Płacić za użytkowanie wieczyste, czy czekać na potwierdzenie przekształcenia w prawo własności?

W związku z ustawą o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności pojawiło się sporo pytań od mieszkańców, zwłaszcza że 31 marca mija termin dotychczasowej opłaty za 2019 rok.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Płacić za użytkowanie wieczyste, czy czekać na potwierdzenie przekształcenia w prawo własności?

Wątpliwości wyjaśnia dyrektor Wydziału Zbywania i Nabywania Nieruchomości UMŁ Marek Jóźwiak: - Do czasu otrzymania zaświadczenia o przekształceniu z użytkowania wieczystego we własność gruntu związanego z lokalami mieszkalnymi, lepiej dokonać obowiązującej opłaty w terminie, by nie narazić się na odsetki z tytułu opóźnienia. Do przygotowania mamy ok. 100 tys. zaświadczeń i z pewnością do końca marca nie będziemy w stanie przesłać ich do wszystkich zainteresowanych, bo ten proces potrwa do jesieni. Natomiast dokonana opłata, w przypadku decyzji o jednorazowej opłacie z bonifikatą 60-procentową zostanie wówczas rozliczona i uwzględniona. Można też na blankiecie wpłaty nie wpisywać tytułu opłaty za użytkowanie wieczyste, ale jako opłatę za grunt związany z lokalem mieszkalnym pod konkretnym adresem.

Chodzi o to, że nie wszystkie grunty pod lokalami będą mogły być przekształcone we własność – tak jest np. w przypadku lokali użytkowych albo tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. W specjalnych zaświadczeniach, które będą sukcesywnie rozsyłane do najemców lokali będzie decyzja o przekształceniu, a także wyliczona zostanie kwota jednorazowej opłaty (to 20 krotność dotychczasowej stawki) wraz z uwzględnieniem dokonanej już w tym roku opłaty oraz 60-procentowej bonifikaty.

Najlepiej zatem zapłacić tegoroczną opłatę w terminie do 31 marca i poczekać na zaświadczenie z UMŁ, a potem na jego podstawie podjąć do końca roku ewentualnie decyzję o jednorazowej opłacie z bonifikatą. Osoby, które z różnych względów chciałby otrzymać takie zaświadczenie szybciej muszą złożyć wniosek do UMŁ, ale czas oczekiwania wynosi maksymalnie do 4 miesięcy i wiąże się z dodatkową opłatą.

1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności. Właściciele będą musieli przez 20 lat wnosić opłatę przekształceniową, chyba że skorzystają z bonifikaty przy jednorazowej wpłacie. Rada Miejska w Łodzi ustaliła bonifikatę na poziomie 60 procent. W kolejnych latach bonifikata będzie zmniejszała się o 10 proc., np. w roku 2020 wyniesie – 50 proc., w 2021 – 40 proc., w 2022 – 30 proc., w 2023 – 20 proc. i 2024 – 10 proc.

 Więcej informacji na stronie: uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/uzytkowanie-wieczyste/

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt