Do urodzin Łodzi pozostało:

 

Tymczasem pracujemy nad kolejnymi urodzinowymi atrakcjami. Szczegóły wkrótce:)

NIEBAWEM OGŁOSIMY:

Koncerty i wykonawcy

ATRAKCJE NA PIOTRKOWSKIEJ

ATRAKCJE w Manufakturze


Wycieczki, spacery, pikniki - zaplanuj swoje Urodziny Łodzi

Wycieczka? Warsztaty? A może koncerty? Piątek, sobota czy niedziela? Piotrkowska, czy może raczej wypoczynek wśród zieleni? Sprawdź, co przygotowaliśmy na urodzinowy weekend.

Na mapie zaznaczyliśmy tegoroczne urodzinowe atrakcje - sprawdź, co będzie się działo w Twojej okolicy. Kliknij na wybraną lokalizację, by dowiedzieć się co przygotowaliśmy.

Wyszukaj atrakcje:

Możesz też przeszukać urodzinową ofertę - wybierz z listy dzień, kategorię czy instytucję organizującą atrakcję. Zdecyduj, gdzie chcesz iść, co zobaczyć.

 
Instytucja/organizator:
Rodzaj atrakcji:
Data wydarzenia:
Dla kogo:
Pokaż na mapie
60. urodziny Bałuckiego… na urodzinach Łodzi
Instytucja/organizator: Bałucki Ośrodek Kultury
Rodzaj atrakcji: Koncerty i wydarzenia muzyczne, Pikniki, Warsztaty, Inne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 13.00 - 18.00
Miejsce/zbiórka: Park Julianowski
Opis wydarzenia:

W programie:

Gry i zabawy ruchowe, animacje – ART. Akcja 

Warsztaty robotyki – Ale Robot, Animacje plastyczne – Kresqwka 

Turniej szachów, rodzinne rozgrywki szachowe – szkoła szachowa Szach Mat, stoiska gastronomiczne

13.00 – 14.30 - W 80 min dookoła tańca: pokazy tańca na żywo prezentujące różne style tańca oraz stylizacje regionalne przygotowany przez zespół taneczny NOX – Tribal Bellydance

14.30- 15. 30 – O życiu i scenie – koncert jubileuszowy zespołu „Trzeci Oddech Kaczuchy”

15.30- 16.30 – „To Kapela Bałucka Kapela” – koncert jubileuszowy Bałuckiej Kapeli Podwórkowej

16.30 – 18.30 – Potańcówka w parku – przy akompaniamencie zespołu The Flame

Forma udziału: Otwarta
O instytucji: Bałucki Ośrodek Kultury powstał w 1958 roku, jako Dzielnicowy Dom Kultury na Bałutach, filia Łódzkiego Domu Kultury. Początkowo mieścił się w pałacyku (dziś Urząd Stanu Cywilnego) przy ul Zgierskiej 71. Obecną siedzibę otrzymał w 1963, na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia zmienił nazwę na Bałucki Ośrodek Kultury. Bałucki Ośrodek Kultury w XXI wieku to: Nowoczesna instytucja kultury, prowadząca szeroką działalność w sferze upowszechniania i współtworzenia kultury w dziedzinach tańca, muzyki, sztuk plastycznych, teatru. Zespół animatorów i twórców posiadających szerokie kompetencje zawodowe i osobiste, których cechuje dynamizm, otwartość na zmiany. Każdy członek zespołu wnosi swoją pasję, wiedzę, umiejętności i doświadczenie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Animacje i prezentacje na Dąbrowie
Instytucja/organizator: Centrum Kultury Młodych
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje, Inne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 10.00 - 11.00 - Rynek „Pionier”, 11.00 - 12.00 - „Klub Dąbrowa”, ul. Dąbrowskiego 93
Miejsce/zbiórka: Rynek „Pionier” Filia Centrum Kultury Młodych „Klub Dąbrowa” Łódź, ul. Dąbrowskiego 93.
Opis wydarzenia:

Filia Centrum Kultury Młodych „Klub Dąbrowa”

Atrakcje urodzinowe w sobotę:

godz. 10.00 – 11.00 – działania interaktywne skierowane do lokalnych mieszkańców – animacje przygotowane przez tancerzy ZPiT „Łódź” zrealizowane na terenie Rynku „Pionier”

godz. 11.00 – 12.00 – spotkanie w Filii Centrum Kultury Młodych „Klub Dąbrowa” – Łódź, ul. Dąbrowskiego 93 – prelekcja i prezentacja multimedialna pt.” Łódzka Manufaktura” – prelekcja Izabeli Kacprzyk


Forma udziału: bez zapisów, bezpłatna
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Atrakcje na Piotrkowskiej - przygoda z książką
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Biblioteka Miejska w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Pikniki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska/Pasaż Rubinsteina
Opis wydarzenia:
 1. Gra „Słowo daję” – gra inspirowana popularną gra scrabble, układanie słów z liter na planszy, litery punktowane, na planszy rozłożonej bezpośrednio na ulicy, plansza oraz litery zajmą powierzchnię ok. 25 m2.
 2. Teatrzyk kamishibai – teatrzyk papierowy, przenośny teatrzyk dla najmłodszych dzieci rozstawiony w pobliżu strefy leżaków.
 3. Namiot w którym będzie punkt informacyjny Biblioteki Miejskiej o zapisach o możliwości wypożyczania ebooków, prezentacja audiobooków, pełna informacja o szerokiej ofercie bibliotek, punkt z materiałami promocyjnymi biblioteki
 4. Leżaki – strefa chill out
 5. Bookcrossing
 6. Psy w bibliotece – prezentacja nowego podejścia do obecności psów w przestrzeni bibliotek miejskich, lista filii do której można przyjść z czworonogiem.
 7. Animacje dla dzieci: malowanie buziek, balony, bańki mydlane, zabawy podwórkowe.
 8. Hasła do robienia fotografii – „lubię czytać bo…” itd.- dla chętnych udostępnimy tablice do uzupełnienia z którymi mieszkańcy będą się fotografować i umieszczać zdjęcia na portalach społecznościowych z oznaczeniem Biblioteki Miejskiej.
Forma udziału: Bez zapisów
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp wolny
Dla kogo: Dla dzieci, Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Atrakcje na urodziny Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Wystawy i muzea, Warsztaty, Inne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 12:00
Miejsce/zbiórka: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, ul. Gdańska 13
Opis wydarzenia:

SOBOTA

Wycieczka „Szlakiem łódzkiej Wolności”, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Plac Wolności, mieszkanie Piłsudskiego przy ul. Wschodniej, tablica upamiętniająca walki powstania czerwcowego 1905 roku. Godz: 12:00 Forma udziału: Spacer, ilość miejsc nieograniczona.

Inne atrakcje:  „III Noc w więzieniu przy Gdańskiej” – Noc w więzieniu przy Gdańskiej jest cyklicznym wydarzeniem, podczas którego łodzianie mają okazję uczestniczyć w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie więziennej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W czasie oprowadzania – w nocnym klimacie miejsca – mogą poznać dramatyczne losy więźniów aresztu przy Gdańskiej, posłuchać niezwykłych historii o bohaterstwie kobiet osadzonych tu w okresie II wojny światowej, zobaczyć zrekonstruowane cele z różnych okresów funkcjonowania więzienia oraz zwiedzić zamknięty na co dzień karcer. Każdy z uczestników może też skosztować więziennej kawy oraz sucharów.

Makieta Litzmannstadt Getto będzie dostępna w Muzeum przy Gdańskiej. Podczas Urodzin Łodzi nasi pracownicy korzystając z makiety oraz własnej, bogatej wiedzy przedstawią historyczne warunki i realia życia w Litzmannstadt Getto, zaplanowane są dwie tury interaktywnego wykładu. Oprócz poznania historii miejsca, które przedstawia makieta, Odwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję by spotkać się z twórcami makiety i spróbować swoich sił w sztuce tworzenia miniatur, podczas specjalnych warsztatów (ilość miejsc ograniczona).

Wystawa plenerowa prezentująca wizualizację planowanej wystawy stałej w Oddziale Martyrologii Radogoszcz (miejsce – park im. Adama Mickiewicza w Łodzi, w ramach organizowanego przez UMŁ festynu). 

Karaoke patriotyczne – Uczestnicy będą mieli okazję przypomnieć sobie pieśni patriotyczne, odnoszące się do ważnych wydarzeń w historii Polski. W repertuarze znajdą się m.in. pieśni z okresu zaborów oraz pieśni legionowe.

Escape room – historyczny pokój zagadek – nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepowtarzalna okazja do przetestowania swojego intelektu i umiejętności logicznego myślenia (obowiązkowe zapisy).

NIEDZIELA

Escape room - historyczny pokój zagadek - nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepowtarzalna okazja do przetestowania swojego intelektu i umiejętności logicznego myślenia(obowiązkowe zapisy)

Makieta Litzmannstadt Getto będzie dostępna w Muzeum przy Gdańskiej. Podczas Urodzin Łodzi nasi pracownicy korzystając z makiety oraz własnej, bogatej wiedzy przedstawią historyczne warunki i realia zycia w Litzmannstadt Getto, zaplanowane są dwie tury interaktywnego wykładu.
Forma udziału: szczegóły wkrótce
O instytucji: Siedziba Główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13 znajduje się na terenie dawnego więzienia zbudowanego przez władze carskie w 1886 roku. Od początku pełnić miało ono rolę aresztu kryminalnego oraz politycznego. W 1900 roku więźniem tego miejsca odosobnienia był Józef Piłsudski. Szczególną rolę odegrało w czasie wydarzeń buntu łódzkiego w 1892 roku oraz rewolucji 1905 roku. W wyniku wydarzeń rewolucyjnych przed budynkiem ustawiono szubienice, na której wykonano ponad 120 wyroków śmierci. W okresie międzywojennym władze sanacyjne osadzały tu przeciwników politycznych. W czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli na terenie więzienia areszt tymczasowy dla kobiet. Wśród więźniarek znalazły się m.in. Sługa Boża Stanisława Leszczyńska oraz agentka AK Halina Kłąb-Szwarc. Po II wojnie światowej więzienie przy Gdańskiej było miejscem martyrologii kobiet związanych z polskim podziemiem
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Atrakcje urodzinowe na Starym Widzewie
Instytucja/organizator: Widzewskie Domy Kultury
Rodzaj atrakcji: Pikniki, Inne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 28.07.2018 17:00–18:00 pokaz multimedialny – Stary Widzew - Grembach 18:00-21:00 gry i zabawy podwórkowe, potańcówka oraz biesiada sąsiedzka z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Anilana oraz kapeli, na terenie Domu Kultury Ariadna, ul. Niciarniana 1/3
Miejsce/zbiórka: Dom Kultury „Ariadna” Łódź, ul. Niciarniana 1/3
Opis wydarzenia:

Stary Widzew - dawna wieś Widzew, włączona do Łodzi w początkach XX-wieku. Od początku była osiedlem przemysłowym, szybko urbanizującym się, przez wiele pokoleń związanym z usytuowanymi tu wielkimi zakładami przemysłowymi. Społeczność osiedla zaprasza do wspólnej zabawy na terenach Domu Kultury "Ariadna" i Grembachu. Zapoznaj się z harmonogramem wydarzeń:

28.07.2018 (sobota)

17:00–18:00 pokaz multimedialny – Stary Widzew - Grembach

18:00-21:00 gry i zabawy podwórkowe, potańcówka oraz biesiada sąsiedzka z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Anilana oraz kapeli, na terenie Domu Kultury Ariadna, ul. Niciarniana 1/3

Inauguracja obchodów będzie miała miejsce w piątek. Tego dnia uczestnicy zobaczą obiekt fabryczny z końca XIX wieku, obecnie Fabrykę Nici Ariadna. Poznają jej 126 letnią historię. W sobotnie popołudnie w Domu Kultury Ariadna , przy ul. Niciarniana 1/3, odbędzie się pokaz multimedialny ukazujący życie Starego Widzewa, a także mieszkańców osiedla Grembach. Kolejny punkt programu to: potańcówka dla mieszkańców i uczestników wycieczki połączona z piknikiem. Folklor miejski zaprezentuje związany z Widzewem od wielu lat Zespół Pieśni i Tańca Anilana, zagra kapela podwórkowa. 

Forma udziału: Otwarta
O instytucji: Dom Kultury „Ariadna”, jest miejscem ściśle związanym z historią i dziedzictwem kulturowym Łodzi. W 1897 roku powstało we wsi Widzew koło Łodzi Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici. W tym momencie rozpoczyna się również historia budynku Domu Kultury „Ariadna”, który od samego początku pełnił istotną rolę w życiu lokalnej społeczności i był związany z historią Łódzkiej Fabryki Nici Korzystając z okazji jaka są urodziny naszego miasta chcemy przybliżyć mieszkańcom ten niezwykle ciekawy fragment historii XIX wiecznej Łodzi.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Bałuty po łódzku
Instytucja/organizator: Bałucki Ośrodek Kultury
Rodzaj atrakcji: Koncerty i wydarzenia muzyczne, Pikniki, Sportowe, Inne
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 13.00 - 18.00
Miejsce/zbiórka: Park Julianowski
Opis wydarzenia:

W dniu 29.07 (niedziela) w godzinach między 13:00 a 18:00 odbędzie się impreza plenerowa w parku Julianowskim "Bałuty po łódzku".

W programie: Gry i zabawy ruchowe, animacje – ART. Akcja, warsztaty robotyki – Ale Robot, animacje plastyczne – Kresqwka, 

Turniej szachów, rodzinne rozgrywki szachowe – Szkoła szachowa Szach Mat, stoiska gastronomiczne

15.00 – 16.00 – Koncert kwintetu instrumentów dętych KWINTESENCJA

16.00 – 17.00 – Koncert zespołu Half Age tribute band Deep Purple

17.00 – 18.00 – Koncert Izabeli Trojanowskiej

Forma udziału: Otwarta
O instytucji: Bałucki Ośrodek Kultury powstał w 1958 roku, jako Dzielnicowy Dom Kultury na Bałutach, filia Łódzkiego Domu Kultury. Początkowo mieścił się w pałacyku (dziś Urząd Stanu Cywilnego) przy ul Zgierskiej 71. Obecną siedzibę otrzymał w 1963, na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia zmienił nazwę na Bałucki Ośrodek Kultury. Bałucki Ośrodek Kultury w XXI wieku to: Nowoczesna instytucja kultury, prowadząca szeroką działalność w sferze upowszechniania i współtworzenia kultury w dziedzinach tańca, muzyki, sztuk plastycznych, teatru. Zespół animatorów i twórców posiadających szerokie kompetencje zawodowe i osobiste, których cechuje dynamizm, otwartość na zmiany. Każdy członek zespołu wnosi swoją pasję, wiedzę, umiejętności i doświadczenie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Biała Fabryka za złotówkę!
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Godziny otwarcia Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi: Piątek: 12.00-19.00 Sobota: 12.00-19.00 Niedziela: 9.00-17.00
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska 282
Opis wydarzenia:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie. Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. Obecnie w muzeum dostępne są unikatowe projekty modowe Christiana Diora (wystawa "Ikony Paryskiej Mody") oraz kolekcja prac Magdaleny Abakanowicz.

Forma udziału: Bilety wstępu do Muzeum podczas Urodzin Łodzi: 1zł
Ważne informacje organizacyjne: Bilety wstępu do Muzeum podczas Urodzin Łodzi: 1zł
O instytucji: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie. Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej „sztukę włókna”. Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Biblioteka OTWARTA - przygoda z książką
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Biblioteka Miejska w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Inne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Miejsce/zbiórka: Narutowicza 8/10
Opis wydarzenia:

1. Gra terenowa – miejsce gry: ul Narutowicza , Piotrkowska i okolice, gra skierowana do młodzieży i dorosłych związana z literackimi odniesieniami dla miasta Łodzi, czas trwania gry ok. 1-2 h

2. Mini gra dla dzieci – zadania na miejscu w różnych punktach biblioteki – salkach tematycznych, zadania różnego typu: plastyczne, zręcznościowe, logiczne (np. orgiami, rzut do celu, poszukiwania zagadek itp.)

3. Strefa chill out – leżaki reklamowe wystawione przed biblioteką gdzie można odpocząć, poczytać, wypić kawę (automat do kawy na terenie biblioteki)

4. Atrakcje dla dzieci – punkt – stolik przed biblioteką : malowanie buziek, balony, bańki mydlane, zabawy podwórkowe, fotobudka z książek.

Forma udziału: Bez zapisów
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp wolny
Dla kogo: Dla dzieci, Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Bieg z okazji 595 urodzin Łodzi w Parku na Zdrowiu
Instytucja/organizator:
Rodzaj atrakcji: Sportowe
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Według harmonogramu podanego w opisie.
Miejsce/zbiórka: Park na Zdrowiu w Łodzi. Start i meta: okolice Centrum Wypoczynku, Rekreacji i Animacji w Parku na Zdrowiu
Opis wydarzenia:

"Bieg z okazji 595 urodzin Łodzi” w dniu 29 lipca 2018 r. w Parku na Zdrowiu w Łodzi 

Czas trwania: w godz. 9:00 – 14:00.

Harmonogram:

1. Biegi przedszkolaków, godz.  10:00, dystans: 300 m

2. Biegi szkolne

Klasy 1-3, godz. 10:15, dystans 500 m.

Klasy 4-8. godz. 10:30, dystans: 800 m

Szkoły średnie, godz. 10:45, dystans 1000 m.

3. Bieg główny, godz. 11.30 na dystansie 5 km

4. Piknik rodzinny z atrakcjami dla najmłodszych

Forma udziału: Szczegóły wkrótce
Ważne informacje organizacyjne: Szczegóły wkrótce
Dla kogo: Dla dzieci, Dla dorosłych, Dla wszystkich, Dla młodzieży
Pokaż na mapie
Biegi i Marsz Nordic Walking
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: MOSiR
Rodzaj atrakcji: Sportowe
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 09:00 – otwarcie biura zawodów 10:00 – bieg przedszkolaków – 59,5 m 10:10 – bieg dla uczniów SP klas 1-3 – 595 m 10:20 – bieg dla uczniów SP klas 4-6 – 595 m 10:30 – bieg dla uczniów SP klas 7 i gimnazjów klas 2-3 – 595 m 11:00 – bieg główny – 5950 m 11:05 – marsz nordic walking – 5950 m
Miejsce/zbiórka: Hala Sportowa przy ul. Małachowskiego 7
Forma udziału: Udział bezpłatny
Ważne informacje organizacyjne: Zapisy w dniu imprezy w biurze zawodów
O instytucji: W hali sportowej przy ul. Małachowskiego 7 swoje mecze ligowe rozgrywają koszykarki drużyny MUKS Widzew Łódź, występujące w Basket Lidze Kobiet. Ponadto trenuje tam wiele innych klubów sportowych, szkół, firm i klientów indywidualnych. Równocześnie - najczęściej w weekendy - mają tu miejsce różnego typu zawody sportowe, niejednokrotnie o zasięgu ogólnopolskim, a nawet szerszym m.in. puchary świata, mistrzostwa Polski, finały wojewódzkie czy imprezy firmowe. Park im 3-go Maja założony w 1915 roku jest pozostałością po lesie miejskim, stanowiącym w przeszłości element Puszczy Łódzkiej. Dawny las miejski zajmował trzykrotnie większy teren niż obecnie: od południa sięgał on aż do ulicy Rokicińskiej
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Body Percussion – warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat
Instytucja/organizator: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
Rodzaj atrakcji: Koncerty i wydarzenia muzyczne, Warsztaty
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Godz. 10:00-11.00 oraz 12:00-13:15
Miejsce/zbiórka: Miejsce: sala kameralna FŁ
Opis wydarzenia:

Jak można z siebie zrobić instrument? Jak grać „na sobie”? Do czego zdolne są ręce, nogi i całe ciało? I co to wszystko ma wspólnego z muzyką? Podczas naszego spotkania okaże się, że ciało jest naturalnym instrumentem muzycznym. Poprzez bezpośrednie doświadczanie własnym ciałem rytmów i muzycznych elementów pogłębią wasze umiejętności rytmiczne, a produkcja muzyki stanie się tak łatwa, jak nigdy dotąd! Warsztat poświęcony tematyce body percussion to czysta zabawa. Od prostych schematów rytmicznych doprowadzi nas do złożonych mini-choreografii i performance’u na wysokim poziomie. Okaże się przy okazji, że klaskaniem, tupaniem i głaskaniem osiąga się niebywałe efekty - nie tylko akustyczne. Tego z pewnością wasze ciało jeszcze nie próbowało!

Forma udziału: Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Do wyczerpania miejsc zapisy na wskazane warsztaty telefonicznie lub mailem będą przyjmowane: W czerwcu i w lipcu do 13 lipca w dni robocze w godzinach 10.00-14.00 zapisy na warsztaty przyjmuje p. Sylwia Lewicka tel. 42 664 79 99, sylwia.lewicka@filharmonia.lodz.pl W lipcu od 16 do 27 lipca w dni robocze w godzinach 10.00-14.00 zapisy na warsztaty przyjmuje p. Krzysztof Leduchowski 42 664 79 76, krzysztof.leduchowski@filharmonia.lodz.pl.
Ważne informacje organizacyjne: Warsztaty dla dzieci Prowadzenie: Małgorzata Kaczmarek Czas trwania: 75 min. Ilość uczestników – do 30 osób Przedział wiekowy: od 6 do 12 lat Miejsce: sala kameralna FŁ Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.
O instytucji: Na estradzie Filharmonii Łódzkiej najczęściej występuje Orkiestra Symfoniczna FŁ. Zapraszane są również zespoły z innych miast Polski oraz z zagranicy, jak choćby: Deutsche Symphony Orchester Berlin, Shanghai Symphony Orchestra, Orkiestra XVIII Wieku, Concerto Italiano i in. Oprócz koncertów symfonicznych instytucja proponuje melomanom recitale fortepianowe, koncerty muzyki dawnej, a od niedawna również koncerty organowe. Do dzieci skierowane są warsztaty muzyczne prowadzone metodą Carla Orffa „Odkrywcy Muzyki” oraz inspirowane metodą E. E. Gordona warsztaty dla maluszków do lat trzech „Baby Boom Bum”. W czasie wakacji corocznie odbywa się Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, który łączy aspekt artystyczny z lokalną turystyką. Gratką dla miłośników opery są regularne transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera, które FŁ wprowadziła jako pierwsza instytucja w Polsce. Filharmonia Łódzka jest także pierwszym miejscem na świecie, gdzie w jednej sali koncertowej zabrzmiały dwie pary organów: barokowe oraz romantyczne.
Dla kogo: Dla dzieci
Pokaż na mapie
Czytelnia na ulicy Piotrkowskiej
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea, Inne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 10.00-16.00
Miejsce/zbiórka: plac przed DH „Magda” – ul. Piotrkowska/ ul. Jaracza
Opis wydarzenia:

Czytelnia w przestrzeni publicznej to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Łódzkiego oraz Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. W publicznej czytelni udostępnione zostanie ponad 100 woluminów książek, lekturze których oddać się będzie mogła każda przechodząca osoba. W tym celu udostępnimy Czytelnikom leżaki oraz inne siedziska pozwalające na wygodną lekturę. Każdy z dobrą książką w ręku poczuje się jak w domu – wszak Łódź to nasz dom. Odwiedzający naszą czytelnię będą również mogli zapoznać się z działalnością fundacji (m.in. zobaczyć łódź przystosowaną do regat akademickich po ulicy Piotrkowskiej), jak również zaznajomić się z ofertą edukacyjną oraz nabyć nowości wydawnicze Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. W trakcie pracy czytelni zaplanowano publiczne czytanie książek przez łódzkich aktorów, aktorki, dziennikarki i dziennikarzy. Dokładne godziny publicznego czytania zostaną podane do wiadomości na początku lipca 2018.

Forma udziału: Oferta otwarta, w ramach atrakcji na ul. Piotrkowskiej
Ważne informacje organizacyjne: Oferta otwarta, w ramach atrakcji na ul. Piotrkowskiej
O instytucji: Fundacja Ulicy Piotrkowskiej jest organizatorem przedsięwzięć, które na stałe wpisały się w życie Łodzi, a co za tym idzie, ulicy Piotrkowskiej. Co roku pojawiają się także nowe inicjatywy. Do najważniejszych imprez-wydarzeń należą: Konkurs fotograficzny "Potęga Łodzi - Power of Łódź", konkurs "Najlepsze Wnętrze Roku", "Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci" i "Pomnik Łodzian Nowego Millenium" oraz "Urodziny Tuwima",
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
EC1 za złotówkę!
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: EC1 Łódź - Miasto Kultury
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea, Filmy i spektakle
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 10.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Centrum Nauki i Techniki EC1, wejście od strony ul. Hasa
Opis wydarzenia:

EC-1 zaprasza na podróż przez świat nauki, techniki i filmu! W ramach biletu za złotówkę zwiedzający ma możliwość wejścia do Centrum Nauki i Techniki EC1 i zwiedzenia części ekspozycji. W programie m.in. piramida 3D, „Magnetyczne kształty”, „Zorza polarna”, kule plazmowe, optyczny tor przeszkód, gra chemiczna, skala wielkości – mikro, skala wielkości – makro, obiekty głębokiego nieba, gra – koła zaworowe, ekran mgłowy i inne stanowiska, które przybliżą nam świat odkryć.

„Polski Fiat jest Polski” (1976), „ABC Kosmonautyki” (1966)… W przestrzeni interaktywnego centrum nauki odbędą się pokazy filmowe – przygotowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej cykl „Kinotechnika” prezentuje filmy z minionego stulecia, pozwalające zderzyć oczekiwania związane z przyszłością z tym, co rzeczywiście się wydarzyło. Czy technologie rozwinęły się w spodziewaną stronę? Co okazało się chybionym oczekiwaniem a czego nie spodziewano się w ogóle?

Chłodnia kominowa (poziom 0)

Dodatkowa niespodzianka specjalnie na Urodziny Łodzi.
Dla uczczenia 595. urodzin Łodzi Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza na mikrowystawę nawiązującą do filmowej historii miasta i promującą członkostwo Łodzi w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasta Filmu. Ekspozycja będzie nawiązywać do historycznej witryny sklepu „Film Polski”, mieszczącego się oryginalnie przy ul. Narutowicza 69 (zdjęcie w załączeniu). Na wystawę złoży się jeden z pierwszych powojennych projektorów polskich AP3; plakaty, oryginalne magazyny filmowe, reprodukcje programów i zdjęcia kin łódzkich z połowy XX wieku; plansze prezentujące wybrane zagadnienia z filmowej historii miasta oraz ekran multimedialny z informacjami dotyczącymi projektu Narodowego Centrum Kultury Filmowej i członkostwa Łodzi w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Forma udziału: Bilet wstępu w cenie 1 zł.
Ważne informacje organizacyjne: Bilet wstępu w cenie 1 zł.
O instytucji: 110 lat temu z pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni popłynęła energia zasilająca lokalny przemysł. Dziś EC1 promieniuje zupełnie innym twórczym napięciem. Kolejne atrakcje, takie jak wystawa „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” oraz uruchomione na początku roku Centrum Nauki i Techniki EC1 konsekwentnie budują przy ulicy Targowej miejsce mądrego spędzania czasu.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Ekologiczne sortowanie -wycieczka po obiekcie
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: MPO - Sortownia Odpadów
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Piątek: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 sobota i niedziela: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00
Miejsce/zbiórka: ul. Zamiejska 1 w Łodzi
Opis wydarzenia:

Wycieczka po obiekcie, omówienie nowych zasad selektywnej zbiórki odpadów oraz ciekawostek ekologicznych z wykorzystaniem przestrzennej ścieżki edukacyjnej

Forma udziału: Zapisy do 10 lipca pod mailem: edukacja@mpolodz.pl (zwiedzanie w grupach liczących 15-20 osób)
Ważne informacje organizacyjne: Istnieje możliwość robienia zdjęć, jedynie we wskazanych przez opiekują wycieczki miejscach. Należy mieć zakryte obuwie
O instytucji: Edukacyjna ścieżka ekologiczna połączona ze zwiedzaniem obiektu sortowni, pomaga wpłynąć na świadomość ekologiczną uczestników warsztatów. Poszerza wiedzę mieszkańców dotyczącą segregacji poprzez wizualizacje: prawidłowej segregacji, przetwarzania odpadów oraz odzysku. W prosty sposób przedstawiane będą informacje o możliwościach wykorzystania odpadów podlegających selektywnej zbiórce. Ścieżka przybliża zagadnienia gospodarowania odpadami w gospodarstwie domowym oraz wpływa na podniesienie świadomości ekologicznej.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Galeria Bałucka za złotówkę!
Instytucja/organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Godziny otwarcia galerii podane zostaną w opisie.
Miejsce/zbiórka: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Bałucka, Stary Rynek 2
Opis wydarzenia:

Wstęp do wszystkich przestrzeni wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi na wystawy i wydarzenia (oprowadzania, warsztaty) podczas Urodzin Łodzi 2018 wynosi 1 PLN.

27 lipca 2018 r.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Bałucka, Stary Rynek 2 Wystawa: „Barbara Olejarczyk. Krzyżówka” Godziny otwarcia: 12.00 – 17.00

28 lipca 2018 r.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Bałucka, Stary Rynek 2 Wystawa: „Barbara Olejarczyk. Krzyżówka” Godziny otwarcia: 12.00 – 16.00

29 lipca 2018 r.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Bałucka, Stary Rynek 2 Wystawa: „Barbara Olejarczyk. Krzyżówka” Godziny otwarcia: 12.00 – 16.00

Forma udziału: Wstęp za złotówkę.
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp za złotówkę.
O instytucji: Miejska Galeria Sztuki została powołana przez Magistrat m. Łodzi w 1924 r. Od 1951 r. istniała jako łódzki oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, od 1962 r. jako Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi. Na początku lat 90. nazwa instytucji została zmieniona na Państwową Galerię Sztuki, a w roku 1997 przywrócono pierwotną nazwę - Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. W szerokim zakresie prezentuje polską i obcą sztukę współczesną we wszystkich technikach i mediach. Malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia, tkanina artystyczna, design, film, multimedia, performance, instalacje. Prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Galeria Re:Medium za złotówkę!
Instytucja/organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Godziny otwarcia galerii w opisie.
Miejsce/zbiórka: Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113
Opis wydarzenia:

Wstęp do wszystkich przestrzeni wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi na wystawy i wydarzenia (oprowadzania, warsztaty) podczas Urodzin Łodzi 2018 wynosi 1 PLN.

27 lipca 2018

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113 Wystawa: „Jacek Świgulski. Anatomia pejzażu” Godziny otwarcia: 11.00 – 18.00

28 lipca 2018 r.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113 Wystawa: „Jacek Świgulski. Anatomia pejzażu” Godziny otwarcia: 11.00 – 17.00

29 lipca 2018 r.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113 Wystawa: „Jacek Świgulski. Anatomia pejzażu” Godziny otwarcia: 11.00 – 17.00

Forma udziału: Wstęp za 1 zł.
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp za 1 zł.
O instytucji: Miejska Galeria Sztuki została powołana przez Magistrat m. Łodzi w 1924 r. Od 1951 r. istniała jako łódzki oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, od 1962 r. jako Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi. Na początku lat 90. nazwa instytucji została zmieniona na Państwową Galerię Sztuki, a w roku 1997 przywrócono pierwotną nazwę - Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. W szerokim zakresie prezentuje polską i obcą sztukę współczesną we wszystkich technikach i mediach. Malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia, tkanina artystyczna, design, film, multimedia, performance, instalacje. Prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Galeria Willa za złotówkę!
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Godziny otwarcia w opisie.
Miejsce/zbiórka: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Willa, ul. Wólczańska 31
Opis wydarzenia:

Wstęp do wszystkich przestrzeni wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi na wystawy i wydarzenia (oprowadzania, warsztaty) podczas Urodzin Łodzi 2018 wynosi 1 PLN.

27 lipca 2018
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Willa, ul. Wólczańska 31 Wystawa: „Tomek Kawiak. Ślady 1972-2017” Godziny otwarcia: 11.00 – 18.00

28 lipca 2018

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Willa, ul. Wólczańska 31 Wystawa: „Tomek Kawiak. Ślady 1972-2017” Godziny otwarcia: 11.00 – 17.00

29 lipca 2018 r.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Willa, ul. Wólczańska 31 Wystawa: „Tomek Kawiak. Ślady 1972-2017” Godziny otwarcia: 11.00 – 17.00 


Forma udziału: Wstęp do galerii w cenie 1 zł.
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp do galerii w cenie 1 zł.
O instytucji: Miejska Galeria Sztuki została powołana przez Magistrat m. Łodzi w 1924 r. Od 1951 r. istniała jako łódzki oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, od 1962 r. jako Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi. Na początku lat 90. nazwa instytucji została zmieniona na Państwową Galerię Sztuki, a w roku 1997 przywrócono pierwotną nazwę - Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. W szerokim zakresie prezentuje polską i obcą sztukę współczesną we wszystkich technikach i mediach. Malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia, tkanina artystyczna, design, film, multimedia, performance, instalacje. Prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Gra miejska o Łodzi Czterech Kultur
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Rodzaj atrakcji: Inne
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 11.00
Miejsce/zbiórka: ul. Wojska Polskiego 83
Opis wydarzenia:

Centrum Dialogu Czterech Kultur im. M. Edelmana organizuje grę miejską o Łodzi Czterech Kultur po angielsku. Start: 6 sierpnia/Piotrkowska, koniec: Stary Rynek.

Forma udziału: bezpłatna, zapisy: lodz@centrumdialogu.com
Ważne informacje organizacyjne: Start wycieczki: 6 sierpnia/Piotrkowska
O instytucji: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana to świecka instytucja kultury. Swoją działalność opiera na edukacji i organizowaniu wydarzeń kulturalnych.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Gra terenowa „Śladami Jaracza”
Instytucja/organizator: Teatr im. Stefana Jaracza
Rodzaj atrakcji: Inne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Gra terenowa odbędzie się na terenie Łodzi w godzinach 10.00-18.00.
Miejsce/zbiórka: Różne miejsca. Kolejność odwiedzania punktów gry dowolna. Finał w teatrze przy ul. Stefana Jaracza 27
Opis wydarzenia:

Gra terenowa odbędzie się na terenie Łodzi w godzinach 10.00-18.00. Jej uczestnicy będą musieli zrobić zdjęcia w trzech określonych punktach miasta związanych z Teatrem Jaracza, finał będzie miał miejsce w siedzibie Teatru. Dla uczestników przewidziano nagrody.

ZASADY GRY:

Uczestnik bierze udział w grze terenowej, która toczy się w siatce terenowej miasta Łódź w dniach 28-29 lipca 2018.

Czas trwania (ramy czasowe) godz. 10-18.

Uczestnik musi odwiedzić i zrobić sobie zdjęcie w następujących punktach:

1) pomnik - fotel Jaracza (ulica piotrkowska 152)

2) wystawa sezonu artystycznego 2017/2018 teatru Jaracza (Off Piotrkowska)

3) ekspozycja sezonu artystycznego 2017/2018 teatru Jaracza (EC1 Łódź)

Po odwiedzeniu powyższych punktów uczestnik udaje się do siedziby teatru im. S. Jaracza w Łodzi. (wejście ul. Jaracza 27.).

Uczestnik musi dotrzeć do teatru na godzinę: 11.00, 13.00, 15.00, 17.00. Godziny są ustalone w celu efektywnej obsługi uczestników gry.

W teatrze uczestnik musi okazać zdjęcia (zdjęcie ekspozycji pkt. 1-3, a najlepiej selfie). Okazanie zdjęć jest niezbędne w prowadzeniu dalszej części gry. Uczestnik po okazaniu zdjęć zostaje oprowadzony po teatrze Jaracza (strefa foyer, gdzie musi sobie wykonać ostatnie zdjęcie na tle wystawy „Kolodiony". W tym czasie pracownik teatru opowiada historię teatru, najnowszą ofertę repertuarową, zasady działania placówki w oparciu o instytucję Urzędu Marszałkowskiego.

Po oprowadzeniu uczestnik gry otrzymuje dyplom „fana Jaracza", który jednocześnie uprawnia do odbioru oferty specjalnej w nowym sezonie artystycznym 2018/2019. Czas realizacji oferty specjalnej: wrzesień 2018.

Forma udziału: Bez zapisów. Zgodnie z zasadami regulaminu (powyżej)
Ważne informacje organizacyjne: jw.
O instytucji: Teatr Polski w Łodzi powstał w 1888 roku w budynku dawnego Teatru Victoria, ale jego stała siedziba od 1909 roku mieści się przy ulicy Stefana Jaracza (dawniej: Cegielniana). Obecną nazwę nosi od 1949 roku. W czasie dyrekcji Aleksandra Zelwerowicza scena wyrosła do rangi jednej z ważniejszych w kraju. Dominował na niej z początku klasyczny repertuar narodowy - "Dziady" w opracowaniu Wyspiańskiego, teksty Słowackiego i Krasińskiego - a później współczesny (Szaniawski, Żeromski) i szekspirowski. W czasach przedwojennych tworzył tu Juliusz Osterwa, zaś po wojnie miała tu miejsce historyczna inscenizacja "Krakowiaków i górali" Leona Schillera. W czasach powojennych występowali tu m.in. Janusz Gajos, Joanna Jędryka czy Emil Karewicz, reżyserowali tu m.in. Henryk Rzewuski i Jerzy Grzegorzewski. Teatr im. Stefana Jaracza wystawia dziś repertuar autorski i wybitną światową dramaturgię: od Szekspira i Czechowa przez Wyspiańskiego i Gombrowicza, aż do autorów współczesnych takich jak Arthur Miller, Nikołaj Kolada, Thomas Bernhard, czy Marius von Mayenburg. W 2009 Teatr otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Dla kogo: Dla dorosłych, Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Ikony współczesnej mody w Białej Fabryce
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea, Spotkania i prelekcje
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 12.00-17.00
Miejsce/zbiórka: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (Biała Fabryka), budynek D III piętro, ul. Piotrkowska 282
Opis wydarzenia:

Biała Fabryka (CMW w Łodzi) bada i eksponuje również dorobek mody - polskiej i światowej. Po licznych wystawach obrazujących historię mody przyszedł czas na spotkanie ze współczesnymi twórcami stylu.  Podczas którego będzie można spotkać osobowości współczesnej polskiej mody, wejść do atelier twórcy i przymierzyć wybraną kreację.

Forma udziału: Bez zapisów.
Ważne informacje organizacyjne: Bez zapisów.
O instytucji: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie. Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej „sztukę włókna”. Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Improwizowany hiphop Musical
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Koncerty i wydarzenia muzyczne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 16.00 - 18.00
Miejsce/zbiórka: ul. Zachodnia 93
Opis wydarzenia:

Teatr Nowy im. k. Dejmka zaprasza na IMPROWIZOWANY HIPHOP MUSICAL. Opis warsztatu wkrótce

Forma udziału: Konieczność uprzedniego zgłoszenia udziału – promocja@nowy.pl
O instytucji: Teatr Nowy w Łodzi powstał w 1949 roku jako teatr politycznie zaangażowany i programowo współczesny, który za cel stawiał sobie wychowanie socjalistycznego człowieka. Wyłonił się, z pracującej nad metodą Stanisławskiego, Grupy Młodych Aktorów, do której należeli m.in.: Kazimierz Dejmek, Janusz Warmiński, Danuta Mancewicz, Barbara Rachwalska, Janusz Kłosiński, Wojciech Pilarski. Teatr, który w myśl zasady pracy kolektywnej, działał pod zbiorowym kierownictwem, zainaugurował swoją działalność przedstawieniem sztuki socjalistycznej Vaška Kani Brygada szlifierza Karhana. Niedługo później wyrósł na teatr pokoleniowy, a jego oblicze nierozerwalnie związane było z inscenizatorem, a potem dyrektorem tej sceny – Kazimierzem Dejmkiem.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Jak działa oczyszczalnia ścieków?
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Grupowa Oczyszczalnia Ścieków
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
Miejsce/zbiórka: Przy portierni Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi, ul. Sanitariuszek 70/72
Opis wydarzenia:
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej jest jedną z największych i najnowocześniejszych w Polsce.
Forma udziału: Bez zapisów
Ważne informacje organizacyjne: Wejście tylko w wyznaczonych godzinach 9:00, 11:00, 13:00. Czas trwania wycieczki ok.1,5 godz. Osoby poniżej 15 roku życia pod opieką osoby dorosłej. Możliwości robienia zdjęć.
O instytucji: Podstawowy teren oczyszczalni położony jest na prawym brzegu rzeki Ner, w zachodniej części Łodzi, na styku granic gmin: Łódź, Pabianice i Konstantynów. Oczyszczalnia wraz z terenami obiektów z nią związanych oraz strefą ochronną zajmuje powierzchnię 366 ha, w tym część podstawowa 41,3 ha. GOŚ-Łódź oczyszcza ścieki z terenu Łodzi oraz ścieki dopływające od mieszkańców Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego, gmin Nowosolna i Ksawerów. W oczyszczalni wykorzystywany jest system biologicznego oczyszczania ścieków MUCT. Dzięki temu parametry ścieków na ujściu do rzeki Ner spełniają wszystkie wymogi norm europejskich. Skutecznie redukowane są zwłaszcza najbardziej szkodliwe związki biogenne (tj. azot i fosfor). Spółka prowadzi zaawansowaną gospodarkę osadową. Wytworzony w procesie oczyszczalnia ścieków osad ulega fermentacji i pozwala na uzyskanie biogazu. Powstały biogaz jest wykorzystywany do produkcji prądu elektrycznego i energii cieplnej.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Katedralna Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego zaprasza!
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Katedralna Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego
Rodzaj atrakcji: Inne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 9.00-13.00
Miejsce/zbiórka: ul. Kilińskiego 56 (w cerkwi)
Opis wydarzenia:

W urodzinowy weekend w godzinach 9.00-13.00 otwarta będzie cerkiew prawosławna św. Aleksandra Newskiego, symbol wielokulturowej Łodzi. Cerkiew została zbudowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim na planie ośmiokąta. Wnętrze bogate jest w ornamenty, posiada witrażowe okna. Charakterystyczny Ikonostas wyrzeźbiony został w drewnie dębowym, a ufundowany przez Izraela Poznańskiego.

Forma udziału: Cerkiew otwarta.
Ważne informacje organizacyjne: Cerkiew otwarta.
O instytucji: Główną świątynią parafii prawosławnej w Łodzi i diecezji łódzko - poznańskiej jest katedralna cerkiew p.w. św. księcia Aleksandra Newskiego przy ul. Kilińskiego 56. Wzniesiono ją przy ogromnym wsparciu finansowym największych łódzkich fabrykantów oraz innych prominentnych mieszkańców Łodzi wyznania mojżeszowego, katolickiego i protestanckiego. W dniu 29 maja 1884 roku wyświęcenia cerkwi dokonał arcybiskup Leoncjusz, ordynariusz diecezji warszawsko – chełmskiej. To w tej świątyni obchodzone są główne święta, tutaj mają miejsce uroczystości cerkiewne i większość nabożeństw.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Kino na dziedzińcu Białej Fabryki.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: godz. 21.00
Miejsce/zbiórka: Dziedziniec wewnętrzny Centralnego Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282
Opis wydarzenia:

Film w ramach festiwalu kina letniego "Polówka".

Forma udziału: Kino plenerowe, otwarte dla wszystkich.
Ważne informacje organizacyjne: Kino plenerowe, otwarte dla wszystkich
O instytucji: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie. Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej „sztukę włókna”. Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Koncert orkiestry MPK
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: MPK
Rodzaj atrakcji: Koncerty i wydarzenia muzyczne
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 17.00
Miejsce/zbiórka: Pasaż Rubinsteina
Opis wydarzenia:

Zakładowa Orkiestra Dęta MPK gra na uroczystościach państwowych, regionalnych i zakładowych oraz festynach, a także na wielu uroczystościach prywatnych w Łodzi oraz w całym kraju. W repertuarze orkiestry znajduje się duży wybór utworów: muzyki poważnej, marszowych i rozrywkowych. Rytmicznych utworów znanych każdemu łodzianinowi wysłuchamy w ramach wielkiej urodzinowej imprezy na ul. Piotrkowskiej już w piątek 27 lipca.

Forma udziału: Koncert uliczny, otwarty.
Ważne informacje organizacyjne: Koncert uliczny, otwarty.
O instytucji: Orkiestra dęta pracowników łódzkiej komunikacji istnieje od 1921 roku. Początkowo był to niewielki zespół o charakterze taneczno - rozrywkowym (11 muzyków). Obecnie orkiestra liczy 34 osoby, a grupa jest jedną z nielicznych amatorskich orkiestr dętych w Łodzi. Zakładowa Orkiestra Dęta MPK gra na uroczystościach państwowych, regionalnych i zakładowych oraz festynach, a także na wielu uroczystościach prywatnych w Łodzi oraz w całym kraju. W repertuarze orkiestry znajduje się duży wybór utworów: muzyki poważnej, marszowych i rozrywkowych. Za swoje osiągnięcia artystyczne orkiestra była wielokrotnie nagradzana. Za zasługi i działalność na rzecz społeczności łódzkiej otrzymała w 1981 roku Odznakę Za Zasługi dla Miasta Łodzi. W 2006 roku, podczas uroczystego koncertu z okazji 85-lecia orkiestry, Minister Kultury Kazimierz Michał Ujazdowski nadał orkiestrze i jej szefowi Stanisławowi Trojanowskiemu, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Koncert w ramach Geyer Music Factory
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Koncerty i wydarzenia muzyczne
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 27.07.2018 r., godz. 21.00:
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska 282
Opis wydarzenia:

27.07.2018 r., godz. 21.00: Grzegorz Turnau Grzegorz Turnau – śpiew, fortepian Łukasz Adamczyk – gitara basowa Leszek Szczerba – saksofon Michał Jurkiewicz – keybord, skrzypce, akordeon.

Sentymentalna podróż poprzez najbardziej znane piosenki takie, jak „Znów wędrujemy”, „Cichosza” czy „Bracka”, której celem jest przedstawienie publiczności muzycznej drogi artysty i doprowadzenie do piosenek z najnowszych płyt. Koncert współtworzony przez jednych z najlepszych polskich muzyków takich, jak: Leszek Szczerba, Łukasz Adamczyk czy Michał Jurkiewicz obfituje w wiele muzycznych niespodzianek nawiązujących do fascynacji i inspiracji muzycznych Grzegorza Turnaua. Grzegorz Turnau, będąc przewodnikiem publiczności, prowadzi z nią dialog, spełniając nierzadko jej oczekiwania dotyczące repertuaru. W zależności od emocji, które towarzyszą odbiorcom podczas koncertu, zmienia się lista utworów wykorzystywanych przez Grzegorza Turnaua. Dlatego każde spotkanie z widzami jest inne i niepowtarzalne, a każdy spektakl unikatowy.

Forma udziału: Wstęp na bilety.
Ważne informacje organizacyjne: Uprzejmie informujemy, że bilety na koncerty Geyer Music Factory 2018 można nabyć w kasie Muzeum na parterze budynku D oraz za pośrednictwem strony bilety24.pl
O instytucji: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie. Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej „sztukę włókna”. Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Koncert-happening chóru dla (nie)opornych z udziałem uczestników warsztatów „Sztos Głos”
Instytucja/organizator: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
Rodzaj atrakcji: Koncerty i wydarzenia muzyczne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 17.00-18.00
Miejsce/zbiórka: sala kameralna FŁ, Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22
Opis wydarzenia:

Koncert-happening chóru dla (nie)opornych z udziałem uczestników warsztatów „Sztos Głos” Prowadzenie: Mariusz Lewy.

Forma udziału: Koncert-happening chóru dla (nie)opornych z udziałem uczestników warsztatów „Sztos Głos” Prowadzenie: Mariusz Lewy Czas trwania: 60 minut Ilość uczestników: do 40 osób Przedział wiekowy: 15 + Miejsce: sala kameralna FŁ
Ważne informacje organizacyjne: Dla uczestników warsztatów "Sztos Głos".
O instytucji: Na estradzie Filharmonii Łódzkiej najczęściej występuje Orkiestra Symfoniczna FŁ. Zapraszane są również zespoły z innych miast Polski oraz z zagranicy, jak choćby: Deutsche Symphony Orchester Berlin, Shanghai Symphony Orchestra, Orkiestra XVIII Wieku, Concerto Italiano i in. Oprócz koncertów symfonicznych instytucja proponuje melomanom recitale fortepianowe, koncerty muzyki dawnej, a od niedawna również koncerty organowe. Do dzieci skierowane są warsztaty muzyczne prowadzone metodą Carla Orffa „Odkrywcy Muzyki” oraz inspirowane metodą E. E. Gordona warsztaty dla maluszków do lat trzech „Baby Boom Bum”. W czasie wakacji corocznie odbywa się Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, który łączy aspekt artystyczny z lokalną turystyką. Gratką dla miłośników opery są regularne transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera, które FŁ wprowadziła jako pierwsza instytucja w Polsce. Filharmonia Łódzka jest także pierwszym miejscem na świecie, gdzie w jednej sali koncertowej zabrzmiały dwie pary organów: barokowe oraz romantyczne.
Dla kogo: Dla dorosłych
Pokaż na mapie
Kostiumowa historia polskiego filmu
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Łódzkie Centrum Filmowe
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 10.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Łódzkie Centrum Wydarzeń, ul. Piotrkowska 87
Opis wydarzenia:

Przeżyj emocje, jakie towarzyszą seansom największych filmów w historii polskiego kina.  W samym sercu ulicy Piotrkowskiej zobaczysz, a nawet będzie mógł założyć kostiumy z największych polskich produkcji filmowych, dziś znajdujące się w zasobach polskiego centrum filmowego. Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Łodzią filmową w garderobie arcydziel takich jak "Krzyżacy" czy "Królowa Bona".

Forma udziału: Bezpłatnie.
Ważne informacje organizacyjne: Bezpłatnie
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Łódź w roli głównej - spotkanie z twórcami spektaklu opowiadającego o dawnej Łodzi i jej bohemie
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 19.00
Miejsce/zbiórka: ul. Zachodnia 45/46, Łódź
Opis wydarzenia:

Seniorzy z teatralnego stowarzyszenia Ponadczasowi działającego przy AOIA przygotowujący spektakl na ten temat, podzielą się swoją pasją w poszukiwaniach historii, anegdot, zaprezentują fragmenty tekstów ze spektaklu. Przewodnikiem po tej opowieści złożonej ze wspomnień o danej Łodzi będzie pasjonatka Łodzi, teatru i poezji Aleksandra Czerczyńska.

Forma udziału: Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
O instytucji: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych to miejsce działań kulturalnych, w którym tworzymy i popularyzujemy wszelkie formy sztuki, począwszy od teatru, poprzez film, na muzyce skończywszy. AOIA to spektakle, koncerty, imprezy impresaryjne, a także codzienna działalność w postaci zajęć i warsztatów, skierowanych do młodzież, studentów i dorosłych
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Mała Hala rośnie w oczach!
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Atlas Arena
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: Godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14,00
Miejsce/zbiórka: Szczegóły wkrótce.
Opis wydarzenia:

Wykonawca małej hali do gier zespołowych (Mosty-Łódź) przybliży łodzianom stan prac na nowym obiekcie przy al. Unii. "Mała hala" przy al. Unii będzie spełniać funkcje sportowe i rekreacyjne. W budynku o wysokości ponad 20 m znajdą się miejsca siedzące dla 3017 widzów - 2129 na trybunach stałych oraz 888 na teleskopowych, rozsuwanych - oraz boisko sportowe o wymiarach 54x28 m. Po złożeniu trybun teleskopowych do dyspozycji będzie powierzchnia 54x38,2 m, umożliwiająca podział sali na trzy place treningowe. W hali będzie można organizować krajowe imprezy sportowe, gdyż w zakresie zawodów rangi mistrzostw Polski ma spełniać wszystkie wymagania stawiane przez rodzime związki koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki. Będzie również zapleczem treningowym w trakcie międzynarodowych imprez organizowanych w Atlas Arenie.

Forma udziału: Zapisy. Szczegóły wkrótce.
Ważne informacje organizacyjne: Zapisy. Szczegóły wkrótce.
O instytucji: Ogłaszając przetarg miasto posiadało już pełną dokumentację projektową, więc niezwłocznie po podpisaniu umowy wykonawca przystąpił do prac budowlanych. Hala będzie spełniać funkcje sportowe i rekreacyjne. W budynku o wysokości ponad 20 m znajdą się miejsca siedzące dla 3017 widzów - 2129 na trybunach stałych oraz 888 na teleskopowych, rozsuwanych - oraz boisko sportowe o wymiarach 54x28 m. Po złożeniu trybun teleskopowych do dyspozycji będzie powierzchnia 54x38,2 m, umożliwiająca podział sali na trzy place treningowe. W hali będzie można organizować krajowe imprezy sportowe, gdyż w zakresie zawodów rangi mistrzostw Polski ma spełniać wszystkie wymagania stawiane przez rodzime związki koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki. Będzie również zapleczem treningowym w trakcie międzynarodowych imprez organizowanych w Atlas Arenie. Obiekt ma kształt prostopadłościanu, z wysuniętym podcieniem od strony północnej i tarasem od południa. Przed głównym wejściem zaprojektowano przestronny plac, z którego podczas imprez skorzystają wozy transmisyjne. Sam budynek ma trzy naziemne kondygnacje. Na parterze w części południowej usytuowano strefę dla kibiców, w której znajdą się m.in.: szatnie odzieży wierzchniej, sklepik, recepcja oraz sześć kas. Po stronie północnej będą natomiast szatnie dla zawodników (z oddzielnymi wejściami na boisko dla drużyn gospodarzy i gości), sędziów i trenerów, a także gabinet lekarski i pomieszczenie kontroli antydopingowej. Będzie również osiem szatni komercyjnych i jedna dla osób niepełnosprawnych. Północno-zachodni narożnik zajmą pomieszczenia dla dziennikarzy, obok których zlokalizowano strefę mieszaną. Na I piętrze, przeznaczonym dla widzów, zaprojektowano dwa punkty gastronomiczne, zespoły sanitariatów oraz pokój dla matki z dzieckiem. Poziom wyżej zlokalizowano 13 lóż VIP (osiem w części południowej i pięć w północnej), miejsca dla mediów oraz zaplecze administracyjne budynku - biura, pomieszczenia socjalne i sanitarne dla pracowników. Czerwony kolor zewnętrznej elewacji małej hali ma kontrastować z szarą kolorystyką Atlas Areny oraz ciemną, przeszkloną ścianą trybuny stadionu. Mosty-Łódź i SKB Development Warszawa za budowę hali otrzymają 37 908 587,70 zł.
Dla kogo: Szczegóły wkrótce.
Pokaż na mapie
Multimedialny pokaz "Energia Czasu"
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: EC1 Łódź - Miasto Kultury
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Inne
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Piątek, 27 lipca, godz 9.00-19.00 Sobota i niedziela, 28-29 lipca, godz. 10.00-20.00
Miejsce/zbiórka: Centrum Nauki i Techniki EC1, ul. Wojciecha Jerzego Hasa (nowa uliczka w Nowym Centrum Łodzi). Dojazd do "EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi jest możliwy ulicą Wodną (od al. Piłsudskiego w kierunku dworca Łódź Fabryczna) oraz ulicami doprowadzającymi do niej ruch. Z zachodniej części Łodzi można dojechać ulicami Zamenhofa / Nawrot lub wjazdem od strony ul. Kilińskiego (nowa ulica nosi nazwę Wojciecha Jerzego Hasa). Z północy prowadzi do nas aleja Rodziny Scheiblerów (jest to nowa ulica biegnąca wzdłuż wschodniej granicy dworca Łódź Fabryczna) oraz Kilińskiego. Z południowej części Łodzi najlepszy dojazd jest ulicą Sienkiewicza do Nawrot i następnie ul. Wodną do Tuwima i potem krótkim odcinkiem ul. Targowej. Goście ze wschodniej części Łodzi mogą dojechać ulicą Tuwima. Kierowcom polecamy korzystanie z parkingu podziemnego na dworcu Łódź Fabryczna.
Opis wydarzenia:

Monumentalny przybytek kultury i symbol łódzkiej rewitalizacji - elektrociepłownia u zbiegu ulic Targowej i Tuwima. Na naszych gości czeka prezentacja multimedialna „Energia Czasu”, prezentująca historię pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni przy ul. Targowej. Dla wielu to być może pierwsza okazja obejrzeć jedyne w swoim rodzaju wnętrza zabytkowej, zrewitalizowanej elektrowni EC-1, dziś Muzeum Nauki i Techniki. Zapraszamy także na obserwacje Słońca organizowane przez Planetarium EC1 na dziedzińcu kompleksu

Forma udziału: Wstęp wolny.
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp wolny.
O instytucji: EC1 – dawna elektrociepłownia przy ulicy Targowej w Łodzi to jeden ze sztandarowych projektów rewitalizacji miasta. Dzisiaj to największe w Polsce, pod względem powierzchni wystawienniczej, Centrum Nauki i Techniki. Przetwarzanie Energii, Mikroświat – Makroświat i Rozwój Wiedzy i Cywilizacji to trzy interaktywne wystawy pozwalające zwiedzającym spędzić wiele godzin na inteligentnej zabawie. Sferyczne kino 3D mieszczące się w głównej części ekspozycji oraz docenione przez Łodzian Planetarium uzupełniają ofertę Centrum. Przyjdź do nas, mądrze spędzić czas! Zapraszamy!
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi za złotówkę!
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 10.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Pl. Wolności 14
Opis wydarzenia:

Strój ludowy łowicki, sieradzki, opoczyński, barwny, pełen symboli, opowiadający historię naszego regionu.  W sobotę urodzinową z zaprezentuje wyjątkowe atrakcje,

1.„Historia jednej gabloty” – Rekonstrukcja przedwojennej gabloty prezentującej ceramikę z Ameryki Południowej, zagrabionej podczas II wojny światowej. (Ekspozycja etnograficzna, na której obecny będzie opiekun Działu Kultur Ludowych Krajów Pozaeuropejskich w godzinach 10.00-18.00).

2. „Plotki, fakty i przypadki, czyli wieści ze skarbca numizmatycznego… NA ŻYWO!” – prezentacja wybranych zabytków z publikowanych na Facebooku ciekawostek z okazji 70-lecia Działu Numizmatycznego.

Forma udziału: Wstęp do Muzeum w dniach 28-29 lipca wynosił będzie 1 zł (bilet upoważnia do zwiedzania wszystkich wystaw i ekspozycji).
Ważne informacje organizacyjne: Bilety za złotówkę.
O instytucji: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi na koniec 2016 roku w zbiorach posiadało 285.430 pozycji katalogowych. Część z nich mogą Państwo zobaczyć na naszych stałych wystawach: archeologicznej, etnograficznej i numizmatycznej. Na stronie internetowej prezentujemy zbiory poszczególnych działów Muzeum w zakresie archeologii, etnografii, numizmatyki i widowisk lalkowych. Ponadto mogą się Państwo zapoznać z ofertą edukacyjną Działu Naukowo-Oświatowego. Warto również poznać metody pracy Działu Konserwacji i Badań nad Technologią Zabytków.
Dla kogo: Dla dzieci, Dla wszystkich, Dla seniorów
Pokaż na mapie
Muzeum Miasta Łodzi- oprowadzanie
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 16.30-piątek 14.00-sobota
Miejsce/zbiórka: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Opis wydarzenia:

Piątek 16:30 – Oprowadzanie – „Z wizytą u rodziny Poznańskich”: zwiedzanie wnętrz Pałacu I.K. Poznańskiego

Sobota 14:00 – Oprowadzanie po nowej wystawie stałej: „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”. Wystawa jest opowieścią o przeszłości naszego miasta do 1939 roku. Wielokulturowość została zilustrowana poprzez zgromadzone muzealia, rozwiązania aranżacyjne i scenograficzne a także treści audiowizualne a wśród nich m.in. wspomnienia mieszkańców Łodzi o ich życiu i pracy. Wystawa przedstawia życie miasta przez pryzmat wielu narodów, religii i kultur na tle fenomenu rozwoju przemysłowego i demograficznego Łodzi. Opowiada o współistnieniu i sąsiedztwie Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan.

Forma udziału: Bilety: 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy)
O instytucji: Główną siedzibą Muzeum Miasta Łodzi jest dawny Pałac I.K. Poznańskiego. Pałac wraz z ogrodem usytuowany jest w północnej części miasta, w bliskim sąsiedztwie budynków fabrycznych i domów robotniczych. Wraz z nimi tworzy zespół fabryczno-rezydencjonalny. Pałac zaprojektowany był pierwotnie jako oparta o wzorce renesansu francuskiego budowla o charakterze reprezentacyjno-handlowym i mieszkalnym
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Muzeum Sztuki w Łodzi za złotówkę!
Instytucja/organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: W dniach 27-29 lipca 2018 Muzeum Sztuki w Łodzi będzie otwarte od 10.00 do 18.00.
Miejsce/zbiórka: Muzeum Sztuki w Łodzi ul. Więckowskiego 36 MS2 ul. Ogrodowa 19 Pałac Herbsta ul. Przędzalniana 72
Opis wydarzenia:

W dniach 27-29 lipca 2018 Muzeum Sztuki w Łodzi będzie otwarte od 10.00 do 18.00. Bilety do wszystkich 3 oddziałów będą kosztowały 1 zł.

Na przełomie lat 20. i 30., grupa  twórców z grupy „a.r.” rozpoczęła akcję gromadzenia dzieł najważniejszych artystów owego czasu z myślą o przekazaniu ich do muzeum. Dzięki temu Muzeum Sztuki to obecnie jedyne w Polsce muzeum posiadające bogate zbiory światowej sztuki XX i XXI wieku. Największa ekspozycja prac z kolekcji znajduje się obecnie w ms² – zmodernizowanym budynku XIX-wiecznej tkalni, w Manufakturze (Ogrodowa 19) otwartym dla zwiedzających 20 listopada 2008. Oddział główny przy Więckowskiego służy realizacji wystaw czasowych, prezentowaniu sztuki performance, organizacji warsztatów i wykładów. Ogniwem łączącym to miejsce z tradycją Muzeum Sztuki jest Sala Neoplastyczna zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego w 1948 roku. Trzeci oddział to pałac rodziny Herbstów na Księżym Młynie - jedna z najpiękniejszych ekspozycji dziedzictwa łódzkich fabrykantów i miejsce ekspozycji unikatowej kolekcji malarstwa klasycznego z przełomu XIX i XX w.   

Forma udziału: W dniach 27-29 lipca 2018 Muzeum Sztuki w Łodzi będzie otwarte od 10.00 do 18.00. Bilety do wszystkich 3 oddziałów będą kosztowały 1 zł.
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp na bilety.
Dla kogo: Dla dorosłych
Pokaż na mapie
Muzyczny Piknik na Dąbrowie
Instytucja/organizator: Centrum Kultury Młodych
Rodzaj atrakcji: Pikniki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 12.00 – 18.00
Miejsce/zbiórka: Skwer im. Maksymiliana Kolbego
Opis wydarzenia:

Centrum Kultury Młodych "Klub Dąbrowa" zaprasza na Urodziny Łodzi na Dąbrowie na teren Skwer im. Maksymiliana Kolbego w godz. 12.00 – 18.00.

Na mieszkańców czekają takie atrakcje jak:

-występ łódzkiego zespołu wokalnego „TYTKA”

- „Łódzkie karaoke” – wspólne śpiewanie łódzkich piosenek z udziałem lokalnych mieszkańców – realizacja Marek Feter

- zabawy z łódzkiego podwórka – zabawy podwórkowe wraz z konkursami familijnymi

- legendy regionu łódzkiego – przybliżenie legend łódzkich połączone z konkursami tematycznymi

- wspólne budowanie makiety miasta Łodzi

- sesja zdjęciowa „łódzka rodzina”

- stoiska animacyjne dla dzieci: łódzkie mandale, „łódzka tytka”, kolorowanki tematyczne - kiermasz rękodzieła ludowego (sizal, papieroplastyka, koronki, ceramika) - inne atrakcje płatne

Forma udziału: Otwarta
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Nowy woonerf przy Abramowskiego
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Zarząd Zieleni Miejskiej
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 13.00
Miejsce/zbiórka: Pasaż Abramowskiego - wejście od ul. Sienkiewicza
Opis wydarzenia:

Bądź pierwszym, który pozna założenia nowego, oryginalnego woonerfu przy ul. Abramowskiego. Powstaje tu spacerowa przestrzeń z nowymi trawnikami, nasadzeniami i oświetleniem, ale też unikatowe, wyróżniające nową uliczkę elementy. Przy budowie woonerfu wykorzystane zostały prefabrykaty z dawnych, rozebranych w ramach projektu komórek lokatorskich. Jak będą prezentowały się nowe, zrewitalizowane "katakumby"? Zapraszamy na spacer z przewodnikiem!

Forma udziału: Zapisy
Ważne informacje organizacyjne: Zapisy mailowe- zgłoszenia na wycieczkę do dnia 23.07.2018 r. na adres m.kaczmarska@zzm.lodz.pl; Uwaga: Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 5 osób
O instytucji: Przebudowa komórek przy ul. Abramowskiego, zwanych "katakumbami" jest już bliska ukończenia. W ich miejscu powstanie pasaż nawiązujący architekturą do dawnego tunelu z komórkami oraz nowy teren zielony dla mieszkańców. W 2018 roku jest układana m.in. nowa nawierzchnia pasażu i instalowane oświetlenie. Wtedy też ustawione zostaną prefabrykaty odtwarzające dawny wygląd tego miejsca, a w części pasażu od strony ul. Sienkiewicza powstanie tzw. muzeum komórki. Będą to staranie odtworzone fasady ok. 20 komórek z czasów, gdy je wybudowano.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Odlotowe Kino zaprasza!
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Port Lotniczy im. Władysława Reymonta
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 21.00
Miejsce/zbiórka: ul. Gen. Maczka 35, trawnik przy Terminalu Pasażerskim, obok wejścia VIP/ Terminal Pasażerski ( w przypadku złej pogody)
Opis wydarzenia:

Przyjdź na jedyną w swoim rodzaju polówkę kinową przy Terminalu Pasażerskim portu lotniczego w Łodzi. W ramach projekcji rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego wcześniej na Facebooku

Forma udziału: Kino plenerowe, bez zapisów, wstęp wolny.
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp wolny.
O instytucji: Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta zlokalizowany około 6 km od centrum Łodzi. W 2005 roku rozbudowano drogę kołowania i powiększono płytę postojową do 26 000 m2, natomiast w 2006 roku wydłużono (do 2 500 m.) i poszerzono (do 45 m.) drogę startową. W czerwcu 2012 roku do użytku oddano nowy terminal pasażerski o powierzchni 26,5 tys. metrów kwadratowych. Posiada cztery kondygnacje. W środku terminala znajduje się 14 stanowisk check-in, jego roczna przepustowość to 1,5 do 2 mln podróżnych. W listopadzie 2012 r. zaczęła działać nowa wieża kontroli lotów. W 2016 roku oddano do użytku nowa płytę postojową, która powstała w wyniku połączenie dotychczasowych płyt PPS1 i PPS2. Łódzki port jest zdolny do obsługi samolotów klasy Boeing 737, 757, 767, Airbus A320, A330, MD80.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Ogród Botaniczny
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Zarząd Zieleni Miejskiej
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 10:00
Miejsce/zbiórka: ul. Retkińska 39/65, 94-303 Łódź
Opis wydarzenia:

Temat wycieczki „45 lat Ogrodu Botanicznego w Łodzi”. W trakcie wycieczki będzie można, poznać historię Ogrodu Botanicznego, zobaczyć jego najciekawsze kolekcje roślin i najciekawsze miejsca, w tym ścieżkę dydaktyczną „Czasoprzestrzeń przyrodnicza” z sześcioma zegarami słonecznymi czy Skansen Roślinny. Będzie można również zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne takie jak, pracownię nasion, czy szklarnie będące zapleczem Palmiarni. Wycieczka z przewodnikiem.

Forma udziału: Zapisy w dniach 16-27 lipca 2018 r. pod numerem tel. 42 688 44 20 w godz. 7:00 – 15:00 (ilość miejsc limitowana max. 30 osób) Wstęp bezpłatny
O instytucji: Łódzki Ogród Botaniczny jest jednym z największych Ogrodów Botanicznych w Polsce. Pierwszą część Ogrodu Botanicznego w Łodzi, o powierzchni 20 ha, udostępniono dla zwiedzających w lipcu 1973 roku. Obecnie Ogród zajmuje powierzchnię 67 ha, na której uprawiane są gatunki flory rodzimej w ramach ich ochrony ex situ oraz prezentowane liczne rośliny obcego pochodzenia
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Oprowadzanie po Białej Fabryce - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 13.00
Miejsce/zbiórka: parter budynku D, ul. Piotrkowska 282
Opis wydarzenia:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie. Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. Poza stałą ekspozycją uczestnicy oprowadzania obejrzą unikatową kolekcję projektów Christiana Diora z kolekcji Adama Leja oraz najnowsze prace Magdaleny Abakanowicz.

Forma udziału: Zapisy w dniach 10 – 27 lipca pod nr tel.: 42 683 26 84 w. 256 lub 250, tel. kom. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.) Ilość miejsc: 30 Bilety: normalny: 15zł, ulgowy: 10 zł
Ważne informacje organizacyjne: Zapisy w dniach 10 – 27 lipca pod nr tel.: 42 683 26 84 w. 256 lub 250, tel. kom. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.) Ilość miejsc: 30 Bilety: normalny: 15zł, ulgowy: 10 zł
O instytucji: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie. Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej „sztukę włókna”. Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Ośrodek Propagandy Sztuki za złotówkę!
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Godziny otwarcia Ośrodka Propagandy Sztuki w opisie.
Miejsce/zbiórka: Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. H. Sienkiewicza 44
Opis wydarzenia:

Wstęp do wszystkich przestrzeni wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi na wystawy i wydarzenia (oprowadzania, warsztaty) podczas Urodzin Łodzi 2018 wynosi 1 PLN.

27 lipca 2018 r.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. H. Sienkiewicza 44 Wystawa: „Salony fotografii” – wystawa fotografii studentów i pedagogów Szkoły Filmowej w Łodzi Godziny otwarcia: 11.00 – 18.00

28 lipca 2018 r.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. H. Sienkiewicza 44 Wystawa: „Salony fotografii” – wystawa fotografii studentów i pedagogów Szkoły Filmowej w Łodzi Godziny otwarcia: 11.00 – 17.00

29 lipca 2018 r.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. H. Sienkiewicza 44 Wystawa: „Salony fotografii” – wystawa fotografii studentów i pedagogów Szkoły Filmowej w Łodzi Godziny otwarcia: 11.00 – 17.00

Forma udziału: Wstęp za złotówkę
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp za złotówkę.
O instytucji: Miejska Galeria Sztuki została powołana przez Magistrat m. Łodzi w 1924 r. Od 1951 r. istniała jako łódzki oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, od 1962 r. jako Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi. Na początku lat 90. nazwa instytucji została zmieniona na Państwową Galerię Sztuki, a w roku 1997 przywrócono pierwotną nazwę - Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. W szerokim zakresie prezentuje polską i obcą sztukę współczesną we wszystkich technikach i mediach. Malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia, tkanina artystyczna, design, film, multimedia, performance, instalacje. Prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Otwarte zajęcia z gimnastyki sportowej
Instytucja/organizator: MOSiR
Rodzaj atrakcji: Sportowe
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: godz. 17:00 – gimnastyka sportowa dla dzieci i młodzieży godz. 18:00 – gimnastyka sportowa dla rodzin
Miejsce/zbiórka: Hala Sportowa przy ul. Karpackiej 61
Opis wydarzenia:

W hali sportowej MOSiR zaprasza na otwarte zajęcia z gimnastyki sportowej dla dzieci, młodzieży oraz dla całych rodzin.

Forma udziału: Zajęcia bezpłatne, Zapisy pod nr tel. 42/ 250 70 14
Ważne informacje organizacyjne: Zajęcia dla dzieci w wieku 3-18 lat oraz dla całych rodzin. Konieczne zapisy.
O instytucji: W hali sportowej funkcjonują dwa wydzielone sektory, jeden do gier zespołowych – z którego korzystają głównie szkoły i kluby sportowe prowadzące treningi siatkówki lub koszykówki – oraz drugi do gimnastyki sportowej. Sektor do gimnastyki sportowej to jedyne takie miejsce w Łodzi, wyposażone w specjalistyczne urządzenia i przyrządy gimnastyczne, m.in. batuty, trampoliny, równoważnie treningowe. Odbywają się tu ogólnodostępne zajęcia z gimnastyki sportowej prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Na terenie hali sportowej jest również sala do ćwiczeń baletowych
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Palmiarnia Ogrodu Botanicznego
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Zarząd Zieleni Miejskiej
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: zwiedzanie z przewodnikiem - 14:00
Miejsce/zbiórka: Palmiarnia (wejście główne), al. Piłsudskiego 61, 90-329 Łódź
Opis wydarzenia:

Wycieczka z przewodnikiem pt. „Przegląd kolekcji roślin egzotycznych” w jej trakcie będzie można zobaczyć najciekawsze kolekcje roślin eksponowane w Palmiarni i w przyległym do niej Ogródku Dydaktycznym. W Palmiarni będzie odbywać się w tym czasie wystawa "Muszle klejnoty morza".

Forma udziału: Zapisy w dniach 16-27 lipca 2018 r. pod numerem tel. 42 674 96 65 w godz. 7.00 – 15.00 (ilość miejsc limitowana, max. 30 osób). Wstęp bezpłatny
O instytucji: Łódzka Palmiarnia jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, o ciekawych rozwiązaniach technologicznych. Na jej terenie prezentowana jest bogata kolekcja roślin egzotycznych pochodzących z ciepłych stref klimatycznych, licząca około 2170 taksonów. Egzotyczna kolekcja roślin to żywa historia Łodzi zapoczątkowana przez łódzkich fabrykantów. Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Pałac Juliusza Heinzla - zwiedzaj Urząd Miasta Łodzi
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Pałac Heinzla - Urząd Miasta Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 10.00
Miejsce/zbiórka: Wejście do Urzędu Miasta Od Placu Komuny Paryskiej
Opis wydarzenia:

Monumentalny pałac rodziny Heinzlów, dziś znany jako siedziba Urzędu Miasta Łodzi i Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi? Ile jeszcze zostało z czasów, gdy mieszkała tu rodzina fabrycznego potentata? Posłuchaj opowieści, w jaki sposób secesyjny gmach i dawna fabryka stały się siedzibami samorządu, przyjrzyj się ewolucji budynku od historycznych wnętrz po najważniejszą salę w mieście – Dużą Salę Obrad Rady Miejskiej w Łodzi.

Forma udziału: Bez zapisów
O instytucji: Siedziba Juliusza Heinzla, łódzkiego fabrykanta wyrobów wełnianych. Pałac wzniesiono w 1882 r. według projektu Hilarego Majewskiego, a jego budowniczym był przyszły zięć Juliusza Heinzla – Otto Gehlig. Usytuowany został przy fabryce wyrobów wełnianych, tuż przed zabudowaniami fabrycznymi, rozciągającymi się w głębi posesji. Była to budowla w stylu eklektycznym, z przewagą elementów nawiązujących do renesansu berlińskiego. Obecnie pałac zintegrowany z budynkami fabrycznymi, adaptowany na biura, jest siedzibą urzędów: Urzędu Miasta Łodzi i Urzędu Wojewódzkiego. Od 29 lipca 1998 roku, codziennie z balkonu pałacu, punktualnie w południe, odgrywany jest hejnał Łodzi.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Park Poniatowskiego jakiego nie znacie!
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Zarząd Zieleni Miejskiej
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 10.00.
Miejsce/zbiórka: Wejście do Parku od strony ul. Inżynierskiej. Zbiórka do godz. 10.00
Opis wydarzenia:

Spacer po parku, tym razem w wyjątkowej oprawie - z opowieścią przewodnika o zmianach zachodzących parku. Trwa jego rewaloryzacja, czyli kompleksowa inwestycja, mająca na celu unowocześnić i upiększyć to lubiane przez łodzian miejsce. Powstała tu już fontanna typu chodnikowego;  wykonywane są nowe  nasadzenia drzew, krzewów, roślin okrywowych, bylin i roślin cebulowych, trwa przebudowa i budowa alejek, placów, doposażanie terenu w małą architekturę (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne, separatory ruchu, płotki). Powstanie tu też tor rowerowy,

Forma udziału: Zapisy.
Ważne informacje organizacyjne: Zapisy mailowe- zgłoszenia na wycieczkę do dnia 23.07.2018 r. na adres m.kaczmarska@zzm.lodz.pl; Uwaga! Wycieczka odbędzie się w przypadku zgłoszenia się minimum 5 osób
O instytucji: Zarząd Zieleni Miejskiej jest jednostką budżetową miasta Łodzi, powstałą w 2012 roku. Zajmuje się kompleksową odnową zieleni miejskiej, zarządza Ogrodem Botanicznym oraz Palmiarnią, Leśnictwo Miejskie z Ośrodkiem, Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, cmentarze komunalne (Doły, Zarzew, Szczecińska). Park Poniatowskiego jest to jeden z największych i najpiękniejszych łódzkich parków: zróżnicowany przestrzennie i o bogatym doborze gatunkowym. Najbardziej malowniczą jego częścią są okolice stawu wykopanego w latach 1924-1925. Park wyróżniają bardzo szerokie aleje, przystosowane pierwotnie do jazdy dorożkami i powozami (używanie pojazdów na terenie parku zostało zabronione w 1923 r.). W parku znajduje się 16 drzew - pomników przyrody. Starodrzew parkowy został poddany zabiegom leczniczo-pielęgnacyjnym. Od roku 1994 prowadzone są prace rewaloryzacyjne parku.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Perła Secesji. Wycieczki po zabytkowej Willi Leopolda Kindermanna.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Daty oprowadzań po willi 27 lipca 2018, godz. 17.00 28 lipca 2018, godz. 12.00 oraz godz. 15.00 29 lipca 2018, godz. 12.00 oraz godz. 15.00
Miejsce/zbiórka: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Willa, ul. Wólczańska 31.
Opis wydarzenia:

Z okazji urodzin zapraszamy w gościnne progi rodziny Kindermannów - dziś głównej siedziby Miejskiej Galerii Sztuki. Secesyjna willa przy ul. Wólczańskiej uznawana jest za jeden z najlepszych przykładów stylu secesyjnego w Polsce. Budynek wzniesiony został w 1903 roku dla łódzkiego przemysłowca Leopolda Kindermanna. W jego wnętrzach zachwycają niezwykle staranne zdobienia ścian z motywami kwiatowymi i zwierzęcymi, sztukateria, doskonale zachowane witraże, reprezentacyjna klatka schodowa z kominkiem i umeblowany gabinet pana domu.  To jeden z nielicznych przykładów w Polsce prawie "czystej", czyli bardzo wiernej kanonom stylu secesji. W willi dostępna będzie wystawa „Tomek Kawiak. Ślady 1972-2017”

Forma udziału: Wstęp za 1 zł.
Ważne informacje organizacyjne: Możliwość robienia zdjęć w obiekcie tylko do celów prywatnych. Wstęp za 1 zł.
O instytucji: Budynek uznawany za jeden z najlepszych przykładów stylu secesyjnego w Polsce. Jednopiętrowy o nieregularnej bryle na planie o zarysie zbliżonym do kwadratu, z prostymi elewacjami od strony ulicy i nieregularną linią od strony ogrodu oraz wydatnym ryzalitem wejściowym od strony dziedzińca. Od południa Willę otacza niewielki dziedziniec z podjazdem, a od zachodu ogród. Elewacje budynku urozmaicone otworami okiennymi o różnorodnym kształcie, zwieńczonymi motywami roślinnymi w formie kwiatów i liści kasztanowca, liści laurowych, winnej latorośli. Portyk wejściowy od południa z arkadami wspartymi na kolumnach w kształcie pni drzewa, zwieńczonych owocami i liśćmi jabłoni. W elewacji wschodniej bogato zdobiony trójboczny wykusz. Niepowtarzalny, oryginalny wystrój wnętrza - hall oświetlony witrażowym oknem z motywem Jutrzenki, zwieńczony sklepieniem z motywem czterech pór roku. Na parterze dwie sale wystawowe z unikalną sztukaterią, tzw. różano-irysowa i kasztanowa oraz aneks muzyczny z witrażami, m.in. pejzaż Château de Chillon. W latach 2011-2013 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi przeprowadziła kompleksowy remont konserwatorski sfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi, który został wyróżniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Budynek został wpisany na światową listę www.iconichouses.org w 2015 roku.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Piknik naukowy w Bionanoparku
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Bionanopark
Rodzaj atrakcji: Pikniki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 10.00 – 18.00 (według agendy) przez dwa dni. Godziny poszczególnych atrakcji w opisie programu.
Miejsce/zbiórka: Bionanopark, ul. Dubois 114/116 (wejście główne do budynku B)
Opis wydarzenia:

Bionanopark zaprasza młodszych i starszych na wyjątkowy piknik naukowy. W programie warsztaty dla starszych i młodszych, pokazy naukowe, gry terenowe, które przybliżą tajniki nauki i najnowsze odkrycia naukowe. Zapoznaj się z programem atrakcji w sercu jednej z najnowocześniejszych przestrzeni w Łodzi, gdzie na co dzień naukowcy i dziesiątki przedsiębiorców tworzą technologie przyszłości.

10.00 – 10.30 – Poznajmy się! Prezentacja Bionanoparku (sala 0.16)

10.30 – 11.30 - Warsztaty młodego naukowca (pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych wykonywane przez naukowców Bionanoparku)

11.30 – 12.30 – Poszukiwacze zaginionej szalki (uczestnicy zabawy zostaną podzieleni na grupy. Każda z grup będzie musiała odpowiedzieć na pytanie o charakterze popularnonaukowym, aby otrzymać wskazówkę dotyczącą miejsca na terenie Bionanoparku, w którym ukryto kolejną wskazówkę. Celem tej gry terenowej będzie odnalezienie szalki Petriego, w której będzie się znajdowało hasło – wygrywa drużyna, które poda hasło jako pierwsza)

11.30 – 12.30 (równolegle – dla młodszych dzieci) – Budowanie mikrobów z kolorowych rzepów Bunchems

12.30 – 13.30 - Warsztaty młodego naukowca (pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych wykonywane przez naukowców Bionanoparku)

13.30 – 14.30 - Bionanoquiz (gigantyczna gra planszowa – aby pokonywać kolejne etapy, trzeba będzie odpowiedzieć na pytania z ogólnej wiedzy biologicznej, chemicznej i fizycznej)

14.30 – 15.30 – Warsztaty młodego naukowca (pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych wykonywane przez naukowców Bionanoparku)

15.30 – 16.30 - Poszukiwacze zaginionej szalki (uczestnicy zabawy zostaną podzieleni na grupy. Każda z grup będzie musiała odpowiedzieć na pytanie o charakterze popularnonaukowym, aby otrzymać wskazówkę dotyczącą miejsca na terenie Bionanoparku, w którym ukryto kolejną wskazówkę. Celem tej gry terenowej będzie odnalezienie szalki Petriego, w której będzie się znajdowało hasło – wygrywa drużyna, które poda hasło jako pierwsza)

15.30 – 16.30 (równolegle – dla młodszych dzieci) – Budowanie mikrobów z kolorowych rzepów Bunchems

16.30 – 17.30 – Warsztaty młodego naukowca (pokazy doświadczeń chemicznych i fizycznych wykonywane przez naukowców Bionanoparku)

17.30 – 18.00 – Poznajmy się! cz. II – Prezentacja oferty inkubatora Bionanoparku Oprócz tego serwowanie soków dymiących parą w wyniku styczności z suchym lodem i wypoczynek na terenach zielonych wokół kompleksu.

Forma udziału: Wstęp wolny
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp wolny, oferta dla wszystkich, niezależnie od wieku.
O instytucji: Bionanopark jest parkiem naukowo-technologicznym, w ramach którego funkcjonuje 7 wyspecjalizowanych laboratoriów bio- i nanotechnologicznych oraz 44 młodych przedsiębiorców, skupionych w inkubatorze technologicznym. Obiekt zlokalizowany jest w południowej części miasta w otoczeniu zieleni
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Piknik Rodzinny pod hasłem "Dzień Pupila"
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Ośrodek Kultury „Górna”
Rodzaj atrakcji: Pikniki
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 13.00 - 16.00
Miejsce/zbiórka: Ogród Ośrodka Kultury Górna, ul. Siedlecka 1
Opis wydarzenia:

Podczas pikniku atrakcje dla miłośników czworonogów: akcja czipowania zwierząt,  porady behawiorysty dotyczące trudnych zachowań zwierząt domowych, warsztaty - jak radzić sobie ze swoim pupilem, pokaz dogoterapii Warsztaty plastyczne pod hasłem „Zwierzakowo”.

Forma udziału: Otwarta
O instytucji: Ośrodek Kultury Górna to miejsce od przeszło 30 lat aktywne w życiu kulturalnym na terenie Łodzi. Realizowane są tutaj zajęcia skierowane do różnych grup wiekowych – plastyczne, muzyczne, wokalne, teatralne, a także konkursy wokalne i muzyczne, koncerty, prezentacje artystyczne. Intensywnie działa tu też Centrum Aktywnego Seniora. Specjalnością Ośrodka Kultury Górna są autorskie programy z zakresu edukacji kulturalnej oraz wydarzenia animacyjne.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Pikniki w Poleskim Ośrodku Sztuki
Instytucja/organizator: Poleski Ośrodek Sztuki
Rodzaj atrakcji: Warsztaty, Pikniki, Koncerty i wydarzenia muzyczne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 28.07.2018 Piknik - 15.00 – 18.00 Potańcówka - 17.00 29.07.2018 Piknik 15.00 – 18.00 Jam Session - 18.00
Miejsce/zbiórka: Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2a
Opis wydarzenia:

Ogród malowniczej willi Karola Plihala (ul. Krzemieniecka 2a) to idealne miejsce na weekendowy piknik. Przez dwa dni Urodzin Łodzi (28-29 lipca) zapraszamy na imprezy plenerowe do mieszczącego się tu Poleskiego Ośrodka Sztuki. W programie warsztaty, animacje dla dzieci, stanowiska gastronomiczne i wiele oryginalnych atrakcji, także w konwencji eko i WEGE. Pełny program atrakcji:

28 lipca 2018 r.

Życzenia dla Łodzi – POLESKI TV Po krótkim instruktarzu jak zachowywać się przed kamerą udzielonym przez konferansjera, każdy z uczestników może przyjść do stanowiska, podmienić tło związane ważnymi miejscami w Łodzi np i następnie nagrać swoje życzenia dla Łodzi z okazji urodzin.

Pocztówka dla Poleskiego -weź pocztówkę Poleskiego, którą będziesz mógł uzupełnić i następnie wrzucić do specjalnie przygotowanej skrzyneczki. Na tej pocztówce możesz napisać np. swoje uwagi lub oczekiwania co do programu POSu, co pozwoli nam dowiedzieć się więcej o oczekiwaniach naszych odbiorców.

Warsztaty z tworzenia Eko Toreb. Warsztaty podczas których uczestnicy mogą stworzyć Eko torby ze swoimi własnymi hasłami.

Urodzinowa Potańcówka dla Seniorów w ramach Kampanii 60 + czas na kulturę Z okazji urodzin Łodzi. Zaprosiliśmy do współpracy DJ’a, który zaserwuje specjalne utwory, dla naszych seniorów, aby oni również mogli w urodziny Łodzi zaznać dobrej zabawy.

29 lipca 2018 r.

Warsztaty z tworzenia Eko Koszulek. Warsztaty polegające na przekształcaniu starszych koszulek w zupełnie nowe, Eko formy gotowe do dalszego użytku. Pokażemy najmłodszym, że nie wszystkie elementy szafy trzeba tak szybko spisywać na straty i mogą one jeszcze cieszyć oko w nowej formie przez kolejny czas.

Joga na dobry początek Rozpoczniemy od delikatnej muzyki w tle, damy szansę na spotkanie się miłośœników Jogi, by móc w plenerowych warunkach przeprowadzić takowe zajęcia i odzyskać spokój ducha i pozytywny nastrój na nadchodzący dzień.

Urodzinowe Jam Session po Łódzku. Od godziny 18.00 na scenie ruszy specjalne urodzinowe Jam Session po Łódzku. Zaprosimy do udziału muzyków, których często można spotkać na łódzkich jam’ach np. w Klubie Kij lub Klubie New York, oraz oczywiśœcie wszystkich chętnych do udziału, zagrania lub po prostu relaksu przy improwizowanych dźwiękach. 


Forma udziału: Wstęp wolny
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp wolny
O instytucji: Poleski Ośrodek Sztuki kontynuuje działalność założonego w 1969 r. Dzielnicowego Domu Kultury Łódź - Polesie. Głównym jego zadaniem jest upowszechnianie sztuki. Swój program POS realizuje poprzez działalność imprezową, klubową, wystawienniczą, a także działalność stałych zespołów artystycznych. Znany jako organizator spotkań Teatralnych "Terapia i Teatr" .
Dla kogo: Dla wszystkich, Dla seniorów
Pokaż na mapie
Podchody fotograficzne - skarb ukryty w futerale
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Ośrodek Kultury „Górna”
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 11.00 - 13.00
Miejsce/zbiórka: Ośrodek Kultury "Górna", ul. Siedlecka 1
Opis wydarzenia:

Spacer fotograficzny po Górnej poprowadzi zawodowa fotografka Agnieszka Furtak (Dom Fotografii). Na spacer zapraszamy zarówno dzieci i młodzież z opiekunami, jak i osoby dorosłe. Będziemy odkrywać piękno dziedzictwa kulturowego Łodzi, za pomocą obiektywu aparatu fotograficznego. Spacerując po Górnej uczestnicy będą mogli w blasku lipcowego słońca uchwycić piękno Willi Otto Haesslera, w której mieści się Ośrodek Kultury Górna oraz często zapomnianych kompleksów pofabrycznych w tej okolicy.

Forma udziału: Bezpłatne, zapisy pod numerem tel: 501 180 652, ilość miejsc ograniczona.
Ważne informacje organizacyjne: Uczestnicy muszą mieć ze sobą aparat fotograficzny, lub telefon z aparatem
O instytucji: Ośrodek Kultury Górna to miejsce od przeszło 30 lat aktywne w życiu kulturalnym na terenie Łodzi. Realizowane są tutaj zajęcia skierowane do różnych grup wiekowych – plastyczne, muzyczne, wokalne, teatralne, a także konkursy wokalne i muzyczne, koncerty, prezentacje artystyczne. Intensywnie działa tu też Centrum Aktywnego Seniora. Specjalnością Ośrodka Kultury Górna są autorskie programy z zakresu edukacji kulturalnej oraz wydarzenia animacyjne.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Podróż aktu lokacyjnego. Oficjalne obchody 595 Rocznicy Nadania Łodzi Praw Miejskiej
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Urząd Miasta Łodzi. Oficjalne obchody 595. Rocznicy Nadania Łodzi Praw Miejskich
Rodzaj atrakcji: Oficjalne obchody 595. rocznicy nadania Łodzi Praw Miejskich, Pikniki, Warsztaty
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 10.30-13.00
Miejsce/zbiórka: Stary Rynek w Łodzi
Opis wydarzenia:

Motywem tegorocznych oficjalnych obchodów rocznicy będzie sam akt lokacyjny miasta, przekazany przez króla Władysława Jagiełłę 29 lipca 1423 r. w Przedborzu. Planowane wydarzenia, będą podkreślały historię wydania samego aktu, czyli początków Łodzi (nadanie Łodzi praw miejskich). 29 lipca czeka nas podróż do początków Łodzi. Zapraszamy na Stary Rynek w Łodzi!  

10.30

 • Zabawa w stylu średniowiecznym. 
 • Animacje dla dzieci przybliżające gry i zabawy średniowiecza, z elementami kuglarstwa oraz warsztaty taneczne do średniowiecznej muzyki.
 • Warsztaty z kaligrafii. Zapraszamy i młodszych i starszych do świata średniowiecznego liternictwa i starych dokumentów. 

12.00 Powitanie średniowiecznego orszaku, przewożącego Akt Nadania Łodzi Praw Miejskich i finał rajdu rowerowego z okazji 595. rocznicy.

 • Przekazanie aktu na ręce prezydenta Miasta Łodzi.
 • Uroczystości oficjalne. Złożenie kwiatów  pod pomnikiem upamiętniającym lokację Miasta Łodzi.
Forma udziału: Wstęp wolny.
Ważne informacje organizacyjne: Impreza otwarta (plenerowa).
O instytucji: 595 lata temu Łódź otrzymała prawa miejskie w Przedborzu. Jak co roku łodzianie spotkają się na Starym Rynku, gdzie stoi pomnik upamiętniający rocznicę. Przywilej lokacyjny dla Łodzi wydał król Władysław Jagiełło. W oryginalnym tekście aktu czytamy: [...] WŁADYSŁAW Jagiełło, z łaski Boga król polski [...] czynimy wiadomem aktem niniejszym [...], że [...] skłaniając się do usilnych próśb wielebnego w Chrystusie ojca, pana Jana biskupa włocławskiego nam szczerze miłego: jemu wieś jego, zwaną Łódź, przekształcamy, nadając jej prawo miejskie (...), które zwie się magdeburskiem (...) Co roku symboliczny dokument przywożą na rynek jeźdźcy w strojach średniowiecznych. Dokument składany jest na ręce prezydenta Łodzi.
Dla kogo: Dla dzieci, Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Polówka na największym ekranie plenerowym w Polsce
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Muzeum Kinematografii
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 21.00
Miejsce/zbiórka: Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi, aleja Wyszyńskiego 86
Opis wydarzenia:

Seans pełnometrażowy będzie poprzedzony prelekcją i konkursami dla widzów oraz pokazem filmu krótkometrażowego z Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Wstęp wolny. Filmy wyświetlimy na jednym z największych ekranów plenerowych w Polsce powierzchni niemal 100 m2, z użyciem wysokiej klasy sprzętu projekcyjnego i nagłośnieniowego, a także profesjonalnej mobilnej kabiny projekcyjnej. Na widzów będzie czekało każdorazowo 200 krzeseł.

Forma udziału: Wstęp wolny
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Potańcówka dla seniorów
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Bałucki Ośrodek Kultury
Rodzaj atrakcji: Inne
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 16.00 - 20.00
Miejsce/zbiórka: Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO, ul. Limanowskiego 166
Opis wydarzenia:

Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO – potańcówka dla seniorów

Forma udziału: Bezpłatna, bez zapisów
O instytucji: BOK to nowoczesna instytucja kultury, prowadząca szeroką działalność w sferze upowszechniania i współtworzenia kultury w dziedzinach tańca, muzyki, sztuk plastycznych, teatru. Zespół animatorów i twórców posiadających szerokie kompetencje zawodowe i osobiste, których cechuje dynamizm, otwartość na zmiany. Każdy członek zespołu wnosi swoją pasję, wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Główny obszar zainteresowań ośrodka „Rondo”jest promocja młodych twórców. Ośrodek organizuje festiwal filmowy OFFK-a, konkurs plastyczny "Mój Teatr", cykl edukacji regionalnej "Poznaj Bałuty" (gry terenowe, gra planszowa, wykłady, prelekcje, festyny), Odbywają się tam również: spotkania Amatorskich Artystycznych Zespołów Seniorów SAAZS, cykl koncertów "Bałuckie Spotkania Muzyczne" i wiele innych wydarzeń (ferie, warsztaty, wykłady, spotkania itp).
Dla kogo: Dla seniorów
Pokaż na mapie
Potańcówka plenerowa na Górnej
Instytucja/organizator: Ośrodek Kultury „Górna”
Rodzaj atrakcji: Pikniki, Inne
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 17.00 - potańcówka plenerowa
Miejsce/zbiórka: ul. Siedlecka 1
Opis wydarzenia:

27 lipca w piątek: g. 17.00 - potańcówka plenerowa impreza taneczna w ogrodzie Ośrodka Kultury Górna


Forma udziału: Otwarta
Ważne informacje organizacyjne:
O instytucji: Ośrodek Kultury Górna to miejsce od przeszło 30 lat aktywne w życiu kulturalnym na terenie Łodzi. Realizowane są tutaj zajęcia skierowane do różnych grup wiekowych – plastyczne, muzyczne, wokalne, teatralne, a także konkursy wokalne i muzyczne, koncerty, prezentacje artystyczne. Intensywnie działa tu też Centrum Aktywnego Seniora. Specjalnością Ośrodka Kultury Górna są autorskie programy z zakresu edukacji kulturalnej oraz wydarzenia animacyjne.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Prezentacja "Antologii wierszy o Łodzi"
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 20.00
Miejsce/zbiórka: AOIA Ul. Zachodnia 45/46 Łódź
Opis wydarzenia:

"Antologia wierszy o Łodzi" pod redakcją łódzkiej poetki i prezeski Łódzkiego Oddziału Literatów, Małgorzaty Skwarek Gałęskiej, stanowić będzie punkt wyjścia do spotkania, podczas którego autorzy wierszy zapoznają słuchaczy ze swoją twórczością

Forma udziału: Udział w spotkaniu jest bezpłatny
O instytucji: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych to miejsce działań kulturalnych, w którym tworzymy i popularyzujemy wszelkie formy sztuki, począwszy od teatru, poprzez film, na muzyce skończywszy. AOIA to spektakle, koncerty, imprezy impresaryjne, a także codzienna działalność w postaci zajęć i warsztatów, skierowanych do młodzież, studentów i dorosłych
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Projekcja filmów o Łodzi
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 12.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Opis wydarzenia:

Pokaz filmów edukacyjnych zrealizowanych przez Muzeum Miasta Łodzi w latach 2013-2017 poświęconych historii Łodzi „Niezliczone trzyszczą źródła” (15’) „Bogactwo Łodzi” (18’) „Zaginiony kwartał Łodzi” (16’) „Wokół Wielkiej Łodzi” (11’) „Ocalić od zapomnienia” - historia łódzkiego sportu do 1939 roku (18’)

Forma udziału: Bilety: w ramach biletu wstępu do siedziby głównej Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Izraela Poznańskiego W dniach 27-29 lipca: 1zł
O instytucji: Główną siedzibą Muzeum Miasta Łodzi jest dawny Pałac I.K. Poznańskiego. Pałac wraz z ogrodem usytuowany jest w północnej części miasta, w bliskim sąsiedztwie budynków fabrycznych i domów robotniczych. Wraz z nimi tworzy zespół fabryczno-rezydencjonalny. Pałac zaprojektowany był pierwotnie jako oparta o wzorce renesansu francuskiego budowla o charakterze reprezentacyjno-handlowym i mieszkalnym.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Projekcja plenerowa na Starym Rynku
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Muzeum Kinematografii
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 21.00
Miejsce/zbiórka: Stary Rynek
Opis wydarzenia:

Projekcja plenerowa odbędzie się w ramach Letniego Kinematografu Rozrywkowego, po zmroku, około godziny 21.00. Seans pełnometrażowy będzie poprzedzony prelekcją i konkursami dla widzów oraz pokazem filmu krótkometrażowego z Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Na widzów będzie czekało 200 krzeseł.

Forma udziału: szczegóły wkrótce
O instytucji: To jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce, które rozpoczęło swoją działalność w roku 1976. Wówczas jako Dział Kultury Filmowej i Teatralnej w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Po dziesięciu latach funkcjonowania Muzeum przeniosło się do siedziby w dawnym pałacu K. Scheiblera przy pl. Zwycięstwa 1. Muzeum oprócz organizowania wystaw czy spotkania – posiada znakomite muzealne kolekcje. Posiada pokaźny zbiór ponad 50.000 eksponatów powiększany z każdym rokiem drogą zakupów, darów, przekazów i depozytów.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Przyjdź na Stadion Miejski przy al. Piłsudskiego
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Stadion przy al. Piłsudskiego
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Sportowe
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
Miejsce/zbiórka: Stadion Miejski przy al. Piłsudskiego 138, Łódź
Opis wydarzenia:

Bezpłatne wycieczki po nowoczesnym obiekcie sportowym. Zobacz efekt wielkiej sportowej inwestycji przy al Piłsudskiego -   stadion o pojemności 18 018 miejsc, który został przystosowany do rozgrywania spotkań piłki nożnej i rugby oraz do organizacji koncertów. Reprezentacyjną częścią obiektu jest trybuna zachodnia, w której zlokalizowano m.in. szatnie dla zespołów ligowych, a także pokoje sędziów i delegatów, siłownię, pomieszczenia do odnowy biologicznej, obszerną strefę przeznaczoną dla gości, 24 loże VIP, osiem lóż komentatorskich, dwa studia telewizyjne, biura oraz pomieszczenia gospodarcze. Trzy pozostałe trybuny oprócz wejść i miejsc dla widzów mają też punkty gastronomiczne, promenadę z widokiem na obszar wokół stadionu oraz powierzchnie komercyjne pod wynajem. Dodatkowo w trybunie północnej znajduje się rozkładana scena, zaprojektowana z myślą o organizacji koncertów.

Forma udziału: Zapisy. Szczegóły wkrótce.
Ważne informacje organizacyjne: Zapisy. Szczegóły wkrótce.
O instytucji: Stadion Miejski przy al. Piłsudskiego w Łodzi to w pełni zadaszony, nowoczesny obiekt na 18000 miejsc. Posiada podgrzewaną murawę, możliwość realizacji transmisji video w jakości hd. Obiekt jest wyposażony w nowoczesną infrastrukturę spełniającą wymogi międzynarodowych federacji i organizacji sportowych. Na co dzień na stadionie rozgrywa swoje mecze Widzew Łódź, nie przeszkadza to jednak na organizowanie w tym miejscu wielu innych imprez o charakterze sportowym i kulturalnym w tym meczów rugby, futbolu amerykańskiego, czy koncertów muzycznych. Północna trybuna stadionu ma możliwość łatwego demontażu, co pozwala na ustawienie w tym miejscu sceny.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Przyszły architekt, przyszły projektant mody! Warsztaty dla najmłodszych w Białej Fabryce.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 28 lipca 2018 r. Godz. 13.00 Lodzer-projekt - architektoniczne warsztaty dla dużych i małych. 29 lipca 2018 r. Godz. 10.00 „Paryski szyk” warsztat, inspirowany wystawą „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”
Miejsce/zbiórka: parter budynku D, ul. Piotrkowska 282
Opis wydarzenia:

W toku warsztatów przyjrzymy się łódzkim fabrykom, a także willom, pałacom i kamienicom najznamienitszych kupieckich i przemysłowych rodów. Zainspirowani mrowiem szczegółów zaprojektujemy własne rezydencje, starając się, by ich fasady wyrażały kluczowe informacje o nas i lodzer-biznesie, który prowadzimy lub planujemy prowadzić. Warsztaty opierają się na technikach kolażowych i są skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Do dyspozycji uczestników będą zdjęcia, grafiki oraz materiały plastyczne, pozwalające stworzyć i udekorować własną architekturę.

Forma udziału: Zapisy na oba warsztaty w dniach 10 – 27 lipca pod nr tel.: 42 683 26 84 w. 256 lub 250, tel. kom. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.) Ilość miejsc: 15 Bilety na warsztaty: normalny: 12zł, ulgowy: 8 zł
Ważne informacje organizacyjne: Zapisy.
O instytucji: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie. Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej „sztukę włókna”. Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.
Dla kogo: Dla dzieci
Pokaż na mapie
Rodzinna gra miejska "W poszukiwaniu źródeł"
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea, Inne
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 12.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Forma udziału: Bilety: w ramach biletu wstępu do siedziby głównej Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Izraela Poznańskiego W dniach 27-29 lipca: 1zł
Ważne informacje organizacyjne: Karty do pobrania w kasie Muzeum przy ulicy Ogrodowej 15.
O instytucji: Główną siedzibą Muzeum Miasta Łodzi jest dawny Pałac I.K. Poznańskiego. Pałac wraz z ogrodem usytuowany jest w północnej części miasta, w bliskim sąsiedztwie budynków fabrycznych i domów robotniczych. Wraz z nimi tworzy zespół fabryczno-rezydencjonalny. Pałac zaprojektowany był pierwotnie jako oparta o wzorce renesansu francuskiego budowla o charakterze reprezentacyjno-handlowym i mieszkalnym.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Spacer filmowy
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Muzeum Kinematografii
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 12.00
Miejsce/zbiórka: Zbiórka uczestników o godzinie 12.00 przy wejściu do Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Opis wydarzenia:

Spacer filmowy poprowadzą wykwalifikowani przewodnicy Muzeum Kinematografii w Łodzi, którzy skupią się na Targowej, jednej z najbardziej filmowych ulic w mieście, aby na jej przykładzie pokazać miejsca związane z bogatą filmową przeszłością Miasta oraz opowiedzieć o twórcach i gwiazdach filmowych związanych z Łodzią. Rozpoczniemy wędrówkę od Szkoły Filmowej, zakończymy ją przy Narodowym Centrum Kultury Filmowej.

Forma udziału: szczegóły wkrótce
O instytucji: To jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce, które rozpoczęło swoją działalność w roku 1976. Wówczas jako Dział Kultury Filmowej i Teatralnej w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Po dziesięciu latach funkcjonowania Muzeum przeniosło się do siedziby w dawnym pałacu K. Scheiblera przy pl. Zwycięstwa 1. Muzeum oprócz organizowania wystaw czy spotkania – posiada znakomite muzealne kolekcje. Posiada pokaźny zbiór ponad 50.000 eksponatów powiększany z każdym rokiem drogą zakupów, darów, przekazów i depozytów.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Spacery po Filharmonii
Instytucja/organizator: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Sobota, 28 lipca 12:00-12:45, 13:00-13:45 14:00-14:45 Niedziela, 29 lipca 14:00-14:45 15:00-15:45
Miejsce/zbiórka: Recepcja, Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22
Opis wydarzenia:

Zapraszamy na popołudniowy spacer po Filharmonii. Zainteresowane osoby będą mogły poznać instytucję „od kulis”. Przejdziemy się korytarzami, które na co dzień zapełniają muzycy orkiestry i chóru FŁ, znakomici soliści oraz dyrygenci, odwiedzimy garderoby, a także zajrzymy za estradę. Przy okazji opowiemy nieco o tajnikach pracy orkiestry, z jakich grup i sekcji się składa oraz dlaczego warto przyjść na koncert do Filharmonii.

Forma udziału: Ograniczona liczba uczestników –pierwsze 20 osób, które zgłoszą się do recepcji na początku każdej wycieczki. Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22
Ważne informacje organizacyjne: Czas trwania: 45 min. Ilość uczestników –pierwsze 20 osób Przedział wiekowy: bez ograniczeń Miejsce: Filharmonia Łódzka
O instytucji: Na estradzie Filharmonii Łódzkiej najczęściej występuje Orkiestra Symfoniczna FŁ. Zapraszane są również zespoły z innych miast Polski oraz z zagranicy, jak choćby: Deutsche Symphony Orchester Berlin, Shanghai Symphony Orchestra, Orkiestra XVIII Wieku, Concerto Italiano i in. Oprócz koncertów symfonicznych instytucja proponuje melomanom recitale fortepianowe, koncerty muzyki dawnej, a od niedawna również koncerty organowe. Do dzieci skierowane są warsztaty muzyczne prowadzone metodą Carla Orffa „Odkrywcy Muzyki” oraz inspirowane metodą E. E. Gordona warsztaty dla maluszków do lat trzech „Baby Boom Bum”. W czasie wakacji corocznie odbywa się Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, który łączy aspekt artystyczny z lokalną turystyką. Gratką dla miłośników opery są regularne transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera, które FŁ wprowadziła jako pierwsza instytucja w Polsce. Filharmonia Łódzka jest także pierwszym miejscem na świecie, gdzie w jednej sali koncertowej zabrzmiały dwie pary organów: barokowe oraz romantyczne.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Spacery wzdłuż rzeki Łódki - ZWIK
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: ZWIK
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Wejścia w sobotę - 10:00 10:30 12:00 12:30 Wejścia w niedzielę - 11:00, 11:30
Miejsce/zbiórka: Park Ocalałych przy drewnianym moście na rzece Łódce, przy ulicy Wojska Polskiego
Opis wydarzenia:

Podczas wycieczek wzdłuż Łódzki zwiedzamy miejsca związane z historią Łodzi: XIII wieczna wieś Łodzia, kryte i odkryte fragmenty łódzkich rzek: Łódki, Stoczanki, wieże: wodna i kurzowa dawnej fabryki Biedermanna, pałac Biedermanna, pozostałości po stawie przy browarze Anstadta, Stare Miasto - miejsce lokacji Łodzi. Na koniec wycieczek (tylko w sobotę) zwiedzanie podziemnego zabytkowego kanału rzeki Łódki w Parku Staromiejskim.

Forma udziału: Zapisy na wycieczki od 16 lipca. Mail na zapisy zostanie podany wkrótce.
Ważne informacje organizacyjne: UWAGA! Zwiedzanie kanału wykluczone podczas opadów deszczu.
O instytucji: Kryty, betonowy kanał rzeki Łódki zbudowany w 1917 roku w miejscu, gdzie był staw Grobelny. Tam zaczęła się historia średniowiecznej i przemysłowej Łodzi. Na grobli stawu był młyn, zamieniony w folusz. Kryty kanał Łódki – najbardziej „filmowy” kanał w Polsce. Realizowano w nim kilka filmów. Obiekt betonowy o dużym przekroju dzwonowym - robi wrażenie! Na dnie kanału płynie rzeka Łódka.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Strefa poranków rodzinnych w Fabryce Sztuki - miejsce spotkań i warsztatów rodzinnych
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi (Art_Inkubator)
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 10.00-14.00
Miejsce/zbiórka: Fabryka Sztuki w Łodzi / Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3
Opis wydarzenia:

Strefa poranków rodzinnych w Fabryce Sztuki - miejsce spotkań i warsztatów rodzinnych, min. warsztaty poprowadzą: Bergamutka - Psoty Bazgroty, Elina Toneva - Krav Maga dla dzieci, Małgorzata Lipczyńska - Turlańce, Filip Appel - Miasto w Uchu, Mamy Projekt - Niemapa Tuning, Joanna Filarska - warsztat teatralny.

Ponadto zaprosimy na gry i zabawy podwórkowe. Oraz będzie okazja żeby zjeść u nas pierwsze, drugie, trzecie czy nawet czwarte śniadanie.

W powyższych godzinach będzie też okazja żeby zwiedzić budynki Art_Inkubatora, porozmawiać o ich przeszłości czy obecnej funkcjonalności.

Forma udziału: Na niektóre warsztaty obowiazują zapisy. Informacje wkrótce
Ważne informacje organizacyjne: Szczegółowy harmonogram wydarzeń ogłosimy wkrótce, a na część warsztów będą obowiązywały wcześniejsze zapisy
O instytucji: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki to miejsce, gdzie twórczość spotyka się z przedsiębiorczością. Poprzez ten projekt Fabryka Sztuki jako instytucja otoczenia biznesu wspiera osoby kreatywne w działalności rynkowej a jako instytucja kultury realizuje działania mające na celu promocję sztuki i profesjonalizację kadr.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
STUDIO – SZAFA – A, czyli wyjątkowa garderoba "Arlekina"
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Teatr Lalek "Arlekin" w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 10.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Teatr Lalek "Arlekin", ul. Wólczańska 5
Opis wydarzenia:
W Teatrze Lalek Arlekin z okazji 595 Urodzin Łodzi zostanie zaaranżowana na Scenie Kameralnej garderoba teatralna, wyposażona w różnego typu kostiumy i rekwizyty, pochodzące z przedstawień repertuarowych Arlekina. Widzowie, zarówno dzieci, jak i dorośli, będą mieli możliwość wcielić się w postaci z bajek i przez chwilę stać się częścią teatralnej rzeczywistości. Do dyspozycji gości przygotowane będą dziesiątki akcesoriów: peruk, masek, rozmaite rodzajów lalek, tj. jawajki, kukły, pacynki i marionetki a także wiele autentycznych kostiumów, w których aktorzy występowali na scenie. Ponadto, zaaranżowane będzie ministudio fotograficzne a w nim ustawione, m.in. lustro, ekran, jako tło a także specjalnie przygotowane fotograficzne ramy, które dadzą możliwość uwiecznienia się w wybranych kostiumach i rolach. Asystentką widzów będzie m.in. garderobiana teatru, która pomoże skomponować postać z ulubionej bajki. Urodzinowe studio powstało po raz pierwszy w ubiegłym roku, ale cieszyło się takim powodzeniem, że zdecydowaliśmy, że otworzymy je dla widzów w tym roku ponownie.
Forma udziału: Wstęp wolny. Oferta atrakcyjna dla dzieci.
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp wolny.
O instytucji: Od samego początku Teatr "Arlekin" dąży do tego, by jak najpełniej zaspokoić wcale niemałe oczekiwania wielbicieli sztuki lalkowej - tych najmłodszych, ale również i tych dorosłych. Nie ustaje w doskonaleniu starych i poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych i środków wyrazu artystycznego. Dba o to, by przybliżać dzieciom powszechnie znane bajki, a zarazem stara się mówić o otaczającej nas rzeczywistości w sposób nowoczesny. W ofercie teatru znajdują się przedstawienia w tradycyjnych technikach lalkowych, działania łączące pracę z lalką z grą w tzw. "żywym planie", ale przede wszystkim spektakle wykonywane marionetkami zawieszonymi na długich 2,5 metrowych niciach. "Arlekin" jest jednym z nielicznych teatrów w świecie, posługujących się tą trudną, ale niesłychanie atrakcyjną techniką. Oprócz działalności stricte scenicznej Arlekin prowadzi także działania edukacyjne i warsztatowe. Był organizatorem dwóch uznanych festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy, oraz Festiwalu Sztuki Ulicznej TrotuArt. Od 2015 organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji - AnimArt. W naszym teatrze mieści się od początku jej założenia siedziba polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA.
Dla kogo: Dla dzieci, Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Szalone zabawy muzyczne z panem Orffem" - warsztat dla dzieci.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 10.00
Miejsce/zbiórka: Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22
Opis wydarzenia:

Szalone Zabawy Muzyczne z Panem Orffem to godzina zabaw muzycznych z wykorzystaniem elementów systemu kształcenia Carla Orffa. "Obserwuj bębenek", "Zabawa w echo", "Kraina luster", "Ćwiczenia z liną" czy "Rozmowa rąk" to tylko kilka wybranych zabaw i gier muzycznych w których będzie można wziąć udział. W kole i w parze, solo i w duecie, grając i śpiewając czas szybko płynie i nie będzie się chciało wracać do domu.

Forma udziału: Zapisy. Do wyczerpania miejsc zapisy na wskazane warsztaty telefonicznie lub mailem będą przyjmowane: W czerwcu i w lipcu do 13 lipca w dni robocze w godzinach 10.00-14.00 zapisy na warsztaty przyjmuje p. Sylwia Lewicka tel. 42 664 79 99, sylwia.lewicka@filharmonia.lodz.pl W lipcu od 16 do 27 lipca w dni robocze w godzinach 10.00-14.00 zapisy na warsztaty przyjmuje p. Krzysztof Leduchowski 42 664 79 76, krzysztof.leduchowski@filharmonia.lodz.pl.
Ważne informacje organizacyjne: Czas trwania - 60 min Ilość uczestników - do 30 osób Przedział wiekowy od 5 do 8 lat
O instytucji: Na estradzie Filharmonii Łódzkiej najczęściej występuje Orkiestra Symfoniczna FŁ. Zapraszane są również zespoły z innych miast Polski oraz z zagranicy, jak choćby: Deutsche Symphony Orchester Berlin, Shanghai Symphony Orchestra, Orkiestra XVIII Wieku, Concerto Italiano i in. Oprócz koncertów symfonicznych instytucja proponuje melomanom recitale fortepianowe, koncerty muzyki dawnej, a od niedawna również koncerty organowe. Do dzieci skierowane są warsztaty muzyczne prowadzone metodą Carla Orffa „Odkrywcy Muzyki” oraz inspirowane metodą E. E. Gordona warsztaty dla maluszków do lat trzech „Baby Boom Bum”. W czasie wakacji corocznie odbywa się Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, który łączy aspekt artystyczny z lokalną turystyką. Gratką dla miłośników opery są regularne transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera, które FŁ wprowadziła jako pierwsza instytucja w Polsce. Filharmonia Łódzka jest także pierwszym miejscem na świecie, gdzie w jednej sali koncertowej zabrzmiały dwie pary organów: barokowe oraz romantyczne.
Dla kogo: Dla dzieci
Pokaż na mapie
Sztajerek na fajfie – czyli zabawa po łódzku
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centrum Kultury Młodych
Rodzaj atrakcji: Pikniki
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Godz. 14.00 – 18.00
Miejsce/zbiórka: Placyk przy Centrum Kultury Młodych, ul. Lokatorska 13
Opis wydarzenia:

„Sztajerek na fajfie – czyli zabawa po łódzku” Impreza plenerowa na Lokatorskiej.

Na dobry początek – łódzka zalewajka dla każdego.

W programie: występy wokalne i taneczne, animacje i konkursy tematyczne nawiązujące do Łodzi, kiermasz rękodzieła, warsztaty plastyczne i rękodzielnicze inspirowane historią Łodzi, mini studio atelier „pod chmurką” – zdjęcia w strojach łódzkich i ludowych.

Na zakończenie - warsztaty taneczne i zabawa z elementami folkloru łódzkiego dla uczestników wydarzenia połączone ze wspólnym grillowaniem.

Miejsce realizacji: placyk przy Centrum Kultury Młodych

Forma udziału: Otwarta
O instytucji: Centrum Kultury Młodych to od ponad 30 lat gościnne, przyjazne miejsce, w którym nie brak różnorodnych propozycji dla mieszkańców Łodzi. Od 1999 roku działa w dwóch miejscach w Łodzi: przy ul. Lokatorskiej 13, gdzie mieści się główna siedziba Centrum oraz w Filii -Klubie „ Dąbrowa” przy ul. Dąbrowskiego 93.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Sztos Głos - warsztaty głosu dla dorosłych z udziałem chóru
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Sobota, 15.00- 17.00 Niedziela, 16.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22, miejsce: sala kameralna FŁ
Opis wydarzenia:

Warsztaty dla dorosłych z towarzyszeniem Chóru Dla (Nie) Opornych, związanego z Filharmonią Łódzką.  Uczestnicy w praktyczny sposób poznają zasady zdrowej emisji głosu, doświadczają różnic w zdrowej i niezdrowej fonacji oraz uczą się technik efektywnego posługiwania się głosem. Podczas warsztatów przekazana zostaje wiedza merytoryczna dotycząca aparatu mowy. Przedstawione są ćwiczenia i praktyki usprawniające i przedłużające żywotność głosu. Ale najważniejsze jest to że wraz z uczestnikami chóru dla nieopornych będzie można pośpiewać.

Forma udziału: Zapisy. Do wyczerpania miejsc zapisy na wskazane warsztaty telefonicznie lub mailem będą przyjmowane: W czerwcu i w lipcu do 13 lipca w dni robocze w godzinach 10.00-14.00 zapisy na warsztaty przyjmuje p. Sylwia Lewicka tel. 42 664 79 99, sylwia.lewicka@filharmonia.lodz.pl W lipcu od 16 do 27 lipca w dni robocze w godzinach 10.00-14.00 zapisy na warsztaty przyjmuje p. Krzysztof Leduchowski 42 664 79 76, krzysztof.leduchowski@filharmonia.lodz.pl.
Ważne informacje organizacyjne: Warsztaty z udziałem chóru dla (nie)opornych Prowadzenie: Mariusz Lewy Czas trwania: 120 minut Ilość uczestników: do 40 osób Przedział wiekowy: 15 + Miejsce: sala kameralna FŁ
O instytucji: Na estradzie Filharmonii Łódzkiej najczęściej występuje Orkiestra Symfoniczna FŁ. Zapraszane są również zespoły z innych miast Polski oraz z zagranicy, jak choćby: Deutsche Symphony Orchester Berlin, Shanghai Symphony Orchestra, Orkiestra XVIII Wieku, Concerto Italiano i in. Oprócz koncertów symfonicznych instytucja proponuje melomanom recitale fortepianowe, koncerty muzyki dawnej, a od niedawna również koncerty organowe. Do dzieci skierowane są warsztaty muzyczne prowadzone metodą Carla Orffa „Odkrywcy Muzyki” oraz inspirowane metodą E. E. Gordona warsztaty dla maluszków do lat trzech „Baby Boom Bum”. W czasie wakacji corocznie odbywa się Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, który łączy aspekt artystyczny z lokalną turystyką. Gratką dla miłośników opery są regularne transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera, które FŁ wprowadziła jako pierwsza instytucja w Polsce. Filharmonia Łódzka jest także pierwszym miejscem na świecie, gdzie w jednej sali koncertowej zabrzmiały dwie pary organów: barokowe oraz romantyczne.
Dla kogo: Dla dorosłych, Dla młodzieży
Pokaż na mapie
Śladami Hermesa - wycieczka szlakiem detali architektonicznych
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Dom Literatury w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Start o godz. 10.00. Planowany czas trwania wycieczki - 3 godziny.
Miejsce/zbiórka: Muzeum Kinematografii, pl. Lecha Kaczyńskiego 1 (przed budynkiem)
Opis wydarzenia:

Hermes to w architekturze łódzkiej postać przejawiająca się dość często, chociaż rzadko dostrzegana wśród bogactwa innych detali. Kim jest, w jaki sposób inspiruje współczesnych artystów "łódzki" Hermes? Czego jest symbolem? Zapraszamy na autokarową wycieczkę śladami łódzkich detali architektonicznych, uwzględniających postać Hermesa. Trasa wycieczki biegnie od Muzeum Kinematografii przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i ulicę Piotrkowską z finałem na Kościuszki pod Izbą Skarbową.

Forma udziału: Otwarta wycieczka
Ważne informacje organizacyjne: Wycieczka autokarowa, ilość miejsc ograniczona do ilości miejsc w trambusie lub autokarze.
O instytucji: Dom Literatury w Łodzi (wcześniej jako Śródmiejskie Forum Kultury) – samorządowa instytucja kultury działająca w Łodzi, której głównym celem jest popularyzacja literatury, czasopiśmiennictwa, sztuki przekładu, sztuki komiksu, innych form okołoliterackich, jak również wspieranie działań wydawniczych, inicjatyw artystycznych czy działań interdyscyplinarnych.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Tajemnice łódzkich pałaców, unikatowa wycieczka szlakami łódzkich fabrykantów.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Pałace Ziemi Obiecanej
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Każdego dnia odbędą się 3 spacery - o godzinie 10.00, 13.00 i 16.00.
Miejsce/zbiórka: Start spacerów: Pałac Alfreda Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5
Opis wydarzenia:
Pałace fabrykantów zachwycają unikatową eklektyczną architekturą, z niewyobrażalnym bogactwem zdobień. Kim byli potężni fabrykanci, którzy zamieszkiwali domy w tak niezwykłym stylu, jak wyglądały ich fabryki, co o nich wiemy? Zapraszamy na unikatowy spacer szlakiem najpopularniejszych łódzkich kamienic i pałaców. Na szlaku spaceru: Start spaceru: Pałac Alfreda Bidermanna, ul. Franciszkańska 1/5 Pałac Karola Poznańskiego, ul. Gdańska 32 Pałac Reinhardta Bennicha, ul. Gdańska 89 Pałac Izraela Poznańskiego, ul. Ogrodowa 15 Pałac Maksymilina Goldfedera, ul. Piotrkowska 77 Pałac Juliusza Heinzla, ul. Piotrkowska 104 Pałac Juliusza Roberta Kindermanna, ul. Piotrkowska 139 Pałac Adolfa Kindermanna, ul. Piotrkowska 151 Pałac Ewalda Kerna, ul. Piotrkowska 179 Pałac Emila i Karola Steinertów, ul. Piotrkowska 272 (wraz ze zwiedzaniem wnętrza)
Forma udziału: Bez zapisów
Ważne informacje organizacyjne: Bez zapisów.
O instytucji: Pałace fabrykantów zachwycają unikatową eklektyczną architekturą, z niewyobrażalnym bogactwem zdobień. Uczestnicy spaceru odbędą podróż w czasy łódzkiej "Ziemi Obiecanej", poznając historię najciekawszych łódzkich budynków. Organizatorem wycieczki jest Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Taneczne Urodziny Łodzi z "Arlekinem"
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Teatr Lalek "Arlekin" w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Warsztaty, Inne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Godz. 10-15 Finałowy pokaz 59,5 ART – na woonerfie przed budynkiem teatru – niedziela, godz. 15
Miejsce/zbiórka: Wólczańska 5/ 1 Maja 2, górne Foyer Teatru Lalek Arlekin
Opis wydarzenia:

Warsztaty choreograficzny inspirowany łódzkimi motywami. Wydarzenie będzie oparte na warsztatach ruchowych, wywodzących się z tańca kreatywnego, w którym inspiracją dla stworzenia sekwencji ruchów i układów, składających się na wykonany później wspólny, finałowy łódzki taniec, stanie się przestrzeń miasta, np. widok detalu łódzkiej kamienicy, podwórka, rysunku na ścianie czy linii elementu architektonicznego. Najpierw w sobotę od rana wraz z wyłonioną wcześniej grupą roboczą będziemy wypracowywać elementy układu tańca. Chcemy odnaleźć proste, powtarzalne sekwencje, które będą możliwe do wspólnego ćwiczenia i wykonania przez odwiedzające nas w kolejnych godzinach rodziny. Każdy odwiedzający w tym czasie teatr, będzie mógł się włączyć do zabawy. Finałowy układ, trwający 59,5 sekundy chcielibyśmy wykonamy przed budynkiem teatru, na woonerfie, przy ul. 1 Maja, a do wspólnego tańczenia zaprosimy okolicznych mieszkańców oraz przechodniów. Warsztaty poprowadzi nasza edukatorka teatralna – reżyserka, choreografika i aktorka – Monika Tomczyk oraz kierownik muzyczny Arlekina – Michał Makulski.Forma udziału: Nabór do grupy roboczej będzie otwarty. Będzie trwał od 29 czerwca do 13 lipca poprzez teatralny Fanpage na FB.
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp wolny.
O instytucji: Od samego początku Teatr "Arlekin" dąży do tego, by jak najpełniej zaspokoić wcale niemałe oczekiwania wielbicieli sztuki lalkowej - tych najmłodszych, ale również i tych dorosłych. Nie ustaje w doskonaleniu starych i poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych i środków wyrazu artystycznego. Dba o to, by przybliżać dzieciom powszechnie znane bajki, a zarazem stara się mówić o otaczającej nas rzeczywistości w sposób nowoczesny. W ofercie teatru znajdują się przedstawienia w tradycyjnych technikach lalkowych, działania łączące pracę z lalką z grą w tzw. "żywym planie", ale przede wszystkim spektakle wykonywane marionetkami zawieszonymi na długich 2,5 metrowych niciach. "Arlekin" jest jednym z nielicznych teatrów w świecie, posługujących się tą trudną, ale niesłychanie atrakcyjną techniką. Oprócz działalności stricte scenicznej Arlekin prowadzi także działania edukacyjne i warsztatowe. Był organizatorem dwóch uznanych festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy, oraz Festiwalu Sztuki Ulicznej TrotuArt. Od 2015 organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji - AnimArt. W naszym teatrze mieści się od początku jej założenia siedziba polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Trening z Widzewem. Zapraszamy na "Łodziankę".
Instytucja/organizator: MOSiR
Rodzaj atrakcji: Sportowe
Data wydarzenia:
Godzina wydarzenia: Data i godziny treningów wkrótce.
Miejsce/zbiórka: Obiekt Sportowy przy ul. Małachowskiego 5
Opis wydarzenia:

Łodzianka, czyli obiekt przy ul. Małachowskiego 5 - zmodernizowany obiekt treningowy składający się z pięciu boisk - do gry w piłkę nożną lub rugby, boiska z nawierzchnią naturalną, boiska treningowego, boiska do beach soccera oraz do plażowej piłki siatkowej. W Urodziny Łodzi możesz pograć na obiekcie  z piłkarzami Widzewa! Już wkrótce szczegóły jak będzie wyglądał urodzinowy harmonogram treningów otwartych z mistrzami sportowymi!

Forma udziału: Szczegóły wkrótce.
Ważne informacje organizacyjne: Szczegóły wkrótce.
O instytucji: W styczniu 2018 zainaugurowano zajęcia w odnowionym kompleksie sportowym przy ul. Małachowskiego 5. Obiekt przebudowała wrocławska spółka Saltex Europa, a inwestycja kosztowała miasto ponad 11 mln zł. Modernizacja historycznego obiektu Łodzianki objęła m.in. budowę hybrydowego boiska do gry w rugby i piłkę nożną, boisk piłkarskich o nawierzchniach naturalnej i syntetycznej oraz obsługującej je trybuny, piaszczystych boisk do beach soccera i siatkówki plażowej, placu treningowego dla bramkarzy, siłowni zewnętrznej, placu manewrowo - rekreacyjnego o nawierzchni ażurowej oraz parterowego budynku szatniowego. Wspomniana trybuna pomiędzy boiskami piłkarskimi ma 828 miejsc siedzących - po 414 na każdą stronę. Znajdują się na niej również miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo na terenie objętym inwestycją zaprojektowano nowoczesne i funkcjonalne elementy małej architektury, wpisujące się w historyczny charakter otaczającego parku.
Dla kogo: Szczegóły wkrótce.
Pokaż na mapie
Trenuj z ŁKS-em!
Instytucja/organizator: MOSiR
Rodzaj atrakcji: Sportowe
Data wydarzenia:
Godzina wydarzenia: Daty i szczegóły organizacyjne treningów wkrótce!
Miejsce/zbiórka: Trening z ŁKS przy ul. Minerskiej bn.
Opis wydarzenia:

Nowoczesne boiska piłkarskie: sztuczne, naturalne, hybrydowe. Obiekty sportowe przy ulicy Minerskiej zyskały w ostatnich latach zupełnie nowe warunki - nowoczesne przestrzenie do różnych gier zespołowych, miejsca parkingowe, wygodne alejki, place treningowe. W Urodziny Łodzi możesz potrenować na nich z piłkarzami ŁKS-u! Już wkrótce szczegóły jak będzie wyglądał harmonogram treningów otwartych z profesjonalistami!

Forma udziału: Szczegóły wkrótce.
Ważne informacje organizacyjne: Szczegóły wkrótce.
O instytucji: Obiekt sportowy przy ul. Minerskiej. Za ponad 12 mln zł powstał tam nowoczesny kompleks treningowo-rozgrywkowy z boiskami o różnych nawierzchniach, trybuna dla kibiców i budynkiem szatniowo-administracyjnym. W skład kompleksu weszło istniejące już wcześniej boisko ze sztuczną trawą oraz trzy nowe, pełnowymiarowe płyty piłkarskie o różnych nawierzchniach: naturalnej, sztucznej i hybrydowej. Powstała też płyta przeznaczona do treningów bramkarzy. Dwa z nowych boisk (jedno z murawą syntetyczną i jedno ze sztuczną) - łącznie z pozostałą infrastrukturą - spełniają wymogi licencyjne dla klubów IV ligi piłkarskiej oraz rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów. 2. Obiekt sportowy
Dla kogo: Szczegóły wkrótce.
Pokaż na mapie
Tu Stacja ANIMAcja! - warsztaty twórcze
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Muzeum Kinematografii
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 11.00 – 13.30
Miejsce/zbiórka: siedziba Muzeum Kinematografii
Opis wydarzenia:

Dzieci, które wezmą udział w warsztatach z animacji poklatkowej Tu Stacja ANIMacja!, efekty swoich działań będą mogły zobaczyć na dużym ekranie kina. Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 9 - 13 lat.

Forma udziału: zapisy w kasie muzeum, bezpłatne
Ważne informacje organizacyjne: Liczba uczestników: do 10 osób, dla dzieci w wieku 9-13 lat
O instytucji: Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Samodzielną działalność prowadzi od 1 kwietnia 1986 roku, choć faktycznie powołane zostało do życia już dziesięć lat wcześniej jako Dział Kultury Filmowej w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Jego założycielem i pierwszym dyrektorem (do 2000 r.) był dr Antoni Szram. Muzeum zajmuje nie tylko pałac (dawna rezydencja fabrykanta Karola Scheiblera), lecz również okazały budynek przylegającej doń dawnej wozowni (dziś wyposażone w aparaturę projekcyjną najnowszej generacji kino z kameralną widownią na około 70 miejsc) oraz niegdysiejszej stajni, gdzie obecnie znajdują się pracownie, część magazynów oraz pomieszczenia biurowo-administracyjne.
Dla kogo: Dla dzieci w wieku 9 - 13 lat
Pokaż na mapie
Turniej Szachowy - w świecie wielkiej informatyki
Instytucja/organizator: Asseco Data Systems SA
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje, Inne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 11.00-16.00
Miejsce/zbiórka: Siedziba firmy, ul. Narutowicza 136
Opis wydarzenia:

Poznaj drogę od pierwszych komputerów do nowoczesnego oprogramowania.  Organizacja na terenie obiektu wydarzenia „Otwarty Turniej Szachowy”, połączona z opowieścią o historii firmy ( prezentacja sprzętu komputerowego z lat 80-tych).

Opis Turnieju Szachowego

28 lipca 2018 r.

godzina 11:00

Asseco Data Systems SA ul. Narutowicza 136, Łódź T

Turniej rozegrany zostanie systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund.

W turnieju występować będzie podział na 3 kategorie wiekowe:

• I grupa do 10 lat ,

• II grupa od 10 do 16 lat

• III grupa powyżej 16 lat

Oprócz Turnieju odbędzie się prelekcja nt. wpływu technologii na rozwój dyscypliny szafowej oraz pokaz starych maszyn komputerowych.

4. Warunki uczestnictwa

Prawo udziału w zawodach przysługuje zawodnikom którzy zgłoszą swoje uczestnictwo

Zgłoszenie w do 21 lipca godz 16:00 na adres turniej@assecods.pl oraz odesłanie skanu uzupełnionego formularza przesyłanego przez organizatora.

Uczestnicy niepełnoletni muszą zostać zgłoszeni przez opiekuna prawnego.

Limit miejsc: 120 osób

5. Sędziowanie

 • W Turnieju obowiązują aktualne przepisy gry FIDE dla szachów szybkich.
 • Mistrzostwa prowadzi sędzia główny zgodnie z wymaganiami PZSzach.
 • Decyzje podjęte przez sędziego głównego są ostateczne.

7. Harmonogram

 • 11:00 Powitanie uczestników
 • 11:20 Rozpoczęcie Turnieju
 • 14:50 zakończenie Turnieju
 • 15:00 atrakcje towarzyszące
 • 15:30 Ogłoszenie wyników turnieju + wręczenie nagród i dyplomów

8. Nagrody Nagrody rzeczowe dla zawodników , który uplasują się na miejscach I-III. Dyplomy i upominki dla wszystkich uczestników.

9. Postanowienia końcowe

 • Zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.
 • Organizator nie ponosi odpowiedzialności za posiadane przez uczestnika mienie majątkowe
 • Ostateczna interpretacja komunikatu należy do organizatorów.
 • Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie wynikających z niedostatecznej ilości zgłoszonych osób.


Forma udziału: Zgłoszenie w do 21 lipca godz 16:00 na adres turniej@assecods.pl oraz odesłanie skanu uzupełnionego formularza przesyłanego przez organizatora..
Ważne informacje organizacyjne: Zgodnie z Regulaminem Turnieju w opisie.
O instytucji: Asseco Data Systems S.A. dostarcza produkty, usługi i rozwiązania informatyczne bazujące na oprogramowaniu własnym oraz firm trzecich dla przedsiębiorstw oraz administracji samorządowej. Asseco Data Systems S.A. dysponuje unikalną w sektorze informatycznym wiedzą ekspercką oraz kilkudziesięcioletnim doświadczeniem blisko tysiąca ekspertów i specjalistów IT co pozwala być wiarygodnym partnerem w tworzeniu, rozwijaniu i utrzymaniu systemów informatycznych oraz specjalistycznych usług.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Turniej tenisa stołowego w Centrum Twórczości LUTNIA
Instytucja/organizator: Bałucki Ośrodek Kultury
Rodzaj atrakcji: Sportowe
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 12.00 - 15.00
Miejsce/zbiórka: Centrum Twórczości LUTNIA, ul. Łanowa 14
Opis wydarzenia:

Centrum Twórczości LUTNIA zaprasza na turniej tenisa stołowego;

Forma udziału: Szczegóły wkrótce
O instytucji: Centrum Twórczości „Lutnia” jest najmłodszą z placówek BOK, działa od 1981 roku. Usytuowane jest w centrum osiedla mieszkaniowego Teofilów, blisko ulicy Aleksandrowskiej, co zapewnia dobrą komunikację z pozostałymi dzielnicami naszego miasta. Priorytetem działalności Centrum Twórczości „Lutnia” są różnego rodzaju projekty upowszechniające kulturę, z dziedziny edukacji i animacji kulturalnej oraz działania wspierające integrację społeczną.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
U Karola Poznańskiego - wycieczki po Akademii Muzycznej
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Akademia Muzyczna w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: godz. 12.00 i 14.00
Miejsce/zbiórka: Dziedziniec przy bramie wjazdowej pomiędzy Pałacem Akademii, a budynkiem kordegardy od strony alei 1 Maja 6 (przy szlabanie)
Opis wydarzenia:
Wycieczki prowadzone będą po zrewitalizowanych reprezentacyjnych wnętrzach Pałacu Karola Poznańskiego, pomieszczeniach na co dzień niedostępnych dla gości (dawny buduar, garderoba, palarnia) oraz oprowadzenie po pałacowym zabytkowym parku.
Forma udziału: Zapisy do dnia 26 lipca 2018 pod mailem promocja@amuz.lodz.pl lub pod numerem telefonu 42 662 16 45 (w godz. 9.00-14.00); Zwiedzanie odbywa się w grupach liczących ok. 35 osób.
Ważne informacje organizacyjne: Liczba miejsc jest ograniczona; podczas oprowadzenia dozwolone jest wykonywanie zdjęć.
O instytucji: Główną siedzibą Akademii Muzycznej w Łodzi jest zabytkowy pałac przy ul. Gdańskiej 32, wzniesiony w latach 1904-08 dla syna słynnego łódzkiego fabrykanta Izraela Kalmanowicza Poznańskiego – Karola Poznańskiego, jednego z dyrektorów spółki akcyjnej wyrobów bawełnianych. Wybudowana według projektu Adolfa Zelingsona budowla ma charakter eklektyczny: łączy dominujące w jej architekturze elementy włoskiego renesansu i baroku z m.in. motywami secesji czy regencji. Pałac składa się z dwóch skrzydeł bocznych i części frontowej, w której na obu kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: salony i jadalnie (dziś sale koncertowe i wykładowe), przeszklone halle, gabinety, buduary, pokój bilardowy. Na piętrze znajduje się także ogród zimowy przykryty efektownym szklanym dachem, widocznym od strony ogrodu. Większość reprezentacyjnych pomieszczeń została w ostatnich latach poddana rekonstrukcji i rewitalizacji, dzięki czemu podziwiać je można w pełnej krasie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Urodzinowe atrakcje w ŁDK
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Łódzki Dom Kultury
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje, Wycieczki, Inne
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 10.00 - 18.00
Miejsce/zbiórka: Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18
Opis wydarzenia:

28-29 lipca (sobota-niedziela) w godz. 10.00-18.00Łódzki Dom Kultury zaprasza na atrakcje, przygotowane przez działające w ŁDK kluby i stowarzyszenia. Podczas spotkań z pasjonatami z najróżniejszych dziedzin przybliżymy najpopularniejsze gry planszowe, urok szachów,  zajrzymy też do egzotycznego świata akwariów oraz spotkamy łódzkich fanów Gwiezdnych Wojen.

a. Łódzki Port Gier – bezpłatne granie w przeszło 100 tytułów gier planszowych.

b. Zajęcia szachowe dla rodzin.

c. Zwiedzanie akwariów Łódzkiego Stowarzyszenia Akwarystów i Terrarystów połączone z prelekcjami.

d. Spotkania ze Stowarzyszeniem Łódzkiego Klubu Star Wars.

Forma udziału: Wydarzenia otwarte
Ważne informacje organizacyjne: Wydarzenia otwarte.
O instytucji: Łódzki Dom Kultury jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Należy do najstarszych instytucji kulturalnych w województwie łódzkim – działa od 1953 roku. Budynek ŁDK to aż 7000 metrów kwadratowych, z czego 5500 przeznaczonych jest do wszelkiego rodzaju działań kulturalnych. Każdego roku w zajęciach kulturalnych, festiwalach, koncertach, wystawach czy przeglądach filmów uczestniczą dziesiątki tysięcy osób.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Urodzinowe warsztaty na Żubardzkiej
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Bałucki Ośrodek Kultury
Rodzaj atrakcji: Warsztaty, Inne
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 16.30 - 19.00 - piątek 10.00 - 13.00 - sobota
Miejsce/zbiórka: Centrum Edukacji Kulturowej NA ŻUBARDZKIEJ, ul. Żubardzka 3
Opis wydarzenia:

W dniu 27.07 (piątek) 16:30 - 19:00 - Centrum Edukacji Kulturowej NA ŻUBARDZKIEJ – międzypokoleniowe warsztaty biżuterii artystycznej;

W dniu 28.07 (sobota) 10:00 - 13:00 - Centrum Edukacji Kulturowej NA ŻUBARDZKIEJ - rodzinne warsztaty fotograficzne;

W dniu 28.07 (sobota) 10.00 - 13.00 - Centrum Edukacji Kulturowej NA ŻUBARDZKIEJ - warsztaty rękodzieła "Aplikacje z materiałów"


Forma udziału: Na zapisy pod nr. tel. 42 651-67-47, lub e - mail: zubardzka@bok.lodz.pl
O instytucji: Głównym obszarem działalności centrum jest animacja społeczna środowiska lokalnego oraz rozwijanie i promowanie amatorskiego ruchu artystycznego w dziedzinie teatru, tańca, muzyki oraz sztuk plastycznych takich jak: malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika, rzemiosło artystyczne. Zespoły artystyczne: wokalne, taneczne, teatralne i instrumentalne działające w naszym centrum prezentowały swoje programy na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, przeglądach i festiwalach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Urodziny Łodzi na Lokatorskiej
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centrum Kultury Młodych
Rodzaj atrakcji: Warsztaty, Wycieczki, Wystawy i muzea, Inne
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 10.00 - 18.00
Miejsce/zbiórka: Centrum Kultury Młodych – Łódź, ul. Lokatorska 13 – placyk przy Centrum Kultury Młodych
Opis wydarzenia:

Harmonogram działań:

godz. 10.00 – 12.00 - warsztaty edukacyjne dla dzieci związane z Łodzią – łódzkie specjalności kulinarne, legendy związane z regionem łódzkim oraz Łódź Bajkowa „Se-Ma-For” – miejsce realizacji: Centrum Kultury Młodych

godz. 10.30 – 13.00 – finisaż wystawy pt.: Willa Leona Rappaporta na zdjęciach i rysunkach Cezarego Kanara” w Centrum Kultury Młodych.

Po oprowadzeniu po wystawie, wycieczka „ Rzgowska od Czerwonego do Górnego Rynku”. Plan wycieczki: wyjście spod Centrum Kultury Młodych – Czerwony Rynek – Rzgowska - Plac Niepodległości - Plac Reymonta i powrót do Centrum Kultury Młodych. Wycieczkę poprowadzi Cezary Kanar – łódzki przewodnik, wieloletni pracownik Centrum Kultury Młodych. Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod nr tel. 42 684 24 02

godz. 12.00 – 14.00 –działania interaktywne skierowane do lokalnych mieszkańców – animacje przygotowane przez tancerzy ZPiT „Łódź” zrealizowane na terenie osiedla „Czerwony Rynek”

godz. 14.00 – 18.00 – „Sztajerek na fajfie – czyli zabawa po łódzku” Impreza plenerowa na Lokatorskiej. Na dobry początek – łódzka zalewajka dla każdego. W programie: występy wokalne i taneczne, animacje i konkursy tematyczne nawiązujące do Łodzi, kiermasz rękodzieła, warsztaty plastyczne i rękodzielnicze inspirowane historią Łodzi, mini studio atelier „pod chmurką” – zdjęcia w strojach łódzkich i ludowych. Na zakończenie - warsztaty taneczne i zabawa z elementami folkloru łódzkiego dla uczestników wydarzenia połączone ze wspólnym grillowaniem. Miejsce realizacji: placyk przy Centrum Kultury Młodych

Forma udziału: Na wycieczkę obowiązują zapisy pod nr tel. 42 684 24 02
Ważne informacje organizacyjne:
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Urodziny w Wi-Mie – impreza plenerowa
Instytucja/organizator: Widzewskie Domy Kultury
Rodzaj atrakcji: Pikniki
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: 15.00-20.00
Miejsce/zbiórka: Dom Kultury „Widok” , Al. Piłsudskiego 133, o godz. 15.00
Opis wydarzenia:

Wi-Ma - zachowany kawałek historii Łodzi, a jednocześnie miejsce tętniące sztuką i siedziba artystów. W urodzinową niedzielę zapraszamy na piknik, połączony z wycieczką po dawnej fabryce, warsztatami dla najmłodszych i innymi aktywnościami dla starszych. W programie pikniku:

15.00 wycieczka z przewodnikiem po Wi-Mie (początek imprezy) 

Zwiedzanie pracowni kreatywnych działających w Wi-Mie

Atrakcje dla dzieci:  łąka dla maluszków, przestrzeń swobodnej zabawy dla dzieci m.in.: klocki/kredki/plastelina, animacje, zabawy ruchowo-integracyjne, zabawy z chustą animacyjną, malowanie buzi, modelowanie balonów, puszczanie dużych baniek.

Atrakcje dla dorosłych - joga dla każdego

ok 40 minutowe bloki warsztatu startujące co 60 minut

Przygotowane będą też stoiska ze zdrową żywnością oraz pchli targ ewentualnie pokazy sztuk walki.

Forma udziału: Udział bezpłatny
Ważne informacje organizacyjne: Udział bezpłatny
O instytucji: Działalność Widzewskich Domów Kultury koncentruje się na szeroko pojętej edukacji teatralnej i filmowej, adresowanej do młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Istotnego znaczenia nabiera uczestnictwo w zespołach i kołach amatorskiego ruchu artystycznego. Wśród zespołów WDK do najbardziej znanych i uznanych należą Studio Teatralne SŁUP kierowany przez Marcela Szytenchelma, popularyzatora działań teatralnych i parateatralnych (Tuwimalia, Dzień Reymonta), Klub Tańca Towarzyskiego TANGO, Zespół Tańca Nowoczesnego BUSTERS, Dziecięcy Zespół Taneczny MIŚ. Szczególne miejsce zajmuje Zespół Pieśni i Tańca ANILANA, obchodzący w roku 2000 30-lecie działalności. Zespół jest członkiem CIOFF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Organizatorów Festiwali i Sztuki Ludowej). Wi-Ma - dawna fabryka Kunitzera i Heinzla, po wojnie działająca jako trzy osobne przedsiębiorstwa państwowe. Jedna z najdłużej działających fabryk bawełna, dziś centrum artystycznego "offu", siedziba pracowni i firm kreatywnych. Miejsce znane z organizacji popularnych warsztatów twórczych dla dzieci oraz wydarzeń artystycznych.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
W barwnym świecie tradycji i strojów ludowych - wycieczki po magazynie kostiumów.
Instytucja/organizator: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00.
Miejsce/zbiórka: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, plac wolności 14 (przy portierni)
Opis wydarzenia:

Strój łowicki, sieradzki, opoczyński. Dziesiątki kostiumów z różnych części Ziemi Łódzkiej, zobaczyć będzie można w otwartym po raz pierwszy dla zwiedzających magazynie etnograficznym Działu Stroju Ludowego i Tkaniny. Oprowadzanie i udzielanie informacji o zabytkach magazynowych przez opiekuna Działu w godzinach 10.00, 12.00, 14.00, 16.00. (Maksymalna liczba osób zwiedzających magazyn w jednym czasie wynosi 10 osób).

Forma udziału: Oprowadzanie i udzielanie informacji o zabytkach magazynowych przez opiekuna Działu w godzinach 10.00, 12.00, 14.00, 16.00. (Maksymalna liczba osób zwiedzających magazyn w jednym czasie wynosi 10 osób).
O instytucji: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi na koniec 2016 roku w zbiorach posiadało 285.430 pozycji katalogowych. Część z nich mogą Państwo zobaczyć na naszych stałych wystawach: archeologicznej, etnograficznej i numizmatycznej. Na stronie internetowej prezentujemy zbiory poszczególnych działów Muzeum w zakresie archeologii, etnografii, numizmatyki i widowisk lalkowych. Ponadto mogą się Państwo zapoznać z ofertą edukacyjną Działu Naukowo-Oświatowego. Warto również poznać metody pracy Działu Konserwacji i Badań nad Technologią Zabytków.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
W świat opery, czyli za kulisami Teatru Wielkiego w Łodzi
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Teatr Wielki w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Wycieczki będą organizowane w godz. 10.00-18.00 (częstotliwość: co 2 godz) Czas zwiedzania ok. 1,20 h
Miejsce/zbiórka: plac Dąbrowskiego
Opis wydarzenia:

Wycieczka "Za kulisami Teatru Wielkiego w Łodzi". Wizyta za teatralnymi kulisami może być niezapomnianą przygodą, niepowtarzalną okazją, by stanąć na jednej z największych scen operowych w kraju i Europie, gdzie gościły znakomitości, takie jak: Renato Bruson, Placido Domingo, Boris Ejfman, Alicia Alonso, Kiri Te Kanawa. Ponad 55 tys. kostiumów, pracownia – malarska, krawiecka, szewska, na trasie nie zabraknie też perukarni oraz reprezentacyjnego foyer z jego weneckimi lustrami.

Forma udziału: Aby zapisać się na wycieczkę należy przesłać zgłoszenie mailowe na adres edukacja@teatr-wielki.lodz.pl z podaniem imienia i nazwiska oraz godziny wycieczki. Decyduje kolejność zgłoszeń. Informacja o wycieczkach będzie udostępniona na stronie internetowej www.operlodz.com.
Ważne informacje organizacyjne: Grupy ograniczone do 20 osób.
O instytucji: Począwszy od 1967 roku Teatr Wielki przedstawił publiczności ponad 300 premier, wśród których były klasyczne dzieła operowe i baletowe, musicale i operetki, a także kompozycje wybitnych współczesnych twórców polskich. Żadne jednak sukcesy Teatru nie byłyby możliwe gdyby nie znakomici soliści i poszczególne zespoły, którzy na przestrzeni wszystkich tych lat byli i są jego największą siłą. Dowodem rosnącej rangi Teatru Wielkiego były gościnne występy na jego scenie gwiazd światowej wokalistyki (Victoria de Los Angeles, Fedora Barbieri, Kiri Te Kanawa, Daniela Dessi, Barbara Hendrix, Renato Bruson, Jose van Dam, Placido Domingo, Franco Bonisolli, Andrea Bocelli, Jose Cura), a także zaproszenie Teatru na stagione w Teatro Vittorio Emanuele (m.in.: Aida i Lucia di Lammermoor ) oraz w Operze w Lyonie (Halka i Straszny dwór). W 2012 roku, dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Europejskiego, budynek Teatru Wielkiego przeszedł gruntowną, pierwszą od ponad 40. lat, modernizację. Od 1968 roku Teatr Wielki jest organizatorem międzynarodowego festiwalu sztuki baletowej pn. Łódzkie Spotkania Baletowe. Podczas 23 dotychczasowych edycji (festiwal odbywa się co dwa lata) w Łodzi gościły wszystkie najważniejsze zespoły baletowe z całego świata.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Warsztaty dla dzieci w willi Kindermanna.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek), 28 lipca (sobota)
Godzina wydarzenia: 27 lipca o godz. 10.00 28 lipca o godz. 11.00
Miejsce/zbiórka: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Willa, ul. Wólczańska 31.
Opis wydarzenia:

Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Forma udziału: Bez zapisów. Udział w warsztatach w cenie 1 zł.
Ważne informacje organizacyjne: Udział w warsztatach w cenie 1 zł.
O instytucji: Budynek uznawany za jeden z najlepszych przykładów stylu secesyjnego w Polsce. Jednopiętrowy o nieregularnej bryle na planie o zarysie zbliżonym do kwadratu, z prostymi elewacjami od strony ulicy i nieregularną linią od strony ogrodu oraz wydatnym ryzalitem wejściowym od strony dziedzińca. Od południa Willę otacza niewielki dziedziniec z podjazdem, a od zachodu ogród. Elewacje budynku urozmaicone otworami okiennymi o różnorodnym kształcie, zwieńczonymi motywami roślinnymi w formie kwiatów i liści kasztanowca, liści laurowych, winnej latorośli. Portyk wejściowy od południa z arkadami wspartymi na kolumnach w kształcie pni drzewa, zwieńczonych owocami i liśćmi jabłoni. W elewacji wschodniej bogato zdobiony trójboczny wykusz. Niepowtarzalny, oryginalny wystrój wnętrza - hall oświetlony witrażowym oknem z motywem Jutrzenki, zwieńczony sklepieniem z motywem czterech pór roku. Na parterze dwie sale wystawowe z unikalną sztukaterią, tzw. różano-irysowa i kasztanowa oraz aneks muzyczny z witrażami, m.in. pejzaż Château de Chillon. W latach 2011-2013 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi przeprowadziła kompleksowy remont konserwatorski sfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi, który został wyróżniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Budynek został wpisany na światową listę www.iconichouses.org w 2015 roku.
Dla kogo: Dla dzieci
Pokaż na mapie
Wernisaż wystawy "Łódzkie klimaty w hafcie"
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 27 lipca (piątek)
Godzina wydarzenia: 18.00
Miejsce/zbiórka: AOIA, ul. Zachodnia 45/46, Łódź
Opis wydarzenia:

Wystawa prezentuje prace pań zrzeszonych w Stowarzyszeniu Miłośników Haftu "Kanwa". Prezentuje fragment spuścizny zabytkowej Łodzi. 40 haftowanych dzieł wykonanych jest na podstawie witraży i elementów architektonicznych miasta.

Forma udziału: Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zapraszamy wszystkich chętnych.
O instytucji: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych to miejsce działań kulturalnych, w którym tworzymy i popularyzujemy wszelkie formy sztuki, począwszy od teatru, poprzez film, na muzyce skończywszy. AOIA to spektakle, koncerty, imprezy impresaryjne, a także codzienna działalność w postaci zajęć i warsztatów, skierowanych do młodzież, studentów i dorosłych.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Wieczory Pisarek i Pisarzy
Instytucja/organizator: Dom Literatury w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: od 19.00
Miejsce/zbiórka: Dom Literatury, ul. Roosevelta 17
Opis wydarzenia:

Pierwszy z Wieczorów Pisarek i Pisarzy - sobota

19.00 Spotkanie z Izabelą Szolc i Adrianną Michalewską autorkami powieści (pierwszy tom sagi) Dziewczyny chcą się zabawić, książki wybitnie łódzkiej, osnutej wokół lat 80. i 90. Prowadzenie: Marta Zdanowska. 

20.30 Jam Session z łódzką poezją w wykonaniu autorów przy akompaniamencie Adama Hajzera (gitara elektryczna) Koszty po stronie DL 21.00 Spotkanie z Krzysztofem Vargą wokół jego najnowszej książki Sonnenberg. Prowadzenie: Maciej Robert.

22.30 Spotkanie z Pawłem Sołtysem „Pablopawo” i jego książką Mikrotyki. Prowadzenie: Monika Mosiewicz.

Drugi z Wieczorów Pisarek i Pisarzy- niedziela

19.00 Spotkanie z Michałem Rusinkiem.

20.30 Jam Session z łódzką poezją w wykonaniu autorów przy akompaniamencie Adama Hajzera (gitara elektryczna) 

21.00 Spotkanie z Jakubem Żulczykiem i jego książką Wzgórze psów. Prowadzenie: Maciej Robert.

20.30 Jam Session z łódzką poezją w wykonaniu autorów przy akompaniamencie Adama Hajzera (gitara elektryczna)

Dodatkową atrakcją jest wystawa plenerowa prezentująca nową siedzibę Domu Literatury w Łodzi wraz z Mediateką. Wystawa eksponowana będzie na rogu ulic Moniuszki i Piotrkowskiej.

Forma udziału: Wstęp wolny.
Ważne informacje organizacyjne: Wstęp wolny.
O instytucji: Dom Literatury w Łodzi (wcześniej jako Śródmiejskie Forum Kultury) – samorządowa instytucja kultury działająca w Łodzi, której głównym celem jest popularyzacja literatury, czasopiśmiennictwa, sztuki przekładu, sztuki komiksu, innych form okołoliterackich, jak również wspieranie działań wydawniczych, inicjatyw artystycznych czy działań interdyscyplinarnych.
Dla kogo: Dla dorosłych
Pokaż na mapie
Wigencja - odwiedź przyszłą siedzibę teatru "Pinokio"
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Teatr „Pinokio” w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Wystawy i muzea
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Szczegóły wkrótce.
Miejsce/zbiórka: Ul.Sienkiewicza 75/77. Szczegóły wkrótce.
Opis wydarzenia:

Wigencja - wciąż tajemniczo brzmiące, ale już dziś budzące zaciekawienie miejsce. W okolicach popularnych "offow" przy ulicy Piotrkowskiej już wkrótce wyrośnie nowa placówka kultury, specjalizująca się w sztuce dla najmłodszych. Przyszli lokatorzy z Teatru"Pinokio" pokażą łodzianom przyszłą siedzibę teatru, którą być może na razie zwiedzać trzeba będzie...z latarkami.   W ramach urodzinowego wydarzenia łódzcy artyści promować będą ideę Centrum Sztuki Młody Teatr które po remoncie zostanie utworzone wokół teatru Pinokio. W hali szedowej zostaną umieszczone obiekty wizualne i zdjęcia, przybliżające cele inwestycji. 

Forma udziału: Szczegóły wkrótce
Ważne informacje organizacyjne: Szczegóły wkrótce.
O instytucji: Wigencja to dawna fabryka w centrum Łodzi, która zostanie zmodernizowana na potrzeby Teatru Pinokio, jako Centrum dla Najmłodszych. Powstanie tam teatr, place zabaw, angażujące dziecko nie tylko ruchowo, ale też rozwijające zainteresowania plastyczne, umiejętności aktorskie, współpracę w grupie. W budynku znajdą się również restauracje, w których menu, meble i organizacja przestrzeni spełni przede wszystkim potrzeby dzieci. Zagospodarowany zostanie także teren wokół centrum. W ogrodzie obok fabryki utworzona będzie strefa do kreatywnych zabaw ruchowych dla dzieci.
Dla kogo: Dla dorosłych
Pokaż na mapie
Wodny piknik w Aquaparku "Fala"
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Aquapark Fala
Rodzaj atrakcji: Sportowe, Pikniki
Data wydarzenia: 28 lipca (sobota), 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: Piknik wodny - 28 lipca w godz. 10.00-18.00 Nocne pływanie (noc z soboty na niedzielę) Piknik wodny - 29 lipca w godz. 10.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Aquapark Fala, al. unii Lubelskiej 4. miejsce zbiorki na poszczególne atrakcje będą ogłaszane przez dj-a.
Opis wydarzenia:

28-29 lipca. Wodny piknik

Zapraszamy na wodne szaleństwo z muzyką, animacjami i słodkim poczęstunkiem. Zapraszamy na wyjątkowy piknik urodzinowy "na fali".

10-15 Decathlon- pokaz sprzętu i animacje w wodzie

11-17 gra DJ 11-13 Malowanie buziek dzieciom w holu głównym

11-14 Aquazorbing- chodzenie po wodzie w zamkniętych kulach na basenie rekreacyjnym wewnętrznym lub zewnętrznym 1

14:30 Rodzinny Zjazd na Czas na zjeżdżalni trójtorowej z cennymi nagrodami

15-17 Aqua Fun- gry, zabawy i animacje na basenie z falą

10-18 promocja zdrowego opalania- Oriflame- hol główny

11- 20 Balony i wata cukrowa przed głównym wejściem

Nocne pływanie

W nocy z soboty na niedzielę zapraszamy także amatorów nocnego pływania! 

Od 22 do 3:00 Nocne pływanie lub nocne sanowanie w super-urodzinowej cenie - 1 godzina wejścia na basen: 5,95 zł od osoby. 

Supercena również za saunę 1 godzina na saunie 11,90 zł/h za osobę za każdą godzinę

Eska Summer Patrol. Od 22-23 Od 22 do 03:00 gra dj!

W restauracji wybrane dania za 5,95!

Forma udziału: Zakup biletu wstępu na basen w godzinach trwania animacji. Atrakcje w holu głównym i przed wejściem dostępne dla wszystkich chętnych ( wata i balony, malowanie buziek, oriflame)
Ważne informacje organizacyjne: W ramach biletu do aqauaparku. Specjalne urodzinowe ceny za nocne pływanie.
O instytucji: FALA to Wodny Park Rozrywki dla rodzin z dziećmi. Oferujemy wypoczynek i relaks na całorocznych basenach krytych, licznych brodzikach dla dzieci i wodnych placach zabaw dla dzieci. NA hali basenowej oferujemy dwie sauny: suchą i parową. Zapraszamy na Megazjeżdżalnie: czerwoną i pomarańczową oraz bardzo śliską i stromą, czynna tylko latem zjeżdżalnię Kamikaze. Przez cały rok czynna Restauracja Fala i bar mokry na terenie hali basenowej. Na terenie zewnętrznym dostępne są: basen sportowy, basen rekreacyjny z leniwą rzeką, wodne łóżka do masażu w basenie, duży brodzik dla dzieci ze zjeżdżalniami, plaża i leżaki do opalania, boisko do siatkówki, badmintona, stoły do ping-ponga, letnie bary.
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokaż na mapie
Wycieczka na wieżę.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza w Łodzi
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Data wydarzenia: 29 lipca (niedziela)
Godzina wydarzenia: