Program antysmogowy. Już 690 palenisk mniej!

W poniedziałek Prezydent Łodzi zatwierdziła kolejną listę osób, które dostaną dotację na wymianę źródeł ogrzewania w ramach programu antysmogowego. W pierwszym roku funkcjonowania tego programu w Łodzi zlikwidowano aż 690 palenisk.

W 2017 roku oraz przez kolejne dwa miasto przeznaczy po 3 mln. zł na dotacje dla łodzian, którzy chcą przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej bądź wymienić stare piece na nowoczesne kotły gazowe. Program walki ze smogiem skoncentrowany na razie jest w śródmieściu Łodzi, gdzie smog jest najbardziej dokuczliwy. Pierwszy rok funkcjonowania programu antysmogowego pozwolił na likwidację aż 470 palenisk w tej części Łodzi.  W kolejnych dwóch latach funkcjonowania programu w Łodzi zlikwidowanych zostanie ponad 2000 palenisk, dzięki czemu do atmosfery trafi mniej pyłów i dwutlenku węgla.

W 2017 roku z dotacji skorzystało 177 beneficjentów, którzy zlikwidowali blisko 690 palenisk, w których spalano ok. 2,5 tysiąca ton węgla rocznie. Łącznie na ten cel wydatkowano ok. 2 mln. zł. Niewykorzystany milion (część łodzian wycofała się z programu, gdy okazało się, że dotacja pokrywa do 75%, a nie cały koszt inwestycji) przekazany zostanie do Zarządu Lokali Miejskich na remonty kominów, które nie spełniają już norm, z opcją dostosowania ich do odprowadzania spalin gazowych. Zdaniem Krzysztofa Honkisza z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ te remonty mogą spowodować jeszcze większe zainteresowanie łodzian przystąpieniem do programu antysmogowego w kolejnych latach.

W pierwszym, pilotażowym roku funkcjonowania projektu preferowane były przyłączenia do sieci gazowej i ciepłowniczej. Ponieważ nie wszędzie dostępna jest sieć gazowa lub ciepłownicza, w kolejnych latach w programie antysmogowym pojawi się możliwość otrzymania dotacji na wymianę starszych pieców na nowoczesne piece V generacji, które spełniają wszystkie normy ekologiczne.

Zainteresowani uzyskaniem antysmogowych dotacji mogą pobrać, wypełnić i złożyć wnioski w Centrach Obsługi Mieszkańców. Po zweryfikowaniu wniosków przez komisję, następuje podpisanie umowy z wnioskodawcą, który może przystąpić do samodzielnej realizacji inwestycji. W ramach programu antysmogowego miasto zwraca do 75% kosztów, z zastrzeżeniem, że dla wnioskodawców indywidualnych dotacja nie może przekroczyć 5 tysięcy zł, a w wypadku inwestycji realizowanych przez wspólnoty –  50 tys. zł.

Na przełomie lutego i marca 2018 r. planowane jest ogłoszenie kolejnego naboru wniosków, by wszyscy zainteresowani mieli więcej czasu na przeprowadzenie inwestycji jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

 

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt