Porozmawiajmy o Łódzkim Budżecie Obywatelskim

Jak powinien wyglądać Łódzki Budżet Obywatelski? Łodzianie zadecydują o tym podczas konsultacji społecznych.

fot. Archiwum UMŁ

W czasie konsultacji społecznych, które rozpoczną się 15 lutego, łódzki magistrat zapyta mieszkańców, jak ich zdaniem powinien wyglądać nasz Budżet Obywatelski i w jakim kierunku powinny podążać ewentualne zmiany w jego realizacji.

Konsultacje potrwają do 28 lutego. Wszystkie dokumenty, do których będzie można składać uwagi, wnioski, opinie będą dostępne na stronie internetowej www.lodz.pl Będzie można wypełnić formularz konsultacyjny lub wziąć udział w spotkaniu połączonym z warsztatami. Wypełnione ankiety można przekazać organizatorom konsultacji osobiście, ale również korespondencyjnie czy drogą mailową.

- Jednocześnie skonsultowane zostaną kwestie uchwały dotyczącej finansowania zadań, które były w dyspozycji rad osiedli. Nasze założenie jest takie, żeby jak najwięcej środków trafiało na łódzkie osiedla czy to w ramach Budżetu Obywatelskiego, czy to w ramach tzw. Planu dla osiedli – poinformował Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej, zapraszając do udziału w otwartych spotkaniach wszystkich mieszkańców, również przedstawicieli jednostek pomocniczych miasta.

Po zakończeniu konsultacji będzie przygotowany raport i na jego podstawie zostanie przygotowany projekt uchwały dot. kolejnej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego w Łodzi. 

Spotkania konsultacyjne odbędą się w Urzędzie Miasta Łodzi 19 lutego od godz. 17 w Dużej Sali Obrad i Małej Sali Obrad UMŁ, przy czym będzie można przemieszczać się pomiędzy salami. Spotkanie dotyczące Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego będzie miało część wprowadzająco-informacyjną i warsztatową, w której przewidziano też dyskusję.

Zainteresowani będą mogli wypowiedzieć się na temat samego projektu, trybu głosowania, trybu odwoławczego itp. Na pewno pojawią się kwestie dotyczące rodzaju zadań czy ich podziału na zadania osiedlowe lub ponadosiedlowe, podziału kwot na poszczególne osiedla, minimalnego poparcia dla zgłoszonego wniosku itp.

- Wśród propozycji, które będziemy konsultować będą między innymi te dotyczące głosowania wyłącznie na zadania osiedlowe, głosowanie na dowolnie wybrane osiedle, a także wymagane minimalne poparcie dla wniosku w głosowaniu. To wnioski już wcześniej zgłaszane przez łodzian, teraz o nich porozmawiamy – poinformował Adam Pąsiek, kierownik Oddziału ds. Konsultacji Społecznych w BPS.

Warto przypomnieć, że w styczniu pracowała Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego a swoje rekomendacje przygotowała też Rada Programowa BO. Ich wnioski też będą włączone w proces konsultacji.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt