Warsztaty pisania wniosków do budżetu obywatelskiego

Blisko 40 grup dzieci i 10 grup seniorów, w sumie kilkaset osób, uczestniczy w warsztatach pisania wniosków do budżetu obywatelskiego zorganizowanych przez Biuro ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

 -  fot. z arch. UMŁ

W ramach pierwszego etapu budżetu obywatelskiego - pisania wniosków - Urząd Miasta Łodzi organizuje warsztaty, podczas których specjalnie przygotowani do tego animatorzy i trenerzy pracują ze szkolnymi grupami dzieci oraz grupami seniorów.

Na propozycję Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ odpowiedziały szkoły podstawowe, a także instytucje współpracujące z seniorami i organizujące zajęcia dla seniorów (m. in. Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny - Akademia Seniora Activus, Ośrodek Kultury Górna, czy Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych).

Instytucje, które chciałyby jeszcze zorganizować warsztaty czy to dla dzieci, czy dla seniorów, ciągle mają jeszcze szansę. Można zgłaszać się telefonicznie do Biura Partycypacji Społecznej pod nr tel.: 42 638-46-00.

Cykl szkoleń rozpoczął się od zajęć dla uczniów klas siódmych w Szkole Podstawowej nr 120 mieszczącej się w Łodzi przy ul. Centralnej. Dorota Pocheć, dyrektor SP nr 120 w Łodzi powiedziała: - Uważamy, że należy angażować dzieci w takie projekty, bo dzieci przekonują się, że mogą wpływać na otoczenie, rozwijają w sobie samodzielność, kreatywność, no i mogą przekonać się na czym polega samorządność.

Podczas pierwszych zajęć dzieci przedstawiły kilka ciekawych propozycji: zbudowania wiaty rowerowej, zorganizowania szkolnego radiowęzła czy urządzenia patio, w którym uczniowie mogliby odpoczywać miedzy lekcjami. Dyrektor Dorota Pocheć liczy, że kilka z pomysłów przedstawionych przez dzieci trafi do tegorocznego budżetu obywatelskiego.

Zajęcia o budżecie obywatelskim prowadzą profesjonalni trenerzy z Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko”. Pomysły, o których uczestnicy zajęć będą rozmawiać, zostaną przekute potem na pełne, prawdziwe wnioski do budżetu. Trafią do dyrektorów szkół i placówek, w których realizowane są zajęcia, by mogli zebrać podpisy osób popierających te projekty.

Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej powiedział: - Budżet obywatelski to nie tylko składanie wniosków i głosowanie, ale także żywa lekcja społeczeństwa obywatelskiego. Po raz kolejny na tym wczesnym etapie budżetu obywatelskiego, prowadzone są szkolenia i warsztaty adresowane do młodzieży szkolnej, seniorów oraz innych grup łodzian zainteresowanych tą tematyką. Podczas warsztatów można w praktyce dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować i złożyć wniosek i przekonać się, że nie jest to takie trudne.

Jak podkreślił wiceprzewodniczący Paweł Bliźniuk, w ramach zajęć o budżecie obywatelskim, uczniom przekazywana jest też wiedza o samorządzie oraz o tym, na co mają wpływ mieszkańcy.

Do 20 lutego, do godz. 10.00 rano wpłynęły 62 wnioski. I tak, łodzianie zawnioskowali już o nowe przystanki na ulicy Czechosłowackiej, remonty alejek i nowe oświetlenie w parku Julianowskim, ale pojawiły się też projekty niecodzienne i niespotykane - jak chociażby projekt o tajemniczym tytule „A wszystko te czarne oczy”, czyli wypożyczenie na rok do łódzkiego ZOO pandy wielkiej. Jest także zadanie „Piękny Grembach - modernizacja otoczenia osiedla tkaczy”, które zakłada uporządkowanie terenu, m. in. poprzez budowę chodników, alejek, doposażenie w nowe miejsca wypoczynkowe, budowę placu zabaw i zamieszczenie szyldu „Witamy na Grembachu”.

Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ, zachęca wszystkich, którzy jeszcze nie złożyli wniosków, by zaczęli przyglądać się, co w ich otoczeniu można zmienić i poprawić i dodaje: - Po pierwszych tegorocznych wnioskach widać, że tak jak w poprzednich latach dominuje troska łodzian o nasze otoczenie, parki, tereny rekreacyjne oraz infrastrukturę rowerową.

Wnioski do budżetu obywatelskiego można składać do 12 marca – osobiście w 9 punktach Urzędu Miasta Łodzi, drogą pocztową (na adres – Kancelaria Urzędu Miasta Łodzi, Piotrkowska 104, 90-926 Łódź) lub elektronicznie na adres projekt.bo@uml.lodz.pl

Polecane aktualności

Nowe place zabaw są kolorowe, atrakcyjne i bezpieczne -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Place zabaw, siłownie, zieleń, ławki i kosze. Tak budżet obywatelskie zmienia Bałuty

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

Place zabaw, siłownie, zieleń, ławki i kosze na śmieci. Mieszkańcy osiedli niezależnie od wieku mają... więcej

Przykładem modernizacji może być ul. Ciołkowskiego, gdzie będzie nowa nawierzchnia, chodniki, nowe miejsca postojowe, a także zieleń -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

12 mln zł na drogi i chodniki w dzielnicy Górna. Sprawdź, co i gdzie się zmieni

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Miasto przeznacza dodatkowe 36 mln zł na remonty chodników i utwardzanie dróg gruntowych w czterech... więcej

Zaprezentowany w Cannes raport jest bazą faktów i liczb, na której mogą opierać się inwestorzy planujący realizację przedsięwzięć w Łodzi -  mat. invest.lodz.pl

Ogromne zainteresowanie inwestorów NCŁ na targach MIPIM w Cannes

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia biurowa oferowana w Łodzi zwiększyła się o 200 tys. mkw.... więcej

Prezydent poinformowała, że najwięcej nowych mieszkań komunalnych wybudowanych będzie przy ul. Spornej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

W Łodzi powstanie kilkaset mieszkań komunalnych

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W najbliższych 5 latach, w mieście powstanie nawet 800 mieszkań komunalnych. Najwięcej nowych... więcej

W zabytkowym budynku powstały miejsca do pracy z przestrzeniami coworkingowymi, w pełni wyposażonymi salami konferencyjnymi oraz pokojami do relaksu i networkingu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Partner Google, Microsoft i LinkedIn zainwestował w Łodzi. Firma Regus oferuje nowoczesne biura

Marlena Kamińska / BPKSiT

Teraz z oferty globalnej sieci przestrzeni biurowych mogą korzystać małe, średnie i duże łódzkie... więcej

Kontakt