Inwestycje i remonty po reformie DPS

Znaczący wzrost wydatków na modernizację i zakupy różnego typu wyposażenia na potrzeby 13 łódzkich Domów Pomocy Społecznej zapowiedział przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Miejskiej Adam Wieczorek.

Nowe łazienki, auto do przewozu osób niepełnosprawnych, bezprzewodowy internet - to inwestycje dla seniorów w domach pomocy społecznej w 2017 r. I trzy razy więcej pieniędzy w 2018 r. - fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Nowe łazienki, auto do przewozu osób niepełnosprawnych, bezprzewodowy internet - to inwestycje dla seniorów w domach pomocy społecznej w 2017 r. I trzy razy więcej pieniędzy w 2018 r. , fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Po przejęciu od MOPS administracji DPS przez Wydział Zdrowia UMŁ zwiększyły się znacznie nakłady na inwestycje i remonty, które mają służyć potrzebom pensjonariuszy i pracowników. W roku 2017 przeznaczono na ten cel 900 tys. zł, za które m.in. wyremontowano łazienki w kilku palcówkach, przerobiono instalacje, zakupiono sprzęt rehabilitacyjny oraz 7-osobowy samochód dla DPS "Włókniarz" przy ul. Krzemienieckiej.

W tym roku zaplanowano wydatki na poziomie 3,4 mln zł, czyli ponad trzy razy więcej, a poziom środków finansowych w latach 2014-2016, czyli 4,1 mln zł, w kolejnym okresie 2018-2020 wyniesie 17 mln zł, czyli czterokrotnie więcej. 

W 2017 r. miasto przeznaczyło prawie milion złotych na modernizacje, inwestycje i doposażenie 13 łódzkich DPS:

 • Modernizacja budynku 3 Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Paradnej 36: wymiana okien oraz malowanie klatek schodowych –inwestycje na kwotę 90 000 zł.
 • Przebudowa - wraz z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych - łazienek i toalet indywidualnych w budynku B Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczego Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Przybyszewskiego 255/267 - 297 238,73 zł.
 • Dofinansowanie do wykonania podjazdu dla osób niepełnosprawnych w Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczym Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Przybyszewskiego 255/267 - 16 000 zł.
 • Zakup samochodu do transportu osób niepełnosprawnych dla Domu Pomocy Społecznej „Włókniarz” im. Jana Pawła II w Łodzi przy ul. Krzemienieckiej 7/9 - 124 680,50 zł
 • Dofinansowanie do wykonania podjazdu dla osób niepełnosprawnych wraz z poręczami przy wejściu z parku do pawilonu D w Domu Pomocy Społecznej Włókniarz w Łodzi przy ul. Krzemienieckiej 7/9 - 2 500 zł
 • Zakup maszyny myjącej do podłóg dla Domu Pomocy Społecznej Włókniarz w Łodzi przy ul. Krzemienieckiej 7/9 – 11 685,00 zł
 • Nowy garaż dla Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Rudzkiej 56 – 8 000,00 zł
 • Przebudowa 9 pionów instalacji wodno - kanalizacyjnej oraz modernizacja 2 pomieszczeń kąpielowych w Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Złotniczej 10 - 81 880,64 zł
 • Dofinansowanie do modernizacji łazienek w 6 Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Złotniczej 10 – 6 700 zł
 • Zakup robota kuchennego dla 6 Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Złotniczej 10 – 8 399,67 zł.
 • Prace modernizacyjne w Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatantaʺ w Łodzi przy ul. Przyrodniczej 24/26 (montaż drzwi oraz izolacja pionowa ścian budynku od strony wschodniej) - 44 916,40 zł.
 • Zakup zmywarko-wyparzarki dla Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Narutowicza 114 - 5 999,84 zł.
 • Poprawa bazy technicznej Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesieńʺ w Łodzi przy ul. Dojazdowej 5/7 – montaż systemu, który pozwala na zdalne informowanie opiekunów przez pensjonariuszy oraz wymiana dziwi balkonowych i okien - 21 795,21 zł.
 • Zakupiono 5 szt. zmywarko-wyparzarek dla Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Spadkowej 4/6 – 23 203,34 zł.
 • Przebudowa instalacji wodnej w Domu Pomocy Społecznej w Łodzi
  przy ul. Podgórnej 2/14 - 83 382,99 zł.
 • Dofinansowanie do modernizacji pomieszczeń rehabilitacji w Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Rojnej 15 – 1 000 zł.

Na 2018 r. zaplanowano 3,4 mln zł na inwestycje i zakupy w DPS: 

 • Zorganizowanie pracowni komputerowej dla mieszkańców oraz przygotowanie parkingu i ogrodzenia, jak również dofinansowanie do zakupu samochodu w DPS przy ul. Podgórnej 2/14.
 • Zakup podnośników (Budżet Obywatelski).
 • Rozprowadzenie sieci komputerowej w pawilonach mieszkańców (dostęp do Internetu bezprzewodowego dla pensjonariuszy) w Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczym Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Przybyszewskiego 255/267.
 • Modernizacja 20 łazienek i 21 toalet w pokojach oraz dofinansowanie do wykonania podjazdu dla osób niepełnosprawnych w Centrum Rehabilitacyjno - Opiekuńczym Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Przybyszewskiego 255/267.
 • Wybrukowanie alejek, wykonanie podjazdu do jednego z pawilonów oraz remonty i wymiana mebli w pokojach, kuchniach oraz łazienkach w DPS Włókniarz przy ul. Krzemienieckiej 7/9.
 • Zakup wózków do kąpieli dla osób niepełnosprawnych oraz urządzeń niezbędnych w łazienkach, jak również malowanie pokoi pensjonariuszy i korytarzy w DPS przy ul. Paradnej 36.
 • Wymiana okien, drzwi oraz remont dachu w DPS przy ul. Dojazdowej 5/7.
 • Modernizacja trzech sanitariatów oraz przebudowa pionów instalacji wodno – kanalizacyjnej w DPS przy ul. Złotniczej 10.
 • Zakup traktora ogrodniczego oraz dofinansowanie zakupu samochodu  dla DPS przy ul. Spadkowej 4/6.
 •  Zakup koncentratora tlenu, malowanie pokoi oraz dofinansowanie zakupu samochodu  dla DPS przy ul. Sierakowskiego 65.
 •  Termomodernizacja budynku, remont głównej klatki schodowej oraz dofinansowanie do remontu głównej klatki schodowej w DPS przy ul. Przyrodniczej 24/27.
 •  Remonty pokoi oraz zakup podnośnika trzyłóżkowego dla DPS przy ul. Rudzkiej 56.
 •  Dofinansowanie do modernizacji pomieszczeń rehabilitacji, remont korytarzy, łazienki oraz wymiana drzwi w sanitariatach w DPS przy ul. Rojnej 15.
 •  Malowanie korytarzy oraz kuchenek, jak również wymiana sprzętu i mebli w DPS przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 32.
 • Zakup sprzętu medycznego oraz wyposażenia gabinetu rehabilitacji i kuchni w DPS przy ul. Narutowicza 114.

Polecane aktualności

Grupa Hexagon otworzyła nowe biuro w Łodzi. Trwają rekrutacje pracowników

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Firma Hexagon, globalny producent oprogramowania, otworzyła w Łodzi nowe biuro. W uroczystości... więcej

Twórcy oprogramowania wcielając się w postaci Ślepego Maxa i Natana Księdza promowali grę.

„Tropiciel” łódzkiej historii w nowoczesnej aplikacji. Gangsterska gra internetowa na 595. urodziny Łodzi

„Tropiciel” to pierwsza w historii, łódzka, gangsterska gra internetowa. Do zabawy zapraszają Ślepy... więcej

Rozpoczęła się przebudowa ulicy Rokicińskiej (od Malowniczej do granic miasta). Prace zaczęły się od frezowania starej, zniszczonej nawierzchni. - fot. Witold Ancerowicz

Łódź buduje: ruszyła przebudowa Rokicińskiej. Sprawdź objazdy

Piotr Wasiak / ZIM

Rozpoczęła się przebudowa ulicy Rokicińskiej (od Malowniczej do granic miasta). Prace zaczęły się od... więcej

Ostrzeżenie dla Łodzi i regionu: burze z deszczem, porywy wiatru, grad - fot. CC0 license

Ostrzeżenie dla Łodzi: intensywne opady deszczu z burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, w którym ostrzega przed intensywnymi... więcej

W jednym z pomieszczeń pałacu Poznańskich, pod grubą warstwą farby, odkryto niezwykle efektowne marmuryzacje - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Rozpoczęła się odnowa fasad pałacu Poznańskich, wykonawca deklaruje przyspieszenie prac

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Jeszcze w tym roku zobaczymy odnowione fasady i rzeźby na dachu pałacu Poznańskich. więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.