Urząd Miasta Łodzi

Honorowe obywatelstwo w Zatoce Sportu

Uroczystą oprawę miało oficjalne otwarcie Zatoki Sportu Politechniki Łódzkiej. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele rządu, władz samorządowych, uczelnianych i pływackich, jednak najważniejszą osobą była Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Multimedalistka pływackich mistrzostw Polski otrzymała tytuł honorowej obywatelki Łodzi i odebrała klucz do miasta.

Wyróżnienia gratulowała m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Jej zdaniem Urbańczyk-Olejarczyk powinna być inspiracją dla kolejnych pokoleń łodzian. - Życzę, żeby za pani przykładem poszły te rzesze młodych ludzi, które są dzisiaj z nami na trybunach i wszyscy inni. Żeby była pani dla nich symbolem i dowodem na to, że warto inwestować w swoje marzenia – powiedziała Zdanowska.

Tytuł Honorowego Obywatela Łodzi utytułowanej pływaczce rada miejska przyznała już w lipcu, jednak na oficjalne wręczenie wyróżnienia czekano ponad dwa miesiące. Dlaczego? Wyjaśnił to przewodniczący rady Tomasz Kacprzak. - Długo zastanawialiśmy się, jakie miejsce znaleźć, aby godnie wręczyć naszej nowej honorowej obywatelce klucz do miasta. Pomyśleliśmy wspólnie, że tym najlepszym miejscem jest Zatoka Sportu – powiedział Kacprzak.

Klucz wręczono więc podczas oficjalnego otwarcia tego obiektu. - Okres zaskoczenia już przetrawiłam, bo od kilku miesięcy o tym wiedziałam. Na początku było fajnie i bardzo miło. Po pewnym czasie zostałam jednak zaproszona do urzędu miasta, gdzie pokazano mi salę, w której wiszą portrety honorowych obywateli. Zobaczyłam wówczas, że jest to garstka osób. Dopiero wtedy do mnie dotarło, że jest to wyjątkowe i bardzo ważne wyróżnienie. To fajne uhonorowanie tego, co do tej pory zrobiłam – tak Urbańczyk-Olejarczyk mówiła o emocjach związanych z nadaniem honorowego obywatelstwa.

W uroczystym otwarciu pływalni w Zatoce Sportu uczestniczyli m.in. wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, pierwszy wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, rektor PŁ Sławomir Wiak oraz prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński. Ten ostatni Zatoce Sportu nie żałował pochwał.  

- Łódź zasłużyła na tego rodzaju obiekt, który pod względem pływackim jest skrojony na miarę naszych potrzeb. Widownia dla ok. 1,7 tys. osób jest optymalna do przeprowadzania zawodów i do tego, żeby w miarę rozsądny sposób utrzymywać ten obiekt. To jest kompleks, na którym można zrealizować praktycznie wszystko, co w nowoczesnej technologii treningu jest potrzebne do tego, by wyprodukować mistrza. Nic, tylko się cieszyć – powiedział szef PZP.

Sportowe życie Zatoki zainaugurował Puchar Sprintu pod patronatem Rektora Politechniki Łódzkiej. Na dystansie 50 metrów najlepsi zawodnicy i zawodniczki z województwa łódzkiego rywalizowali w wyścigach stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym.

Polecane aktualności

Łódzkie obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Łódzkie obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

Dziesiątki zniczy zapłonęły pod Krzyżem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka.... więcej

Kamienica przy ul. Małej 6 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

13 nowych zabytków w Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

13 kolejnych obiektów trafiło do ewidencji zabytków w Łodzi. Wśród nich ukryty cmentarz, część... więcej

Jacek Federowicz spotkał się również z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Jacek Fedorowicz odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Sław

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Znakomity aktor, reżyser, satyryk, malarz i grafik Jacek Fedorowicz 13 grudnia, o godz. 13 odsłonił... więcej

Kończy się I etap remontu "Szuflandii" -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Kończy się I etap remontu "Szuflandii"

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Trwają prace remontowe w słynnej "Szuflandii", czyli zabytkowej willi przy ul. Wólczańskiej 17.... więcej

Podsumowanie inicjatywy "Most Pokoleń" -  fot. Karolina Szamburska / UMŁ

Łódzki superbohater w komiksie o stanie wojennym

Karolina Szamburska / BPKSiT

W rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego podsumowana została inicjatywa "Most Pokoleń"... więcej

Kalendarz
Kontakt