Aktualności

« back

Zero tolerancji dla katowania zwierząt
2017-03-17
Udostępnij na facebook

Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela wspólnie z radnymi Moniką Malinowską-Olszowy i Małgorzatą Moskwą-Wodnicką podpisał apel do Zbigniewa Ziobro w sprawie zaostrzenia kar za znęcanie się nad zwierzętami.  Do inicjatywy dołączyli pracownicy Schroniska dla Zwierząt – Marta Olesińska i dyrektor Grzegorz Kaczmarek.

- Oczekujemy zdecydowanych działań prokuratury, a nie umarzania spraw, chcemy by odpowiednie służby traktowały sprawców znęcania się nad zwierzętami z należytą surowością – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Oczekuję, że zgodnie z obietnicą wiceministra Jakiego z lipca ubiegłego roku minister Ziobro wreszcie powie: dość, dręczenia zwierząt, zero tolerancji i pobłażliwości.

Radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka zwróciła uwagę na fakt, że nawet jeśli sprawa trafia do prokuratury ta zwykle ją umarza. – Zaledwie 10 procent wszystkich zgłoszeń kończy się aktem oskarżenia – mówiła radna Moskwa-Wodnicka.

 

Autorzy apelu nie tylko przypomnieli, że w lipcu ubiegłego roku wiceminister Patryk Jaki zapowiedział zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw wobec zwierząt, ale też podali konkretne przykłady dwóch umorzonych postępowań prowadzonych przez prokuratury na Bałutach i Górnej – w jednym przypadku chodziło o odebranie właścicielowi katowanego zwierzęcia, a w drugim – o młodzież, która wyrzuciła psa, a później chwaliła się tym na portalach społecznościowych. Zarówno wiceprezydent Trela jak i radne oczekują, że minister Ziobro jako prokurator generalny wyda podległym sobie prokuratorom zalecenie, by sprawy katowania bezbronnych zwierząt traktowali bez pobłażliwości czy bierności.

(M. Pawlak) 

« back

edukacja

zdrowie

Strategia 2020+ zakladka miasto

Przemysły Kreatywne

Użytkowanie wieczyste 2016