Urząd Miasta Łodzi

Okazja do naprawienia złych decyzji dla Łodzi

Mamy nowy rząd PiS, ale te same oczekiwania wobec niego - mówili na konferencji prasowej: przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miejskiej w Łodzi Mateusz Walasek, szef łódzkiej Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak oraz Marcin Bugajski, radny PO w Sejmiku Województwa Łódzkiego.

- Rząd przed rekonstrukcją zawodził łodzian. Zmiana w rządzie jest okazją do naprawienia złych decyzji dla Łodzi. Szczególnie zaszkodził naszemu miastu Minister Antoni Macierewicz. Dlatego przyjmujemy z uznaniem to, że na tym stanowisku już go nie będzie. Oczekujemy, aby nowy szef Ministerstwa Obrony Narodowej rozwiązał problem, który wyniknął z rezygnacji z kontraktu na produkcję w Łodzi śmigłowców Caracal. Mimo składanych przez Pana Ministra Antoniego Macierewicza konkretnych obietnic - nie pojawiły się nowe śmigłowce dla polskiego wojska, które miały być obsługiwane w naszym mieście. Straciliśmy 2, 5 tysiąca miejsc pracy – podkreślił Mateusz Walasek. 

Dodał, że Wojskowe Zakłady Lotnicze remontują w tej chwili poradzieckie śmigłowce dla Senegalu. Ale takie zlecenia niedługo mogą się skończyć. I nie stanowią nawet ułamka obietnic miejsc pracy dla łodzian w WZL, które miał dać kontrakt z Francuzami na dostawę Caracali.

- Oczekujemy - w interesie Łodzi a także polskiego wojska - aby zakupić w końcu śmigłowce. I żeby ich montaż i obsługa odbywały się w jedynym, będącym polską własnością zakładzie tym właśnie się zajmującym – mówił Mateusz Walasek.. 

Radni chcą, aby nowy Minister przestał blokować budowę w Łodzi terminala kolejowego, umożliwiającego funkcjonowanie połączenia z Chinami.

- Decyzja Pana Ministra Macierewicza blokująca sprzedaż działki pod terminal przyczyniła się do tego, że inwestor wycofał się z miasta. Podobnie jak w przypadku śmigłowców padały deklaracje odnośnie alternatywnych rozwiązań - jednak żadne z nich, mimo upływu roku, nie zostało zrealizowane. Łódź straciła w ten sposób tysiące miejsc pracy. I w tym przypadku liczymy na naprawienie tego błędu – podkreślił Marcin Bugajski.

- Wielu łodzian odetchnęło, że Minister Macierewicz odszedł z resortu. Wszystkie jego obietnice dotyczące naszego miasta nie zostały zrealizowane. Pojawia się pytanie o przyszłość Wojskowych Zakładów Lotniczych i co będą robili ich pracownicy. Mam nadzieję, że nowy Minister podejmie to wyzwanie i będziemy wkrótce wiedzieli, co ze śmigłowcami i terminalem kolejowym. Łódź jest stolicą logistyki w Polsce. Wkrótce rusza budowa tunelu pod naszym miastem, kolejowo będziemy rozwijać się w ciągu najbliższych lat. Mamy nadzieję, że Minister Błaszczak przyjedzie do Łodzi, zobaczy tereny przy ul. Pryncypalnej i podejmie decyzje o ich przyszłości. Od nowego Ministra oczekujemy żeby nie blokował rozwoju naszego miasta i regonu – mówił Tomasz Kacprzak.

Radni zapowiedzieli, że napiszą wspólny list do nowego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie i zaproszą go do Łodzi, żeby odwiedził WZL i tereny przy ul. Pryncypalnej, które obecnie nie są wykorzystywane.

Polecane aktualności

Pierwszy z 12 nowych SWING-ów jest już w Łodzi. Zobacz, jak wygląda

Marlena Kamińska / BPKSiT

Pierwsza z 12 PES SWING, wyprodukowanych przez bydgoską fabrykę dla Łodzi, została już dostarczona... więcej

Co łączy kuchnię wietnamską i amerykańską? Pho Shop w centrum Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Pho Shop to nowe miejsce na kulinarnej mapie miasta. Już działa. Poszukuje nowych smaków. To kolejna... więcej

Chwała bohaterom. Uczciliśmy 155 rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Andrzej Janecki / BPKSiT

Członkowie Związku Legionistów Polskich, młodzież, strzelcy i harcerze w rocznicę powstania... więcej

Łódź koncertowa – będzie głośno i gorąco

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

"Depeche Mode", "Thirty Seconds to Mars", "Scorpions". Mimo silnej konkurencji na rynku wydarzeń... więcej

Na Dąbrowskiego demontowane jest już torowisko oraz usuwana stara nawierzchnia jezdni. Trwają także prace przy zdejmowaniu sieci trakcyjnej.

Łódź buduje ulicę Dąbrowskiego

Marlena Kamińska / BPKSiT

Rozpoczęła się przebudowa ulicy Dąbrowskiego. W weekend wykonawca wprowadził nową organizację ruchu... więcej

Kalendarz
Kontakt