Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2017. Sprawdź, co będzie się działo w Łodzi

Artystyczne przejścia dla pieszych, zabytkowe tramwaje, parking bez aut, muzyczny tramwaj, stojaki na rowery i panel dyskusyjny. To główne atrakcje tygodnia mobilności w Łodzi

Tydzień Mobilności jest bodźcem do trwałych zmian w przyzwyczajeniach obywateli i organizacji transportu zbiorowego -  fot. z arch. UMŁ
Tydzień Mobilności jest bodźcem do trwałych zmian w przyzwyczajeniach obywateli i organizacji transportu zbiorowego , fot. z arch. UMŁ

15.09 PIĄTEK – Parking Day – szukajcie nas od 11 do 17 pod Urzędem Marszałkowskim. Przygotowaliśmy atrakcje dla szkół, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o transporcie. Rowerowi mieszkańcy Łodzi będą mogli w tym czasie oznakować swoje pojazdy dzięki Straży Miejskiej.


16.09 SOBOTA – Fundacja Normalne Miasto Fenomen zorganizuje przejazd rowerowy wraz z plenerowym wydarzeniem.

Natomiast dla pasażerów MPK uruchomiony zostanie Open Payment System, dzięki któremu na trasie W-Z zapłacimy tylko tyle ile przejechaliśmy przystanków. Więcej o projekcie znajdziecie na stronie MPK.

Zapraszamy również na Muzyczną Podróż Tramwajem na trasie z Łodzi do Zgierza.


17.09 NIEDZIELA – Czy to rowerem czy pieszo – będzie można pokonać dwie trasy tematyczne – po to by lepiej poznać infrastrukturę rowerową lub wyjątkowe miejsca na miejskie spacery. Na przejazd, czy na spacer zapraszamy od dowolnej porze. Wkrótce zamieścimy informacje o trasie.

Miłośnicy zabytkowych tramwajów będą mogli skorzystać z dnia otwartego na terenie Zajezdni Muzealnej Brus. Również tego dnia ostatni raz wyjedzie na trasę Tramwajowa Linia Turystyczna kursująca z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego.
Wydarzenia organizuje Klub Miłośników Starych Tramwajów.

Dodatkowo swój sezon zakończy AnimalBus w którym właściciele psów będą mieli możliwość bezpłatnego zaczipowania swoich czworonogów oraz zdobycia informacji na temat przewozu zwierząt w autobusach i tramwajach.


18.09 PONIEDZIAŁEK – Mamy nadzieję, że będzie to dobry poniedziałek dla rowerzystów – szczegóły przekażemy razem z początkiem tygodnia.


19.09 WTOREK – Sekretariaty łódzkich szkół oraz harcerscy liderzy otrzymają paczkę pełną pomysłów na przeprowadzenie zajęć tematycznych związanych z zrównoważonym transportem. Mamy nadzieję, że chętnie z nich skorzystają, a dzieci i młodzież będą mogły poszerzyć bądź nabyć wiedzę o zrównoważonym transporcie.


20.09 ŚRODA - MPK świętuje dzień kontrolera i przygotowało drobne atrakcje dla wszystkich pasażerów. Do zobacz

O 18:00 Kluby Liberalne zapraszają do debaty na temat zrównoważonego transportu. Zastanowimy się nad tym, czy interesy kierowców, pieszych, rowerzystów i pasażerów komunikacji miejskiej możemy pogodzić. Na spotkanie zapraszamy do klub 6. Dzielnica przy Piotrkowskiej 102.


22.09 PIĄTEK, czyli DZIEŃ BEZ SAMOCHODU! Każdy posiadacz dowodu rejestracyjnego może tego dnia podróżować komunikacją miejską bez biletu.
Wystarczy dowód rejestracyjny samochodu i można zabrać ze sobą tyle osób na ile zarejestrowany jest pojazd.
Wszystkich mieszkańców, tego dnia, zachęcamy aby wybrali się do pracy, szkoły, czy na spotkanie – pieszo, rowerem, tramwajem, autobusem, czy hulajnogą.

Dodatkowo każdy łodzianin może dołączyć do organizowanej przez MPK-Łódź akcji "Łączy nas Krew" i otrzymać upominek.


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu trwa nieprzerwanie od 2002 r. odbywając się w dniach 16 - 22 września. Już podczas pierwszej edycji do akcji przyłączyło się ponad 400 miast z 23 krajów! Z roku na rok idea promowania zrównoważonego transportu staje się coraz bardziej popularna na całym świecie – m.in. również w Rosji, Korei Południowej, Wenezueli czy Wietnamie. W 2014 r. uczestniczyło już ponad 2 tysiące miast z 44 krajów. W wielu krajach Tydzień Mobilności jest bodźcem do trwałych zmian w przyzwyczajeniach obywateli i organizacji transportu zbiorowego.

Co robiliśmy w Polsce?

Do akcji co roku przyłącza się również wiele polskich miast, na dowód tego w 2009 r. było to aż 127 miejscowości! W ramach promowania zrównoważonego transportu organizowane są pikniki, warsztaty, gry i zabawy dla uczestników, wycieczki oraz wiele innych atrakcji. Akcja najczęściej jest promowana w dużych ośrodkach miejskich ze względu na największe obciążenie ruchu ulicznego.

Polecane aktualności

Zaprezentowany w Cannes raport jest bazą faktów i liczb, na której mogą opierać się inwestorzy planujący realizację przedsięwzięć w Łodzi -  mat. invest.lodz.pl

Ogromne zainteresowanie inwestorów NCŁ na targach MIPIM w Cannes

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia biurowa oferowana w Łodzi zwiększyła się o 200 tys. mkw.... więcej

W zabytkowym budynku powstały miejsca do pracy z przestrzeniami coworkingowymi, w pełni wyposażonymi salami konferencyjnymi oraz pokojami do relaksu i networkingu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Partner Google, Microsoft i LinkedIn zainwestował w Łodzi. Firma Regus oferuje nowoczesne biura

Marlena Kamińska / BPKSiT

Teraz z oferty globalnej sieci przestrzeni biurowych mogą korzystać małe, średnie i duże łódzkie... więcej

Prezydent poinformowała, że najwięcej nowych mieszkań komunalnych wybudowanych będzie przy ul. Spornej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

W Łodzi powstanie kilkaset mieszkań komunalnych

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W najbliższych 5 latach, w mieście powstanie nawet 800 mieszkań komunalnych. Najwięcej nowych... więcej

Prezydent Łodzi zapowiedziała, że jeszcze wiosną rozpocznie się przebudowa Rokicińskiej -  fot. Piotr Wasiak / ZIM

Wiosną rozpocznie się przebudowa ul. Rokicińskiej

Piotr Wasiak / ZIM

Wybraliśmy wykonawcę ulicy Rokicińskiej. Jeszcze wiosną rozpoczną się prace. Ulica Rokicińska to... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Mamy to! Zielone Expo dla Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W środę (21 marca) o godz. 7.34 dotarła do Łodzi dobra wiadomość z Australii, że Zgromadzenie Ogólne... więcej

Kontakt