Urząd Miasta Łodzi

Ponad 250 tys. łodzian bawiło się na 594. Urodzinach Łodzi

Tegoroczne urodziny miasta świętowaliśmy wyjątkowo hucznie. W programie znalazło się 300 atrakcji. Ponad 200 tys. ludzi bawiło się na ulicy Piotrkowskiej i pl. Wolności.

Koncert O.S.T.R podczas 594. Urodzin Łodzi -  fot. UMŁ
Koncert O.S.T.R podczas 594. Urodzin Łodzi , fot. UMŁ

Największym powodzeniem cieszyło się ZOO (blisko 12 tys. zwiedzających) wycieczki po Wojskowych Zakładach Lotniczych (ok. 600 osób), dni otwarte w Centrum Nauki i Techniki EC1 (2000 osób). Popularne były pikniki i dni otwarte: na Retkini bawiło się 500 osób, ok. 800 zwiedziło Zajezdnię Muzealną Brus, 300 dotarło do Bionanoparku, a ponad 7 tys. na wodny piknik na "Falę".

Sporym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje Teatru Powszechnego (blisko 4 tys. osób przyszło na wycieczki, Nocne Odczytywanie Awangardy i niedzielny spektakl), a także Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie prawie 700 osób brało udział w wycieczkach, prelekcji, atrakcjach escape roomu i "Nocy w więzieniu".

Ok. półtora tysiąca osób odwiedziło Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a 1700 Muzeum Miasta Łodzi i "Dętkę". Całe rodziny, blisko 500 osób, oglądało wystawę scenografii i lalek "Arlekina". 

Wiele uwagi przyciągnęły atrakcje, które po raz pierwszy pojawiły się w programie urodzin – zrewitalizowany budynek przy Przędzalnianej 91 zobaczyło ponad 500 osób, 300 – basen olimpijski w Zatoce Sportu PŁ i około 150 dom Ottona Gehliga przy Tuwima 17. Podobnie jak w ubiegłym roku łodzianom podobały się loty balonem – z atrakcji skorzystało ponad 600 osób.

W piątek na placu Wolności zagrała Brodka, która udowodniła, że muzyka popularna porywa wszystkich. Artystka, która jak mało który wykonawca łączy pop z elektroniką, i folk z postpunkową energią, zachwyciła łódzką publiczność. Urodziny Łodzi uświetnił również koncert Rezerwatu - legendy polskiego rocka, od początku działalności związanej z Łodzią, której hit "Zaopiekuj się mną", wciąż śpiewa się z taką samą energią jak wtedy, gdy podbijał listy przebojów. Plac Wolności swoją świeżością rozświetliła też Natalia Nykiel, młoda, utalentowana wokalistka, która wdziera się na polską scenę muzyczną.

Hey zagrał dla łodzian w sobotę i udowodnił, że 17 Fryderyków dla zespołu nie było przypadkiem. Katarzyna Nosowska, uznawana za najlepszą tekściarkę swojego pokolenia, oczarowała tłum nie tylko piosenkami, ale i ujmującą konferansjerką. Gwiazdą wieczoru był O.S.T.R. Król freestyle’u zagrał koncert, i został uhonorowany tytułem  Obywatela Miasta Łodzi.

Na rynku Manufaktury wystąpili Sen, Natalia Szroeder i Wilki.

Łodzianie świętowali Urodziny swojego miasta, przenosząc się w kosmiczną przestrzeń za sprawą Planetarium EC1, spędzili noc w celi więzienia, w którym więziony był Józef Piłsudski, zwiedzali wnętrza Pałacu Poznańskich, gdzie realizowane były zdjęcia m.in. do "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, zgłębiali tajemnice łódzkich kanałów, odwiedzając muzeum Dętki. Natomiast miłośnicy natury wybierali darmowe spacery po Ogrodzie Botanicznym i Palmiarni, przyglądali się 300 gatunkom egzotycznych zwierząt, kupując za złotówkę bilet do łódzkiego ZOO.

Rodzice z dziećmi byli zachwyceni propozycją Arlekina, który na Urodziny Łodzi zaaranżował garderobę teatralną. Mali łodzianie mieli szansę stać się na chwilę bohaterami ulubionych bajek - choćby "Piotrusia Pana" czy "Kota w butach" - i spróbować sił w roli aktora-lalkarza. Wiele wrażeń czekało na łodzian również na ulicy Piotrkowskiej, gdzie organizowane były pokazy na torze offroadowym i Łódzki Festiwal Lodów Rzemieślniczych.

Więcej zdjęć i nagrań filmowych z 594. Urodzin Łodzi dostępne jest na facebookowej stronie Łodzi.

Polecane aktualności

Zazieleni się plac przed Urzędem Marszałkowskim i D.H. Central -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Sadzą 55 nowych drzew w centrum Łodzi

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Oto kolejne nasadzenia w centrum Łodzi. 55 nowych drzew pojawi się placu przed Urzędem... więcej

Gimnazjaliści oraz przedszkolaki już w tym tygodniu będą mogli korzystać z tańszych migawek -  fot. z arch. UMŁ

Jeszcze w tym tygodniu bilet juniora i migawka dla gimnazjalisty

Anna Janocha / BPKSiT

Miasto rozszerza ofertę tanich migawek. Do obowiązujących od 1 września biletów miesięcznych dla... więcej

Dotychczas złożone przez Miasto Łódź zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw dotyczyły m.in. ponad 50 łódzkich nieruchomości zlokalizowanych głównie w centrum  -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Łódzki adwokat oskarżony o współpracę z wyłudzaczami kamienic

Karolina Szamburska / BPKSiT

Wkrótce rozpocznie się proces "gangu" wyłudzającego kamienice. Tymczasem Urząd Miasta Łodzi składa... więcej

Podczas uroczystości odśpiewano hymn narodowy z zapomnianą zwrotką o Kościuszce -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Otuliliśmy kwiatami Kościuszkę

Sławomir Macias/ BPKSiT

Łodzianie uczcili pamięć jednej z najjaśniejszych postaci naszej i światowej historii, bohatera... więcej

Pracownicy dawnych zakładów "Poltex" -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Rynek Manufaktury przemianowano na Rynek Włókniarek Łódzkich

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

20 września Rada Miejska w Łodzi jednogłośnie podjęła decyzję, by rynek Manufaktury przemianować na... więcej

Kalendarz
Kontakt
EXPO 2022