Urząd Miasta Łodzi

Honorowe obywatelstwo w Zatoce Sportu

Uroczystą oprawę miało oficjalne otwarcie Zatoki Sportu Politechniki Łódzkiej. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele rządu, władz samorządowych, uczelnianych i pływackich, jednak najważniejszą osobą była Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Multimedalistka pływackich mistrzostw Polski otrzymała tytuł honorowej obywatelki Łodzi i odebrała klucz do miasta.

Wyróżnienia gratulowała m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Jej zdaniem Urbańczyk-Olejarczyk powinna być inspiracją dla kolejnych pokoleń łodzian. - Życzę, żeby za pani przykładem poszły te rzesze młodych ludzi, które są dzisiaj z nami na trybunach i wszyscy inni. Żeby była pani dla nich symbolem i dowodem na to, że warto inwestować w swoje marzenia – powiedziała Zdanowska.

Tytuł Honorowego Obywatela Łodzi utytułowanej pływaczce rada miejska przyznała już w lipcu, jednak na oficjalne wręczenie wyróżnienia czekano ponad dwa miesiące. Dlaczego? Wyjaśnił to przewodniczący rady Tomasz Kacprzak. - Długo zastanawialiśmy się, jakie miejsce znaleźć, aby godnie wręczyć naszej nowej honorowej obywatelce klucz do miasta. Pomyśleliśmy wspólnie, że tym najlepszym miejscem jest Zatoka Sportu – powiedział Kacprzak.

Klucz wręczono więc podczas oficjalnego otwarcia tego obiektu. - Okres zaskoczenia już przetrawiłam, bo od kilku miesięcy o tym wiedziałam. Na początku było fajnie i bardzo miło. Po pewnym czasie zostałam jednak zaproszona do urzędu miasta, gdzie pokazano mi salę, w której wiszą portrety honorowych obywateli. Zobaczyłam wówczas, że jest to garstka osób. Dopiero wtedy do mnie dotarło, że jest to wyjątkowe i bardzo ważne wyróżnienie. To fajne uhonorowanie tego, co do tej pory zrobiłam – tak Urbańczyk-Olejarczyk mówiła o emocjach związanych z nadaniem honorowego obywatelstwa.

W uroczystym otwarciu pływalni w Zatoce Sportu uczestniczyli m.in. wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, pierwszy wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela, rektor PŁ Sławomir Wiak oraz prezes Polskiego Związku Pływackiego Paweł Słomiński. Ten ostatni Zatoce Sportu nie żałował pochwał.  

- Łódź zasłużyła na tego rodzaju obiekt, który pod względem pływackim jest skrojony na miarę naszych potrzeb. Widownia dla ok. 1,7 tys. osób jest optymalna do przeprowadzania zawodów i do tego, żeby w miarę rozsądny sposób utrzymywać ten obiekt. To jest kompleks, na którym można zrealizować praktycznie wszystko, co w nowoczesnej technologii treningu jest potrzebne do tego, by wyprodukować mistrza. Nic, tylko się cieszyć – powiedział szef PZP.

Sportowe życie Zatoki zainaugurował Puchar Sprintu pod patronatem Rektora Politechniki Łódzkiej. Na dystansie 50 metrów najlepsi zawodnicy i zawodniczki z województwa łódzkiego rywalizowali w wyścigach stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym.

Polecane aktualności

Niek Roozen -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Expo Horticultural. Legendarny architekt krajobrazu gości w Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Zaprojektował "Ogrody Amsterdamu", szanghajski Central Park na Światowe EXPO i ogród holenderski w... więcej

Delegacja z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku: starszy szeregowy Monika Klimczak i szeregowy Mariola Czapińska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Oddali hołd walecznej kosynierce Marii Piotrowiczowej, bohaterce bitwy pod Dobrą

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

Pamięć Marii Piotrowiczowej, bohaterki Powstania Styczniowego uczciły kobiety, które, podobnie,... więcej

Dwunastu młodych twórców dostanie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, mody -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Wręczono Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Dwunastu młodych twórców otrzymało miejskie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych,... więcej

Usunięto już starą nawierzchnię, torowisko, sieć trakcyjną -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kolejny etap prac na skrzyżowaniu Dąbrowskiego-Kilińskiego. Będą zmiany w organizacji ruchu

Piotr Wasiak / ZIM

Wchodzimy w kolejny etap prac przebudowy ulicy Dąbrowskiego. Wykonawca usunął już starą... więcej

Rozpoczął się remont pałacu Steinertów -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Rozpoczęto remont pałacu Steinertów

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Firma Skanska rozpoczęła rewitalizację jednej z pereł łódzkiej architektury, czyli pałacu Steinertów... więcej

Kalendarz
Kontakt