Okazja do naprawienia złych decyzji dla Łodzi

Mamy nowy rząd PiS, ale te same oczekiwania wobec niego - mówili na konferencji prasowej: przewodniczący Klubu Radnych PO w Radzie Miejskiej w Łodzi Mateusz Walasek, szef łódzkiej Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak oraz Marcin Bugajski, radny PO w Sejmiku Województwa Łódzkiego.

- Rząd przed rekonstrukcją zawodził łodzian. Zmiana w rządzie jest okazją do naprawienia złych decyzji dla Łodzi. Szczególnie zaszkodził naszemu miastu Minister Antoni Macierewicz. Dlatego przyjmujemy z uznaniem to, że na tym stanowisku już go nie będzie. Oczekujemy, aby nowy szef Ministerstwa Obrony Narodowej rozwiązał problem, który wyniknął z rezygnacji z kontraktu na produkcję w Łodzi śmigłowców Caracal. Mimo składanych przez Pana Ministra Antoniego Macierewicza konkretnych obietnic - nie pojawiły się nowe śmigłowce dla polskiego wojska, które miały być obsługiwane w naszym mieście. Straciliśmy 2, 5 tysiąca miejsc pracy – podkreślił Mateusz Walasek. 

Dodał, że Wojskowe Zakłady Lotnicze remontują w tej chwili poradzieckie śmigłowce dla Senegalu. Ale takie zlecenia niedługo mogą się skończyć. I nie stanowią nawet ułamka obietnic miejsc pracy dla łodzian w WZL, które miał dać kontrakt z Francuzami na dostawę Caracali.

- Oczekujemy - w interesie Łodzi a także polskiego wojska - aby zakupić w końcu śmigłowce. I żeby ich montaż i obsługa odbywały się w jedynym, będącym polską własnością zakładzie tym właśnie się zajmującym – mówił Mateusz Walasek.. 

Radni chcą, aby nowy Minister przestał blokować budowę w Łodzi terminala kolejowego, umożliwiającego funkcjonowanie połączenia z Chinami.

- Decyzja Pana Ministra Macierewicza blokująca sprzedaż działki pod terminal przyczyniła się do tego, że inwestor wycofał się z miasta. Podobnie jak w przypadku śmigłowców padały deklaracje odnośnie alternatywnych rozwiązań - jednak żadne z nich, mimo upływu roku, nie zostało zrealizowane. Łódź straciła w ten sposób tysiące miejsc pracy. I w tym przypadku liczymy na naprawienie tego błędu – podkreślił Marcin Bugajski.

- Wielu łodzian odetchnęło, że Minister Macierewicz odszedł z resortu. Wszystkie jego obietnice dotyczące naszego miasta nie zostały zrealizowane. Pojawia się pytanie o przyszłość Wojskowych Zakładów Lotniczych i co będą robili ich pracownicy. Mam nadzieję, że nowy Minister podejmie to wyzwanie i będziemy wkrótce wiedzieli, co ze śmigłowcami i terminalem kolejowym. Łódź jest stolicą logistyki w Polsce. Wkrótce rusza budowa tunelu pod naszym miastem, kolejowo będziemy rozwijać się w ciągu najbliższych lat. Mamy nadzieję, że Minister Błaszczak przyjedzie do Łodzi, zobaczy tereny przy ul. Pryncypalnej i podejmie decyzje o ich przyszłości. Od nowego Ministra oczekujemy żeby nie blokował rozwoju naszego miasta i regonu – mówił Tomasz Kacprzak.

Radni zapowiedzieli, że napiszą wspólny list do nowego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie i zaproszą go do Łodzi, żeby odwiedził WZL i tereny przy ul. Pryncypalnej, które obecnie nie są wykorzystywane.

Polecane aktualności

64 tysiące tulipanów w Ogrodzie Botanicznym. Wyjątkowa kolekcja kwiatów w prawie 50 odmianach zaczyna kwitnąć i tworzyć kolorową wystawę -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wybierz się do Ogrodu Botanicznego i zobacz dziesiątki tysięcy rozkwitających tulipanów

Karolina Szamburska / BPKSiT

Tegoroczne dywany tulipanów w Ogrodzie Botanicznym zakwitły wyjątkowo wcześnie. Łodzianie mogą już... więcej

Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych -  fot. z arch. UMŁ

Uwaga! Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Łodzianka straciła 31 tys. zł, bo uwierzyła oszustom podszywającym się pod urzędników obiecujących... więcej

Część wystawy poświęcona jest kreacjom spod znaku domu mody Dior -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Dior już w Łodzi. Projekty światowego wizjonera mody zobaczysz w CMW

Marlena Kamińska / BPKSiT

Kreacje, biżuteria, buty, kapelusze marek: Dior, Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Givenchy dotarły... więcej

Przykładem współpracy jest remontowana kamienica Bernarda Glüksmana przy ul. Struga 7 -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto remontuje kamienice razem ze wspólnotami

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Miasto remontuje stare łódzkie kamienice, nie tylko wtedy, gdy jest ich jedynym właścicielem. Od... więcej

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu

Marlena Kamińska / BPKSiT

Na pierwszym łódzkim woonerfie, czyli wzdłuż ulicy 6 Sierpnia nie można już zaparkować samochodu. Od... więcej

Kontakt