Wymiana teatrów z okazji jubileuszu współpracy Łodzi z Mińskiem

Z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Mińska dojdzie do wymiany teatralnej między miastami. W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur wystawiona zostanie sztuka teatralna „Czarnobylska modlitwa”, zaś Teatr Białoruskiej Dramaturgii gościć będzie spektakl „Kobro”. Miasto Łódź przekaże także dla Mińska rzeźbę łódzkiej artystki Jadwigi Janus.

- Za chwilę na deskach Teatru Nowego gościć będziemy znakomity spektakl, niezwykle przejmujący, który być możne będzie jednym z ważniejszych wydarzeń Festiwalu Łódź Czterech Kultur - zapowiada wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Autorem sztuki „Czarnobylska modlitwa” jest znana i ceniona białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz. Na swoim koncie ma już literackiego Nobla i wiele innych prestiżowych nagród. Tematem spektaklu jest powrót do życia osób dotkniętych katastrofą jądrowa, która miała miejsce w Czarnobylu. Za reżyserię odpowiedzialny jest Walery Anisienka. Przedstawienie realizowane jest w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Pokazy „Czarnobylskiej modlitwy” odbędą się w piątek - 15 września i w sobotę - 16 września, o g.19:00, w Teatrze Nowym.

-Współpracując przy tworzeniu przedsięwzięć związanych z Festiwalem Łódź Czterech Kultur zdałem sobie sprawę, jak mało wiemy o tym, co dzieje się w kulturze u naszych wschodnich sąsiadów. Trudno byłoby powiedzieć, jak wygląda codzienność teatrów białoruskich, łotewskich, czy litewskich. Kierunek Festiwalu Łódź Czterech Kultur pozwoli nam dotknąć tego, co jest ważne w ich sztuce. To wyjątkowa okazja, by poznać twórczość artystów białoruskich – dodał Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

W Mińsku zaprezentowana zostanie sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk poświęcona sylwetce łódzkiej awangardystki, która zmieniła oblicze sztuki - Katarzynie Kobro. Wybór tego spektaklu nie był przypadkowy. Nie tylko mąż bohaterki Władysław Strzemiński urodził się w Mińsku, ale wpisuje się on także w trwające już obchody roku awangardy w Polsce, idealnie prezentując na arenie międzynarodowej polską twórczość awangardową.

Polecane aktualności

Odbierają Łodziankę

Marcin Durasik / Wydział Sportu

Zakończyły się prace przy budowie nowego ośrodka treningowego na Łodziance przy ul. Małachowskiego.... więcej

Lapidarium detalu i otwarty dla wszystkich pasaż – wykonawca wkracza na plac budowy

Marlena Kamińska / BPKSiT

W dawnym komisariacie policji przy al. Kościuszki 19 rozpoczęły się już prace przy budowie... więcej

Spotkaj się z Józefem Piłsudskim. Przyjdź w sobotę, 23 września na piknik

Tomasz Walczak / BPKSiT

Wielki przemarsz Legionów Polskich, inscenizacje łódzkich losów Józefa Piłsudskiego, druk... więcej

Jedna z atrakcji Festiwalu Światła 2016 -  fot. z arch. UMŁ

Light.Move.Festival - poznaj TOP 10 atrakcji

Anna Janocha / BPKSiT

12-metrowe rzeźby świetlne przypominające polne osty, dzikie zwierzęta orgiami, malowany światłem... więcej

 -  fot. archiwum UMŁ

Ultimatum dla Fundacji Dziewczynka z Zapałkami

Marlena Kamińska / BPKSiT

Od kilku tygodni trwa emocjonalny spektakl prowadzony umiejętnie przez Fundację Dziewczynka z... więcej

Kalendarz
Kontakt
EXPO 2022