Rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto i Wielkiej Szpery

W sobotę, 26 sierpnia br. rozpoczną się obchody 73. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto oraz 75. rocznicy Wielkiej Szpery. Do wzięcia udziału w wydarzeniach zaprasza prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, rabin Łodzi Dawid Szychowski oraz Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Bundesarchiv, Bild 101I-133-0703-19 / Zermin / CC-BY-SA 3.0
Żydzi za drutami getta (1941)
4 zdjęcia
Bundesarchiv, Bild 101I-133-0703-19 / Zermin / CC-BY-SA 3.0
Bundesarchiv, R 49 Bild-1733 / Holtfreter, Wilhelm / CC-BY-SA 3.0
Bundesarchiv, R 49 Bild-1305 / CC-BY-SA 3.0
Bundesarchiv, Bild 137-051639A / CC-BY-SA 3.0
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Jak co roku Łódź chce pokazać, że pamięta o swoich współmieszkańcach - mówi prezydent Hanna Zdanowska i zapewnia: - Choć minęło już tyle czasu, i większość z nich niestety odeszła, cały czas są obecni w naszej pamięci. Chcemy o nich wspominać, ponieważ oni wspólnie z naszymi protoplastami współtworzyli to miasto, jego historię i dzieje współczesne.

Główne uroczystości odbędą się we wtorek, 29 sierpnia. Rozpoczną się modlitwą na Cmentarzu Żydowskim, następnie przejdzie Marsz Pamięci, który zakończy się na Stacji Radegast, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. Obchodom towarzyszyć będzie także szereg wydarzeń kulturalnych, m.in. wystawy, koncerty, warsztaty, pokazy filmowe i spotkania z wyjątkowymi gośćmi. - Dla nas, dla gminy żydowskiej jest to uhonorowanie pamięci poległych i zamordowanych. To jest też okazja do refleksji na temat stosunków polsko-żydowskich, tu i teraz, dzisiaj i w przyszłości, bo dla nas tego typu wydarzenia są okazją do spotkań i budowania relacji z mieszkańcami Łodzi - tłumaczy rabin Łodzi Dawid Szychowski.

75. rocznica Wielkiej Szpery

Wiele tegorocznych wydarzeń poświęconych będzie tzw. Wielkiej Szperze, czyli akcji wywożenia do obozu zagłady dzieci do 10 roku życia oraz osób starszych i schorowanych przebywających w łódzkim gettcie. Te tragiczne wydarzenia pochłonęły życie ok. 20 tys. Żydów. Łodzianie będą mieli okazję zobaczyć otwartą, usytuowaną w przestrzeni miejskiej wystawę przygotowaną wspólnie z Łódzkim odziałem IPN oraz Archiwum Państwowym, która poświęcona została tym wydarzeniom oraz wziąć udział w wykładach, spotkaniach i projekcjach filmowych. Oficjalnie odsłonięte zostaną także dwa kolejne murale stworzone w ramach projektu "Dzieci Bałut – murale pamięci", które ozdobią ściany budynków przy al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto. Nowe obrazy przedstawiać będą wizerunki dzieci wywiezionych w trakcie Wielkiej Szpery.

Szczegółowy plan obchodów 73. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto oraz 75. rocznicy Wielkiej Szpery znajduje się na stronie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt