Elektryczne skutery wjeżdżają do Łodzi

Już podczas majówki łodzianie będą mogli korzystać z nowego ekologicznego środka transportu, czyli elektrycznych skuterów blinkee.city. System startuje 26 kwietnia.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przypomina, że skuterami elektrycznymi, tak jak motocyklami i tradycyjnymi skuterami można poruszać się po bus pasach - fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przypomina, że skuterami elektrycznymi, tak jak motocyklami i tradycyjnymi skuterami można poruszać się po bus pasach , fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Scooter-sharing to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu mieszkańcy dużych miast mogą sprawnie i bez problemów z parkowaniem przemieszczać się po mieście. Wystarczy smartfon i aplikacja, z poziomu której użytkownik rezerwuje, uruchamia i kończy jazdy na skuterze.  

Na start systemu blinkee.city w Łodzi dostępnych będzie 27 skuterów. Do końca 2018 r. do dyspozycji użytkowników będzie już 70 pojazdów. Wraz z rozrostem floty skuterów powiększana będzie strefa, w której pojazdy będą czekały na użytkowników. Docelowo firma chciałaby objąć systemem wszystkie duże osiedla. 

Łódzka flota blinkee.city będzie dysponować z nowym modelem skutera klasy premium. Jest on większy, wygodniejszy i lepiej wykonany niż model, z którym firma wchodziła na rynek w 2017 roku w innych miastach Polski. Nowy skuter ma 12-calowe koła, lepsze hamulce i mocniejszy silnik. Wśród największych zalet poruszania się po mieście na skuterze należy wymienić przede wszystkim możliwość dotarcia w każde miejsce bez stania w korkach i problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego. Dodatkowo skutery są elektryczne nie emitują spalin i są w zasadzie bezgłośne.

- 26 kwietnia w przestrzeni miejskiej łodzianie zobaczą elektryczne skutery. Z racji czekających nas licznych inwestycji na łódzkich drogach i związanych z tym dużych utrudnień w ruchu, ten projekt udostępni łodzianom szybszy środek transportu niż samochód lub rower - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przypominając, że skuterami elektrycznymi, tak jak motocyklami i tradycyjnymi skuterami można poruszać się po bus pasach. 

Aby rozpocząć korzystanie z blinkee.city należy najpierw zainstalować aplikację w smartfonie i założyć konto w systemie. Po weryfikacji konta użytkownik może na mapie sprawdzić, gdzie stoi najbliższy wolny skuter. Gdy już do niego dotrze, wystarczy założyć kask i ruszyć w drogę. Koszt minuty jazdy został ustalony na 0,69 zł. Dla studentów oraz seniorów przewidziane jest 15 proc. zniżki za korzystanie z elektrycznych skuterów. Najwygodniejszą formą płatności jest podpięcie karty kredytowej do konta w systemie. 

W systemie możliwe jest też zarezerwowanie skutera (opłata 0,09 zł za minutę). To wygodne rozwiązanie gwarantuje, że po załatwieniu sprawy w jednym miejscu będzie można pojechać w dalszą drogę bez konieczności poszukiwania wolnego pojazdu. 

W przeciwieństwie do systemu Łódzkiego Roweru Publicznego nie trzeba wcześniej zasilać konta pieniędzmi, ale z drugiej strony nie ma popularnych wśród rowerzystów 20 minut bezpłatnej jazdy. Dla odmiany, po ponad 100 minutach jazdy (jednego dnia) naliczanie opłat zostaje wstrzymane i dalsze korzystanie z elektrycznego skutera odbywa się już za darmo, bez względu na liczbę wypożyczonych przez użytkownika pojazdów w danym dniu. 

Początkowo elektryczne skutery systemu blinkee.city będą dostępne w centrum Łodzi, co nie oznacza, że skuterem nie można wyjechać poza strefę – ważne jest, żeby podróż zakończyć wewnątrz strefy. Kończąc jazdę użytkownik może zostawić pojazd w dowolnym miejscy wewnątrz strefy (widocznej na mapie w aplikacji na smartfonie), pamiętając jednak o zgodnym z przepisami parkowaniu skutera. 

Jak podkreśla Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, prywatnie wielki miłośnik jazdy motocyklem, do jazdy na skuterach elektrycznych nie potrzeba mieć prawa jazdy ani specjalistycznego stroju. Obowiązkowa jest za to jazda w kasku, który znajduje się na wyposażeniu każdego skutera. - Myślę, że na majową sesję przyjadę już takim skuterem - dodał Tomasz Kacprzak. 

Do tej pory w Polsce ze scooter-sharingu w blinkee.city korzystali m.in. mieszkańcy Warszawy, Poznania, Gdańska, Gdyni, Sopotu i Krakowa. Mimo, iż blinkee.city funkcjonuje stosunkowo krótko (od marca 2017 r.) ma ponad 26 tys. zarejestrowanych użytkowników. Wkrótce usługa zostanie uruchomiona również poza granicami Polski, czyli w Budapeszcie i Walencji.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Wille przy ul. Moniuszki odzyskają blask. Powstaną tu biura, apartamenty i restauracje - fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Wille przy ul. Moniuszki odzyskają blask. Powstaną tu biura, apartamenty i restauracje

Tomasz Walczak / BPKSiT

Dziewiętnastowieczne wille przy ul. Moniuszki 6/8 zostaną wyremontowane do 2021 roku. Powstaną tam... więcej

Przy ul. Łęczyckiej trwa budowa nowych mieszkań komunalnych - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Trwa budowa nowych mieszkań komunalnych przy ulicy Łęczyckiej

Anna Janocha / BPKSiT

Maj 2019 roku to termin zakończenia przebudowy dawnego biurowca Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy... więcej

Wszystkich praw! Całego życia! - to hasło 10. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wszystkich praw! Całego życia! W czerwcu X Kongres Kobiet

Anna Janocha / BPKSiT

Rada Programowa X Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który po raz pierwszy w swojej historii odbędzie... więcej

Osiedle Primo to ponad 400 mieszkań w Nowym Centrum Łodzi. W czwartek wmurowano kamień węgielny pod pierwszą inwestycję mieszkaniową w NCŁ - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kamień węgielny pod pierwszą inwestycję mieszkaniową w NCŁ. Powstaje tu ponad 400 mieszkań

Karolina Szamburska / BPKSiT

Ponad 400 mieszkań powstaje w Nowym Centrum Łodzi. Rozpoczęła się pierwsza inwestycja mieszkaniowa u... więcej

Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego - fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

BSH zbuduje w Łodzi nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe branży AGD

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Z udziałem wiceprezydenta Łodzi Wojciecha Rosickiego wmurowano kamień węgielny pod inwestycję przy... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.