Na Piotrkowskiej będą kosze na segregowane śmieci. Zachęcimy też do rezygnacji z plastikowych opakowań

Wdrożenie szerokiego programu proekologicznego w naszym mieście, który rozpocznie się od ulicy Piotrkowskiej, zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Ustawimy kosze na segregowane śmieci, zachęcimy do rezygnacji z plastikowych opakowań i słomek
3 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Wszyscy wiemy, że ulica Piotrkowska to nasza wizytówka i duma. Od lat konsekwentnie przywracamy jej świetność: wykonaliśmy jej gruntowny remont i animujemy na niej życie kulturalne. Ulica Piotrkowska może być nie tylko wizytówką miasta, ale także jego ekologicznej przemiany - podkreśliła prezydent Łodzi.

Od początku przyszłego roku od ulicy Piotrkowskiej rozpocznie się segregowanie śmieci w przestrzeniach publicznych. Zwykłe kosze na odpady zmieszane zostaną zastąpione na te selektywne, w których segregowane są plastik, szkło, papier, bio i mieszane. Od głównej łódzkiej ulicy chcemy zacząć zmiany, które zostaną wprowadzone z czasem w pozostałych częściach miasta. Wszystko po to, aby jak największy odsetek śmieci był segregowany i poddawany recyklingowi.

- Będziemy też zachęcać przedsiębiorców do rezygnacji z jednorazowych, plastikowych opakowań i innych przedmiotów wykorzystywanych w gastronomii, handlu i usługach. Pierwsze lokale zrezygnowały z plastikowych opakowań na wynos i plastikowych słomek w zamian oferując klientom biodegradowalne. My zamierzamy zachęcać i wspierać przedsiębiorców we wprowadzaniu pierwszych i kolejnych rozwiązań proekologicznych - potwierdził Piotr Kurzawa z ŁCW.

Do akcji włącza się również Urząd Miasta Łodzi, który prześle w przyszłym tygodniu do instytucji i spółek podległych miastu pisma w tej sprawie, a już są pierwsze sygnały o chęci wprowadzania rozwiązań proekologicznych, m.in. w zakresie asortymentu w zamówieniach naczyń jednorazowych lub wodę w plastikowych butelkach.

Ważne będzie także wsparcie rządu w wysiłkach na rzecz ograniczania liczby śmieci i wspierania recyklingu. Jednym z takich narzędzi może być np. wprowadzenie kaucji od opakowań z tworzyw sztucznych, tak jak ma to miejsce w przypadku szklanych.

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt