Woonerf, deptak czy zacisze? Wybierz "przyjazną" nazwę dla podwórców miejskich

Łodzianie zdecydują, jak nazywać miejskie podwórce. Być może znajdą określenia bardziej przyjazne dla ucha i łatwiejsze w wymowie niż pochodzące z języka niderlandzkiego słowo woonerf.

Woonerf na ul. Zacisze w Łodzi -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Woonerf na ul. Zacisze w Łodzi , fot. Stefan Brajter / UMŁ

W ramach budżetu obywatelskiego miasto ogłasza plebiscyt na nową nazwę woonerfu. Będzie ją można zgłosić elektronicznie  (na adres: podworzec.miejski@gmail.com) lub papierowo, a potem wybrać podczas głosowania odbywającego się na platformie VoxPopuli. Kandydatury będą rejestrowane chronologicznie. - Propozycje można zgłaszać od soboty, 26 sierpnia od północy, aż do północy 8 września, za pomocą maila, którego adres będzie udostępniony na stronie internetowej i na Facebooku - powiedziała Joanna Ufnalska ze Stowarzyszenia Topografie, które będzie koordynować akcję. Papierowe zgłoszenia będzie można składać podczas dwóch wydarzeń na woonerfie przy ul. 6 Sierpnia.

Pomysłodawcą projektu jest Jakub Hubert, który złożył wniosek do budżetu obywatelskiego 2017. Jego ideą jest znalezienie polskiego odpowiednika obco brzmiącej nazwy. - Ja mam dwa pomysły "deptak" i "zacisze", ale zgłoszę też woonerf, żeby zagłosować mogli również ci łodzianie, którym podoba się ta nazwa lub się do niej już przyzwyczaili czy polubili ją - mówił Jakub Hubert.

Zgodnie z definicją dostępną w Wikipedii woonerf to rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej, na której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Woonerf jest w założeniu przestrzenią publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Podstawą projektowania ulicy tego typu jest rezygnacja z tradycyjnego podziału przestrzeni między jezdnię i chodniki oraz zastosowanie elementów małej architektury, co zniechęca kierowców do ruchu tranzytowego, nie wyklucza jednak możliwości wprowadzenia komunikacji miejskiej. - Szukamy nazwy, która będzie zawierała w sobie klimat miejsca i jego ideę - podkreśla Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ, które koordynuje realizację projektów z budżetu obywatelskiego.

Realizacja zadania będzie kosztować 9 tys. zł. Kwota ta obejmuje prowadzenie strony internetowej, akcji informacyjnej, przeprowadzeniem głosowania i wydarzeń plenerowych.

Polecane aktualności

Odbierają Łodziankę

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Zakończyły się prace przy budowie nowego ośrodka treningowego na Łodziance przy ul. Małachowskiego.... więcej

Lapidarium detalu i otwarty dla wszystkich pasaż – wykonawca wkracza na plac budowy

Marlena Kamińska / BPKSiT

W dawnym komisariacie policji przy al. Kościuszki 19 rozpoczęły się już prace przy budowie... więcej

Spotkaj się z Józefem Piłsudskim. Przyjdź w sobotę, 23 września na piknik

Tomasz Walczak / BPKSiT

Wielki przemarsz Legionów Polskich, inscenizacje łódzkich losów Józefa Piłsudskiego, druk... więcej

Jedna z atrakcji Festiwalu Światła 2016 -  fot. z arch. UMŁ

Light.Move.Festival - poznaj TOP 10 atrakcji

Anna Janocha / BPKSiT

12-metrowe rzeźby świetlne przypominające polne osty, dzikie zwierzęta orgiami, malowany światłem... więcej

 -  fot. archiwum UMŁ

Ultimatum dla Fundacji Dziewczynka z Zapałkami

Marlena Kamińska / BPKSiT

Od kilku tygodni trwa emocjonalny spektakl prowadzony umiejętnie przez Fundację Dziewczynka z... więcej

Kalendarz
Kontakt
EXPO 2022