Urząd Miasta Łodzi

Wymiana teatrów z okazji jubileuszu współpracy Łodzi z Mińskiem

Z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej Łodzi i Mińska dojdzie do wymiany teatralnej między miastami. W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur wystawiona zostanie sztuka teatralna „Czarnobylska modlitwa”, zaś Teatr Białoruskiej Dramaturgii gościć będzie spektakl „Kobro”. Miasto Łódź przekaże także dla Mińska rzeźbę łódzkiej artystki Jadwigi Janus.

- Za chwilę na deskach Teatru Nowego gościć będziemy znakomity spektakl, niezwykle przejmujący, który być możne będzie jednym z ważniejszych wydarzeń Festiwalu Łódź Czterech Kultur - zapowiada wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Autorem sztuki „Czarnobylska modlitwa” jest znana i ceniona białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz. Na swoim koncie ma już literackiego Nobla i wiele innych prestiżowych nagród. Tematem spektaklu jest powrót do życia osób dotkniętych katastrofą jądrowa, która miała miejsce w Czarnobylu. Za reżyserię odpowiedzialny jest Walery Anisienka. Przedstawienie realizowane jest w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Pokazy „Czarnobylskiej modlitwy” odbędą się w piątek - 15 września i w sobotę - 16 września, o g.19:00, w Teatrze Nowym.

-Współpracując przy tworzeniu przedsięwzięć związanych z Festiwalem Łódź Czterech Kultur zdałem sobie sprawę, jak mało wiemy o tym, co dzieje się w kulturze u naszych wschodnich sąsiadów. Trudno byłoby powiedzieć, jak wygląda codzienność teatrów białoruskich, łotewskich, czy litewskich. Kierunek Festiwalu Łódź Czterech Kultur pozwoli nam dotknąć tego, co jest ważne w ich sztuce. To wyjątkowa okazja, by poznać twórczość artystów białoruskich – dodał Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

W Mińsku zaprezentowana zostanie sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk poświęcona sylwetce łódzkiej awangardystki, która zmieniła oblicze sztuki - Katarzynie Kobro. Wybór tego spektaklu nie był przypadkowy. Nie tylko mąż bohaterki Władysław Strzemiński urodził się w Mińsku, ale wpisuje się on także w trwające już obchody roku awangardy w Polsce, idealnie prezentując na arenie międzynarodowej polską twórczość awangardową.

Polecane aktualności

Ostatnie przygotowania do otwarcia międzynarodowej wystawy „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” w hali maszyn EC1 w Łodzi  -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Od piątku w Łodzi "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu"

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

W hali maszyn EC1 w Łodzi trwają ostatnie przygotowania do otwarcia międzynarodowej wystawy... więcej

Rewitalizacja placu Piastowskiego -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Rewitalizacja placu Piastowskiego

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Trwa rewitalizacja placu Piastowskiego. Już niedługo pojawią się na nim nowe alejki, ławki, atrakcje... więcej

Konferencja prasowa dot. opłat komunalnych -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Rok 2018 bez podwyżek opłat komunalnych w Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała, że kolejny rok z rzędu nie będzie podwyżek opłat... więcej

Laureaci  -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Poznaj laureatów Stypendiów Miasta Łodzi oraz programu "Młodzi w Łodzi"

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W Teatrze Nowym odbyła się gala wręczenia Stypendiów Miasta Łodzi oraz nagród pracodawców w... więcej

W 2017 r.  najczęściej był wypożyczany rower o numerze 89669. Łodzianie skorzystali z niego aż 1742 razy -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Bardzo udany sezon Łódzkiego Roweru Publicznego

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Zbliżamy się do końca bardzo udany sezon Łódzkiego Roweru Publicznego, który umocnił się na pozycji... więcej

Kalendarz
Kontakt