Nowy portal miejski Łodzi

Oddajemy do użytku testową wersję nowego portalu miejskiego Łodzi. To witryna, która niebawem zastąpi dotychczasową stronę UMŁ. Znajdziesz tu, Szanowny Internauto, nowoczesny design, nowe funkcjonalności, ale przede wszystkim większą przejrzystość publikowanych informacji. Jest to wersja testowa portalu, która wciąż jest rozbudowywana i poprawiana, dlatego liczymy na wyrozumiałość, a przede wszystkim na uwagi, które pomogą nam ulepszyć serwis.

Portal miejski lodz.pl (obecnie pod adresem: test.uml.lodz.pl) zgromadzi pod jedną domeną zawartość dotychczasowej strony urzędu oraz pozostałych jednostek miasta. Aktualnie jest to kilkadziesiąt witryn internetowych. Dzięki temu zarządzanie informacjami wraz z ich pozycjonowaniem w Internecie będzie efektywniejsze, prostsze i mniej kosztowne. Niebawem zaś tematyczne wyszukiwarki ułatwią Państwu odnalezienie potrzebnych informacji i załatwienie swoich spraw, bez znajomości struktury urzędu. Temu służy też widoczny na stronie głównej podział na trzy bloki tematyczne: "Dla biznesu", "Czas wolny" oraz "Dla mieszkańca".

Jedną z funkcjonalności nowego portalu jest "Kalendarz wydarzeń", w którym każdy może sprawdzić, co aktualnie dzieje się w Łodzi. Znajdą tu Państwo informacje o wydarzeniach kulturalnych, sportowych, ale też biznesowych i samorządowych.

Na portalu lodz.pl jest też serwis zbierający ogłoszenia o pracę z miasta i regionu, który dostępny jest w module "Dla biznesu" w zakładce "Oferty pracy". Pracujemy też nad uruchomieniem serwisu "Otwarte dane" (Open Data), w którym będziemy udostępniać dane publiczne w sposób otwarty i nie przetworzony. Nowy portal to też stworzenie bez ponoszenia dodatkowych kosztów jednorodnego serwisu BIP, obejmującego kilkanaście już istniejących na obecnych portalach miejskich, w tym także Zamówień Publicznych.

Portal dostosowywany jest do wymogów WCAG 2.0 na poziomie AA, czyli da możliwości pełnego korzystania przez osoby niepełnosprawne. Serwis jest również w pełni responsywny, czyli dostępny dla urządzeń mobilnych.

Nowy portal miejski to łatwość przeszukiwania informacji oraz spójna identyfikacja wizualna dla wszystkich serwisów tematycznych miasta. Otwartość i elastyczność portalu to też możliwość w przyszłości dodawania nowych stron i komponentów bez konieczności dodatkowego finansowania i uruchamiania procedur przetargowych.

Latem tego roku planujemy uruchomienie kompletnej wersji portalu i udostępnienie go z domeną lodz.pl. Do tego czasu testowa wersja serwisu dostępna jest pod adresem: www.test.uml.lodz.pl

Portal jest rozbudowywany, poprawiany, przez najbliższe tygodnie będziemy dodawać i udostępniać nowe funkcjonalności serwisu. Zachęcamy do ciągłego odwiedzania portalu, testowania go i zgłaszania swoich uwag na adres: uwagi@uml.lodz.pl

Koszt całego projektu to 418 tys. zł, co obejmuje też dwuletnie wsparcie techniczne wykonawcy portalu.

Polecane aktualności

Łódzka deklaracja miast

Andrzej Janecki / BPKSiT

Szesnaście miast podpisało w pałacu Poznańskich „Deklarację Miast Józefa Piłsudskiego”. Było to... więcej

Do Łodzi, na Piotrkowską zawitała kolejna znana marka Folk Star– sklep propagujący ludowe wzornictwo z całej Polski, rękodzieło artystyczne i pamiątki wzorowane na motywach folklorystycznych. -  fot. Sebastian Glapiński

Piotrkowska na ludowo – kreatywnie błysnął Folk Star

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Do Łodzi, na Piotrkowską zawitała kolejna znana marka Folk Star– sklep propagujący ludowe wzornictwo... więcej

Festiwal światła -  archiwum UMŁ

Muzyczna odsłona festiwalu światła

Karolina Szamburska / BPKSiT

Tegoroczna edycja Light.Move.Festival, która potrwa od 29 września do 1 października zaskoczy nie... więcej

Weekend z Budżetem Obywatelskim. Zagraj w grę miejską, przyjdź na piknik, zagłosuj przed meczem!

Marlena Kamińska / Marcin Durasik

Wielbiciele biegów na orientację mogą wygrać pobyt w Zakopanem. Łódzcy kibice piłkarscy... więcej

Odbierają Łodziankę

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Zakończyły się prace przy budowie nowego ośrodka treningowego na Łodziance przy ul. Małachowskiego.... więcej

Kalendarz
Kontakt
EXPO 2022