Łodzianie nie chcą ograniczenia sprzedaży alkoholu. Oto wyniki sondaży

Prezydent Łodzi nie złoży do Rady Miejskiej projektu uchwały, która miałaby ograniczyć sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych. Większość łodzian nie chce takiego zakazu.

Łodzianie nie chcą ograniczenia sprzedaży alkoholu -  fot. CC0 license
Łodzianie nie chcą ograniczenia sprzedaży alkoholu , fot. CC0 license

Nowelizacja Ustawy o wychowaniu w trzeźwości dała samorządom możliwość, by w godzinach nocnych na niektórych obszarach lub w całym mieście ograniczyć handel alkoholem. - Długo zastanawialiśmy się, czy takie ograniczenie wprowadzić, bo temat jest kontrowersyjny i takie rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Doszliśmy do wniosku, że najważniejszy w tej sprawie powinien być głos mieszkańców Łodzi, dlatego przeprowadziliśmy konsultacje w tej sprawie - tłumaczy Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej UMŁ.

Konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w Łodzi były prowadzone w różnorodny sposób. Odbył się zarówno profesjonalny sondaż telefoniczny przygotowany przez zewnętrzną firmę, jak i głosowanie na internetowej platformie Vox Populi. Można się było też wypowiedzieć w formie ankiety przeprowadzanej przez urzędników. - Przyjęliśmy trzy metody badawcze, żeby nikogo z mieszkańców nie wykluczyć i dotrzeć do jak najszerszej grupy badawczej. Żadne z narzędzi nie wskazało, że mieszkańcy chcą zakazu - powiedział Piotr Bors. 

Opinię mieszkańców zbadano na reprezentatywnej grupie osób. 50 proc. łodzian sondowanych telefonicznie wypowiedziało się przeciwko wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, takie samo zdanie miało 68 proc. głosujących elektronicznie i 59 proc. osób, które wypełniły papierowe ankiety. 

- W ramach przeprowadzonych konsultacji mieszkańcy zgłosili także około 500 uwag, które posłużą miastu do ewentualnego wzmożenia patroli w miejscach, w których jest to konieczne - poinformowała radna Karolina Kępka. Przy czym należy zauważyć, że przedstawione uwagi dotyczyły lokalizacji pojedynczych sklepów, w których odbywa się handel trunkami. Nie wskazywano konkretnych, dużych obszarów miasta, gdzie takie ograniczenie w Łodzi byłoby nieodzowne.

Po konferencji prasowej radny Łukasz Magin skomentował: - Najważniejsze, że przyjęta z inicjatywy PiS nowela ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi daje samorządom nowe kompetencje zarówno w zakresie ograniczenia liczby sklepów monopolowych, jak i zakazu handlu alkoholem w nocy. Jeśli łodzianie zgłoszą potrzebę wprowadzenia ograniczeń, radni nie będą mogli udawać, że mają związane ręce. A dziś trzeba po prostu uszanować wolę większości.

Polecane aktualności

Wszystkich praw! Całego życia! - to hasło 10. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wszystkich praw! Całego życia! W czerwcu X Kongres Kobiet

Anna Janocha / BPKSiT

Rada Programowa X Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który po raz pierwszy w swojej historii odbędzie... więcej

Osiedle Primo to ponad 400 mieszkań w Nowym Centrum Łodzi. W czwartek wmurowano kamień węgielny pod pierwszą inwestycję mieszkaniową w NCŁ -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kamień węgielny pod pierwszą inwestycję mieszkaniową w NCŁ. Powstaje tu ponad 400 mieszkań

Karolina Szamburska / BPKSiT

Ponad 400 mieszkań powstaje w Nowym Centrum Łodzi. Rozpoczęła się pierwsza inwestycja mieszkaniowa u... więcej

Podczas Łódzkiego Dnia Dziecka nawet dorośli będą bawić się jak dzieci -  fot. z arch. UMŁ

Łódzki Dzień Dziecka 2018. Sprawdź, co będzie się działo

Marlena Kamińska / BPKSiT

W Łodzi zaplanowano kilka dni atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Jakie wydarzenia czekają na... więcej

Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

BSH zbuduje w Łodzi nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe branży AGD

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Z udziałem wiceprezydenta Łodzi Wojciecha Rosickiego wmurowano kamień węgielny pod inwestycję przy... więcej

Od lewej: Agnieszka Wójcik i Hanna Zdanowska -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Przyciągamy inwestorów i specjalistów. Oto raport o łódzkim rynku pracy

Karolina Szamburska / BPKSiT

Rozwój inwestycji, programy miejskie, proaktywna postawa władz miasta i uczelni wyższych, centralna... więcej

Kontakt