Urząd Miasta Łodzi

Zobacz, jakie będą wnętrza NCKF. "Stawiamy na film, na światło, na emocje i na przeżywanie wystawy"

Przestrzeń wystawienniczą Narodowego Centrum Kultury Filmowej zaprojektuje konsorcjum pod przewodnictwem nsMoonStudio. Wykonawca koncepcji został wyłoniony w drodze konkursu i jest odpowiedzialny za wykonanie planu oraz opracowanie dokumentacji projektu. Będzie również nadzorował przebieg prac budowlanych, które rozpoczną się pod koniec 2018 roku.

Wizualizacja przestrzeni w NCKF
Wizualizacja przestrzeni w NCKF

- To bardzo ważna i wspaniała chwila w historii NCKF. Umowa została podpisana. Prace były bardzo ciężkie, mamy bardzo mało czasu, przed nami okres intensywnej pracy. Przygotowujemy bardzo nowocześnie pomyślany harmonogram i program zarządzania całym projektem. Potem czeka nas budowa, tak abyśmy pod koniec 2019 roku stali się  najlepszą tego rodzaju placówką w Europie - mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Koncepcja przygotowana przez nsMoonStudio opiera się - podobnie jak język filmu - na grze światła i cienia, jasności i ciemności oraz kontrastach pomiędzy bielą i czernią. Ma jasny i klarowny przekaz architektoniczny, choć nie jest łatwa do odczytania. Zaprojektowana jest tak, aby wpisywała się w obecną konstrukcję odrestaurowanego budynku i stwarzała możliwości modyfikacji oraz korekty według przyszłych potrzeb ekspozycyjnych.

- Stawiamy na film, na światło, na emocje i na przeżywanie wystawy. Wspólnie z inwestorem chcielibyśmy, żeby widzowie mogli poprzez konstrukcję ekspozycji, przez bycie w jej wnętrzu, przez filmową podróż przeżywać relacje z architekturą. Chcemy, by mieli możliwość naprawdę poznawać wszystko od podstaw, co to jest film, jak jest skonstruowany i dlaczego. Te cechy w sposób wiodący staraliśmy się w tym projekcie eksponować - tłumaczy Piotr Nawara z nsMoonStudio. Jednocześnie zapewnia, że firma ma doświadczenie zarówno architektoniczne, jak i ekspozycyjne. msMoonkStudio realizowało podobne projekty w Berlinie, Sankt Petersburgu i Frankfurcie.

Stworzenie wnętrz, aranżacja wystaw i przygotowanie oferty dydaktyczno-rozrywkowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie. W planach jest realizacja trzech wystaw stałych poświęconych technologii filmowej, historii polskiego kina i procesom powstawania filmu. Ostatnia będzie miała charakter warsztatowy i interaktywny, istotą drugiej będzie narracja, zaś pierwszej multimedia, audiowizualność i nowinki techniczne. Narodowe Centrum Kultury Filmowej to także kino i multimedialna biblioteka. Dla zwiedzających otwarte zostanie w drugiej połowie 2019 roku.

Polecane aktualności

Ulica Wschodnia

Drzewa, szerokie chodniki, ławki i oświetlenie. Taka będzie ul. Wschodnia po remoncie

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Ulica Wschodnia uzyska nowe oblicze: szpaler drzew, szerokie chodniki, nowe ławki i oświetlenie.... więcej

Budowa kładki dla rowerzystów -  fot. z arch. ZDiT

Budowa infrastruktury dla rowerzystów. Sprawdź, co nowego powstaje w Łodzi

Tomasz Andrzejewki / ZDiT

Trwa budowa kładki nad rzeką Bałutką, kończy się budowa drogi rowerowej na Drewnowskiej. To kilka z... więcej

Na uczestników wydarzenia czeka ponad 80 projekcji, więc jest w czym wybierać  -  fot. z arch. Festiwalu

Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu już wkrótce

Karolina Szamburska / BPKSiT

21 listopada br. w Muzeum Kinematografii rozpocznie się 27. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu.... więcej

Jarmark Bożonarodzeniowy 2016 -  fot. z arch. UMŁ

Łódź stroi się na święta. Tu sprawdzisz, kiedy będzie iluminacja, choinka i jarmark

Marlena Kamińska / BPKSiT

Zimowe spacery Piotrkowską znów będą miały świąteczny charakter. Od 1 grudnia ulica Piotrkowska... więcej

Targi Pracy na Uniwersytecie Łódzkim to doskonały sposób na znalezienie dobrych kandydatów do pracy i na staże -  fot. z arch. UŁ

Praca szuka studenta - 13. Targi Pracy na Uniwersytecie Łódzkim

Marlena Kamińska / BPKSiT

Uniwersytet Łódzki już po raz trzynasty zorganizował Targi Pracy. Ofertę przedstawiło blisko 50... więcej

Kalendarz
Kontakt