Jerzy Szletyński – bohater spod Konar

W ramach projektu Łódzkie Drogi do Niepodległości, „12 bohaterów na 12 miesięcy”, przypominamy w dniu jego urodzin, postać Jerzego Szletyńskiego, harcerza, legionisty, łodzianina, poległego w bitwie pod Konarami.

Jerzy Szletyński w momencie tworzenia skautingu na terenie Łodzi czynnie włączył się w jego działalność. We wrześniu 1913 r. objął komendę nad skautami łódzkimi. Prowadził intensywne szkolenie wśród braci harcerskiej, za co został aresztowany i 6 tygodni spędził w carskim areszcie. Wraz z wybuchem I wojny światowej współuczestniczył w działaniach młodzieży łódzkiej popierającej czyn zbrojny Józefa Piłsudskiego. Gdy w październiku 1914 r. wkroczyli do Łodzi pierwsi legioniści, Jerzy Szletyński wraz z innymi skautami zameldował się jako ochotnik. Pluton skautów pod jego wodzą pełnił funkcję ochrony sztabu werbunkowego mieszczącego się w gmachu gimnazjum przy ul. Mikołajewskiej 44 (dziś III LO im. Tadeusza Kościuszki). W 1914 r. ruszył na szlak legionowy, niestety kilka miesięcy później został ciężko ranny w głowę, zmarł 25 maja w Konarach. Pochowany został w zbiorowej mogile legionistów, poległych pod Konarami. – opowiada o bohaterze Dariusz Nowiński ze Związku Strzeleckiego.

- Jesteśmy dumni z naszego patrona, to wielki patriota i przykład dla nas harcerzy – tak o swoim patronie mówi Antoni Szafliński z 17 ŁDH Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Pamięć o Jerzym Szletyńskim utrwalił w swych pamiętnikach Wacław Lipiński "Socha", a w latach minionych na terenie Łodzi dh Lucjan Muszyński, radny Rady Miejskiej w Łodzi, który doprowadził do nadania dwóm alejom w parku Sienkiewicza imienia Jerzego Szletyńskiego i Harcerzy Legionistów. Również brać harcerska nie zapomniała o tej wspaniałej postaci. W 1937 r. powstała (po wyodrębnieniu się z 2 ŁDH - rzy im. W. Łukasińskiego) 31. Łódzka Drużyna Harcerzy im. Jura Szletyńskiego. Powstała natomiast we wrześniu 1989 r. 17. Łódzka Drużyna Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przyjęła jego imię 28 maja 1995 r. 

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt