Rozbudowa kamienicy przy ul. Tuwima 52

Kamienicy przy ul. Tuwima 52 brakowało nie tylko generalnego remontu, ale także dobudowy części frontowego budynku. Doczekała i jednego i drugiego. A ul. Tuwima doczekała się układania asfaltu, niebawem będzie przejezdna.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Kamienica przy ul. Tuwima 52
5 zdjęć
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Budynek przy ul. Tuwima 52 nigdy nie został dokończony według pierwotnego projektu. Teraz kończymy zaplanowaną w XIX w. kamienicę. Nieruchomość przy ul. Przejazd 52 dziś Tuwima od 1880 r. należała do Fryderyka i Edwarda braci Zoler. W tym czasie na działce powstał frontowy, parterowy, murowany, budynek mieszkalny. W 1889 r. zabudowana parcela została sprzedana Rudolfowi i Emmie Luisie małżonkom Szile. Z tego samego roku pochodzi projekt nadbudowy parterowego budynku o jedną kondygnację w formie trempla z częścią użytkową od strony podwórza oraz projekt na budowę przylegającej do niego piekarni (wzdłuż wschodniej granicy działki). W 1922 r. złożono kolejny projekt nadbudowy obiektu o kondygnację mansardy. Tym razem nadbudowano jedynie część zachodnią obiektu o mansardę, część wschodnia pozostawała niewykończona, choć zamieszkała. 

Obecnie prowadzone prace mają na celu remont istniejących obiektów, oraz dokończenie planowanej nadbudowy wschodniej części budynku frontowego. Budynek mieszkalny przy ul. Tuwima 52 zostanie wyremontowany wraz z podwórzem. W kamienicy nadbudowana będzie jedna pełna kondygnacja i taras techniczny. W budynku oprócz mieszkań zaplanowano lokale usługowe i biurowe. Powierzchnia poddasza zaoferowana zostanie twórcom w celu prowadzenia pracowni. Zaprojektowano windę i wejście główne z poziomu terenu budynku frontowego. Wprowadzona zostanie instalacja centralnego ogrzewania. Znikną stare drewniane komórki oraz część budynku gospodarczego. Na zewnątrz pojawi się nowa nawierzchnia, częściowo w oparciu o zachowany bruk. Zasadzone będą nowe drzewa i zieleń pnąca oraz pojawią się ławki. 

W budynku powstanie: 

  • 6 mieszkań komunalnych,
  • 3 lokale usługowe,
  • 4 lokale biurowe,
  • pracownia twórcza.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt