Urząd Miasta Łodzi

Jak zmieniła się koncepcja KDP

Czy Kolej Dużych Prędkości dla Łodzi jest zagrożona – pytali na konferencji prasowej radni PO Mateusz Walasek i Paulina Setnik. Ich zdaniem założenia dotyczące komunikacji kolejowej nie są dobre dla naszego miasta.

Wynikać to ma z uchwały Rady Ministrów „W sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej” z dnia 7 listopada 2017 r..

- W tym dokumencie znajdujemy plany, które wyraźnie wskazują, że koncepcja KDP i tzw. „Y” czyli linii łączącej Warszawę, przez Łódź z Poznaniem i Wrocławiem, zostaje zaprzepaszczona. W uchwale wyraźnie jest mowa o prędkości 250 km/h, podczas gdy kolej, miała iść przez Łódź z prędkością 350 km/h. To po pierwsze spowolnienie pociągów na „Y”, a po drugie, co znacznie gorsze, okazuje się, że komunikacja z Poznaniem wcale nie odbywa się przez Łódź. Droga z Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego ma się odbywać przez Łowicz i Sochaczew, co wyraźnie widać na schematach. Za Łodzią zaczynają się również dziwne kombinacje.  W kierunku Wrocławia KDP nie idzie szlakiem, który miał przewidziany „Y” – mówił na konferencji prasowej przewodniczący Klubu Radnych PO Mateusz Walasek.

Podkreśla, że ten rządowy dokument pokazuje inną wizję KDP niż dotychczas.

- To wcale nie będzie tak, że wszystkie pociągi do Poznania będą przejeżdżać przez dworzec Łódź „Fabryczna”. To nas bardzo niepokoi – podkreślał Mateusz Walasek.

Radna Paulina Setnik podsumowała skutki tej zmiany.

- Czas podróży do Warszawy się wydłuży. Dłuższy, jeśli nie znacząco dłuższy, będzie  czas jazdy do Wrocławia i dalej do Pragi. Podobnie będzie w przypadku podróży do Poznania i dalej do Berlina/Szczecina. To także  mniej szybkich pociągów do Warszawy, brak szybkich pociągów do Poznania i dalej do Berlina/Szczecina. Zmiany te wiązać się będą także z gorszym wykorzystaniem Dworca Łódź „Fabryczna’. Ponadto przy zmianie przebiegu KDP rozgorzeją na nowo spory o nieruchomości, przez które przebiegnie – wyliczała radna.

Konferencje radnych PO skomentował radny PiS Bartłomiej Dyba – Bojarski.

- W tej uchwale Rady Ministrów jest wskazane, że poprzez Łódź będzie główne połączenie z Poznaniem i Wrocławiem, które zostanie zrealizowane do 2025 roku. Nie ma mowy o innym połączeniu w tym dokumencie. Pociągi na tej trasie będą jeździły także na północ w kierunku Szczecina i na zachód w kierunku Niemiec. Obniżenie do 250 km/h urealnia jak sądzę koszty tej inwestycji i umożliwia jej faktyczne przeprowadzenie. Nie wydaje mi się istotne czy jedziemy do Warszawy 40, a nie 30 minut. Jest to rozdęcie tematu w sposób absurdalny – mówił Bartłomiej Dyba – Bojarski.

Polecane aktualności

Niek Roozen -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Expo Horticultural. Legendarny architekt krajobrazu gości w Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Zaprojektował "Ogrody Amsterdamu", szanghajski Central Park na Światowe EXPO i ogród holenderski w... więcej

Delegacja z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku: starszy szeregowy Monika Klimczak i szeregowy Mariola Czapińska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Oddali hołd walecznej kosynierce Marii Piotrowiczowej, bohaterce bitwy pod Dobrą

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

Pamięć Marii Piotrowiczowej, bohaterki Powstania Styczniowego uczciły kobiety, które, podobnie,... więcej

Dwunastu młodych twórców dostanie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, mody -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Wręczono Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Dwunastu młodych twórców otrzymało miejskie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych,... więcej

Usunięto już starą nawierzchnię, torowisko, sieć trakcyjną -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kolejny etap prac na skrzyżowaniu Dąbrowskiego-Kilińskiego. Będą zmiany w organizacji ruchu

Piotr Wasiak / ZIM

Wchodzimy w kolejny etap prac przebudowy ulicy Dąbrowskiego. Wykonawca usunął już starą... więcej

Rozpoczął się remont pałacu Steinertów -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Rozpoczęto remont pałacu Steinertów

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Firma Skanska rozpoczęła rewitalizację jednej z pereł łódzkiej architektury, czyli pałacu Steinertów... więcej

Kalendarz
Kontakt