Urząd Miasta Łodzi

Konstytucja w każdej szkole

W Gimnazjum nr 1 symbolicznie rozpoczęła się akcja „Konstytucja w każdej szkole” - na honorowym miejscu szkolnego korytarza zawisła preambuła Konstytucji RP. Wkrótce podobne będą wywieszone w każdym przedszkolu, szkole oraz placówce edukacyjnej.

Wkrótce preambuły Konstytucji RP będą wywieszone w każdym przedszkolu, szkole oraz placówce edukacyjnej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Wkrótce preambuły Konstytucji RP będą wywieszone w każdym przedszkolu, szkole oraz placówce edukacyjnej , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Akcja jest wzorowana na Słupsku, gdzie prezydent Robert Biedroń jako pierwszy wyszedł z taką inicjatywą. - Traktuję to jak lekcję wychowania obywatelskiego dla uczniów, ale nie tylko. Jestem pewien, że na preambułę zwrócą uwagę także ich rodzice, dziadkowie, opiekunowie i wszyscy odwiedzający placówki edukacyjne i o to chodzi - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi dodają: - W tym roku mija 20 lat od uchwalenia ustawy zasadniczej, to doskonała okazja by zachęcać do lektury i dyskusji nad jej zapisami, ale nasza akcja ma też pokazać, że w Łodzi szanuje się prawo.

Radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka, która zainteresowała władze Łodzi pomysłem prezydenta Biedronia podkreśliła, że wywieszenie Konstytucji w szkole jest chwilą historyczną także dla samorządu. - Dajemy przykład wychowania i edukacji w duchu praworządności, demokracji i szacunku dla państwa i prawa - powiedziała radna.

Rok szkolny w Gimnazjum nr 1 zaczyna się od odczytania preambuły do Konstytucji, dlatego też dyrektor placówki Bogusław Olejniczak ucieszył się, że w jego szkole akcja się rozpoczyna. - Konstytucja jest zbiorem pewnych wartości, które powinny być dla uczniów drogowskazem, o to się staramy w czasie całego procesu edukacyjnego - dodał dyrektor Olejniczak.

Podobne akcje odbyły się już w Lublinie i Warszawie, a wkrótce będą w Krakowie, gdzie radni uchwalili właśnie stanowisko obligujące władze miasta do wywieszenia w szkołach Konstytucji.

Polecane aktualności

Ulica Wschodnia

Drzewa, szerokie chodniki, ławki i oświetlenie. Taka będzie ul. Wschodnia po remoncie

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Ulica Wschodnia uzyska nowe oblicze: szpaler drzew, szerokie chodniki, nowe ławki i oświetlenie.... więcej

Budowa kładki dla rowerzystów -  fot. z arch. ZDiT

Budowa infrastruktury dla rowerzystów. Sprawdź, co nowego powstaje w Łodzi

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

Trwa budowa kładki nad rzeką Bałutką, kończy się budowa drogi rowerowej na Drewnowskiej. To kilka z... więcej

Na uczestników wydarzenia czeka ponad 80 projekcji, więc jest w czym wybierać  -  fot. z arch. Festiwalu

Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu już wkrótce

Karolina Szamburska / BPKSiT

21 listopada br. w Muzeum Kinematografii rozpocznie się 27. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu.... więcej

Jarmark Bożonarodzeniowy 2016 -  fot. z arch. UMŁ

Łódź stroi się na święta. Tu sprawdzisz, kiedy będzie iluminacja, choinka i jarmark

Marlena Kamińska / BPKSiT

Zimowe spacery Piotrkowską znów będą miały świąteczny charakter. Od 1 grudnia ulica Piotrkowska... więcej

Targi Pracy na Uniwersytecie Łódzkim to doskonały sposób na znalezienie dobrych kandydatów do pracy i na staże -  fot. z arch. UŁ

Praca szuka studenta - 13. Targi Pracy na Uniwersytecie Łódzkim

Marlena Kamińska / BPKSiT

Uniwersytet Łódzki już po raz trzynasty zorganizował Targi Pracy. Ofertę przedstawiło blisko 50... więcej

Kalendarz
Kontakt