"W tym roku ponad 30 propozycji". Poznajcie program Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017

Festiwal Łódź Czterech Kultur 2017 to w tym roku ponad 30 propozycji, czyli premierowe koncerty i spektakle, głośne nazwiska: Janusz Głowacki, Andrzej Krakowski, Marta Ziółek, Robert Rumas. Ale także szaleńcza zabawa z Yiddish Twist Orchestra na Starym Rynku, czyli mieszanka brzmień od Oligarkh czy Dudu Tassa. Będą też uniwersalne pytania w spektaklach "Ashes to Ashes" i "Czarnobylska modlitwa". Polskość odbita w lustrze satyry kabaretu Pożar w burdelu. W przestrzeni miasta murale i koronki - instalacje artystyczne od streetartowej światowej czołówki. Ale też pytania o tożsamość Łodzi, czyli odczytywanie miejskiej archeologii, spacery śladem historycznej wielokulturowości, spotkania i rozmowy.

Pożar W Burdelu - kabaret rozprawi się z polskimi mitami i zmierzyć z legendą Andrzeja Wajdy. - mat. pras.
Pożar W Burdelu - stołeczny literacko-polityczny kabaret , mat. pras.

Wszystkie te wydarzenia połączy wspólne hasło "Alfabet Dialogu", odwołujące się do rozpisania od nowa opowieści o nowoczesnym i otwartym mieście, czerpiącym siłę z różnorodności i wielokulturowości, która je zbudowała. Festiwal Łódź Czterech Kultur 2017 to dziesięć dni (8 - 17 września 2017) wypełnionych propozycjami.

 • Piątek, 8 września
  Już pierwszego dnia Robert Rumas odsłoni pierwszą część swojej autorskiej instalacji w przestrzeni Starego Rynku, a Łukasz Lach z towarzyszącymi mu muzykami w Studiu im. H. Debicha zaprezentuje "10 piosenek Boba Dylana". Z kolei w przestrzeni WI-MA grupa LineAct zaprezentuje spektakl "Oplątane", poświęcony włókniarkom, pracownicom dawnej fabryki na Widzewie. Tam też odsłonięty zostanie pierwszy festiwalowy mural autorstwa kolektywu Nomad Clan.

 • Sobota, 9 września
  Pierwsza festiwalowa sobota to przede wszystkim dobra rodzinna zabawa i spora dawka muzycznych wrażeń na Starym Rynku. To tutaj rozegra się fabularna gra miejska w poszukiwaniu zaginionego kwartału i tu po raz pierwszy zaprezentowane zostaną "Złódzone piosenki", opracowane przez cztery łódzkie formacje: Bielas i Marynarze, Lilu, Kożuch i Bałucka Kapela Podwórkowa. Wieczorem ze sceny najpierw popłynie szaleńczy twist w wykonaniu brytyjskiej grupy Yiddish Twist Orchestra, a potem niezwykła mieszanka brzmień od izraelskiej supergwiazdy o irackich korzeniach - Dudu Tassa & Kuwaitis. W tym czasie miłośnicy kabaretu politycznego mogą wybrać się do Teatru Muzycznego na spektakl "Ucieczka z kina Polskość" w wykonaniu Pożaru w burdelu i aktorów Teatru Polskiego w Warszawie z Andrzejem Sewerynem i Grażyną Barszczewską na czele. Wieczór zakończy odsłonięcie kolejnych dwóch murali - swoje prace zaprezentują Moneyless i Tellas.

 • Niedziela, 10 września
  To dzień festiwalowych premier. W Teatrze Nowym im. K. Dejmka zobaczymy taneczny spektakl "Is it Pamela/Inkarnacje" w reżyserii Marty Ziółek oraz koncert, w którym Masha Qrella i Kortez, po raz pierwszy zaprezentują swój wspólny projekt. Z kolei Teatr Arlekin przygotował dla najmłodszych niedzielną "Złotą Rybkę", reżyserowaną przez Maję Garmulewicz

 • Poniedziałek, 11 września
  W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się konferencja "Archeologia śladu" z udziałem badaczy humanistów, którzy rozmawiać będą o Łodzi - mieście merkuriańskim i nowoczesnym, a zarazem zanurzonym w historii. Wieczorem w podwórku przy Młynarskiej 32, Yankel Band zaprezentuje piosenki "Z tancbudy Szai Magnata", z kolei Know Hope, zaprezentuje efekty swojej street-artowej interwencji.

 • Wtorek, 12 września
  To przede wszystkim mistyczna muzyka chasydów polskich w koncercie Symchy Kellera w Scenografii, a środa to początek trwającego do soboty cyklu spotkań z Andrzejem Krakowskim, uznanym reżyserem i scenarzystą oraz autorem książek o losach polskich Żydów, którzy rozwijali w Stanach Zjednoczonych przemysł filmowy: "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood" i "Pollywood. Uciekinierzy w raju". W ramach festiwalu będzie można zapoznać się bliżej ze wszystkimi obszarami działalności Krakowskiego. Spotkania odbędą się w Centrum Dialogu i Domu Literatury, natomiast w Narodowym Centrum Kultury Filmowej Andrzej Krakowski poprowadzi warsztaty scenariuszowe dla młodych filmowców.

 • Środa, 13 września
  Premiera "Antygony w Nowym Jorku". Reżyser Andrzej Szczytko swoją interpretację dramatu zaprezentuje nie tylko publiczności, ale też autorowi tekstu Januszowi Głowackiemu, który zapowiedział swój udział w wydarzeniu. Podobnie jak większość teatralnych premier festiwalu, "Antygonę…" zobaczymy ponownie w pokazie popremierowym. Ale to nie koniec środowych emocji. Również w Teatrze Nowym obejrzymy przejmujący spektakl opowiadający o grozie Holokaustu "Ashes to Ashes", czyli "Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz".

 • Czwartek, 14 września
  Tego dnia między innymi panel: "Reżim komunistyczny w polskiej i rosyjskiej pamięci" i podwójny koncert: L. Stad i Młynarski plays Młynarski.

 • Piątek, 15 września
  Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej zaprezentuje "Czarnobylską modlitwę", spektakl w reżyserii Walerego Anisienki, zrealizowany na podstawie książki noblistki Swiatłany Aleksijewicz i mówiący o życiu po katastrofie. W klubie DOM piątkowe spotkanie z muzyką i energetyczna porcja dźwięków od rosyjskiego zespołu "Oligarkh". Tego dnia poznamy też mural Hyuro i koronkową instalację NeSpoon.

 • Sobota, 16 września
  "Wysocki. Powrót do ZSRR" Teatru Nowego Proxima z Krakowa, koncert w Cerkwi św. Olgi, przy Piramowicza 12 oraz odsłonięcie murali Opiemme i Kasi Breski.

 • Niedziela, 17 września
  Na zakończenie gwiazdorski koncert "Cohen i kobiety" w klubie Wytwórnia z udziałem dwunastu czołowych polskich wokalistek. Odsłonięty zostanie również mural, stworzony według koncepcji Piotra Chrzanowskiego przez wszystkich artystów.

Tegoroczna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur to również działania edukacyjne dla wszystkich łodzian. Dla najmłodszych przygotowano lekcje w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz muzyczno-ekologiczną zabawę w OFF Piotrkowska. Całe rodziny mogą się wybrać na wędrówki tropami wielokulturowej Łodzi. Do współpracy przy ich organizacji poproszono parafię prawosławną i Gminę Wyznaniową Żydowską, a także łódzkie muzea: Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, a także Muzeum Miasta Łodzi, w których uczestnicy festiwalu zagoszczą przez dwa festiwalowe weekendy.

Organizowany od piętnastu lat Festiwal Łódź Czterech Kultur odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości, wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Ideą festiwalu jest budowanie pomostu pomiędzy historią a teraźniejszością oraz wskazywanie dróg do harmonijnego współżycia różnych nacji bez względu na historyczne obciążenia. Narzędziem do realizacji tego zadania jest sztuka, która posługuje się uniwersalnym językiem i buduje więzi bez uprzedzeń, stwarzając perspektywę na całe pokolenia.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana,. Na budżet tegorocznej edycji składa się miejskie dofinansowanie w wysokości 1 200 000 złotych, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wysokości 400 000 złotych oraz dotacje od partnerów i sponsorów.

Polecane aktualności

Nowe place zabaw są kolorowe, atrakcyjne i bezpieczne - fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Place zabaw, siłownie, zieleń, ławki i kosze. Tak budżet obywatelskie zmienia Bałuty

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

Place zabaw, siłownie, zieleń, ławki i kosze na śmieci. Mieszkańcy osiedli niezależnie od wieku mają... więcej

Przykładem modernizacji może być ul. Ciołkowskiego, gdzie będzie nowa nawierzchnia, chodniki, nowe miejsca postojowe, a także zieleń - fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

12 mln zł na drogi i chodniki w dzielnicy Górna. Sprawdź, co i gdzie się zmieni

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Miasto przeznacza dodatkowe 36 mln zł na remonty chodników i utwardzanie dróg gruntowych w czterech... więcej

Zaprezentowany w Cannes raport jest bazą faktów i liczb, na której mogą opierać się inwestorzy planujący realizację przedsięwzięć w Łodzi - mat. invest.lodz.pl

Ogromne zainteresowanie inwestorów NCŁ na targach MIPIM w Cannes

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia biurowa oferowana w Łodzi zwiększyła się o 200 tys. mkw.... więcej

Prezydent poinformowała, że najwięcej nowych mieszkań komunalnych wybudowanych będzie przy ul. Spornej - fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

W Łodzi powstanie kilkaset mieszkań komunalnych

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W najbliższych 5 latach, w mieście powstanie nawet 800 mieszkań komunalnych. Najwięcej nowych... więcej

W zabytkowym budynku powstały miejsca do pracy z przestrzeniami coworkingowymi, w pełni wyposażonymi salami konferencyjnymi oraz pokojami do relaksu i networkingu - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Partner Google, Microsoft i LinkedIn zainwestował w Łodzi. Firma Regus oferuje nowoczesne biura

Marlena Kamińska / BPKSiT

Teraz z oferty globalnej sieci przestrzeni biurowych mogą korzystać małe, średnie i duże łódzkie... więcej

Kontakt