Urząd Miasta Łodzi

Woonerf, deptak czy zacisze? Wybierz "przyjazną" nazwę dla podwórców miejskich

Łodzianie zdecydują, jak nazywać miejskie podwórce. Być może znajdą określenia bardziej przyjazne dla ucha i łatwiejsze w wymowie niż pochodzące z języka niderlandzkiego słowo woonerf.

Woonerf na ul. Zacisze w Łodzi -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Woonerf na ul. Zacisze w Łodzi , fot. Stefan Brajter / UMŁ

W ramach budżetu obywatelskiego miasto ogłasza plebiscyt na nową nazwę woonerfu. Będzie ją można zgłosić elektronicznie  (na adres: podworzec.miejski@gmail.com) lub papierowo, a potem wybrać podczas głosowania odbywającego się na platformie VoxPopuli. Kandydatury będą rejestrowane chronologicznie. - Propozycje można zgłaszać od soboty, 26 sierpnia od północy, aż do północy 8 września, za pomocą maila, którego adres będzie udostępniony na stronie internetowej i na Facebooku - powiedziała Joanna Ufnalska ze Stowarzyszenia Topografie, które będzie koordynować akcję. Papierowe zgłoszenia będzie można składać podczas dwóch wydarzeń na woonerfie przy ul. 6 Sierpnia.

Pomysłodawcą projektu jest Jakub Hubert, który złożył wniosek do budżetu obywatelskiego 2017. Jego ideą jest znalezienie polskiego odpowiednika obco brzmiącej nazwy. - Ja mam dwa pomysły "deptak" i "zacisze", ale zgłoszę też woonerf, żeby zagłosować mogli również ci łodzianie, którym podoba się ta nazwa lub się do niej już przyzwyczaili czy polubili ją - mówił Jakub Hubert.

Zgodnie z definicją dostępną w Wikipedii woonerf to rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej, na której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Woonerf jest w założeniu przestrzenią publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Podstawą projektowania ulicy tego typu jest rezygnacja z tradycyjnego podziału przestrzeni między jezdnię i chodniki oraz zastosowanie elementów małej architektury, co zniechęca kierowców do ruchu tranzytowego, nie wyklucza jednak możliwości wprowadzenia komunikacji miejskiej. - Szukamy nazwy, która będzie zawierała w sobie klimat miejsca i jego ideę - podkreśla Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ, które koordynuje realizację projektów z budżetu obywatelskiego.

Realizacja zadania będzie kosztować 9 tys. zł. Kwota ta obejmuje prowadzenie strony internetowej, akcji informacyjnej, przeprowadzeniem głosowania i wydarzeń plenerowych.

Polecane aktualności

Ostatnie przygotowania do otwarcia międzynarodowej wystawy „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” w hali maszyn EC1 w Łodzi  -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Od piątku w Łodzi "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu"

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

W hali maszyn EC1 w Łodzi trwają ostatnie przygotowania do otwarcia międzynarodowej wystawy... więcej

Rewitalizacja placu Piastowskiego -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Rewitalizacja placu Piastowskiego

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Trwa rewitalizacja placu Piastowskiego. Już niedługo pojawią się na nim nowe alejki, ławki, atrakcje... więcej

Konferencja prasowa dot. opłat komunalnych -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Rok 2018 bez podwyżek opłat komunalnych w Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała, że kolejny rok z rzędu nie będzie podwyżek opłat... więcej

Laureaci  -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Poznaj laureatów Stypendiów Miasta Łodzi oraz programu "Młodzi w Łodzi"

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W Teatrze Nowym odbyła się gala wręczenia Stypendiów Miasta Łodzi oraz nagród pracodawców w... więcej

W 2017 r.  najczęściej był wypożyczany rower o numerze 89669. Łodzianie skorzystali z niego aż 1742 razy -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Bardzo udany sezon Łódzkiego Roweru Publicznego

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Zbliżamy się do końca bardzo udany sezon Łódzkiego Roweru Publicznego, który umocnił się na pozycji... więcej

Kalendarz
Kontakt