Urząd Miasta Łodzi

Wymiana teatrów z okazji jubileuszu współpracy Łodzi z Mińskiem

Z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Mińska dojdzie do wymiany teatralnej między miastami. W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur wystawiona zostanie sztuka teatralna „Czarnobylska modlitwa”, zaś Teatr Białoruskiej Dramaturgii gościć będzie spektakl „Kobro”. Miasto Łódź przekaże także dla Mińska rzeźbę łódzkiej artystki Jadwigi Janus.

- Za chwilę na deskach Teatru Nowego gościć będziemy znakomity spektakl, niezwykle przejmujący, który być możne będzie jednym z ważniejszych wydarzeń Festiwalu Łódź Czterech Kultur - zapowiada wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Autorem sztuki „Czarnobylska modlitwa” jest znana i ceniona białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz. Na swoim koncie ma już literackiego Nobla i wiele innych prestiżowych nagród. Tematem spektaklu jest powrót do życia osób dotkniętych katastrofą jądrowa, która miała miejsce w Czarnobylu. Za reżyserię odpowiedzialny jest Walery Anisienka. Przedstawienie realizowane jest w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Pokazy „Czarnobylskiej modlitwy” odbędą się w piątek - 15 września i w sobotę - 16 września, o g.19:00, w Teatrze Nowym.

-Współpracując przy tworzeniu przedsięwzięć związanych z Festiwalem Łódź Czterech Kultur zdałem sobie sprawę, jak mało wiemy o tym, co dzieje się w kulturze u naszych wschodnich sąsiadów. Trudno byłoby powiedzieć, jak wygląda codzienność teatrów białoruskich, łotewskich, czy litewskich. Kierunek Festiwalu Łódź Czterech Kultur pozwoli nam dotknąć tego, co jest ważne w ich sztuce. To wyjątkowa okazja, by poznać twórczość artystów białoruskich – dodał Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

W Mińsku zaprezentowana zostanie sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk poświęcona sylwetce łódzkiej awangardystki, która zmieniła oblicze sztuki - Katarzynie Kobro. Wybór tego spektaklu nie był przypadkowy. Nie tylko mąż bohaterki Władysław Strzemiński urodził się w Mińsku, ale wpisuje się on także w trwające już obchody roku awangardy w Polsce, idealnie prezentując na arenie międzynarodowej polską twórczość awangardową.

Polecane aktualności

Niek Roozen -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Expo Horticultural. Legendarny architekt krajobrazu gości w Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Zaprojektował "Ogrody Amsterdamu", szanghajski Central Park na Światowe EXPO i ogród holenderski w... więcej

Delegacja z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku: starszy szeregowy Monika Klimczak i szeregowy Mariola Czapińska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Oddali hołd walecznej kosynierce Marii Piotrowiczowej, bohaterce bitwy pod Dobrą

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

Pamięć Marii Piotrowiczowej, bohaterki Powstania Styczniowego uczciły kobiety, które, podobnie,... więcej

Dwunastu młodych twórców dostanie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, mody -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Wręczono Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Dwunastu młodych twórców otrzymało miejskie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych,... więcej

Usunięto już starą nawierzchnię, torowisko, sieć trakcyjną -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kolejny etap prac na skrzyżowaniu Dąbrowskiego-Kilińskiego. Będą zmiany w organizacji ruchu

Piotr Wasiak / ZIM

Wchodzimy w kolejny etap prac przebudowy ulicy Dąbrowskiego. Wykonawca usunął już starą... więcej

Rozpoczął się remont pałacu Steinertów -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Rozpoczęto remont pałacu Steinertów

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Firma Skanska rozpoczęła rewitalizację jednej z pereł łódzkiej architektury, czyli pałacu Steinertów... więcej

Kalendarz
Kontakt