Konstytucja w każdej szkole

W Gimnazjum nr 1 symbolicznie rozpoczęła się akcja „Konstytucja w każdej szkole” - na honorowym miejscu szkolnego korytarza zawisła preambuła Konstytucji RP. Wkrótce podobne będą wywieszone w każdym przedszkolu, szkole oraz placówce edukacyjnej.

Wkrótce preambuły Konstytucji RP będą wywieszone w każdym przedszkolu, szkole oraz placówce edukacyjnej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Wkrótce preambuły Konstytucji RP będą wywieszone w każdym przedszkolu, szkole oraz placówce edukacyjnej , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Akcja jest wzorowana na Słupsku, gdzie prezydent Robert Biedroń jako pierwszy wyszedł z taką inicjatywą. - Traktuję to jak lekcję wychowania obywatelskiego dla uczniów, ale nie tylko. Jestem pewien, że na preambułę zwrócą uwagę także ich rodzice, dziadkowie, opiekunowie i wszyscy odwiedzający placówki edukacyjne i o to chodzi - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi dodają: - W tym roku mija 20 lat od uchwalenia ustawy zasadniczej, to doskonała okazja by zachęcać do lektury i dyskusji nad jej zapisami, ale nasza akcja ma też pokazać, że w Łodzi szanuje się prawo.

Radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka, która zainteresowała władze Łodzi pomysłem prezydenta Biedronia podkreśliła, że wywieszenie Konstytucji w szkole jest chwilą historyczną także dla samorządu. - Dajemy przykład wychowania i edukacji w duchu praworządności, demokracji i szacunku dla państwa i prawa - powiedziała radna.

Rok szkolny w Gimnazjum nr 1 zaczyna się od odczytania preambuły do Konstytucji, dlatego też dyrektor placówki Bogusław Olejniczak ucieszył się, że w jego szkole akcja się rozpoczyna. - Konstytucja jest zbiorem pewnych wartości, które powinny być dla uczniów drogowskazem, o to się staramy w czasie całego procesu edukacyjnego - dodał dyrektor Olejniczak.

Podobne akcje odbyły się już w Lublinie i Warszawie, a wkrótce będą w Krakowie, gdzie radni uchwalili właśnie stanowisko obligujące władze miasta do wywieszenia w szkołach Konstytucji.

Polecane aktualności

Prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Mamy to! Zielone Expo dla Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W środę (21 marca) o godz. 7.34 dotarła do Łodzi dobra wiadomość z Australii, że Zgromadzenie Ogólne... więcej

Najpiękniejsza kamienica przy ul. Roosevelta będzie remontowana

Najpiękniejsza kamienica przy ul. Roosevelta będzie remontowana

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

Ponad 3 mln zł pochłonie remont zabytkowej kamienicy, która do 2021 r. będzie siedzibą Domu... więcej

Nowa przychodnia dla mieszkańców Bałut  -  fot. z arch. UMŁ

Zdrowa Łódź. Oto nowa przychodnia dla mieszkańców Bałut

Konrad Ciężki / BRPiNM

Oddaliśmy do dyspozycji pacjentów nową przychodnię zdrowia przy ul. Sierakowskiego 65. Remont... więcej

Podczas łódzkich kolacji skosztować będzie można m.in. małży św. Jakuba i creme brulee. Podawane będą też mule i francuskie sery -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Jak smakuje kuchnia francuska w polskim wydaniu? Spróbuj podczas Goût de France / Good France

Marlena Kamińska / BPKSiT

Święto kuchni francuskiej Goût de France / Good France ponownie gości w Łodzi. Wybrane łódzkie... więcej

Okonie i małże to bardzo czułe organizmy. Natychmiast reagują na zmianę parametrów wody -  mat. ZWIK

70 okoni i 56 małży kończy służbę w łódzkich wodociągach

Miłosz Wika / ZWIK

Na straży jakości łódzkiej wody stoją żywe organizmy: okonie i małże.70 ryb i 56 małży kończy... więcej

Kontakt