Uroczystość w Muzeum Miasta w 150. rocznicę śmierci Iry Aldridge’a

Zapraszamy do Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego na wydarzenie upamiętniające wybitnego aktora pochowanego w Łodzi - już 7 sierpnia, godz. 12.00.

Łodzianin mimo woli

Urodził się w Stanach Zjednoczonych, zjeździł cały świat owacyjnie przyjmowany na europejskich dworach i scenach, kilkakrotnie występował też w Polsce. W końcu zawitał również do Łodzi, by zagrać na deskach teatru Paradyz. Miasto mu się spodobało, osobliwie zaś sam hotel i teatr.

Nie zamierzał jednak u nas dłużej zabawić, tym bardziej że trochę słabował. Po zakontraktowanych trzech występach planował ruszyć do Sankt Petersburga. Wszystko poszło inaczej niż zamierzał: zanim zdążył choć raz wystąpić, poważnie zaniemógł i rankiem 7 sierpnia 1867 roku umarł. Pochowano go z wielką pompą na Cmentarzu Ewangelickim, z udziałem kilkudziesięciu tysięcy łodzian. Sama uroczystość pogrzebowa trwała ponad 10 godzin. Od tego czasu tu właśnie spoczywa.

Ira Aldridge – jedni twierdzą, że był potomkiem króla afrykańskiego plemienia, inni, że synem zbiegłych niewolników amerykańskich. Jedni utrzymują, że gry aktorskiej nauczył się jako służący innego wielkiego aktora, drudzy, że sam odkrył swój talent i sam go szlifował. Jedno, co nie budzi wątpliwości to fakt, że był pierwszym czarnoskórym tragikiem szekspirowskim, do tego genialnym. Należy do grona zaledwie 33 aktorów, których Royal Shakespeare Company uhonorowało imienną tabliczką w siedzibie swojego teatru.

Przypadek i losu ironia sprawiły, że umarł w Łodzi – jednym z niewielu dużych miast europejskich, w których nigdy nie zagrał. Mimo to łodzianie go pokochali. Wyprawili mu uroczysty pogrzeb, potem ufundowali z datków płytę nagrobną, wreszcie zaś trzy lata temu staraniami Barbary Williams – badaczki dziejów Aldridge’a, przy walnej pomocy prof. Kujawińskiej Courtney, Muzeum Kinematografii oraz Prezydenta Miasta na fasadzie budynku, w którym mieścił się hotel Paradyż, zawisła tablica pamiątkowa.

Rok Aldridge'a

W 2017 roku przypadają dwie Aldridge’owskie rocznice: 210. urodzin oraz 150. śmierci.

Z tej okazji już 7 sierpnia z inicjatywy Wydziału Kultury spotkamy się w Muzeum Miasta Łodzi na uroczystości „Ira Aldridge: In Memoriam”. Gość specjalny z USA Omara Sangare zadeklamuje, również w oryginale, fragmenty Otella, sztandarowej roli Aldridge’a. O artyście opowiedzą: prof. Małgorzata Leyko, prof. Jacek Orłowski z Instytutu Teatralnego im. M. Hertza, oraz prof. Krystyna Kujawińska-Courtney, kierownik Katedry Studiów Brytyjskich i krajów Wspólnoty Brytyjskiej , autorka doskonałej biografii artysty - Ira Aldridge (1807-1867). Dzieje pierwszego czarnoskórego tragika szekspirowskiego. Potem zabytkowe autobusy przewiozą gości na część ewangelicką Starego Cmentarza w Łodzi, gdzie nastąpi złożenie kwiatów na grobie Aktora.

W listopadzie czeka nas kulminacja obchodów rocznicowych: kierowane przez prof. Kujawińską-Courtney Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich we współpracy z Instytutem Teatralnym im. M. Hertza w Łodzi oraz Biblioteką Uniwersytecką organizują Dzień Aldridge'owski: rozpocznie go sesja naukowa poświęcona aktorowi, następnie odbędzie się wernisaż wystawy, a całość obchodów zwieńczy spektakl teatralny w wykonaniu amerykańskich artystów. Gorąco zapraszamy.

Spotykamy się już 7 sierpnia, w najbliższy poniedziałek, w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi. Wstęp wolny.

Polecane aktualności

Woda w filmowej fontannie "pracować" będzie w zamkniętym obiegu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Filmowa fontanna w parku Poniatowskiego nabiera kształtów. Jesienią "zagra" feerią barw

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

Z chodnikowej fontanny w parku im. księcia Józefa Poniatowskiego tryskać będzie woda przez 25 dysz... więcej

Przebudowa ul. Knychalskiego -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Składowa, Knychalskiego i Lindleya. Budujemy kolejne ulice przyjazne mieszkańcom

Piotr Wasiak / ZIM

Składowa, Knychalskiego i Lindleya, to trzy ulice w Nowym Centrum Łodzi, które jeszcze w tym roku... więcej

Festiwal Światła 2016 -  fot. z arch. UMŁ

Festiwal Światła 2017. 15 km świetlnej ścieżki i inne nowości

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

Siódma edycja "Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła" Light. Move. Festival. odbędzie się w weekend... więcej

Za wszystkich trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! -  fot. UMŁ

Tegoroczna tura darmowych korepetycji dobiegła końca

Monika Susik, Izabela Urbańczyk / BPKSiT

22 sierpnia 2017 roku przekonamy się czy darmowe korepetycje z matematyki organizowane przez miasto... więcej

 -  Stefan Brajter

Łódzki Łazik Marsjański podbija świat

Iza Urbańczyk i Monika Susik/ BPKSiT

Już we wrześniu studenci Politechniki Łódzkiej zaprezentują umiejętności swojego Łazika... więcej

Kalendarz
Kontakt
EXPO 2022