Urząd Miasta Łodzi

Jak zmieniła się koncepcja KDP

Czy Kolej Dużych Prędkości dla Łodzi jest zagrożona – pytali na konferencji prasowej radni PO Mateusz Walasek i Paulina Setnik. Ich zdaniem założenia dotyczące komunikacji kolejowej nie są dobre dla naszego miasta.

Wynikać to ma z uchwały Rady Ministrów „W sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej” z dnia 7 listopada 2017 r..

- W tym dokumencie znajdujemy plany, które wyraźnie wskazują, że koncepcja KDP i tzw. „Y” czyli linii łączącej Warszawę, przez Łódź z Poznaniem i Wrocławiem, zostaje zaprzepaszczona. W uchwale wyraźnie jest mowa o prędkości 250 km/h, podczas gdy kolej, miała iść przez Łódź z prędkością 350 km/h. To po pierwsze spowolnienie pociągów na „Y”, a po drugie, co znacznie gorsze, okazuje się, że komunikacja z Poznaniem wcale nie odbywa się przez Łódź. Droga z Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego ma się odbywać przez Łowicz i Sochaczew, co wyraźnie widać na schematach. Za Łodzią zaczynają się również dziwne kombinacje.  W kierunku Wrocławia KDP nie idzie szlakiem, który miał przewidziany „Y” – mówił na konferencji prasowej przewodniczący Klubu Radnych PO Mateusz Walasek.

Podkreśla, że ten rządowy dokument pokazuje inną wizję KDP niż dotychczas.

- To wcale nie będzie tak, że wszystkie pociągi do Poznania będą przejeżdżać przez dworzec Łódź „Fabryczna”. To nas bardzo niepokoi – podkreślał Mateusz Walasek.

Radna Paulina Setnik podsumowała skutki tej zmiany.

- Czas podróży do Warszawy się wydłuży. Dłuższy, jeśli nie znacząco dłuższy, będzie  czas jazdy do Wrocławia i dalej do Pragi. Podobnie będzie w przypadku podróży do Poznania i dalej do Berlina/Szczecina. To także  mniej szybkich pociągów do Warszawy, brak szybkich pociągów do Poznania i dalej do Berlina/Szczecina. Zmiany te wiązać się będą także z gorszym wykorzystaniem Dworca Łódź „Fabryczna’. Ponadto przy zmianie przebiegu KDP rozgorzeją na nowo spory o nieruchomości, przez które przebiegnie – wyliczała radna.

Konferencje radnych PO skomentował radny PiS Bartłomiej Dyba – Bojarski.

- W tej uchwale Rady Ministrów jest wskazane, że poprzez Łódź będzie główne połączenie z Poznaniem i Wrocławiem, które zostanie zrealizowane do 2025 roku. Nie ma mowy o innym połączeniu w tym dokumencie. Pociągi na tej trasie będą jeździły także na północ w kierunku Szczecina i na zachód w kierunku Niemiec. Obniżenie do 250 km/h urealnia jak sądzę koszty tej inwestycji i umożliwia jej faktyczne przeprowadzenie. Nie wydaje mi się istotne czy jedziemy do Warszawy 40, a nie 30 minut. Jest to rozdęcie tematu w sposób absurdalny – mówił Bartłomiej Dyba – Bojarski.

Polecane aktualności

Łódzkie obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Łódzkie obchody 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

Dziesiątki zniczy zapłonęły pod Krzyżem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka.... więcej

Kamienica przy ul. Małej 6 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

13 nowych zabytków w Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

13 kolejnych obiektów trafiło do ewidencji zabytków w Łodzi. Wśród nich ukryty cmentarz, część... więcej

Jacek Federowicz spotkał się również z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Jacek Fedorowicz odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Sław

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Znakomity aktor, reżyser, satyryk, malarz i grafik Jacek Fedorowicz 13 grudnia, o godz. 13 odsłonił... więcej

Kończy się I etap remontu "Szuflandii" -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Kończy się I etap remontu "Szuflandii"

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Trwają prace remontowe w słynnej "Szuflandii", czyli zabytkowej willi przy ul. Wólczańskiej 17.... więcej

Podsumowanie inicjatywy "Most Pokoleń" -  fot. Karolina Szamburska / UMŁ

Łódzki superbohater w komiksie o stanie wojennym

Karolina Szamburska / BPKSiT

W rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego podsumowana została inicjatywa "Most Pokoleń"... więcej

Kalendarz
Kontakt