Urząd Miasta Łodzi

Wojowniczka z miasta fabryk bohaterką lutego

Maria Piotrowiczowa, bohaterka Powstania Styczniowego z okolic Łodzi będzie bohaterką miesiąca lutego w ramach projektu Miasta Łodzi "12 bohaterów na 12 miesięcy stulecia Niepodległości".

Marta Gębalska jako Maria Piotrowiczowa. Kostium z zasobow Łódzkiego Centrum Filmowego -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Marta Gębalska jako Maria Piotrowiczowa. Kostium z zasobow Łódzkiego Centrum Filmowego , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

24 lutego przypada 155. rocznica bitwy pod Dobrą, jednego z najważniejszych wydarzeń Powstania Styczniowego w regionie łódzkim. W bitwie wzięły udział cztery kobiety, m.in. 24-letnia Maria, ziemianka, wychowana w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych.

Z okresu Powstania Styczniowego zachowało się wiele wizerunków kobiet, ubranych w tradycyjną żałobną czerń oraz biżuterię patriotyczną. Przeważnie żegnają mężczyzn idących do powstania, wyczekują wieści oraz opłakują, tych, którzy polegli. Warto jednak przypomnieć, że były wśród nich prawdziwe wojowniczki, które pełniły służbę czynną, liniową. Maria Piotrowiczowa w bitwie pod Dobrą walczyła wręcz - kosą oraz przy użyciu pistoletu. Strzelała celnie, zabiła jednego z nacierających kozaków, drugiego raniła, pod trzecim zabiła konia. Walczyła do końca mimo propozycji poddania się. Zginęła, a jej ciało zostało okrutnie zmasakrowane przez przeciwników.

- W tym roku chcemy szczególnie podkreślić waleczność Marii Piotrowiczowej, odwagę kobiet, które biorą udział w czynnej służbie ojczyźnie. 23 lutego na mogile małżeństwa Piotrowiczów, na Starym Cmentarzu w Łodzi, kwiaty złożą wyłącznie kobiety, które dziś szczególnie oddane są sprawom obrony ojczyzny - zapowiada Katarzyna Zielińska z Oddziału Imprez Patriotycznych Biura Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki Urzędu Miasta Łodzi.

Wydarzenie zapowiedziane zostało podczas konferencji w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, gdzie dostępna jest wystawa, obrazująca polską drogę do Niepodległości, której duży fragment poświęcony jest Powstaniu Styczniowego. Zobaczyć tu można m.in. obraz "Kobieta w czerni", prawdopodobnie autorstwa Artura Grottgera, biżuterię powstańczą oraz  grafikę Kajetana Saryusza-Wolskiego, przedstawiającą desperacką walkę Marii Piotrowiczowej.

- Powstanie w Łodzi zaczęło się nieco później niż w innych częściach kraju. 31 stycznia powstańcy zebrani w radogoskim lesie wyruszyli w kierunku Łodzi. Zerwali z ratusza carskiego orła oraz przybyli na drzwiach manifest powstańczy. Następnie wyruszyli w stronę lasów pod Łaskiem i Pabianicami, gdzie połączyli się z oddziałem Józefa Oxińskiego - opowiada Sylwia Wielichowska z Muzeum Tradycji Niepodległościowych dodając: - Najważniejszą potyczką była oczywiście bitwa pod Dobrą, która miała miejsce 24 lutego. Poległa w nim Maria Piotrowiczowa oraz na skutek odniesionych ran, również jej mąż Konstanty. 

Wśród wydarzeń patriotycznych, które odbędą się w lutym będą również Dni Józefa Piłsudskiego w Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz wydarzenia w Dobrej m.in. VI Bieg Powstańca.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Warsztatu, którego celem była ocena i rekomendacja rozwiązań planistycznych -  mat. Zmieniamy Ulice

Mieszkańcy Starego Polesia decydują, jak wyglądać będzie przestrzeń miejska

Karolina Szamburska / BPKSiT

Urzędnicy wspólnie z mieszkańcami projektują wygląd czterech odcinków ulic na Starym Polesiu w... więcej

Radny Adam Wieczorek zapowiedział, że 50 tysięcy poradników pierwszej pomocy trafi do łodzian. Do tego szkolenia z pierwszej pomocy dla łódzkich przedszkolaków, uczniów i seniorów -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

50 tysięcy poradników pierwszej pomocy dla łodzian. Do tego szkolenia z pierwszej pomocy

Karolina Szamburska / BPKSiT

Wydział Zdrowia UMŁ przygotował ponad 50 tys. poradników pierwszej pomocy, które trafią w ręce... więcej

Bio-Gen to kolejna z firm, które zdecydowały się na ulokowanie swoich miejsc pracy w Łodzi

Lider biotechnologii przenosi się do Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Bio-Gen, założona blisko trzy dekady temu w Opolu firma o międzynarodowej renomie, przenosi swoją... więcej

Łódzkie pary świętowały złote gody -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Medale za pół wieku razem. 30 par świętowało złote gody

Marlena Kamińska / BPKSiT

Hejnał miasta rozpoczął pierwszą w 2018 roku uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie... więcej

Konferencja prasowa wiceprezydenta Treli -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

Oto, co czeka łódzkich uczniów i nauczycieli w kolejnym roku wdrażania rządowej reformy edukacji

Monika Pawlak / BRPiNM

Uczniowie trzech Szkół Podstawowych nr 137, 138 i 193 od nowego roku szkolnego będą mieli do... więcej

Kalendarz
Kontakt