News

Rada Miejska przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego dla ulicy Włókienniczej i przyległych kwartałów

W środę, 18 października, Rada Miejska przyjęła plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla ulicy Włókienniczej i przylegających do niej kwartałów. Jest to tzw. I Priorytetowy Obszar Rewitalizacji, w którym w ciągu najbliższych lat skumulują się inwestycje z unijnym dofinansowaniem.

fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
Po rewitalizacji ul. Włókiennicza stanie się ulicą-pasażem. Pojawią się na niej drzewa, ograniczony zostanie ruch samochodowy, a na parterach kamienic powstaną lokale użytkowe
3
fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
fot: Wojciech Markiewicz / UMŁ
fot: Wojciech Markiewicz / UMŁ

(3)

Projekt planu dla tego obszaru opracowany został w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Według planów, po rewitalizacji całkowicie zmieni się charakter ul. Włókienniczej, która stanie się ulicą-pasażem. Na wzór m.in. ulic 6 Sierpnia i Traugutta pojawią się na niej drzewa, ograniczony zostanie ruch samochodowy, a na parterach kamienic powstaną lokale użytkowe. W pasażu Majewskiego, który powstanie między ul. Włókienniczą i ul. Jaracza pojawią się fontanny, ławki, nowa zieleń oraz plac zabaw.

- Plan miejscowy, nie precyzując metod i konkretnych projektów, umożliwia przeprowadzenie rewitalizacji, która będzie się skupiała m.in. na odnowieniu historycznych budynków jak i wprowadzeniu nowych elementów - tłumaczył podczas wtorkowej konferencji prasowej Robert Warsza, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Jak podkreślił, plany miejscowe są bardzo istotne przy przeprowadzaniu procesów budowlanych, w tym procesów rewitalizacji, bo na ich podstawie uzyskiwane są pozwolenia na budowę.

Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ, dodał, że uchwalenie planu miejscowego jest również niezbędne do uruchomienia wszystkich instrumentów przewidzianych w ustawie o rewitalizacji. Np. dzięki uchwaleniu planu miejscowego, po trzech latach miasto może naliczać dodatkową opłatę w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości nie zabuduje jej zgodnie z planem miejscowym. W ten sposób miasto może wpływać na prywatnych inwestorów, by zabudowali wszystkie luki w pierzejach. - Innym instrumentem jest możliwość wywłaszczenia działek pod tereny publiczne, np. parki, skwery czy też pasaże, co właśnie ma miejsce w przypadku jednej z działek w obrębie pasażu Majewskiego - powiedział dyrektor Marcin Obijalski.

    Polecane aktualności

    No news available.
    Kontakt