Stawy Stefańskiego z roku na rok atrakcyjniejsze. W tym roku powstanie tam m.in. pumptruck

Stawy Stefańskiego dzięki budżetowi obywatelskiemu zmieniają się z roku na rok i stają się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem nie tylko dla mieszkańców Chojen i Rudy.

Stawy Stefańskiego z roku na rok stają się atrakcyjniejsze -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Stawy Stefańskiego z roku na rok stają się atrakcyjniejsze , fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Stawy Stefańskiego to największy akwen w Łodzi - lustro wody ma ponad 11 ha. Przez ostatnie trzy lata to miejsce bardzo się zmieniło i cieszy się coraz większą popularnością wśród łodzian.

Jak powiedział Eryk Rawicki, dyrektor MOSiR, w ramach zadania zgłoszonego do budżetu obywatelskiego na rok 2016 dokończono budowę szerokich na 3 metry żwirowo-gliniastych ścieżek dla pieszych i asfaltowych dróg pieszo-rowerowych o szerokości 2 metrów. Ustawiono również ławki, kosze na śmieci, tablice, stojaki na rowery, wykonano plac utwardzony od strony ul. Patriotycznej. Powstały też miejsca do grillowania wyposażone w grille parkowe, kosze na popiół, stoły i ławki. W ramach utrzymania terenów zielonych został zakupiony sprzęt do pielęgnacji.

Koszt realizacji to 1,45 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków WFOŚiGW 11,4 tys. zł i ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki 140,8 tys. zł.

W roku 2017, w ramach środków z budżetu obywatelskiego utwardzono m.in. drogi dojazdowe, wybudowano boiska do piłki plażowej, zamontowano latarnie solarne, zaaranżowano tereny zielone oraz uzupełniono małą architekturę, m.in. przebieralnie, stojaki rowerowe. Koszt prac wyniósł 433,8 tys. zł.

We wcześniejszych latach, w ramach realizacji zadania "Rewitalizacja i modernizacja obiektów rekreacyjnych MOSiR - zadanie wieloletnie" odmulono zbiornik główny o powierzchni 11,5 ha i osadnik o powierzchni 1,85 ha. Koszt tych prac to 742,8 tys. zł, w tym dofinansowanie ze środków WFOŚiGW 587,8 tys. zł.

Dyrektor Eryk Rawicki poinformował, że do końca 2018 r. wybudowany zostanie rowerowy plac zabaw typu "pumptruck" wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, czyli ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, rowerowa stacja naprawcza oraz oświetlenie w postaci latarni wzdłuż jednej alei parkowej oraz rowerowego placu zabaw. Szacowany koszt prac wynosi 395 tys. zł. Prace budowlane powinny rozpocząć się najpóźniej w czerwcu i potrwają do końca 2018 r. Pumptruck wraz z infrastrukturą zostanie udostępniony łodzianom w 2019 r.

Nawiązując do tegorocznego budżetu obywatelskiego Grzegorz Justyński, dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ, przypomniał: - Tak jak w roku ubiegłym do dyspozycji mamy 40 mln zł. W tej chwili kończymy analizowanie złożonych wniosków, a było ich blisko 1300. Pod koniec miesiąca rozpoczną się spotkania z mieszkańcami w osiedlach. Chcemy łodzianom pokazać wszystkie złożone projekty. Zainteresowanych zapraszamy również na stronę budżetu obywatelskiego, gdzie jest specjalna mapa prezentująca zarówno już zrealizowane projekty, jak i te zgłoszone do realizacji. Tworząc tę mapę zaprosiliśmy do aktywnego udziału autorów tych projektów, którzy mogą uzupełnić informacje o projektach poprzez dołączenie dokumentacji i zdjęć.

Polecane aktualności

Masz ciekawy pomysł na lokalna inicjatywę? Wygraj mikrogrant od 500 do 5000 zł -  fot. CC0 license

Masz ciekawy pomysł na lokalną inicjatywę? Zdobądź mikrogrant od 500 do 5000 zł

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Nowy miejski program Mikrogranty Łódź 2018 adresowany jest do wszystkich łodzian z inicjatywą, do... więcej

Wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, specjalne pokazy. Blisko 100 propozycji na Noc Muzeów -  fot. z arch. UMŁ

Wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, specjalne pokazy. Blisko 100 propozycji na Noc Muzeów

Karolina Szamburska / BPKSiT

Po raz 13. łódzkie instytucje kultury zapraszają na Noc Muzeów. Do obejrzenia jest ponad 7 tys.... więcej

Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję biurową Imagine firmy Avestus Real Estate -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Przy skrzyżowaniu Piłsudskiego i Rydza-Śmigłego powstaje kolejny biurowiec wysokiej klasy

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i al. Rydza-Śmigłego powstaje nowoczesny kompleks biurowy... więcej

Nowe miejsca w żłobku. Trwa remont w budynku, w którym od września przyjmiemy nowe maluchy -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Nowe miejsca dla dzieci w żłobku na Widzewie

Marlena Kamińska / BPKSiT

Trwa remont nowych sal w żłobku przy ul. Elsnera 12 na Widzewie. Od września będą się w nich bawić... więcej

W lipcu ul. Ogrodowa dołączy do dróg remontowanych w ramach rewitalizacji -  fot. z arch. UMŁ

W lipcu ul. Ogrodowa dołączy do dróg remontowanych w ramach rewitalizacji

Karolina Szamburska / BPKSiT

Ulica Ogrodowa dołączy do dróg remontowanych w ramach rewitalizacji w tym roku. Prace na odcinku... więcej

Kontakt