Aktualności

« back

Sztuki Przyjemne i Nieprzyjemne w Teatrze Powszechnym
2017-04-07
Udostępnij na facebook

 W Teatrze Powszechnym w Łodzi trwa XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Tegoroczna edycja Festiwalu, która odbywa się pod hasłem "Awangarda jako stan umysłu", zakończy się w czerwcu.
Dwudziesta trzecia edycja jednego z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju rozpoczęła się 4 marca spektaklem Triumf woli w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Teatru Starego w Krakowie. W programie tegorocznego Festiwalu znalazły się jeszcze dwa spektakle teatrów narodowych - Garderobiany w reżyserii Adama Sajnuka z Teatru Narodowego w Warszawie ze znakomitymi rolami Jana Englerta i Janusza Gajosa, oraz Eiswind w reżyserii Árpáda Schillinga z Teatru Narodowego w Wiedniu. Ten drugi został zaprezentowany w formie przygotowanego specjalnie dla Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zapisu spektaklu, po projekcji którego odbyło się spotkanie publiczności z twórcami: Árpádem Schillingiem jednym z najgłośniejszych obecnie twórców współczesnego teatru europejskiego, dramaturgami Hansem Mrakiem i Ritą Czapką oraz Sławą Lisiecką - tłumaczką, która specjalnie na potrzeby festiwalowej prezentacji przygotowała przekład sztuki Schillinga.

Poza nimi festiwalowa publiczność obejrzała do tej pory spektakle: Wszystko o mojej matce w reżyserii Michała Borczucha z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Sceny myśliwskiego z Dolnej Bawarii w reżyserii Grażyny Kanii z Teatru Polskiego w Poznaniu, Matki i synowie w reżyserii Krystyny Jandy z Teatru Polskiego w Warszawie i Punkt zero: Łaskawe w reżyserii Janusza Opryńskiego z Teatru Provisorium w Lublinie. W programie tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną jeszcze dwie premiery przygotowane specjalnie przez Teatr Powszechny, który od lat jako organizator Festiwalu od lat tworzy produkcje w ramach wydarzenia. W tym roku będą to: „Arcydzieło na śmietniku" Stephena Sachsa w reżyserii Justyny Celedy (premiera 20 maja) oraz „Dryl" w reżyserii Marty Streker (prapremiera 24 czerwca), jedyna sztuka teatralna, autorstwa Wojciecha Bruszewskiego, jednego z najważniejszych łódzkich artystów związanych ze środowiskiem awangardowym i prekursorów sztuki wideo w Polsce. Premierze towarzyszyć będą pokazy filmów Wojciecha Bruszewskiego oraz sesja naukowa, w której uczestniczyć będą córka artysty Balbina Bruszewska (reżyserka, scenarzystka i fotografka, autorka filmów animowanych, programów telewizyjnych i wideoklipów) oraz żona Małgorzata Kamińska (producentka filmowa, realizatorka telewizyjna, dziennikarka).

Zamknięcie Festiwalu spektaklem na podstawie sztuki jednego z najciekawszych twórców łódzkiej awangardy znakomicie podsumuje temat tegorocznej edycji Festiwalu - „Awangarda jako stan umysłu".


Festiwalowym prezentacjom towarzyszą panele dyskusyjne, spotkania z twórcami prowadzone przez Łukasza Drewniaka i Anetę Kyzioł, koncert Piotra Roguckiego oraz multimedialna wystawa przygotowana we współpracy z Instytutem Teatralnym w Warszawie „Awangarda to stan umysłu". W tym roku po raz pierwszy Festiwal uruchomił również Telewizję festiwalową na portalu Facebook, gdzie przed każdym z festiwalowych wydarzeń prezentowane były rozmowy z ich twórcami prowadzone przez dziennikarza Maxa Cegielskiego.


XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zakończą prezentacje „Dryla", po których poznamy wyniki Plebiscytu Publiczności na Najlepszy Spektakl, Najlepszą Aktorkę i Najlepszego Aktora Festiwalu.

(Głosowac można tutaj)

Zapraszamy.

« back

Lodz Film Commission

Przemysły Kreatywne

Kronika Miasta Łodzi

Spoty promocyjne Łodzi