Urząd Miasta Łodzi

Festiwal Cinergia pod skrzydłami Łódzkiego Centrum Wydarzeń

Stowarzyszenie Łódź Filmowa, czyli organizator 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia podpisał z władzami miasta trzyletnią umowę na dofinansowanie festiwalu. Tegoroczna edycja otrzyma 600 tys. zł, czyli o połowę więcej niż w ubiegłym roku.

 -  fot. Anita Andrzejczak / Cinergia

W poprzednich latach  festiwal współpracował z Wydziałem Kultury UMŁ i otrzymywał dofinansowanie w ramach programów i grantów. Dzięki umowie będzie współpracował z Łódzkim Centrum Wydarzeń. W kolejnych latach jego dofinansowanie wzrastać będzie o kolejne 200 tys. zł. - Forum Kina Europejskiego już na stałe zagościło na mapie kulturalnej miasta i centralnej Polski. Przeszło dwie dekady mamy okazję spotykać się z filmową ofertą, której na co dzień brakuje w multipleksach. Postanowiliśmy zatem wziąć ten festiwal pod skrzydła i umożliwić dalszy intensywny rozwój tej marki w przestrzeni naszego miasta - mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

Organizatorem Forum Kina Europejskiego Cinergia niezmiennie pozostaje Sławomir Fijałkowski, o którym prezydent Łodzi mówiła, że to człowiek, który nie tylko kocha kino i film, ale także Łódź.

- Wsparcie Łódzkiego Centrum Wydarzeń i miasta to możliwość realizowania planów i zapraszania wyjątkowych gości. ŁCW to jest bardzo duża, poważna instytucja, która ma na swoim koncie szereg ważnych wydarzeń kulturalnych tego miasta i dzięki już przetartym szlakom oraz kontaktom może udostępnić nam przestrzeń medialną, którą my wypełnimy treścią filmową - tłumaczy Sławomir Fijałkowski, pomysłodawca i producent festiwalu.

Tegoroczna edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia rozpocznie się 23 listopada i potrwa do 2 grudnia. Za program odpowiedzialny będzie niezastąpiony duet: Krzysztof Spór i Anna Serdiukow, którzy przygotowali zeszłoroczną edycję. Organizatorzy chcą podjąć współpracę z innymi łódzkimi instytucjami filmowymi i kulturalnymi, m.in. Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Szkołą Filmową i Teatrem Wielkim. Trwają także rozmowy ze sponsorami, które pozwolą zamknąć budżet tegorocznej edycji. - Spodziewamy się, że dofinansowanie miasta stanowić będzie ok. 40 proc. całego budżetu imprezy - dodał Sławomir Fijałkowski. 

 

Polecane aktualności

Podczas uroczystości odśpiewano hymn narodowy z zapomnianą zwrotką o Kościuszce -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Otuliliśmy kwiatami Kościuszkę

Sławomir Macias/ BPKSiT

Łodzianie uczcili pamięć jednej z najjaśniejszych postaci naszej i światowej historii, bohatera... więcej

Pracownicy dawnych zakładów "Poltex" -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Rynek Manufaktury przemianowano na Rynek Włókniarek Łódzkich

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

20 września Rada Miejska w Łodzi jednogłośnie podjęła decyzję, by rynek Manufaktury przemianować na... więcej

System monitoringu miejskiego na łódzkich ulicach działa od marca 2015 roku i cały czas jest rozbudowywany -  fot. z arch. UMŁ

Na trasie w kierunku Pabianic będzie więcej kamer

Marlena Kamińska / BPKSiT

Nowe kamery monitoringu miejskiego montowane są przy ulicy Pabianickiej od targowiska Górniak do... więcej

Belly Button Man w pasażu Rubinsteina -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Rozejrzyj się. Na ulicy Piotrkowskiej pojawiają się ludzkie manekiny

Tomasz Walczak / BPKSiT

W ciągu dwóch tygodni pięć instalacji artystycznych amerykańskiego twórcy Marka Jenkinsa stanie przy... więcej

Neon wrócił na kamienicę przy ul. Legionów 48 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Neon z kotem wrócił na kamienicę przy ul. Legionów

Konrad Ciężki / BRPiNM

"Kot z neonu wraca do domu" to projekt z Budżetu Obywatelskiego, zgłoszony przez Martę Karbowiak. I... więcej

Kalendarz
Kontakt
EXPO 2022