Urząd Miasta Łodzi

Nowy portal miejski Łodzi

Oddajemy do użytku testową wersję nowego portalu miejskiego Łodzi. To witryna, która niebawem zastąpi dotychczasową stronę UMŁ. Znajdziesz tu, Szanowny Internauto, nowoczesny design, nowe funkcjonalności, ale przede wszystkim większą przejrzystość publikowanych informacji. Jest to wersja testowa portalu, która wciąż jest rozbudowywana i poprawiana, dlatego liczymy na wyrozumiałość, a przede wszystkim na uwagi, które pomogą nam ulepszyć serwis.

Portal miejski lodz.pl (obecnie pod adresem: test.uml.lodz.pl) zgromadzi pod jedną domeną zawartość dotychczasowej strony urzędu oraz pozostałych jednostek miasta. Aktualnie jest to kilkadziesiąt witryn internetowych. Dzięki temu zarządzanie informacjami wraz z ich pozycjonowaniem w Internecie będzie efektywniejsze, prostsze i mniej kosztowne. Niebawem zaś tematyczne wyszukiwarki ułatwią Państwu odnalezienie potrzebnych informacji i załatwienie swoich spraw, bez znajomości struktury urzędu. Temu służy też widoczny na stronie głównej podział na trzy bloki tematyczne: "Dla biznesu", "Czas wolny" oraz "Dla mieszkańca".

Jedną z funkcjonalności nowego portalu jest "Kalendarz wydarzeń", w którym każdy może sprawdzić, co aktualnie dzieje się w Łodzi. Znajdą tu Państwo informacje o wydarzeniach kulturalnych, sportowych, ale też biznesowych i samorządowych.

Na portalu lodz.pl jest też serwis zbierający ogłoszenia o pracę z miasta i regionu, który dostępny jest w module "Dla biznesu" w zakładce "Oferty pracy". Pracujemy też nad uruchomieniem serwisu "Otwarte dane" (Open Data), w którym będziemy udostępniać dane publiczne w sposób otwarty i nie przetworzony. Nowy portal to też stworzenie bez ponoszenia dodatkowych kosztów jednorodnego serwisu BIP, obejmującego kilkanaście już istniejących na obecnych portalach miejskich, w tym także Zamówień Publicznych.

Portal dostosowywany jest do wymogów WCAG 2.0 na poziomie AA, czyli da możliwości pełnego korzystania przez osoby niepełnosprawne. Serwis jest również w pełni responsywny, czyli dostępny dla urządzeń mobilnych.

Nowy portal miejski to łatwość przeszukiwania informacji oraz spójna identyfikacja wizualna dla wszystkich serwisów tematycznych miasta. Otwartość i elastyczność portalu to też możliwość w przyszłości dodawania nowych stron i komponentów bez konieczności dodatkowego finansowania i uruchamiania procedur przetargowych.

Latem tego roku planujemy uruchomienie kompletnej wersji portalu i udostępnienie go z domeną lodz.pl. Do tego czasu testowa wersja serwisu dostępna jest pod adresem: www.test.uml.lodz.pl

Portal jest rozbudowywany, poprawiany, przez najbliższe tygodnie będziemy dodawać i udostępniać nowe funkcjonalności serwisu. Zachęcamy do ciągłego odwiedzania portalu, testowania go i zgłaszania swoich uwag na adres: uwagi@uml.lodz.pl

Koszt całego projektu to 418 tys. zł, co obejmuje też dwuletnie wsparcie techniczne wykonawcy portalu.

Polecane aktualności

Niek Roozen -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Expo Horticultural. Legendarny architekt krajobrazu gości w Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Zaprojektował "Ogrody Amsterdamu", szanghajski Central Park na Światowe EXPO i ogród holenderski w... więcej

Delegacja z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku: starszy szeregowy Monika Klimczak i szeregowy Mariola Czapińska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Oddali hołd walecznej kosynierce Marii Piotrowiczowej, bohaterce bitwy pod Dobrą

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

Pamięć Marii Piotrowiczowej, bohaterki Powstania Styczniowego uczciły kobiety, które, podobnie,... więcej

Dwunastu młodych twórców dostanie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, mody -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Wręczono Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Dwunastu młodych twórców otrzymało miejskie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych,... więcej

Usunięto już starą nawierzchnię, torowisko, sieć trakcyjną -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kolejny etap prac na skrzyżowaniu Dąbrowskiego-Kilińskiego. Będą zmiany w organizacji ruchu

Piotr Wasiak / ZIM

Wchodzimy w kolejny etap prac przebudowy ulicy Dąbrowskiego. Wykonawca usunął już starą... więcej

Rozpoczął się remont pałacu Steinertów -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Rozpoczęto remont pałacu Steinertów

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Firma Skanska rozpoczęła rewitalizację jednej z pereł łódzkiej architektury, czyli pałacu Steinertów... więcej

Kalendarz
Kontakt