Urząd Miasta Łodzi

Woonerf, deptak czy zacisze? Wybierz "przyjazną" nazwę dla podwórców miejskich

Łodzianie zdecydują, jak nazywać miejskie podwórce. Być może znajdą określenia bardziej przyjazne dla ucha i łatwiejsze w wymowie niż pochodzące z języka niderlandzkiego słowo woonerf.

Woonerf na ul. Zacisze w Łodzi -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Woonerf na ul. Zacisze w Łodzi , fot. Stefan Brajter / UMŁ

W ramach budżetu obywatelskiego miasto ogłasza plebiscyt na nową nazwę woonerfu. Będzie ją można zgłosić elektronicznie  (na adres: podworzec.miejski@gmail.com) lub papierowo, a potem wybrać podczas głosowania odbywającego się na platformie VoxPopuli. Kandydatury będą rejestrowane chronologicznie. - Propozycje można zgłaszać od soboty, 26 sierpnia od północy, aż do północy 8 września, za pomocą maila, którego adres będzie udostępniony na stronie internetowej i na Facebooku - powiedziała Joanna Ufnalska ze Stowarzyszenia Topografie, które będzie koordynować akcję. Papierowe zgłoszenia będzie można składać podczas dwóch wydarzeń na woonerfie przy ul. 6 Sierpnia.

Pomysłodawcą projektu jest Jakub Hubert, który złożył wniosek do budżetu obywatelskiego 2017. Jego ideą jest znalezienie polskiego odpowiednika obco brzmiącej nazwy. - Ja mam dwa pomysły "deptak" i "zacisze", ale zgłoszę też woonerf, żeby zagłosować mogli również ci łodzianie, którym podoba się ta nazwa lub się do niej już przyzwyczaili czy polubili ją - mówił Jakub Hubert.

Zgodnie z definicją dostępną w Wikipedii woonerf to rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej, na której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Woonerf jest w założeniu przestrzenią publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Podstawą projektowania ulicy tego typu jest rezygnacja z tradycyjnego podziału przestrzeni między jezdnię i chodniki oraz zastosowanie elementów małej architektury, co zniechęca kierowców do ruchu tranzytowego, nie wyklucza jednak możliwości wprowadzenia komunikacji miejskiej. - Szukamy nazwy, która będzie zawierała w sobie klimat miejsca i jego ideę - podkreśla Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ, które koordynuje realizację projektów z budżetu obywatelskiego.

Realizacja zadania będzie kosztować 9 tys. zł. Kwota ta obejmuje prowadzenie strony internetowej, akcji informacyjnej, przeprowadzeniem głosowania i wydarzeń plenerowych.

Polecane aktualności

Niek Roozen -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Expo Horticultural. Legendarny architekt krajobrazu gości w Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Zaprojektował "Ogrody Amsterdamu", szanghajski Central Park na Światowe EXPO i ogród holenderski w... więcej

Delegacja z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku: starszy szeregowy Monika Klimczak i szeregowy Mariola Czapińska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Oddali hołd walecznej kosynierce Marii Piotrowiczowej, bohaterce bitwy pod Dobrą

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

Pamięć Marii Piotrowiczowej, bohaterki Powstania Styczniowego uczciły kobiety, które, podobnie,... więcej

Dwunastu młodych twórców dostanie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, mody -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Wręczono Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Dwunastu młodych twórców otrzymało miejskie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych,... więcej

Usunięto już starą nawierzchnię, torowisko, sieć trakcyjną -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kolejny etap prac na skrzyżowaniu Dąbrowskiego-Kilińskiego. Będą zmiany w organizacji ruchu

Piotr Wasiak / ZIM

Wchodzimy w kolejny etap prac przebudowy ulicy Dąbrowskiego. Wykonawca usunął już starą... więcej

Rozpoczął się remont pałacu Steinertów -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Rozpoczęto remont pałacu Steinertów

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Firma Skanska rozpoczęła rewitalizację jednej z pereł łódzkiej architektury, czyli pałacu Steinertów... więcej

Kalendarz
Kontakt