Urząd Miasta Łodzi

60+Wolontariat

Projekt dedykowany osobom, które chcą być na bieżąco z wydarzeniami w Łodzi, spędzać aktywnie czas, brać udział w interesujących inicjatywach, poznawać nowych ludzi i służyć nabytą wiedzą swoim rówieśnikom. 

 

 

 O PROJEKCIE "60+ WOLONTARIAT" SŁÓW KILKA

Projekt dedykowany osobom, które chcą być na bieżąco z wydarzeniami w Łodzi, spędzać aktywnie czas, brać udział w interesujących inicjatywach, poznawać nowych ludzi i służyć nabytą wiedzą swoim rówieśnikom. 

CEL

Ideą projektu jest tworzenie grupy Seniorów - Liderów, którzy wiedzą nabywaną w trakcie comiesięcznych spotkań, dzielą się z rówieśnikami i bliskimi.

 

SPOTKANIA

Każde spotkanie otwiera wykład tematyczny. Po prelekcji koordynator projektu wręcza uczestnikom wykaz wydarzeń (sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych,  zdrowotnych) odbywających się w Łodzi w najbliższym okresie oraz przedstawia projekty organizacji pozarządowych, w których osoby 60+ mogą brać udział, jako uczestnicy lub wolontariusze.

 

NAJBLIŻSZE SPOTKANIE

 Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań edukacyjnych realizowanych w ramach projektu Oddziału ds. Polityki Senioralnej pn. „60+ WOLONTARIAT”. Podczas najbliższego cyklu spotkań zostaną poruszone tematy z zakresu wolontariatu, zarządzania czasem wolnym i zasad komunikacji interpersonalnej.

W ramach cyklu przewidziano następujące formy aktywności:

- wykłady edukacyjne z zakresu wolontariatu, zarządzania czasem wolnym i zasad komunikacji interpersonalnej (3 spotkania po 2 godziny lekcyjne),

 - poszerzone szkolenia edukacyjne z ww. tematyki pn. „Liderzy 60+” (3 spotkania po 2,5 godziny zegarowej),

 - jednodniowy wyjazd integracyjny dla uczestników szkoleń „Liderzy 60+” z warsztatem nt. autoprezentacji (grudzień),

  Każdy uczestnik spotkań otrzyma bezpłatny pakiet materiałów edukacyjnych i promocyjnych, zestaw gadżetów, drobny poczęstunek oraz indywidualne wsparcie opiekuna seniorów.

Wykłady będą miały charakter otwarty.

 Do udziału w poszerzonych szkoleniach zapraszamy osoby, które są zainteresowane:

- angażowaniem się w działania wolontarystyczne

- podejmowaniem działań, jako liderzy lokalnej społeczności

- prowadzeniem zajęć/ warsztatów, dzieleniem się wiedzą lub pasjami,

- zdobywaniem wiedzy na temat tworzenia i realizowania projektów.

Uczestnicy szkoleń „Liderzy 60+” będą zapraszani również do współpracy z Oddziałem ds. Polityki Senioralnej ( konsultowanie działań realizowanych przez UMŁ na rzec osób starszych, tworzenie oraz realizacja wspólnych inicjatyw/działań i wiele innych)

Nabór uczestników na szkolenia „Liderzy 60+” odbywać się będzie na podstawie ankiety rekrutacyjnej.

 

HARMONOGRAM ZAJĘĆ PROJEKTU „ 60+ WOLONTARIAT”

 

 

ZAPISY

Na zakończenie spotkania koordynator projektu wręczy uczestnikom wykaz wydarzeń (sportowych, rekreacyjnych, kulturalnych, edukacyjnych,  zdrowotnych) odbywających się w Łodzi w najbliższym okresie. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o kontakt z Zespołem ds. Seniorów , aby umożliwić przygotowanie odpowiedniej liczby wykazów wydarzeń.

 Zgłoszeń można dokonywać:

- osobiście w godzinach pracy biura Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko”- ul. Próchnika 7

- drogą elektroniczną: gosia@centerko.org

- telefonicznie: 42 3070372, 513102508

 Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

 

PODSUMOWUJĄC

Jeśli chcą Państwo być na bieżąco z wydarzeniami w Łodzi, spędzać aktywnie czas, brać udział w interesujących inicjatywach, poznawać nowych ludzi i służyć nabytą wiedzą swoim rówieśnikom- zachęcamy do udziału w projekcie "60+WOLONTARIAT". 

 

SPOTKANIA ZA NAMI

17 lutego odwiedziliśmy z seniorami teatr Szwalnia. Podczas spotkania zaprezentowana została dotychczasowa działalność artystyczna i edukacyjna Teatru oraz Poleskiego Ośrodka Sztuki FILIA Karolew, a Nieformalna Grupa Teatralna opowiedziała o swojej pracy nad spektaklem "Jest tylko życie" w reż. Katarzyny Kuropatwy. Podczas spotkania odbyła się również prezentacja prac pani Anny Hertmanowskiej.

 

GALERIA

Podczas ostatniego w tym roku spotkania w ramach projektu "60+WOLONTARIAT" poruszona została tematyka manipulacji stosowanych przez sprzedawców - szczególnie istotna w okresie przedświątecznego "szału zakupowego". 
Wykład pn. "Techniki manipulacyjne: jak uniknąć niechcianych zakupów" poprowadziła Pani Jagoda Kropidłowska. 

 

GALERIA

Podczas listopadowego spotkania "60+WOLONTARIAT" "odbyła się prelekcja pt.„Choroby cywilizacyjne i otyłość” prowadzona przez Trenera Odżywiania z Klubu Zdrowia i Urody w Łodzi - partnera Miejskiej Karty Seniora. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli możliwość skorzystania z Bezpłatnego Pomiaru Tkanki Tłuszczowej.

GALERIA

Podczas październikowego spotkania projektu "60+WOLONTARIAT"gościliśmy przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego, którzy poprowadzili prelekcje w ramach Akademii Dostępne Finanse.
W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchali interesującego wykładu dot. cyberprzestępczości oraz wyłudzeń, odbyli również praktyczny kurs rozpoznawania autentyczności krajowych znaków pieniężnych. Ponadto Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Łodzi zapoznali seniorów z rodzajami narkotyków i dopalaczy występujących w Polsce oraz opisywali zachowania sugerujące zażywanie powyższych używek. 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ, który wręczaliśmy uczestnikom na zakończenie spotkania dostępny w wersji do ściągnięcia pod adresem: http://seniorzy.uml.lodz.pl/w-2475.html ( na dole strony) 

 

GALERIA

W dniu 06.09.2016 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach projektu "60+WOLONTARIAT”, które otworzyły przedstawicielki międzypokoleniowego zespołu Telefonu Życzliwości oraz Centrum Służby Rodzinie, zapraszając seniorów do udziału w swoich projektach oraz bezpłatnych warsztatach. Następnie odbyło się bezpłatne spotkanie z prawnikiem zorganizowane przez Fundację Polski Instytut Filantropii - Managera kampanii "Dobry Testament", w trakcie którego uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego warto sporządzić testament i jak go napisać, aby zawrzeć w nim wszystkie istotne dla nas postanowienia. W spotkaniu wzięły również udział przedstawicielki Instytutu Spraw Obywatelskich ( INSPRO) oraz Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

 

GALERIA

Spotkanie z przedstawicielami Narodowego Banku Polskiego. Wykłady:  
"Obrót bezgotówkowy – korzyści i stereotypy – Pan Sławomir Kabza Gł. Specjalista NBP OO. w Łodzi
Kampania: Sprawdź zanim podpiszesz – Pani Iwona Czarnecka Specjalista  NBP 

 

GALERIA

W styczniu w ramach projektu "60+WOLONTARIAT" zaprosiliśmy Seniorów do teatru Powszechnego na inauguracyjne spotkanie Akademii Kultury Seniora - nowego projektu Zespołu ds. Seniorów realizowanego we współpracy z Wydziałem Kultury. Seniorzy podczas zajęc prowadzonych przez Andrzeja Jakubasa (aktora Teatru Powszechnego w Łodzi) mieli okazję zapoznać się z tajnikami sceny, sami stanąć na scenicznych deskach i obejrzeć teatr od kulis. Uczestnicy spotkania wysłuchali również wykładu nt. malowanej kurtyny "Zdumiewająco nieprzemysłowy duch " uzupełnianego ciekawymi i dowcipnymi anegdotami z życia teatru i aktorów. 

 

GALERIA

Spotkanie w Teatrze Arlekin , w ramach którego seniorzy mieli okazję spotkać się z autorką secesyjnego malarstwa na szklanej klatce schodowej oraz barwnych postaci arlekinów i klaunów na ścianie górnego foyer Tetaru oraz  zwiedzić instytucję wraz z kustoszem Galerii A. 

 

GALERIA

Wykład dr. P. Wierzbińskiego (psychiatry) o depresji w podeszłym wieku;
prelekcja Pani A. Leder ( rzecznika ŁOW NFZ) pt. „Jak wyjechać do sanatorium z NFZ”

 

GALERIA

Uroczyste otwarcie kolejnego sezonu projektu "60+WOLONTARIAT", podczas którego gościliśmy przedstawicieli: Teatru Muzycznego w Łodzi ( prezentacja oferty dedykowanej osobom 60+), Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ( propozycje dla seniorów związana z projektem NFZ bliżej pacjenta), Fundacji Subvenio wraz z   Seniorami- wolontariuszami Telefonu Życzliwości, Fundacji Activus (Edukacja seniorów. Nowy UTW w Łodzi: Akademia Seniora Activus)

 

GALERIA

Spotkanie z Rzecznikiem Prasowym ŁOW NFZ - Panią Anną Leder, która zapoznała uczestników ze zmianami w opiece medycznej, które weszły w życie z dniem 2 stycznia 2015 (m.in. skierowania do okulisty/ dermatologa, SZYBKA TERAPIA ONKOLOGICZNA), przekazała przydatne informacje dot. świadczeń przysługujących pacjentom, kolejek do sanatoriów oraz odpowiadała na pytania i nurtujące kwestie. Podczas spotkania Zespół ds. Seniorów wręczył uczestnikom Pudełka Życia.

 

GALERIA

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Prowadzący zajęcia - Pan Tadeusz Zagajewski - Prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

 

GALERIA

Wykład nt. pielęgnacji, profilaktyki i leczenia dysfunkcji stóp oraz zasad refundacji środków ortopedycznych i pomocniczych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poprowadzony przez pracowników Sklepu Medycznego Brand Vital - Partnera Miejskiej Karty Seniora . Po wykładzie Seniorzy mogli skorzystać z bezpłatnego badania stóp skanerem.

 

GALERIA

Warsztaty myślenia lateralnego z elementami warsztatów szczęścia poprowadzone przez Panią Aleksandrę Piotrowską.

 

GALERIA

Wraz z uczestnikami projektu "60+WOLONTARIAT"odwiedziliśmy Pracownię Aktywizacji Osób 45+ działającą przy Powiatowym Urzędzie Pracy nr 2. Seniorzy zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania Pracowni, działaniami podejmowanymi przez jej podopiecznych oraz warsztatami, w których biorą udział.

 

GALERIA

Wystąpienie przedstawicieli Miejskiej Komendy Policji w Łodzi, którzy poruszyli ważny temat- oszustw i przestępstw, na które osoby 60+ są szczególnie narażone. Podczas spotkania uczestnicy projektu "60+WOLONTARIAT" otrzymali Miejskie Karty Seniora, jako pierwsze osoby w naszym mieście.

 

GALERIA

Wykład Pana Zbigniewa Kwaśniewskiego - Miejskiego Rzecznika Konsumentów, dot. m.in. zagrożeń/ kruczków prawnych związanych z zawieraniem umów przez telefon, czy np. podczas prezentacji towarów. Na przykładach zostały omówione również kwestie spadkowe. 

 


GALERIA

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy połączone z warsztatami i konkursem porowadzone przez Panią Agatę Deszyńską z Biura Wolontariatu Caritasu

Skontaktuj się z nami

Oddział ds. Polityki Senioralnej

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ
91-066 Łódź, ul. Zachodnia 47, p.132
Tel.: 42 638 47 30
E-mail: seniorzy@uml.lodz.pl

 

 

 

Kalendarz
Kontakt