Urząd Miasta Łodzi

Ponad 250 tys. łodzian bawiło się na 594. Urodzinach Łodzi

Tegoroczne urodziny miasta świętowaliśmy wyjątkowo hucznie. W programie znalazło się 300 atrakcji. Ponad 200 tys. ludzi bawiło się na ulicy Piotrkowskiej i pl. Wolności.

Koncert O.S.T.R podczas 594. Urodzin Łodzi -  fot. UMŁ
Koncert O.S.T.R podczas 594. Urodzin Łodzi , fot. UMŁ

Największym powodzeniem cieszyło się ZOO (blisko 12 tys. zwiedzających) wycieczki po Wojskowych Zakładach Lotniczych (ok. 600 osób), dni otwarte w Centrum Nauki i Techniki EC1 (2000 osób). Popularne były pikniki i dni otwarte: na Retkini bawiło się 500 osób, ok. 800 zwiedziło Zajezdnię Muzealną Brus, 300 dotarło do Bionanoparku, a ponad 7 tys. na wodny piknik na "Falę".

Sporym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje Teatru Powszechnego (blisko 4 tys. osób przyszło na wycieczki, Nocne Odczytywanie Awangardy i niedzielny spektakl), a także Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie prawie 700 osób brało udział w wycieczkach, prelekcji, atrakcjach escape roomu i "Nocy w więzieniu".

Ok. półtora tysiąca osób odwiedziło Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a 1700 Muzeum Miasta Łodzi i "Dętkę". Całe rodziny, blisko 500 osób, oglądało wystawę scenografii i lalek "Arlekina". 

Wiele uwagi przyciągnęły atrakcje, które po raz pierwszy pojawiły się w programie urodzin – zrewitalizowany budynek przy Przędzalnianej 91 zobaczyło ponad 500 osób, 300 – basen olimpijski w Zatoce Sportu PŁ i około 150 dom Ottona Gehliga przy Tuwima 17. Podobnie jak w ubiegłym roku łodzianom podobały się loty balonem – z atrakcji skorzystało ponad 600 osób.

W piątek na placu Wolności zagrała Brodka, która udowodniła, że muzyka popularna porywa wszystkich. Artystka, która jak mało który wykonawca łączy pop z elektroniką, i folk z postpunkową energią, zachwyciła łódzką publiczność. Urodziny Łodzi uświetnił również koncert Rezerwatu - legendy polskiego rocka, od początku działalności związanej z Łodzią, której hit "Zaopiekuj się mną", wciąż śpiewa się z taką samą energią jak wtedy, gdy podbijał listy przebojów. Plac Wolności swoją świeżością rozświetliła też Natalia Nykiel, młoda, utalentowana wokalistka, która wdziera się na polską scenę muzyczną.

Hey zagrał dla łodzian w sobotę i udowodnił, że 17 Fryderyków dla zespołu nie było przypadkiem. Katarzyna Nosowska, uznawana za najlepszą tekściarkę swojego pokolenia, oczarowała tłum nie tylko piosenkami, ale i ujmującą konferansjerką. Gwiazdą wieczoru był O.S.T.R. Król freestyle’u zagrał koncert, i został uhonorowany tytułem  Obywatela Miasta Łodzi.

Na rynku Manufaktury wystąpili Sen, Natalia Szroeder i Wilki.

Łodzianie świętowali Urodziny swojego miasta, przenosząc się w kosmiczną przestrzeń za sprawą Planetarium EC1, spędzili noc w celi więzienia, w którym więziony był Józef Piłsudski, zwiedzali wnętrza Pałacu Poznańskich, gdzie realizowane były zdjęcia m.in. do "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, zgłębiali tajemnice łódzkich kanałów, odwiedzając muzeum Dętki. Natomiast miłośnicy natury wybierali darmowe spacery po Ogrodzie Botanicznym i Palmiarni, przyglądali się 300 gatunkom egzotycznych zwierząt, kupując za złotówkę bilet do łódzkiego ZOO.

Rodzice z dziećmi byli zachwyceni propozycją Arlekina, który na Urodziny Łodzi zaaranżował garderobę teatralną. Mali łodzianie mieli szansę stać się na chwilę bohaterami ulubionych bajek - choćby "Piotrusia Pana" czy "Kota w butach" - i spróbować sił w roli aktora-lalkarza. Wiele wrażeń czekało na łodzian również na ulicy Piotrkowskiej, gdzie organizowane były pokazy na torze offroadowym i Łódzki Festiwal Lodów Rzemieślniczych.

Więcej zdjęć i nagrań filmowych z 594. Urodzin Łodzi dostępne jest na facebookowej stronie Łodzi.

Polecane aktualności

Kamienica przy ul. Małej 6 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

13 nowych zabytków w Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

13 kolejnych obiektów trafiło do ewidencji zabytków w Łodzi. Wśród nich ukryty cmentarz, część... więcej

Jacek Federowicz spotkał się również z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Jacek Fedorowicz odsłonił swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Sław

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Znakomity aktor, reżyser, satyryk, malarz i grafik Jacek Fedorowicz 13 grudnia, o godz. 13 odsłonił... więcej

Kończy się I etap remontu "Szuflandii" -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Kończy się I etap remontu "Szuflandii"

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Trwają prace remontowe w słynnej "Szuflandii", czyli zabytkowej willi przy ul. Wólczańskiej 17.... więcej

Podsumowanie inicjatywy "Most Pokoleń" -  fot. Karolina Szamburska / UMŁ

Łódzki superbohater w komiksie o stanie wojennym

Karolina Szamburska / BPKSiT

W rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego podsumowana została inicjatywa "Most Pokoleń"... więcej

Pozytywnie odbierane są informacje umieszczane na wiatach, szczególnie nowe schematy tras komunikacji miejskiej -  fot. z arch. UMŁ

Łodzianie zadowoleni ze zmian w informacji pasażerskiej MPK

Marlena Kamińska / BPKSiT

1546 osób z 3301, które wzięły udział w badaniu ankietowym, uważa, że nowe komunikaty głosowe w... więcej

Kalendarz
Kontakt