100 lat niepodległości

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przypominamy wkład łodzian i rolę naszego miasta w walce o godność i suwerenność Polski. Jest to zarówno działalność wydawnicza Józefa Piłsudskiego na przełomie wieków, jak i udział łodzian w Legionach Polskich czy budowa potężnego łódzkiego przemysłu tworzącego podstawę niepodległości.

Znajdziecie tu też informacje o wydarzeniach patriotycznych, które będą się odbywać w jubileuszowym roku. Przypomnimy biografie osób, z różnych okresów historycznych, które możemy nazywać twórcami naszej niepodległości. We współpracy z mieszkańcami pragniemy przygotować słownik biograficzny osób biorących czynny udział w walkach i rozbrajaniu Niemców 11 listopada 1918 roku.

Chwała bohaterom. Uczciliśmy 155 rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Andrzej Janecki / BPKSiT

Członkowie Związku Legionistów Polskich, młodzież, strzelcy i harcerze w rocznicę powstania przemaszerowali od kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny na pl. Kościelnym, aż do dębu Kosynier... więcej

-  fot. Sebastian Glapiński