Łódzka odsłona Międzynarodowego Dnia Wolnej Sztuki. Poświęć dziełom więcej niż 8 sekund

W sobotę, 21 kwietnia o godzinie 12:00 odbędzie się VI ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Muzeum Miasta Łodzi, Miejska Galeria Sztuki oraz Muzeum Kinematografii włączają się w akcje i zapraszają do powolnego zwiedzania.

Ideą inicjatywy jest zachęcenie zwiedzających do poświęcenia każdemu z dzieł więcej czas niż przeciętne 8 sekund -  fot. CC0 license
Ideą inicjatywy jest zachęcenie zwiedzających do poświęcenia każdemu z dzieł więcej czas niż przeciętne 8 sekund , fot. CC0 license

Biorące udział w akcji muzea oraz galerie sztuki wybiorą obiekty ze swoich zbiorów, które oglądać będą zwiedzający. Ideą inicjatywy jest zachęcenie zwiedzających do poświęcenia każdemu z dzieł więcej czas niż przeciętne 8 sekund, a w konsekwencji propagowanie świadomego odbierania sztuki oraz próba przekonania do spokojnego i refleksyjnego spędzania czasu w instytucjach kultury.

- Wydarzenie skłania do wolniejszego obcowania ze sztuką, czyli nie jesteśmy tutaj ze strony instytucji informatorami wyczerpująco przedstawiającymi obiekty. To same obiekty mają sprowokować do zadawania pytań, a wtedy my służymy różnymi ciekawymi historiami, związanymi z tymi dziełami. Rozpoczyna się proces interakcji pomiędzy pracownikami a zwiedzającym. Spędzenie dłuższego czasu przy obiekcie powinno służyć głębszemu zrozumieniu pojęcia dzieła sztuki - mówi Adam Klimczak z Muzeum Miasta Łodzi.

Miejska Galeria Sztuki przygotowała wystawę retrospektywną Ryszarda Kuby Grzybowskiego "Wczoraj, dziś, jutro…", którą oglądać można w Galerii Willa przy ul. Wólczańskiej 31 od 13 kwietnia br. do 13 maja br. W ramach Dnia Wolnej Sztuki można będzie nie tylko obejrzeć dzieła sztuki od obrazów po plakaty, ale także spotkać autora prac, który opowiadał będzie o wystawie.

W Muzeum Kinematografii w ramach Dnia Wolnej Sztuki wyeksponowane zostaną trzy eksponaty: oryginalny, odrestaurowany niedawno fotoplastikon Augusta Fuhrmanna, fragment imponującej scenografii do animacji "Latająca Maszyna" oraz rękopis "Teorii sztuki filmowej" Jerzego Toeplitza, znakomitego teoretyka filmu i współzałożyciela łódzkiej Szkoły Filmowej.   

Muzeum Miasta Łodzi zaprezentuje pięć unikatowych obiektów ze swojej kolekcji działu sztuki oraz oddziału Muzeum Sportu i Turystyki. Wybrane prace swoją historią i symboliką nawiązywać będą do obchodów 100-lecia Niepodległości w Polsce. Będzie to rzeźba "Samoobrona" Józefa Mojżesza Gabowicza, szkicowy obraz przedstawiający scenę batalistyczną z szarżą ułanów Tadeusza Kokietka, dwie prace wykonane przez Władysława Strzemińskiego ołówkiem na papierze (matryca i praca właściwa) abstrakcyjne w swoim charakterze, krajobraz Szczepana Andrzejewskiego oraz prace pastelisty Włodzimierza Krzyżanowskiego. Pracownicy MMŁ, kuratorzy wystaw będą pełnili dyżury przy obiektach i odpowiadali na pytania zainteresowanych.

Łódzkie instytucje już po raz kolejny włączają się w inicjatywę, przygotowując specjalne obiekty dla zwiedzających. Wystawy i eksponaty przygotowane w ramach Dnia Wolnej Sztuki oglądać można podczas standardowych odwiedzin z użyciem tradycyjnych biletów obowiązujących w danej instytucji.  

Polecane aktualności

64 tysiące tulipanów w Ogrodzie Botanicznym. Wyjątkowa kolekcja kwiatów w prawie 50 odmianach zaczyna kwitnąć i tworzyć kolorową wystawę -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wybierz się do Ogrodu Botanicznego i zobacz dziesiątki tysięcy rozkwitających tulipanów

Karolina Szamburska / BPKSiT

Tegoroczne dywany tulipanów w Ogrodzie Botanicznym zakwitły wyjątkowo wcześnie. Łodzianie mogą już... więcej

Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych -  fot. z arch. UMŁ

Uwaga! Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Łodzianka straciła 31 tys. zł, bo uwierzyła oszustom podszywającym się pod urzędników obiecujących... więcej

Część wystawy poświęcona jest kreacjom spod znaku domu mody Dior -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Dior już w Łodzi. Projekty światowego wizjonera mody zobaczysz w CMW

Marlena Kamińska / BPKSiT

Kreacje, biżuteria, buty, kapelusze marek: Dior, Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Givenchy dotarły... więcej

Przykładem współpracy jest remontowana kamienica Bernarda Glüksmana przy ul. Struga 7 -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto remontuje kamienice razem ze wspólnotami

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Miasto remontuje stare łódzkie kamienice, nie tylko wtedy, gdy jest ich jedynym właścicielem. Od... więcej

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu

Marlena Kamińska / BPKSiT

Na pierwszym łódzkim woonerfie, czyli wzdłuż ulicy 6 Sierpnia nie można już zaparkować samochodu. Od... więcej

Kontakt