Uroczystość w Muzeum Miasta w 150. rocznicę śmierci Iry Aldridge’a

Zapraszamy do Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego na wydarzenie upamiętniające wybitnego aktora pochowanego w Łodzi - już 7 sierpnia, godz. 12.00.

Łodzianin mimo woli

Urodził się w Stanach Zjednoczonych, zjeździł cały świat owacyjnie przyjmowany na europejskich dworach i scenach, kilkakrotnie występował też w Polsce. W końcu zawitał również do Łodzi, by zagrać na deskach teatru Paradyz. Miasto mu się spodobało, osobliwie zaś sam hotel i teatr.

Nie zamierzał jednak u nas dłużej zabawić, tym bardziej że trochę słabował. Po zakontraktowanych trzech występach planował ruszyć do Sankt Petersburga. Wszystko poszło inaczej niż zamierzał: zanim zdążył choć raz wystąpić, poważnie zaniemógł i rankiem 7 sierpnia 1867 roku umarł. Pochowano go z wielką pompą na Cmentarzu Ewangelickim, z udziałem kilkudziesięciu tysięcy łodzian. Sama uroczystość pogrzebowa trwała ponad 10 godzin. Od tego czasu tu właśnie spoczywa.

Ira Aldridge – jedni twierdzą, że był potomkiem króla afrykańskiego plemienia, inni, że synem zbiegłych niewolników amerykańskich. Jedni utrzymują, że gry aktorskiej nauczył się jako służący innego wielkiego aktora, drudzy, że sam odkrył swój talent i sam go szlifował. Jedno, co nie budzi wątpliwości to fakt, że był pierwszym czarnoskórym tragikiem szekspirowskim, do tego genialnym. Należy do grona zaledwie 33 aktorów, których Royal Shakespeare Company uhonorowało imienną tabliczką w siedzibie swojego teatru.

Przypadek i losu ironia sprawiły, że umarł w Łodzi – jednym z niewielu dużych miast europejskich, w których nigdy nie zagrał. Mimo to łodzianie go pokochali. Wyprawili mu uroczysty pogrzeb, potem ufundowali z datków płytę nagrobną, wreszcie zaś trzy lata temu staraniami Barbary Williams – badaczki dziejów Aldridge’a, przy walnej pomocy prof. Kujawińskiej Courtney, Muzeum Kinematografii oraz Prezydenta Miasta na fasadzie budynku, w którym mieścił się hotel Paradyż, zawisła tablica pamiątkowa.

Rok Aldridge'a

W 2017 roku przypadają dwie Aldridge’owskie rocznice: 210. urodzin oraz 150. śmierci.

Z tej okazji już 7 sierpnia z inicjatywy Wydziału Kultury spotkamy się w Muzeum Miasta Łodzi na uroczystości „Ira Aldridge: In Memoriam”. Gość specjalny z USA Omara Sangare zadeklamuje, również w oryginale, fragmenty Otella, sztandarowej roli Aldridge’a. O artyście opowiedzą: prof. Małgorzata Leyko, prof. Jacek Orłowski z Instytutu Teatralnego im. M. Hertza, oraz prof. Krystyna Kujawińska-Courtney, kierownik Katedry Studiów Brytyjskich i krajów Wspólnoty Brytyjskiej , autorka doskonałej biografii artysty - Ira Aldridge (1807-1867). Dzieje pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego. Potem zabytkowe autobusy przewiozą gości na część ewangelicką Starego Cmentarza w Łodzi, gdzie nastąpi złożenie kwiatów na grobie Aktora.

W listopadzie czeka nas kulminacja obchodów rocznicowych: kierowane przez prof. Kujawińską-Courtney Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich we współpracy z Instytutem Teatralnym im. M. Hertza w Łodzi oraz Biblioteką Uniwersytecką organizują Dzień Aldridge'owski: rozpocznie go sesja naukowa poświęcona aktorowi, następnie odbędzie się wernisaż wystawy, a całość obchodów zwieńczy spektakl teatralny w wykonaniu amerykańskich artystów. Gorąco zapraszamy.

Spotykamy się już 7 sierpnia, w najbliższy poniedziałek, w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi. Wstęp wolny.

Polecane aktualności

Zaprezentowany w Cannes raport jest bazą faktów i liczb, na której mogą opierać się inwestorzy planujący realizację przedsięwzięć w Łodzi -  mat. invest.lodz.pl

Ogromne zainteresowanie inwestorów NCŁ na targach MIPIM w Cannes

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia biurowa oferowana w Łodzi zwiększyła się o 200 tys. mkw.... więcej

W zabytkowym budynku powstały miejsca do pracy z przestrzeniami coworkingowymi, w pełni wyposażonymi salami konferencyjnymi oraz pokojami do relaksu i networkingu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Partner Google, Microsoft i LinkedIn zainwestował w Łodzi. Firma Regus oferuje nowoczesne biura

Marlena Kamińska / BPKSiT

Teraz z oferty globalnej sieci przestrzeni biurowych mogą korzystać małe, średnie i duże łódzkie... więcej

Prezydent poinformowała, że najwięcej nowych mieszkań komunalnych wybudowanych będzie przy ul. Spornej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

W Łodzi powstanie kilkaset mieszkań komunalnych

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W najbliższych 5 latach, w mieście powstanie nawet 800 mieszkań komunalnych. Najwięcej nowych... więcej

Prezydent Łodzi zapowiedziała, że jeszcze wiosną rozpocznie się przebudowa Rokicińskiej -  fot. Piotr Wasiak / ZIM

Wiosną rozpocznie się przebudowa ul. Rokicińskiej

Piotr Wasiak / ZIM

Wybraliśmy wykonawcę ulicy Rokicińskiej. Jeszcze wiosną rozpoczną się prace. Ulica Rokicińska to... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Mamy to! Zielone Expo dla Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W środę (21 marca) o godz. 7.34 dotarła do Łodzi dobra wiadomość z Australii, że Zgromadzenie Ogólne... więcej

Kontakt