Na Bałutach powstaje hospicjum dla dorosłych

W dawnej szkole przy ul. Pojezierskiej 45/51 trwają prace remontowe. Użyczony Stowarzyszeniu Hospicjum Łódzkie przez miasto obiekt ma zamienić się w miejsce, w którym przebywające osoby będą czuły się bezpiecznie, a nie samotnie. Będzie im ciepło, zastaną spokój, a przede wszystkim nie będą skazane na ból.

Apel o przekazywanie 1 proc. z podatków na rzecz placówki wystosowała do łodzian również prezydent Hanna Zdanowska -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Apel o przekazywanie 1 proc. z podatków na rzecz placówki wystosowała do łodzian również prezydent Hanna Zdanowska , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Do uruchomienia placówki potrzeba jeszcze 14 mln zł. Dotychczas ze zgromadzonych przez Stowarzyszenie środków udało się wymienić w budynku wszystkie instalacje wewnętrzne, podzielić pomieszczenia zgodnie z docelowym przeznaczeniem. We wschodnim skrzydle, które ma posłużyć do opieki stacjonarnej wymieniono wszystkie okna, a w całym budynku wyremontowano dach. Od 2014 r. przeprowadzone prace pochłonęły 2 mln zł. - Obiekt przygotowany jest do rozpoczęcia prac wykończeniowych - podsumowuje zakres przeprowadzonych robót Andrzej Małocha, koordynator ds. adaptacji i remontu budynku.

Według szacunków w Łodzi brakuje ok. 60 łóżek dla pacjentów opieki paliatywnej. 90 proc. z nich to seniorzy. Z doświadczenia Stowarzyszenia wynika, że wielu z nich umiera w biedzie, samotności, cierpiąc w bólu. Dlatego tak ważne jest, by hospicjum rozpoczęło jak najszybciej swoją działalność. Z całodobowej opieki skorzysta 60 pacjentów.

W kolejnych etapach Stowarzyszenie Hospicjum Łódzkie planuje wyremontować drugie skrzydło budynku, gdzie znajdować się będzie ośrodek pobytu dziennego dla 20 pacjentów onkologicznych i z chorobą Alzheimera. Będzie to także ośrodek szkoleniowy dla lekarzy medycyny paliatywnej z całej Polski. Ukończone hospicjum będzie służyło nie tylko samym łodzianom, stanie się również ważnym ośrodkiem edukacyjnym w kraju.

Twórcy hospicjum zakładają, że placówka rozpocznie działalność w połowie 2020 r. By tak się stało, potrzebne są pieniądze, które Stowarzyszenie pozyskuje na różne sposoby. M.in. z wpłat z 1 proc. PIT. Apel o przekazywanie 1 proc. z podatków na rzecz placówki wystosowała do łodzian również prezydent Hanna Zdanowska.

Polecane aktualności

64 tysiące tulipanów w Ogrodzie Botanicznym. Wyjątkowa kolekcja kwiatów w prawie 50 odmianach zaczyna kwitnąć i tworzyć kolorową wystawę -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wybierz się do Ogrodu Botanicznego i zobacz dziesiątki tysięcy rozkwitających tulipanów

Karolina Szamburska / BPKSiT

Tegoroczne dywany tulipanów w Ogrodzie Botanicznym zakwitły wyjątkowo wcześnie. Łodzianie mogą już... więcej

Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych -  fot. z arch. UMŁ

Uwaga! Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Łodzianka straciła 31 tys. zł, bo uwierzyła oszustom podszywającym się pod urzędników obiecujących... więcej

Część wystawy poświęcona jest kreacjom spod znaku domu mody Dior -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Dior już w Łodzi. Projekty światowego wizjonera mody zobaczysz w CMW

Marlena Kamińska / BPKSiT

Kreacje, biżuteria, buty, kapelusze marek: Dior, Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Givenchy dotarły... więcej

Przykładem współpracy jest remontowana kamienica Bernarda Glüksmana przy ul. Struga 7 -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto remontuje kamienice razem ze wspólnotami

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Miasto remontuje stare łódzkie kamienice, nie tylko wtedy, gdy jest ich jedynym właścicielem. Od... więcej

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu

Marlena Kamińska / BPKSiT

Na pierwszym łódzkim woonerfie, czyli wzdłuż ulicy 6 Sierpnia nie można już zaparkować samochodu. Od... więcej

Kontakt