Ponad 250 tys. łodzian bawiło się na 594. Urodzinach Łodzi

Tegoroczne urodziny miasta świętowaliśmy wyjątkowo hucznie. W programie znalazło się 300 atrakcji. Ponad 200 tys. ludzi bawiło się na ulicy Piotrkowskiej i pl. Wolności.

Koncert O.S.T.R podczas 594. Urodzin Łodzi -  fot. UMŁ
Koncert O.S.T.R podczas 594. Urodzin Łodzi , fot. UMŁ

Największym powodzeniem cieszyło się ZOO (blisko 12 tys. zwiedzających) wycieczki po Wojskowych Zakładach Lotniczych (ok. 600 osób), dni otwarte w Centrum Nauki i Techniki EC1 (2000 osób). Popularne były pikniki i dni otwarte: na Retkini bawiło się 500 osób, ok. 800 zwiedziło Zajezdnię Muzealną Brus, 300 dotarło do Bionanoparku, a ponad 7 tys. na wodny piknik na "Falę".

Sporym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje Teatru Powszechnego (blisko 4 tys. osób przyszło na wycieczki, Nocne Odczytywanie Awangardy i niedzielny spektakl), a także Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie prawie 700 osób brało udział w wycieczkach, prelekcji, atrakcjach escape roomu i "Nocy w więzieniu".

Ok. półtora tysiąca osób odwiedziło Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a 1700 Muzeum Miasta Łodzi i "Dętkę". Całe rodziny, blisko 500 osób, oglądało wystawę scenografii i lalek "Arlekina". 

Wiele uwagi przyciągnęły atrakcje, które po raz pierwszy pojawiły się w programie urodzin – zrewitalizowany budynek przy Przędzalnianej 91 zobaczyło ponad 500 osób, 300 – basen olimpijski w Zatoce Sportu PŁ i około 150 dom Ottona Gehliga przy Tuwima 17. Podobnie jak w ubiegłym roku łodzianom podobały się loty balonem – z atrakcji skorzystało ponad 600 osób.

W piątek na placu Wolności zagrała Brodka, która udowodniła, że muzyka popularna porywa wszystkich. Artystka, która jak mało który wykonawca łączy pop z elektroniką, i folk z postpunkową energią, zachwyciła łódzką publiczność. Urodziny Łodzi uświetnił również koncert Rezerwatu - legendy polskiego rocka, od początku działalności związanej z Łodzią, której hit "Zaopiekuj się mną", wciąż śpiewa się z taką samą energią jak wtedy, gdy podbijał listy przebojów. Plac Wolności swoją świeżością rozświetliła też Natalia Nykiel, młoda, utalentowana wokalistka, która wdziera się na polską scenę muzyczną.

Hey zagrał dla łodzian w sobotę i udowodnił, że 17 Fryderyków dla zespołu nie było przypadkiem. Katarzyna Nosowska, uznawana za najlepszą tekściarkę swojego pokolenia, oczarowała tłum nie tylko piosenkami, ale i ujmującą konferansjerką. Gwiazdą wieczoru był O.S.T.R. Król freestyle’u zagrał koncert, i został uhonorowany tytułem  Obywatela Miasta Łodzi.

Na rynku Manufaktury wystąpili Sen, Natalia Szroeder i Wilki.

Łodzianie świętowali Urodziny swojego miasta, przenosząc się w kosmiczną przestrzeń za sprawą Planetarium EC1, spędzili noc w celi więzienia, w którym więziony był Józef Piłsudski, zwiedzali wnętrza Pałacu Poznańskich, gdzie realizowane były zdjęcia m.in. do "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, zgłębiali tajemnice łódzkich kanałów, odwiedzając muzeum Dętki. Natomiast miłośnicy natury wybierali darmowe spacery po Ogrodzie Botanicznym i Palmiarni, przyglądali się 300 gatunkom egzotycznych zwierząt, kupując za złotówkę bilet do łódzkiego ZOO.

Rodzice z dziećmi byli zachwyceni propozycją Arlekina, który na Urodziny Łodzi zaaranżował garderobę teatralną. Mali łodzianie mieli szansę stać się na chwilę bohaterami ulubionych bajek - choćby "Piotrusia Pana" czy "Kota w butach" - i spróbować sił w roli aktora-lalkarza. Wiele wrażeń czekało na łodzian również na ulicy Piotrkowskiej, gdzie organizowane były pokazy na torze offroadowym i Łódzki Festiwal Lodów Rzemieślniczych.

Więcej zdjęć i nagrań filmowych z 594. Urodzin Łodzi dostępne jest na facebookowej stronie Łodzi.

Polecane aktualności

 -  Stefan Brajter

Łódzki Łazik Marsjański podbija świat

Iza Urbańczyk i Monika Susik/ BPKSiT

Już we wrześniu studenci Politechniki Łódzkiej zaprezentują umiejętności swojego Łazika... więcej

Prezydent Łodzi życzyła lokatorom, by nowe mieszkanie okazało się dla nich wygodne i szczęśliwe -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Nowy dom dla mamy z dwójką chorych dzieci

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

Szybka reakcja ze strony prezydent Hanny Zdanowskiej sprawiła, że mama z dwójką niepełnosprawnych... więcej

Nowe rondo turbinowe na skrzyżowaniu Konstantynowskiej i Juszczakiewicza -  fot. z arch. ZDiT

Ulica Konstantynowska zamknięta na weekend. Objazdy

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W związku z awarią i podmyciem na placu budowy ŁSI na ul. Konstantynowskiej, ulica zostanie... więcej

Inaczej pojadą tramwaje linii 3, 11B, 45, 46 i T1 -  fot. z arch. UMŁ

W weekend remont torowiska przy targowisku Dolna. Tramwaje pojadą inaczej

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Od sobotniego poranka do poniedziałku remontowane będzie torowisku u zbiegu Zgierskiej i Dolnej.... więcej

Monitoring miejski -  archiwum UMŁ

Tysiące interwencji zgłoszonych przez operatorów monitoringu Straży Miejskiej

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

System monitoringu miejskiego na łódzkich ulicach działa od marca 2015 roku i cały czas się... więcej

Kalendarz
Kontakt
EXPO 2022