Reforma bibliotek w Łodzi. Kurier przywiezie i odbierze książki, będzie można też skorzystać z e-booków

Niebawem kurier odbierze od Ciebie książki, których nie możesz oddać do biblioteki, albo przywiezie do domu te, po które nie możesz sam przyjść. To tylko jedno z udogodnień, które miasto wprowadza w ramach reformy łódzkich bibliotek. Na początek każdy może też oddać swój głos na nowe logo Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Kurier odbierze od Ciebie książki, których nie możesz oddać do biblioteki, albo przywiezie Ci do domu te, po które nie możesz sam przyjść. To tylko jedno z nowych udogodnień, które wprowadzamy w ramach reformy łódzkich bibliotek

Od 2018 roku działa Biblioteka Miejska w Łodzi. Skupia ona kilkadziesiąt filii bibliotecznych wcześniej funkcjonujących w ramach placówek dzielnicowych. Nowa jednostka chce systematycznie budować nowe usługi dla mieszkańców. - Rok 2018 służy przygotowaniu do wielkiego projektu, jakim jest Łódzka Karta Biblioteczna, który uruchomiony zostanie od 1 stycznia 2019 roku. W tym roku mamy dla łodzian również kilka niespodzianek, które stworzą przyjazny klimat wokół bibliotek i czytelnictwa oraz zachęcą mieszkańców do odwiedzania naszych placówek - wyjaśnia Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Już w tym roku w miejskich filiach bibliotecznych będzie można korzystać z e-booków, czyli książek elektronicznych. Będzie to około 20 tys. nowości wydawniczych, dostępnych w formie cyfrowej we wszystkich bibliotekach za darmo. Kolejna usługa polegać będzie na zapewnieniu dostępu do książek osobom trwale unieruchomionym w domach. Obecnie trwają prace nad systemem dostarczania woluminów, zbierana jest lista potrzebujących. Jeszcze w tym roku biblioteki mają również umożliwić darmowy dostęp do szerokopasmowego bezprzewodowego internetu.

Już w tym miesiącu zlecony zostanie zakup nowości wydawniczych. - To duża umowa na dostawę książek do wszystkich bibliotek w Łodzi. Jeszcze w tym tygodniu chcę podpisać umowę wartą pół miliona złotych, ale to kwota minimalna i będę się starał, żeby do końca roku ją zwiększyć - podkreśla Paweł Braun. 

Do końca 2018 roku otwarte zostaną dwie odnowione placówki, mieszczące się przy ul. Boya-Żeleńskiego i ul. Powstańców Wielkopolskich. W najbliższej przyszłości dostepna też będzie nowa biblioteka mieszcząca się przy ul. Narutowicza.

Aktualnie wybierany jest znak graficzny nowej instytucji, jaką jest Biblioteka Miejska. Każdy może wyrazić swoją opinię na temat trzech przedstawionych przez grafików propozycji nowego logo. Zagłosować można na stronie www.biblioteka.lodz.pl

Wyniki ogłoszone zostaną za tydzień. Następnie powstanie strona internetowa. Biblioteka zacznie też być obecna w mediach społecznościowych.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt