Warsztaty pisania wniosków do budżetu obywatelskiego

Blisko 40 grup dzieci i 10 grup seniorów, w sumie kilkaset osób, uczestniczy w warsztatach pisania wniosków do budżetu obywatelskiego zorganizowanych przez Biuro ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

fot. z arch. UMŁ

W ramach pierwszego etapu budżetu obywatelskiego - pisania wniosków - Urząd Miasta Łodzi organizuje warsztaty, podczas których specjalnie przygotowani do tego animatorzy i trenerzy pracują ze szkolnymi grupami dzieci oraz grupami seniorów.

Na propozycję Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ odpowiedziały szkoły podstawowe, a także instytucje współpracujące z seniorami i organizujące zajęcia dla seniorów (m. in. Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny - Akademia Seniora Activus, Ośrodek Kultury Górna, czy Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych).

Instytucje, które chciałyby jeszcze zorganizować warsztaty czy to dla dzieci, czy dla seniorów, ciągle mają jeszcze szansę. Można zgłaszać się telefonicznie do Biura Partycypacji Społecznej pod nr tel.: 42 638-46-00.

Cykl szkoleń rozpoczął się od zajęć dla uczniów klas siódmych w Szkole Podstawowej nr 120 mieszczącej się w Łodzi przy ul. Centralnej. Dorota Pocheć, dyrektor SP nr 120 w Łodzi powiedziała: - Uważamy, że należy angażować dzieci w takie projekty, bo dzieci przekonują się, że mogą wpływać na otoczenie, rozwijają w sobie samodzielność, kreatywność, no i mogą przekonać się na czym polega samorządność.

Podczas pierwszych zajęć dzieci przedstawiły kilka ciekawych propozycji: zbudowania wiaty rowerowej, zorganizowania szkolnego radiowęzła czy urządzenia patio, w którym uczniowie mogliby odpoczywać miedzy lekcjami. Dyrektor Dorota Pocheć liczy, że kilka z pomysłów przedstawionych przez dzieci trafi do tegorocznego budżetu obywatelskiego.

Zajęcia o budżecie obywatelskim prowadzą profesjonalni trenerzy z Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko”. Pomysły, o których uczestnicy zajęć będą rozmawiać, zostaną przekute potem na pełne, prawdziwe wnioski do budżetu. Trafią do dyrektorów szkół i placówek, w których realizowane są zajęcia, by mogli zebrać podpisy osób popierających te projekty.

Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział: - Budżet obywatelski to nie tylko składanie wniosków i głosowanie, ale także żywa lekcja społeczeństwa obywatelskiego. Po raz kolejny na tym wczesnym etapie budżetu obywatelskiego, prowadzone są szkolenia i warsztaty adresowane do młodzieży szkolnej, seniorów oraz innych grup łodzian zainteresowanych tą tematyką. Podczas warsztatów można w praktyce dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować i złożyć wniosek i przekonać się, że nie jest to takie trudne.

Jak podkreślił wiceprzewodniczący Paweł Bliźniuk, w ramach zajęć o budżecie obywatelskim, uczniom przekazywana jest też wiedza o samorządzie oraz o tym, na co mają wpływ mieszkańcy.

Do 20 lutego, do godz. 10.00 rano wpłynęły 62 wnioski. I tak, łodzianie zawnioskowali już o nowe przystanki na ulicy Czechosłowackiej, remonty alejek i nowe oświetlenie w parku Julianowskim, ale pojawiły się też projekty niecodzienne i niespotykane - jak chociażby projekt o tajemniczym tytule „A wszystko te czarne oczy”, czyli wypożyczenie na rok do łódzkiego ZOO pandy wielkiej. Jest także zadanie „Piękny Grembach - modernizacja otoczenia osiedla tkaczy”, które zakłada uporządkowanie terenu, m. in. poprzez budowę chodników, alejek, doposażenie w nowe miejsca wypoczynkowe, budowę placu zabaw i zamieszczenie szyldu „Witamy na Grembachu”.

Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ, zachęca wszystkich, którzy jeszcze nie złożyli wniosków, by zaczęli przyglądać się, co w ich otoczeniu można zmienić i poprawić i dodaje: - Po pierwszych tegorocznych wnioskach widać, że tak jak w poprzednich latach dominuje troska łodzian o nasze otoczenie, parki, tereny rekreacyjne oraz infrastrukturę rowerową.

Wnioski do budżetu obywatelskiego można składać do 12 marca – osobiście w 9 punktach Urzędu Miasta Łodzi, drogą pocztową (na adres – Kancelaria Urzędu Miasta Łodzi, Piotrkowska 104, 90-926 Łódź) lub elektronicznie na adres projekt.bo@uml.lodz.pl

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt