Perseidy 2017. Przed nami noc spadających gwiazd w Łodzi

Jeśli pogoda dopisze to w nocy z 12 na 13 sierpnia zobaczymy w Łodzi dziesiątki spadających gwiazd. Właśnie tej nocy przypada maksimum roju Perseidów 2017. Oto, gdzie i jak obserwować spadające gwiazdy w Łodzi.

fot. CC0 license
Perseidy najlepiej obserwować z terenów podmiejskich
2 zdjęcia
fot. CC0 license
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Perseidy 2017 w Ogrodzie Botanicznym

AKTUALIZACJA, 10 SIERPNIA

W związku ze zniszczeniami, które powstały w Ogrodzie Botanicznym podczas czwartkowej nawałnicy oraz w trosce o bezpieczeństwo uczestników, odwołujemy sobotnie obserwacje spadających gwiazd. Ogród Botaniczny jest nieczynny do odwołania.

Zielona Łódź oraz Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne przy ul. Pomorskiej 16 zapraszają na spektakl "Noc Spadających Gwiazd w Ogrodzie Botanicznym", którego sceną będzie "niebo północne". Wszystkich zainteresowanych do wspólnego wypatrywania meteorów zapraszamy po godz. 21 do Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Tego dnia kasy biletowe od ulicy Krzemienieckiej oraz od ul. Retkińskiej będą czynne dłużej, bo do północy. Bilety wstępu kosztują 4 i 8 zł, płatność wyłącznie gotówką.

Organizatorzy zapewniają profesjonalne prowadzenie obserwacji perseidów. Pracownicy Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi swoimi opowieściami i fachowymi komentarzami stworzą atmosferę tajemniczości i fascynacji gwiazdami. I tylko wtedy spełnią się wszystkim życzenia i te małe i te duże. Trzeba tylko w to mocno wierzyć.

Zjawisko meteorów

Jak tłumaczy dr Tomasz Banyś z Planetarium EC1 Łódź, mniejsze skały i okruchy pyłu w Układzie Słonecznym nazywamy meteoroidami. Kiedy te wpadną do atmosfery ziemskiej z prędkościami rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę to parują gwałtownie, kreśląc przy tym na niebie jasny ślad, czyli właśnie meteor. Żeby okruch zostawił po sobie widoczny ślad na niebie, wystarczy, że ma masę około grama, ale z obserwacji radiowych wiemy, że w atmosferę naszej planety wpadają i mniejsze. Szacuje się, że łącznie nawet do stu tysięcy kilogramów na dobę. Z reguły można dostrzec kilka meteorów na godzinę, z wyjątkiem momentów aktywności poszczególnych rojów, takich jak Perseidy, kiedy zjawisko ma większe nasilenie.

Noc spadających gwiazd 2017 w parku Źródliska w Łodzi

Co łączy energię elektryczną, komety i gwiazdy z łódzkim parkiem Źródliska? Noc pod spadającymi gwiazdami, którą spędzimy wspólnie z astronomami Planetarium EC1. W opowieść wpleciemy wątki związane z powstającym Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie wiodącą część ekspozycji poświęcono właśnie przetwarzaniu energii. Udowodnimy też, że wiedza nie szkodzi romantyzmowi i że przelatujące na nieboskłonie Perseidy tworzą niezwykły nastrój. Widzimy się w sobotę, 12 sierpnia na terenie wokół Tubajki w parku Źródliska I, a oto co dla Was zaplanowaliśmy:

  • Na godzinę 19:30 zaplanowaliśmy powitanie gości oraz czytanie w Tubajce "Dzieci Pana Astronoma", a także konkursy dla najmłodszych
  • O godzinie 21:00 zapraszamy na seans plenerowy "Muminki w pogoni za kometą" (2010, reż. Maria Lindberg, muzyka: Björk, Andrzej Rokicki).
    Opis bajki: Rodzina Muminków mieszka w pięknej dolinie, wśród dużych zielonych drzew, w niebieskim domku zbudowanym przez Tatusia. Muminek i Ryjek każdą wolną chwilę poświęcają na eksploracje i wakacyjne zabawy. Pewnego dnia pogodny nastrój zakłóca pojawienie się filozofa Piżmowca zwiastującego koniec świata. Muminek i Ryjek namówieni przez Mamę Muminka decydują się na wyprawę do Obserwatorium, aby przekonać się, jak naprawdę wyglądają gwiazdy i wszechświat i czy światu grozi zagłada…
  • O godzinie 22:00 rozpoczniemy grę miejską "W pogoni za kometą!"
  • 22:00 - 1:00 to czas na wspólną obserwację nieba pod kierunkiem pracowników merytorycznych Planetarium, którzy będą udzielać wskazówek, informacji i odpowiadać na ewentualne pytania.
  • 1:00 -1:30 zakończenie i pożegnanie uczestników.

W przerwach pomiędzy każdym wystąpieniem będą zadawane pytania dotyczące kosmosu, poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone.

Noc Perseidów 2017 w Łodzi.
Oto gdzie i jak obserwować spadające gwiazdy

Aby obserwować Perseidy najlepiej wybrać się z dala od świateł miejskich, pod możliwie jak najciemniejsze niebo. Jeżeli nie mamy takiej możliwości i chcemy oglądać spadające gwiazdy w Łodzi, najlepiej wybrać się w te rejony, gdzie "zanieczyszczenie" światłem w naszej okolicy jest najmniejsze. Jednak trzeba zdać sobie sprawę, że niestety z miasta można dostrzec tylko najjaśniejsze meteory, a to dlatego, że aktywność spadających gwiazd w Łodzi nie jest dobrze widoczna, bo znikają one w łunie miejskiego oświetlenia. Zatem by dostrzec Perseidy w Łodzi można iść do parku, usiąść na skwerze czy zaciemnionym placu. Dobrze też wejść na dach czy balkon i cierpliwie wpatrywać się w stronę nieba, bo te najjaśniejsze, najbardziej atrakcyjne, z pewnością będą widoczne nad miastem.

Najlepiej też zaopatrzyć się w leżak, karimatę, ew. gruby koc i śpiwór, bowiem te obserwacje zdecydowanie najwygodniej prowadzi się w pozycji leżącej lub półleżącej. Warto też pamiętać o ciepłej odzieży.

Po chwili obserwacji nasze oczy przyzwyczają się do ciemności i zaczniemy dostrzegać coraz więcej gwiazd. Wtedy będziemy mogli odnaleźć radiant, czyli miejsce, z którego wydają się wylatywać meteory. W wypadku Perseidów znajdziemy go nad północno-wschodnim horyzontem w gwiazdozbiorze Perseusza.

Najlepsze warunki do obserwacji Perseidów będą w drugiej połowie nocy, a więc już 13 sierpnia.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

O Climate City Mission i NEEST w Brukseli

MM / KS

Prezydent Hanna Zdanowska uczestniczy w Brukseli w posiedzeniu URBAN Intergroup pod przewodnictwem… więcej

Kontakt