Aktualności

« back

Kolejne inwestycje w Nowym Centrum Łodzi
2017-04-20
Udostępnij na facebook

Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji i szczegółowego programu funkcjonalno-użytkowego Rynku Kobro oraz prowadzącej do niego podziemnej drogi - ulicy Hasa. Oferty zgłaszać można do 18 maja. Jesienią ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę w systemie „zaprojektuj i wybuduj".

Wstępna koncepcja programowo-przestrzenna, opracowana przez Biuro Architekta UMŁ zakłada budowę częściowo odkrytej drogi podziemnej - ulicy Hasa, łączącej ul. Kilińskiego z al. Rodziny Scheiblerów. Podziemna ulica znajdzie się na poziomie 6 metrów pod powierzchnią gruntu. W wielu miejscach będzie częściowo odkryta. Pojawią się przejścia i ażurowe zakrycia. Droga podziemna przewiduje pięć docelowych wjazdów na parkingi inwestorów zewnętrznych i parkingi miejskie zlokalizowane pod rynkiem, który ma stanowić jedną z głównych atrakcji Nowego Centrum Łodzi.

- W Łodzi nie mamy typowego rynku. Owszem jest Stary Rynek, który zmienia swoje oblicze, ale mimo wszystko brakuje nam tego typu miejsc, gdzie można spotykać się i miło spędzić czas. Chcemy, by rynek Kobro był atrakcyjną przestrzenią publiczną dedykowaną mieszkańcom, gdzie organizować będziemy mogli imprezy kulturalne - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Ze względu na położenie i zapisy w kontrakcie wszystkie działania podejmowane w ramach budowy drogi podziemnej oraz Rynku Kobro skoordynowane będą z pracami trwającymi na działce wykupionej przez firmę Ghelamco. Prace rozpoczną się najprawdopodobniej w 2018 r. i zakończą w 2020 r., a sam rynek będzie gotowy w 2021 r. Szacuje się, że obie inwestycje pochłoną około 120 mln zł.

(ksz)

 

 

« back

edukacja

zdrowie

Strategia 2020+ zakladka miasto

Przemysły Kreatywne

Użytkowanie wieczyste 2016