Zobacz, jakie będą wnętrza NCKF. "Stawiamy na film, na światło, na emocje i na przeżywanie wystawy"

Przestrzeń wystawienniczą Narodowego Centrum Kultury Filmowej zaprojektuje konsorcjum pod przewodnictwem nsMoonStudio. Wykonawca koncepcji został wyłoniony w drodze konkursu i jest odpowiedzialny za wykonanie planu oraz opracowanie dokumentacji projektu. Będzie również nadzorował przebieg prac budowlanych, które rozpoczną się pod koniec 2018 roku.

Wizualizacja przestrzeni w NCKF
Wizualizacja przestrzeni w NCKF

- To bardzo ważna i wspaniała chwila w historii NCKF. Umowa została podpisana. Prace były bardzo ciężkie, mamy bardzo mało czasu, przed nami okres intensywnej pracy. Przygotowujemy bardzo nowocześnie pomyślany harmonogram i program zarządzania całym projektem. Potem czeka nas budowa, tak abyśmy pod koniec 2019 roku stali się  najlepszą tego rodzaju placówką w Europie - mówi Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Koncepcja przygotowana przez nsMoonStudio opiera się - podobnie jak język filmu - na grze światła i cienia, jasności i ciemności oraz kontrastach pomiędzy bielą i czernią. Ma jasny i klarowny przekaz architektoniczny, choć nie jest łatwa do odczytania. Zaprojektowana jest tak, aby wpisywała się w obecną konstrukcję odrestaurowanego budynku i stwarzała możliwości modyfikacji oraz korekty według przyszłych potrzeb ekspozycyjnych.

- Stawiamy na film, na światło, na emocje i na przeżywanie wystawy. Wspólnie z inwestorem chcielibyśmy, żeby widzowie mogli poprzez konstrukcję ekspozycji, przez bycie w jej wnętrzu, przez filmową podróż przeżywać relacje z architekturą. Chcemy, by mieli możliwość naprawdę poznawać wszystko od podstaw, co to jest film, jak jest skonstruowany i dlaczego. Te cechy w sposób wiodący staraliśmy się w tym projekcie eksponować - tłumaczy Piotr Nawara z nsMoonStudio. Jednocześnie zapewnia, że firma ma doświadczenie zarówno architektoniczne, jak i ekspozycyjne. msMoonkStudio realizowało podobne projekty w Berlinie, Sankt Petersburgu i Frankfurcie.

Stworzenie wnętrz, aranżacja wystaw i przygotowanie oferty dydaktyczno-rozrywkowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie. W planach jest realizacja trzech wystaw stałych poświęconych technologii filmowej, historii polskiego kina i procesom powstawania filmu. Ostatnia będzie miała charakter warsztatowy i interaktywny, istotą drugiej będzie narracja, zaś pierwszej multimedia, audiowizualność i nowinki techniczne. Narodowe Centrum Kultury Filmowej to także kino i multimedialna biblioteka. Dla zwiedzających otwarte zostanie w drugiej połowie 2019 roku.

Polecane aktualności

Prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Mamy to! Zielone Expo dla Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W środę (21 marca) o godz. 7.34 dotarła do Łodzi dobra wiadomość z Australii, że Zgromadzenie Ogólne... więcej

Najpiękniejsza kamienica przy ul. Roosevelta będzie remontowana

Najpiękniejsza kamienica przy ul. Roosevelta będzie remontowana

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

Ponad 3 mln zł pochłonie remont zabytkowej kamienicy, która do 2021 r. będzie siedzibą Domu... więcej

Nowa przychodnia dla mieszkańców Bałut  -  fot. z arch. UMŁ

Zdrowa Łódź. Oto nowa przychodnia dla mieszkańców Bałut

Konrad Ciężki / BRPiNM

Oddaliśmy do dyspozycji pacjentów nową przychodnię zdrowia przy ul. Sierakowskiego 65. Remont... więcej

Podczas łódzkich kolacji skosztować będzie można m.in. małży św. Jakuba i creme brulee. Podawane będą też mule i francuskie sery -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Jak smakuje kuchnia francuska w polskim wydaniu? Spróbuj podczas Goût de France / Good France

Marlena Kamińska / BPKSiT

Święto kuchni francuskiej Goût de France / Good France ponownie gości w Łodzi. Wybrane łódzkie... więcej

Okonie i małże to bardzo czułe organizmy. Natychmiast reagują na zmianę parametrów wody -  mat. ZWIK

70 okoni i 56 małży kończy służbę w łódzkich wodociągach

Miłosz Wika / ZWIK

Na straży jakości łódzkiej wody stoją żywe organizmy: okonie i małże.70 ryb i 56 małży kończy... więcej

Kontakt