Urząd Miasta Łodzi

Święto kina europejskiego w Łodzi, czyli FKE Orlen Cinergia 2017

23 listopada br. rozpocznie się 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia. To blisko 150 projekcji filmowych, konkursy dla młodych twórców, spotkania z mistrzami kina, koncerty i inne wydarzenia towarzyszące, które na dziesięć dni zmienią Łódź w stolicę filmu i kinematografii europejskiej.

Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia 2017 to m.in. blisko 150 projekcji filmowych -  CC0 license
Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia 2017 to m.in. blisko 150 projekcji filmowych , CC0 license

Tegoroczna edycja festiwalu FKE Orlen Cinergia przebiegać będzie pod hasłem "Relacje: Side by side". Festiwal otworzy film Jagody Szelc "Wieża. Jasny Dzień", a zamknie "Happy End" Michaela Hanekego. Obie projekcie to łódzkie premiery. W trakcie 10-dniowej uczty filmowej powrócą dobrze znane i cenione formaty: Panorama Filmowej Europy, sekcja filmów polskich Polonica oraz Europejskie Kino dla Dzieci, które debiutowało w zeszłym roku i odniosło niebywały sukces. Organizatorzy festiwalu przygotowali także wiele nowości. Na widzów czekają wyjątkowe filmy z cyklu europejskiego kina gatunków i czeskiego chilloutu. Wyjątkowa sekcja poświęcona będzie twórczości gościa specjalnego - reżysera Daria Argento, mistrza włoskiego horroru.    

Młodzi twórcy po raz kolejny podejmą wyzwanie i powalczą o statuetki w konkursach na Europejski Debiut Filmowy i Film Drugi oraz Polski Debiut i Film Drugi. W tym roku o wyróżnienie rywalizować będą nie tylko filmy fabularne, ale również dokumenty i animacje. Jak mówią dyrektorzy festiwalu, to oczekiwana zmiana, którą z entuzjazmem przyjęto w branży filmowej. - Te trzy dziedziny spotykają się ze sobą, choć w konkursach filmów pełnometrażowych rzadkością jest konfrontacja tych gatunków. My chcemy, by dokumenty i animacje stawały na równi z filmami fabularnymi - tłumaczy Krzysztof Spór, dyrektor programowy festiwalu.

Wybór zwycięzcy to będzie trudne i zarazem interesujące wyzwanie dla jury obu konkursów, w którym zasiądą znakomici goście, znani przedstawiciele polskiego środowiska filmowego. O tym, kto wygra Kryształowe Jabłko zdecydują: Roman Gutek, Piotr Jaxa, Katarzyna Smutniał i Anna Zamecka, zaś laureata Kryształowej Łódki wybiorą: Radosław Piwowarski, Jowita Budnik, Emilia Mira Haviarova i Radosław Ochnio.

Festiwal FKE Orlen Cinergia to także wydarzenia towarzyszące, które coraz częściej angażują przestrzeń miejską. Wśród nich pojawią się specjalne pokazy filmowe, wystawy, koncerty, panele dyskusyjne oraz warsztaty filmowe i spotkania z wyjątkowymi gośćmi, m.in. Januszem Gajosem, Kazimierzem Kutzem, Grzegorzem Królikowskim i Jakubem Gierszałem. Dla łodzian przygotowano również widowisko multimedialne - koncert "Trzy Dźwięki Komedy", poświęcony łódzkim wątkom w twórczości polskiego jazzmana Krzysztofa Komedy oraz niezwykły pokaz mody filmowej - Cinema en Vogue.

Szczegółowy program festiwalu FKE Orlen Cinergia na stronie: www.cinergiafestival.pl

Polecane aktualności

Bieg Ulicą Piotrkowską 2017 -  fot. z arch. org.

Ruszyły zapisy na Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run 2018

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Od wtorku, 16 stycznia można zapisywać się do udziału w 16. edycji Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann... więcej

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zebrała do puszki ponad 22 tysiące złotych oraz biżuterię -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Rekordowy 26. Finał WOŚP w Łodzi

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Podczas 26. Finału WOŚP łodzianie wrzucili do puszek wolontariuszy ponad 750 tysięcy zł. To blisko... więcej

Najemcy mieszkań w budynkach wybudowanych przed 1 stycznia 1946 r., wykupią lokal aż z 90-procentową bonifikatą -  fot. z arch. UMŁ

Wykup mieszkanie komunalne z wyższą bonifikatą

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Od 17 stycznia można składać wnioski na wykup mieszkań komunalnych z nowymi, wyższymi bonifikatami,... więcej

Przebudowa ul. Grota-Roweckiego -  mat. ZIM

Przebudowa ul. Grota-Roweckiego. Będą nowe chodniki, parkingi i więcej zieleni

Piotr Wasiak / ZIM

Nowe chodniki, jezdnia, dodatkowe parkingi oraz dwa ronda. To wszystko powstaje na ulicy... więcej

Zespół, który przygotował program Zielone Polesie -  mat. UMŁ

Zielone Polesie najlepszą Ideą w Polsce

Aleksandra Hac / BRPiNM

Zielone Polesie to nowatorski program zazielenienia Starego Polesia obejmujący m.in. tworzenie... więcej

Kalendarz
Kontakt