Aktualności

« back

Ważna konferencja w EC1 przed Narodowym Kongresem Nauki Polskiej
2017-05-19

Finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego będzie tematem konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki Polskiej, która odbędzie się w Łodzi 25 i 26 maja w EC1.
O wydarzeniu poinformowali na wspólnym briefingu prasowym: prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wojewoda łódzki Zbigniew Rau oraz rektorzy łódzkich uczelni: prof. Sławomir Wiak (Politechnika Łódzka), prof. Antoni Różalski (Uniwersytet Łódzki), prof. Radzisław Kordek (Uniwersytet Medyczny), prof. Cezary Sanecki (Akademia Muzyczna), prof. Mariusz Grzegorzek (PWSFTviT), prof. Mariusz Włodarczyk (prorektor ASP).
Przewodniczący Konferencji Rektorów Łódzkich Uczelni prof. Sławomir Wiak powiedział, że to niezwykle ważne wydarzenie nie tylko dla Łodzi akademickiej, ale również dla całej polskiej nauki, ponieważ dotyczy fundamentalnego zagadnienia finansowania szkolnictwa wyższego.
Jak podkreślił wojewoda łódzki Zbigniew Rau, konstytucja dla nauki, której założenia mają się wyłonić podczas Narodowego Kongresu Nauki Polskiej w Krakowie we wrześniu br., to kolejny rządowy projekt, który ma usprawnić bardzo ważny sektor, jakim jest edukacja i działalność badawcza uczelni wyższych. Na razie wiadomo, że przede wszystkim potrzebne są środki finansowe, by tworzyć warunki do kreowania innowacji, połączenia kształcenia z rynkiem pracy oraz do zatrzymani najzdolniejszych kadr na potrzeby polskiej gospodarki.
Do EC1 przyjedzie ponad 600 naukowców, by dyskutować o finansowaniu szkolnictwa wyższego na konferencji z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
- To dla nas wyróżnienie i jednocześnie dobra promocja Łodzi, która będzie mogła się zaprezentować jako prężny ośrodek naukowy i miasto, które dynamicznie się rozwija oraz zmienia swój wizerunek, a przy okazji pokazać efekty rewitalizacji kompleksu EC1 - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, dziękując łódzkiemu środowisku akademickiemu za aktywność oraz podjęcie organizacji tej ważnej inicjatywy. (ag)

« back

edukacja

zdrowie

Strategia 2020+ zakladka miasto

Przemysły Kreatywne

Użytkowanie wieczyste 2016