Szkoły oraz komunikacja czekają na powrót uczniów

W poniedziałek, 4 września do łódzkich szkół wracają uczniowie. W roku szkolnym 2017/2018 będziemy mieć: 35898 uczniów szkół podstawowych, 8293 uczniów gimnazjów, 8971 uczniów liceów ogólnokształcących, 7765 uczniów szkół zawodowych oraz 17928 przedszkolaków.

W tym roku szkolnym Łódź będzie mieć 35898 uczniów szkół podstawowych -  fot. CC0 License
W tym roku szkolnym Łódź będzie mieć 35898 uczniów szkół podstawowych , fot. CC0 License

Miasto przeznaczyło ok. 60 mln zł na inwestycje i zakupy dla szkół i przedszkoli. Większość prac została wykonana w wakacje.

I tak z puli środków rad osiedli w 200 szkołach i przedszkolach wykonano inwestycje i zakupy warte blisko 6 mln zł. Wśród nich znajdziemy: remont ogrodzeń, malowanie sal lekcyjnych i sal zabaw w przedszkolach, remonty na placach zabaw i zakupy zabawek, remonty kuchni, szatni, łazienek, wymianę okien i drzwi, remont boisk, bieżni i skoczni, zakup sprzętu do pracowni, m.in, komputerowych. Większość prac i zakupów już wykonano. Pojedyncze zadania będą kończone we wrześniu.

Dzięki 4,5 mln zł z rezerwy budżetowej miasta w 5 szkołach powstały nowe sale lekcyjne, dla 81 szkół kupiono nowe tablice, krzesła, ławki, inne meble, 66 szkól wyposażono w nowe pomoce dydaktyczne, 11 przedszkoli ma nowe sale dla maluchów, 24 przedszkola nowe stoliki, krzesełka, wykładziny, inne meble, 17 przedszkoli nowe pomoce dydaktyczne i zabawki, 2 szkoły nowe sale gimnastyczne (w tym jedna - aż dwie).

Prowadzimy też kompleksowe termomodernizacje 16 szkół (warte ok. 39 mln zł)

  • w 8 szkołach prace są bardzo zaawansowane, a ich zakończenie planowane jest na przełomie września/października
  • w 5 wykonawcy rozpoczynają prace
  • w 3 wykonawcy przejmują place budowy

W tych 8 placówkach prace zakończą się najpóźniej w grudniu 2017 r.

Środki z Budżetu Obywatelskiego pozwoliły zaś na inwestycje w ponad 40 placówkach, warte ok. 10,5 mln zł. Z czego: 10 szkół zyskało nowe boiska do piłki nożnej, plażowej lub wielofunkcyjne, 5 szkół bieżnie, skocznie, 4 szkoły siłownie zewnętrzne, 4 szkoły szatnie, 3 kuchnie, stołówki, świetlice, 9 szkół sale komputerowe, audiowizualne, nowe tablety, laptopy, rzutniki, 4 szkoły remonty sal językowych, korytarzy, 5 szkół/placówek - nowe pomoce naukowe, sprzęt sportowy, zabawki i place zabaw, 8 szkół parkingi, ogrodzenia, oświetlenie, do 5 szkól po wakacjach wracają zajęcia z robotyki czy tańca. Tu większość zakupów i inwestycji została zakończona. Te – pojedyncze - które jeszcze są w toku mają się zakończyć jeszcze we wrześniu.

Komunikacja miejska, od 4 września, dopasuje się do większych potrzeb pasażerów. Na ulice wyjedzie ponad 30 tramwajów więcej niż w wakacje. Większość linii tramwajowych i autobusowych kursować będzie co 12 minut. Linie 10A i 11A oraz 10B i 11B kursować będą co 6 minut. Tramwaje linii 1 będą jeździły składami dwu wagonowymi, a na linii 45 zwiększymy częstotliwość, dodając kursy z Dąbrowy na Helenówek. Należy jednak pamiętać, że ze względu na remont torowiska na Kopernika, Gdańskiej i rondzie Solidarności, zmienionymi trasami kursować będą tramwaje linii 15, 17, 45 i 46 oraz autobusy linii 80, 83, 87A, 87B, N2, N4A, N4B, N7A i N7B. Również ze względu na prace zawieszone pozostaną linie 4, 7 i 12A, które wrócą na swoje trasy po zakończeniu prac, w październiku.

Przypomnijmy, że migawka dla uczniów szkół podstawowych, od 1 września kosztuje jedynie 10 zł miesięcznie.

Polecane aktualności

Zaprezentowany w Cannes raport jest bazą faktów i liczb, na której mogą opierać się inwestorzy planujący realizację przedsięwzięć w Łodzi -  mat. invest.lodz.pl

Ogromne zainteresowanie inwestorów NCŁ na targach MIPIM w Cannes

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia biurowa oferowana w Łodzi zwiększyła się o 200 tys. mkw.... więcej

W zabytkowym budynku powstały miejsca do pracy z przestrzeniami coworkingowymi, w pełni wyposażonymi salami konferencyjnymi oraz pokojami do relaksu i networkingu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Partner Google, Microsoft i LinkedIn zainwestował w Łodzi. Firma Regus oferuje nowoczesne biura

Marlena Kamińska / BPKSiT

Teraz z oferty globalnej sieci przestrzeni biurowych mogą korzystać małe, średnie i duże łódzkie... więcej

Prezydent poinformowała, że najwięcej nowych mieszkań komunalnych wybudowanych będzie przy ul. Spornej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

W Łodzi powstanie kilkaset mieszkań komunalnych

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W najbliższych 5 latach, w mieście powstanie nawet 800 mieszkań komunalnych. Najwięcej nowych... więcej

Prezydent Łodzi zapowiedziała, że jeszcze wiosną rozpocznie się przebudowa Rokicińskiej -  fot. Piotr Wasiak / ZIM

Wiosną rozpocznie się przebudowa ul. Rokicińskiej

Piotr Wasiak / ZIM

Wybraliśmy wykonawcę ulicy Rokicińskiej. Jeszcze wiosną rozpoczną się prace. Ulica Rokicińska to... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Mamy to! Zielone Expo dla Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W środę (21 marca) o godz. 7.34 dotarła do Łodzi dobra wiadomość z Australii, że Zgromadzenie Ogólne... więcej

Kontakt