejazdów wszystkim weteranom i weteranom poszkodowanym na podstawie legitymacji weterana lub legitymacji weterana poszkodowanego. Do tej pory musieli oni przedstawiać również z ważną legitymację emeryta-rencisty.

O wprowadzenie darmowych przejazdów MPK dla weteranów wnioskował blisko rok temu senator Maciej Grubski. Wniosek ten ponowił dziś Sylwester Pawłowski, przewodniczący Klubu Radnych SLD. Wyjaśnił też, że już na mocy ustawy o weteranach działań poza granicami kraju są oni uprawnieni do ulgowych przejazdów.

Obecnie w Łodzi mieszka 113 weteranów, ale nie wiadomo, ilu pobiera rentę inwalidzką, stąd nie wykonano dokładnej symulacji kosztów po stronie budżetu Łodzi z tytułu wprowadzenia tej ulgi.

Eugeniusz Lipert, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ podkreśla, że darmowe przejazdy dla weteranów wprowadziły Wrocław, Płock, Sochaczew, Bolesławiec i kilka innych miast. - To byłoby okazanie szacunku i wdzięczności za służbę na rzecz misji pokojowych na świecie. Weterani misji pokojowych zostali w 1988 r. uhonorowani nagrodą Nobla. - tłumaczy. Zaznacza, że większość weteranów to emeryci lub renciści i z tego tytułu są już uprawnieni do ulgowych przejazdów. Część weteranów skończyła 70. rok życia i jest zwolniona z opłat za przejazdy komunikacją miejską. Jego zdaniem koszt, jaki miasto by poniosło wprowadzając darmowe przejazdy dla weteranów, byłby niewielki.

Z powodu braku kalkulacji dyrektor ZDiT Grzegorz Misiorny nie zgodził się na wprowadzenie tej poprawki do projektu uchwały. Sylwester Pawłowski postanowił tymczasowo się z niej wycofać, ale obiecał, że sprawa ta wróci na sesję w ciągu najbliższych tygodni.

Rada Miejska nie przyjęła też poprawki radnego Marcina Zalewskiego odnośnie wprowadzenia rocznego biletu imiennego dla osób w wieku 65+ w cenie 50 zł.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt