Pogrzeb Stanisława Terleckiego

W piątek 5 stycznia 2018 odbędzie się pogrzeb Stanisława Terleckiego – jednego z największych talentów w historii polskiej piłki nożnej. Były reprezentant Polski, grający przez wiele lat w Łódzkim Klubie Sportowym zmarł 28 grudnia 2017. Spocznie na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.

 - lkslodz.pl

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 12 w Grodzisku Mazowieckim, w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Piaskowej 21. Później kondukt żałobny przejedzie do stolicy, na cmentarz przy ul. Wolskiej 180/182. W pogrzebie wezmą udział m.in. przedstawiciele władz Łodzi oraz Łódzkiego Związku Piłki Nożnej i ŁKS.

Z tym ostatnim klubem Stanisław Terlecki był związany przez większą część swojej kariery. Do Łodzi trafił w roku 1975 z warszawskiej Gwardii. W zespole z al. Unii Lubelskiej 2 zadebiutował 9 listopada – cztery dni przed 20-tymi urodzinami – i błyskawicznie zaskarbił sobie sympatię kibiców. Łódzcy fani futbolu natychmiast pokochali piłkarza, który grał przede wszystkim dla nich. Nic więc dziwnego, że ćwierć wieku po ostatnim oficjalnym meczu ligowym z udziałem Stanisława Terleckiego sympatycy piłki nożnej nadal z wypiekami na twarzy opowiadają o jego rajdach skrzydłami, okraszonych efektownymi dryblingami, którymi wkręcał w ziemię rywali o najbardziej uznanych nazwiskach. I nie miało dla niego znaczenia, czy przeciwników ośmiesza lewą, czy prawą nogą. Obie miał znakomite.

Skala talentu i piłkarskie umiejętności Terleckiego nie szły jednak w parze ze szczęściem. Choć przez wielu był uznawany za najlepszego piłkarza w Polsce, to nigdy nie zagrał w finałach mistrzostw świata. Kilka tygodni przed wylotem kadry do Argentyny na Mundial 1978, po brutalnym ataku jednego z zawodników Polonii Bytom doznał kontuzji kolana. Dzięki tytanicznej pracy szybko wyleczył uraz, jednak w sztabie reprezentacji uznano, że nie jest w pełni zdrowy i do Ameryki Południowej nie poleciał. Cztery lata później z MŚ w Hiszpanii Terleckiego wyeliminowały decyzje związkowych działaczy, którzy dyskwalifikacją ukarali go za tzw. aferę na Okęciu. Trzem innym kadrowiczom kary anulowano i pozwolono polecieć do Hiszpanii. Terlecki musiał się wybrać znacznie dalej.

Bezwzględna dyskwalifikacja uniemożliwiła mu grę w kraju i w Europie. Wyleciał więc do USA, gdzie w latach 1981-86 w hali i na otwartych boiskach czarował kibiców Pittsburg Spirit, San Jose Earthquakes, New York Arrows, California Earthquakes i New York Cosmos, w którym spotkał m.in. najlepszego piłkarza świata - Pele. Choć wydawało się to niemożliwe, to za oceanem poprawił jeszcze swoje umiejętności techniczne i nadal żył nadzieją, że jednak pojedzie na największą imprezę piłkarską świata. Niestety, przed Mundialem 1986 w Meksyku trener Antoni Piechniczek nie zdecydował się włączyć Terleckiego do swojej kadry. W tym roku polscy kibice znów jednak mogli na żywo oglądać swojego ulubieńca, który na dwa sezony wrócił do ŁKS. Później grał jeszcze w dwóch warszawskich klubach: Legii (1988-89) i Polonii (1991-92) oraz na hali w St. Louis Storm (1989-90) i w… ŁKS (1990). W tym ostatnim rozegrał łącznie 178 spotkań, w których strzelił 23 gole. Jego dorobek z reprezentacji Polski to 29 meczów i 7 goli.

O Stanisławie Terleckim zwykło się mówić, że był niespełnionym talentem. Takie określenie to jednak uproszczenie sprawy. Terlecki miał ogromny talent i był prawdziwym czarodziejem futbolu, jednak nie osiągnął tego, co wielu znacznie słabszych od niego zawodników. Dlaczego? Powodów było wiele. Przede wszystkim był niepokorny i niemal zawsze szedł pod prąd. Wiele osób drażnił i uwierał pewny siebie, oczytany, zaangażowany politycznie i nie ukrywający przekonań religijnych młodzieniec, którego kochały tłumy. Student historii na dziennym wydziale Uniwersytetu Łódzkiego, zaopatrujący w żywność uczestników strajków studenckich nie był ulubieńcem władz partyjnych i związkowych. Aferę na Okęciu skwapliwie wykorzystano więc do pozbycia się Terleckiego, który na kilka lat zniknął z polskiej sceny piłkarskiej. Stracili na tym wszyscy…

Po zakończeniu kariery Stanisław Terlecki imał się różnych zajęć, jednak nie potrafił funkcjonować bez piłki. Poza boiskiem nie mógł znaleźć dla siebie miejsca i z każdym dniem był coraz bardziej zagubiony. Wydawało się jednak, że dzięki pomocy łódzkich przyjaciół uda mu się pokonać problemy i wyjdzie na prostą. Miał w Łodzi mieszkanie, pracował w MOSiR i zaczynał myśleć o przyszłości. Niestety, 28 grudnia 2017 umarł we śnie…

Polecane aktualności

Na korepetycje "sierpniowych maturzystów" zaprasza Teresa Łęcka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - fot. Monika Pawlak

Pomoc dla „sierpniowych” maturzystów. Bezpłatne korepetycje z matematyki

Monika Pawlak / MOPS

30 lipca rozpoczynają się bezpłatne korepetycje z matematyki dla maturzystów, którzy w sierpniu będą... więcej

Bezrobotne kobiety z rewitalizowanych obszarów Łodzi zmieniają swoje życie. Uczą się opieki nad osobami starszymi i chorymi. Zostaną opiekunkami medycznymi, a po kursie mają zagwarantowaną pracę. - fot. Stefan Brajter

Łódź rewitalizuje, Łódź szkoli - zostań opiekunką medyczną

Marlena Kamińska / BPKSiT

Bezrobotne kobiety z rewitalizowanych obszarów Łodzi zmieniają swoje życie. Uczą się opieki nad... więcej

W czwartek, 19 lipca, rozpoczyna się przebudowa ul. Skorupki. Obniżone zostaną m.in. bardzo wysokie i nieestetyczne krawężniki - fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Rozpoczyna się remont ul. Skorupki

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

W czwartek, 19 lipca, rozpoczyna się przebudowa ul. Skorupki na odcinku między ulicami Piotrkowską i... więcej

Hala gotowa do użytku

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Dobiegły końca prace przy budowie małej hali sportowej, sąsiadującej z Atlas Areną i stadionem przy... więcej

595. Urodziny Łodzi. W podróż ku średniowiecznym korzeniom Łodzi

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

29 lipca na Starym Rynku na mieszkańców czekać będą atrakcje w stylu średniowiecznym. Przy obelisku... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.