Aktualności

« back

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
2017-04-20
Udostępnij na facebook

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji miejskie instytucje kultury przygotowały szereg okolicznościowych wydarzeń.


W Domu Literatury tego dnia królować będzie literacki noblista z 2016 r - Bob Dylan. O godz. 17.30 organizatorzy zapraszają na spotkanie z Filipem Łobodzińskim, tłumaczem, dziennikarzem i muzykiem, który opowie o pracy nad przekładami tekstów Dylana do antologii Duszny kraj (wyd. Biuro Literackie) oraz zaśpiewa jego wybrane wiersze W spotkaniu weźmie udział także prof. Jerzy Jarniewicz, anglista, poeta i znawca kontrkultury, a całość poprowadzi ze swadą redaktor Maciej Trojanowski z Radia Łódź.

Jak Bob Dylan wpłynął na historię rocka? Czy można go uznać za jednego z twórców kontrkultury? Czy jego teksty znalazły w Polsce szeroki odbiór i czy wciąż pozostaje aktualny? A może dla młodego pokolenia to ktoś reprezentujący już tylko miniony dawno czas? I jak Dylan brzmi śpiewany po polsku? O tym wszystkim będzie można się przekonać już w niedzielę, 23 kwietnia - zapraszamy.

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza w Dzień Książki o godz. 16.00 na trzecią odsłonę cyklu Sezon w pięknie połączoną z jubileuszem Piotra Groblińskiego, który w kwietniu obchodzi trzydziestolecie pracy twórczej. Tematem spotkania będzie także poezja Stanisława Grochowiaka, którego wiersze czytać będą aktorzy Teatru Powszechnego w Łodzi: Piotr Lauks i Jakub Kotyński. Na scenie wystąpi również Jakub Kościukiewiecz (wiolonczela). Wieczór uatrakcyjni dodatkowo projekcja filmu „Dochodzenie do siebie".

24 kwietnia (poniedziałek) natomiast w godz. 13.00 -18.00 Wydział Kultury i Dom Literatury zapraszają wszystkich łodzian do Parku im. Henryka Sienkiewicza w Łodzi (przy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi) na pierwszy i jedyny w Polsce Wiec Ludzi i Książek. Będzie można zamanifestować miłość do książek, opowiedzieć o swoich przygodach czytelniczych, podzielić się fascynacjami literackimi, a także wymienić się książkami i wziąć udział w kiermaszu wydawnictw (m. in. Wydawnictwo Literatura, Kwadratura, Małe Książki, Akapit Press, Officyna, Dom Literatury w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich). W programie także literacki hyde park, warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży (teatr kamishibai, warsztaty książkowe), występy artystyczne domów kultury i bibliotek (Bałucki Dom Kultury; Pałac Młodzieży; Ośrodek Kultury Górna; Biblioteka Pedagogiczna im. T. Kotarbińskiego, Miejskiej i Wojewódzkiej Biblioteki im. J. Piłsudskiego, Biblioteki Łódź -Śródmieście ) oraz kabaretu Bi-Ba-Bo, zespołu Agnellus i Szymona Wiśniewskiego.

Wiec otworzy odczytanie deklaracji promującej czytelnictwo, każdy uczestnik przychodzi z dwiema książkami: jedną ulubioną lub taką, którą wiele zmieniła w jego życiu - ta książka podnoszona jest do góry podczas wiecu jako dowód - i drugą, którą mógłby ofiarować innej osobie w ramach wymiany. Wiecowi towarzyszyć będą krótkie opowieści o przygodach czytelniczych znanych osób - dziennikarzy, artystów, polityków ( m. in. Marcel Szytenchelm, Tomasz Boruszczak, Ryszard Bonisławski, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Tomasz Majewski i inni) .

Czytelnicy, bibliofile, mole książkowe wszelkiej maści, wszystkich krajów - łączcie się!

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.

Zapraszamy.

 

« back

Lodz Film Commission

Przemysły Kreatywne

Kronika Miasta Łodzi

Spoty promocyjne Łodzi