Ministerstwo Infrastruktury nie chce "prostować" S8?

Łódź potrzebuje alternatywnego dojazdu do Warszawy. Łódzcy samorządowcy z PO walczą o wybudowanie odcinka drogi ekspresowej S8 między Łodzią a Tomaszowem Mazowieckim.

Tymczasem z odpowiedzi Ministra Infrastruktury z PiS skierowanej do posła PO Cezarego Tomczyka wynika, że... droga ma nie być budowana.

- Wbrew wcześniejszym zapewnieniom - zauważają politycy z PO.

- Autostrada A2 jest zakorkowana. Musimy też odciążyć wschodnią obwodnicę Łodzi. Stolica województwa potrzebuje też szybkiego dojazdu do Tomaszowa Mazowieckiego. Taka droga to rozwój dla całego regionu i nowe miejsca pracy. Do akcji samorządowców z Łodzi dołączyli też włodarze gmin ościenny, którzy również apelują o odciążenie drogi wojewódzkiej z Łodzi do Tomaszowa. W tak ważnej sprawie słyszeliśmy deklaracje łódzkich radnych PiS, że ta inwestycja będzie realizowana. GDDKiA nawet mówiła, że przygotowuje się do realizacji tej inwestycji - mówi Tomasz Kacprzak, radny PO, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

W tą sprawę włączył się również poseł Cezary Tomczyk, który z grupą posłów PO napisał interpelację poselską w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury.

- Odpowiedź jest zaskakująca. Wbrew temu co mówili politycy PiS - ten kluczowy odcinek S8 ma nie być budowany. W piśmie czytamy, iż w związku z tym, że mamy już autostradę A1, i że jest ona blisko potencjalnego odcinka S 8 - resort nie widzi potrzeby takiej przebudowy. To stoi w jawnej sprzeczności z interesami Łodzi oraz wielu ościennych gmin. Pamiętajmy, że Łódź jest jednym z najprężniej rozwijających się miast w Polsce. Dobra komunikacja jest więc tu niezbędna. Chciałbym tylko przypomnieć, że tylko w ciągu pierwszych 500 dni rządu PO i PSL zakontraktowano ponad 1000 kilometrów dróg krajowych i autostrad. A w takim samym okresie rząd PiS - 37 kilometrów. To pokazuje, że nie tylko nie ma decyzji co do kilometrów dróg i obwodnic. Ale nie ma też wizji, jak miałaby wyglądać sieć autostrad w Polsce. Jesteśmy tym zdziwieni. I apelujemy do parlamentarzystów PiS - szczególnie do Pana Wicepremiera Piotra Glińskiego, by wreszcie włączył się aktywnie w promowanie interesów Łodzi. Łódź potrzebuje S8 i S14 oraz jasnego planu komunikacyjnego na przyszłość, ponieważ rozwija się w bardzo szybkim tempie - podkreśla poseł PO Cezary Tomczyk.

Uchwałę w sprawie budowy odcinka S8 podjął też Sejmik Województwa Łódzkiego.

- Bulwersujące jest to, że zarówno radni PiS, jak i GDDKiA twierdzi, że rząd chce budować "wyprostowany" odcinek S 8 - a jest to nieprawda. Wzywamy radnych PiS by włączyli się w działania dla wybudowania potrzebnego odcinka drogi ekspresowej. Ich tani "pijar" szybko wychodzi jako kłamstwo. Przypominamy, że drogi nie mają barw politycznych - dodaje Marcin Bugajski, radny PO z Sejmiku Województwa Łódzkiego.

- Argumentacja Ministerstwa Infrastruktury jest dziwna, ponieważ miejsc, w których planowane są równoległe drogi ekspresowe i autostrady jest kilka, a może nawet kilkanaście. Przypomnijmy chociażby drogę S1 równoległą do drogi A1, przechodzącą dziwnym trafem obok miejscowości Brzeszcz - znanej z tego, że wywodzi się z niej... była Pani Premier. Szczególnie mnie tu dziwi brak reakcji ze strony Posła PiS Waldemara Budy, który twierdzi, że tak "walczy o Łódź", a w tym temacie jakoś dziwnym trafem nabrał wody w usta - zauważa Mateusz Walasek, szef klubu radnych PO w Radzie Miejskiej w Łodzi.

- Oczekujemy jasnej deklaracji ze strony rządu, GDDKiA oraz polityków PiS, że chcą budować odcinek S 8 - podkreślają.

Łukasz Magin, radny i rzecznik Klubu Radnych PiS w Radzie Miejskiej w Łodzi twierdzi natomiast, że "miesiąc temu rozmawiał z dyrektorem łódzkiego oddziału GDDKiA":

- Miałem zapewnienia z jego strony, że prace koncepcyjne w związku z budową odcinka S8 od węzła Łódź Południe w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego trwają, że jest to rozwiązanie brane bardzo poważnie pod uwagę. Zresztą konstrukcja tego węzła przewiduje taką możliwość. Chciałbym też zwrócić uwagę, że problem poruszania się między Łodzią a Warszawą zostanie rozwiązany, ponieważ dokończone zostaną inwestycje wokół stolicy: powstanie odcinek S7 w kierunku Gdańska, zostaną też zakończone prace modernizacyjne na "starym" odcinku S8 - na wylocie z Warszawy w stronę Wrocławia. Już nie wspominając nawet o planach rządu PiS wybudowania po dodatkowym pasie w każdą stronę autostrady między Łodzią a Warszawą. Pragnę więc uspokoić parlamentarzystów i radnych PO. Budowa odcinka S8 nie jest zagrożona. Dodam, że zarówno radni wojewódzcy, jak i miejscy z klubu PiS poparli uchwały w sprawie wyprostowania odcinka drogi ekspresowej. Mocno też o to zabiega prezydent Tomaszowa Mazowieckiego z PiS, Marcin Witko - mówi Łukasz Magin.

Polecane aktualności

Wszystkich praw! Całego życia! - to hasło 10. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wszystkich praw! Całego życia! W czerwcu X Kongres Kobiet

Anna Janocha / BPKSiT

Rada Programowa X Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który po raz pierwszy w swojej historii odbędzie... więcej

Osiedle Primo to ponad 400 mieszkań w Nowym Centrum Łodzi. W czwartek wmurowano kamień węgielny pod pierwszą inwestycję mieszkaniową w NCŁ -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kamień węgielny pod pierwszą inwestycję mieszkaniową w NCŁ. Powstaje tu ponad 400 mieszkań

Karolina Szamburska / BPKSiT

Ponad 400 mieszkań powstaje w Nowym Centrum Łodzi. Rozpoczęła się pierwsza inwestycja mieszkaniowa u... więcej

Podczas Łódzkiego Dnia Dziecka nawet dorośli będą bawić się jak dzieci -  fot. z arch. UMŁ

Łódzki Dzień Dziecka 2018. Sprawdź, co będzie się działo

Marlena Kamińska / BPKSiT

W Łodzi zaplanowano kilka dni atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Jakie wydarzenia czekają na... więcej

Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

BSH zbuduje w Łodzi nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe branży AGD

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Z udziałem wiceprezydenta Łodzi Wojciecha Rosickiego wmurowano kamień węgielny pod inwestycję przy... więcej

Od lewej: Agnieszka Wójcik i Hanna Zdanowska -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Przyciągamy inwestorów i specjalistów. Oto raport o łódzkim rynku pracy

Karolina Szamburska / BPKSiT

Rozwój inwestycji, programy miejskie, proaktywna postawa władz miasta i uczelni wyższych, centralna... więcej

Kontakt